ελληνική μουσική
    617 online   ·  210.826 μέλη

    Θέλω κάποιο πρόγραμμα για να γράψω τη δική μου μουσική

    effieta
    26.01.2013, 12:48

    Γεια σας...!!!Λοιπον, ειμαι 17, εχω γραψει γυρω στους 12 στιχους (ολοκληρωμενα τραγουδια) και θελω να μου πειτε αν ξερετε καποιο προγραμμα που να μπορεσω να φτιαξω τη δικη μου μουσικη... θα ηθελα κατι που να το κατεβασω δωρεαν και να ειναι σχετικα απλο και ευχρηστο...ευχαριστω εκ των προτερων...!!! :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 26-01-2013 13:00 ]


    noizreduction
    26.01.2013, 12:53

    Εαν ξερεις απο βασικες αρχες παρτιτουρας, νομιζω πως ενα notation προγραμμα θα ηταν ο,τι καλυτερο. Η δωρεαν λυση ειναι το musescore.

    Εαν τωρα δεν εχεις γνωσεις μουσικης κι απλως εχεις καποιο μουσικο οργανο που μπορεις να συνδεσεις με τον υπολογιστη και να γραψεις καποια βασικα μελωδικα και ρυθμικα σχηματα, τοτε μπορεις να πας σε απλα audio recording προγραμματα, οπως το Audacity.

    Εαν εχεις και κατι παραπανω απο χρηματα ( περιπου 50€ ) μπορεις να αποκτησεις το Reaper. Θα πεσεις λιγο στα βαθια, ομως ειναι αρκετα καλο και θα σε βοηθησει να κανεις τα πρωτα σου βηματα σε πιο επαγγελματικο περιβαλλον.


    effieta
    26.01.2013, 12:56

    κοιτα, εκανα 4 χρονια αρμονια και θεωρια (μεχρισ το 2007) και απο τοτε μαθαινω φλαουτο...ειμαι σε ενα αρκετα καλο επιπεδο και εχω καποιεσ γνωσεισ στην μουσικη...τα προγραμματα που μου λεσ ειναι δωρεαν???


    noizreduction
    26.01.2013, 12:57

    Με εξαιρεση το Reaper που μετα το trial κοστιζει 50€ για να αποκτησεις μια πληρη αδεια, ολα τα υπολοιπα ειναι δωρεαν.


    effieta
    26.01.2013, 12:59
    εθχαριστω πολυ...!!!
    jorge
    26.01.2013, 13:17
    Noiz ευχαριστώ κι εγώ, δεν ήξερα οτι υπάρχει δωρεάν ένα λογισμικό σαν το Audacity. Χρησιμοποιώ το Cool Edit Pro εδώ και χρόνια και έχοντας χάσει το αρχικό setup, ανησυχούσα τι θα έκανα αν άλλαζα PC... Να 'σαι καλα :)
    mary_omikron
    26.01.2013, 13:30
    χαχαχαα... ευχαριστώ πολύ Χόρχε, μ΄έκανες να αισθάνομαι γκουρού της πληροφορικής !!!!!!!!!!!!!!!!! Εχω το audacity εδώ και πολύ καιρό :))))))) (να ΄ναι καλά ο Φίλιππος και πιο πρίν ο ΑντώνηςΠάτρα)
    noizreduction
    26.01.2013, 13:35

    Χωρις να κανω διαφημιση, οποιος θελει να ασχοληθει παραπανω, αξιζει το Reaper, ομως γενικοτερα και το Audacity για μια αρχη ειναι καλο.

    Εαν βαλετε στο google "free audio recording software" ειμαι σιγουρος πως θα βγαλει παρα πολλα αποτελεσματα!


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 26-01-2013 13:41 ]


    JimmisK-7
    26.01.2013, 20:47

    Musescore...ενα πολυ καλο προγραμμα για οποιον θελει να ξεκινησει να γραφει μουσικη,στιχους. Tο Audacity δεν το εχω δοκιμασει αλλα φαινεται καλο. Eγω με τη σειρα μου θελω να προτεινω το Finale μπορεις να κανεις τα παντα σχετικα με την συνθεση και την ενοργχυστροση, το site μπορειτε να βρειτε και αλλα προγραμματα αναλογα με το τι θελετε να ασχοληθειτε. Για μενα ειναι το κορυφαιο σε οτι αφορα τον μουσικο και τις δημιουργιες του


    noizreduction
    26.01.2013, 20:49

    Νομιζω πως ζητηθηκε ενα δωρεαν προγραμμα. Το Finalle κοστιζει κοντα στα 300€ σαν "φοιτητικο" πακετο, ενω σαν retail εκδοση νομιζω πως κινειται στα 500€.


    yiannisyiannis
    27.01.2013, 17:14

    Συμφωνώ με το Θανάση, το musescore είναι ένα εξαιρετικό λογισμικό. Δεν είναι το Finale, αλλά έχει απίστευτες δυνατότητες για ΔΩΡΕΑΝ λογισμικό. Το δουλεύω αρκετό καιρό και είμαι σχεδόν απόλυτα ικανοποιημένος με τις δυνατότητές του. Νομίζω ότι είναι ότι πρέπει όχι μόνο για την effieta, αλλά και για πιο προχωρημένους στη θεωρία μουσικούς.

    Για του λόγου το αληθές, επισυνάπτω λινκ με ένα κομμάτι ενορχηστρωμένο για 30 όργανα, φτιαγμένο με το musescore, από την ιστοσελίδα της εφαρμογής. Πατώντας το play, Μπορεί κάποιος να ακούσει τη σύνθεση.

    http://musescore.com/user/14997/scores/58034


    JimmisK-7
    27.01.2013, 17:32

    noizreduction ναι περιπου ετσι κυμαινονται οι τιμες. χωρις να θελω να προωθησω την πειρατεια μπορειτε ανετα να το βρειτε "σπασμενο" σε καποια site, αλλα επειδη μαλλον πειραζει καποιους ας αρκεστουμε στα free. Ενα καλο site με οτιδηποτε εχει να κανει με μουσικη επεξεργασια και γενικα την μουσικη τεχνολογια ειναι το Magesy, εχει οτι θες να μαθεις και να εξασκηθεις


    greendaz
    30.01.2013, 01:14
    Πάντως σαν το Guitar Pro για συγγραφή μουσικής και το Cubase για ηχογράφηση (αλλά και σύνθεση...) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Όχι, δεν είναι δωρεάν αλλά αξίζουν, σε πάνε πολύ μπροστά... :)
    noizreduction
    30.01.2013, 09:55

    Δεν θα ελεγα πως το Guitar Pro αποτελει το απολυτο notation προγραμμα για δημιουργια μουσικης. Ειναι μεν γρηγορο για καποιον που εχει συνηθισει σε πολυ βασικα πραγματα, ομως οταν παμε σε πιο βαθια νερα ( ενορχηστρωσεις, κλασσικες ορχηστρες, κλπ ) δεν μπορει να αντεπεξελθει οπως ενα σοβαρο notation προγραμμα.

    Δεν φταιει το Guitar Pro, ισα ισα που η ευκολια του ειναι αυτη που "πλασαρεται" πρωτη! Και το κανει αξιολογο για καποιον που γραφει ροκ μουσικη για μπαντα.

    Απο την αλλη, το Cubase ( ο υποφαινομενος ειναι συνδρομητης χρονια στην Steinberg :D ) ειναι ενα προγραμμα που με το καιρο εξελισσεται σε ημι-ηχοληπτικο, ημι-καλλιτεχνικο. Οντως το Cubase 7 εχει βελτιωθει αρκετα οσον αφορα τα χαρακτηριστικα του notation μερος του, ομως μεχρι το 6 τα πραγματα δεν ηταν τοσο καλα.

    Παντως η Steinberg δε το "πλασαρει" ως notation, αλλα ως production συστημα, οποτε και παλι για καποιον που γραφει παρτιτουρες, θα ειναι δυσκολο να εργαστει με το Cubase.


    SakisKouroupos
    30.01.2013, 16:39
    Που φτάσαμε! κάποτε τα γράφαμε όλα με το χέρι, και 100 παρτιτούρες για τις μεγάλες ορχήστρες... Λοιπόν για κάτι απλό νομίζω ότι σε έχουν καλύψει αλλά για ενορχηστρώσεις για "βαθιά νερά" όπως αναφέρουν για μεγάλες ορχήστρες αν θέλεις και γράψιμο αλλά και άκουσμα εγω προσωπικά χρησιμοποιώ το Sibelius.Αφου έχω δουλέψει PRO24,Cubase,Notator,Finale, δουλειά μου μπορείς να ακούσεις στο music page μου.
    greendaz
    02.02.2013, 01:00

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 30.01.2013, 09:55 έγραψε...

    Δεν θα ελεγα πως το Guitar Pro αποτελει το απολυτο notation προγραμμα για δημιουργια μουσικης. Ειναι μεν γρηγορο για καποιον που εχει συνηθισει σε πολυ βασικα πραγματα, ομως οταν παμε σε πιο βαθια νερα ( ενορχηστρωσεις, κλασσικες ορχηστρες, κλπ ) δεν μπορει να αντεπεξελθει οπως ενα σοβαρο notation προγραμμα.

    Δεν φταιει το Guitar Pro, ισα ισα που η ευκολια του ειναι αυτη που "πλασαρεται" πρωτη! Και το κανει αξιολογο για καποιον που γραφει ροκ μουσικη για μπαντα.

    Απο την αλλη, το Cubase ( ο υποφαινομενος ειναι συνδρομητης χρονια στην Steinberg :D ) ειναι ενα προγραμμα που με το καιρο εξελισσεται σε ημι-ηχοληπτικο, ημι-καλλιτεχνικο. Οντως το Cubase 7 εχει βελτιωθει αρκετα οσον αφορα τα χαρακτηριστικα του notation μερος του, ομως μεχρι το 6 τα πραγματα δεν ηταν τοσο καλα.

    Παντως η Steinberg δε το "πλασαρει" ως notation, αλλα ως production συστημα, οποτε και παλι για καποιον που γραφει παρτιτουρες, θα ειναι δυσκολο να εργαστει με το Cubase.



    Ναι, χρησιμοποιώ και γω το cubase 5.1 για ροκ καθαρά μουσική. Το μπάσο, τα τύμπανα κτλ είναι δύσκολο να χρησιμοποιηθούν και γενικά δεν είναι εύχρηστο πρόγραμμα. Προτείνεις κάτι καλύτερο;


    noizreduction
    02.02.2013, 01:53

    Εξαρταται τι οριζεις καλυτερο και τι περιμενεις απο ενα καλυτερο προγραμμα {#emotions_dlg.confused1}. Ο καθενας εχει διαφορετικο τροπο να μετραει το "καλυτερο".


    Δεν ειναι και τοσο δυσκολο προγραμμα, οσον αφορα το midi/audio editing. Εαν ειναι να δουλευει καποιος το notation μερος του, τοτε ναι...το Cubase 5 δεν ειναι ο,τι καλυτερο. Εξαλλου και η ιδια η εταιρια δεν το δημιουργησε γι' αυτο το σκοπο. Η υπαρξη παρτιτουρας ειναι καθαρα βοηθητικη, οταν δουλευεις με midi.

    Απο την αλλη, εαν εχεις τα λεφτα, μπορεις να αναβαθμισεις την εκδοση 5 στην εκδοση 7 κατευθειαν. Ειναι μια καλη επενδυση, αφου ηδη εχεις επενδυσει σε ενα αυθεντικο προγραμμα.


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 02-02-2013 01:54 ]


    KRINIA
    17.02.2013, 13:57

    Παράθεση:

    Το μέλος JimmisK-7 στις 27.01.2013, 17:32 έγραψε...

    noizreduction ναι περιπου ετσι κυμαινονται οι τιμες. χωρις να θελω να προωθησω την πειρατεια μπορειτε ανετα να το βρειτε "σπασμενο" σε καποια site, αλλα επειδη μαλλον πειραζει καποιους ας αρκεστουμε στα free. Ενα καλο site με οτιδηποτε εχει να κανει με μουσικη επεξεργασια και γενικα την μουσικη τεχνολογια ειναι το Magesy, εχει οτι θες να μαθεις και να εξασκηθεις



    Μήπως μπορείς να μου απαντήσεις εαν στο σπασμένο πρόγραμμα υπάρχουν περιορισμοί στη χρήση κάποιων instruments plugins;

    Μου είχαν περάσει κάποια στιγμή το REAPER στον υπολογιστή μου και έγραψα τα τραγούδια μου με αυτό το πρόγραμμα. Τώρα, μετά από χρόνια, χρειάστηκε format ο υπολογιστής και έτσι έχασα το πρόγραμμα. 

    Είναι αξιόπιστο εαν το κατεβάσω σπασμένο και αν ναι, από πού μου προτείνετε;

    Ευχαριστώ πολύ


    noizreduction
    17.02.2013, 14:09

    Καταρχας να ξεκαθαρισω πως ειμαι αλλεργικος σε οτιδηποτε πειρατικο, ποσο μαλιστα οταν η τιμη του ειναι γελοια για τον απλο χρηστη ( περιπου 50€ για την πληρη αδεια για παντα! Δηλαδη ακομα κι update να κανει το προγραμμα, ο χρηστης απλως το κατεβαζει και δεν χρειαζεται να πληρωνει νεα αδεια, οπως κανουν καποιες αλλες εταιριες του χωρου ).

    Κατα δευτερον, ειναι μαθηματικα αποδεδειγμενο πως ενα πειρατικο προγραμμα παντα ( μα παντα ομως ) θα εχει προβληματα, ,οποτε προτεινω να αποφυγεις την οποιαδηποτε πειρατικη εκδοση. Περα απο αυτο, θα εχεις και την υποστηριξη απο την εταιρια/παραγωγο σε οποιοδηποτε προβλημα σου!

    Κατα τριτον, λογω της ανοικτης αγορας, μπορεις να βρεις απο δωρεαν εως φτηνες προτασεις που "κοιτανε" στα ματια τις ακριβες δημιουργιες/software. Το Reaper ειναι ενα απο αυτα τα δημιουργηματα, οπως και καποια free plug ins τα οποια ειναι απιστευτα καλα και υπαρχουν υπονοιες πως μπορει να δημιουργουνται κι απο τα ιδια ατομα που δημιουργουν τα επαγγελματικα plug ins.

    Το Reaper θα το βρεις στην επισημη σελιδα του, ενω ειναι δοκιμαστικο για καποιο διαστημα ( νομιζω 30 μερες, αλλα λογω επισημης αδειας δεν γνωριζω εαν εχει αλλαξει αυτο ), ενω με 60$ ( περιπου 50€ ) μπορεις να το αποκτησεις full. Το πιο εκπληκτικο ειναι πως το trial με το επισημο προγραμμα ειναι ακριβως ιδιο ( δηλαδη δεν εχει κλειδωμενα χαρακτηριστικα, απλως πληρωνοντας σταματαει να βγαινει μια ενοχλητικη αρχικη προειδοποιηση, καθως και εχεις πληρη υποστηριξη απο τον παραγωγο ).

    Τελος, για free plus ins, καθως και τα τελευταια νεα γενικοτερα απο τα VST/VSTi/RTAS plug ins, προτεινω αυτη τη σελιδα που ειναι η κατεξοχην πηγη ολων των νεων plug ins!


    KRINIA
    17.02.2013, 21:31

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17.02.2013, 14:09 έγραψε...

    Καταρχας να ξεκαθαρισω πως ειμαι αλλεργικος σε οτιδηποτε πειρατικο, ποσο μαλιστα οταν η τιμη του ειναι γελοια για τον απλο χρηστη ( περιπου 50€ για την πληρη αδεια για παντα! Δηλαδη ακομα κι update να κανει το προγραμμα, ο χρηστης απλως το κατεβαζει και δεν χρειαζεται να πληρωνει νεα αδεια, οπως κανουν καποιες αλλες εταιριες του χωρου ).

    Κατα δευτερον, ειναι μαθηματικα αποδεδειγμενο πως ενα πειρατικο προγραμμα παντα ( μα παντα ομως ) θα εχει προβληματα, ,οποτε προτεινω να αποφυγεις την οποιαδηποτε πειρατικη εκδοση. Περα απο αυτο, θα εχεις και την υποστηριξη απο την εταιρια/παραγωγο σε οποιοδηποτε προβλημα σου!

    Κατα τριτον, λογω της ανοικτης αγορας, μπορεις να βρεις απο δωρεαν εως φτηνες προτασεις που "κοιτανε" στα ματια τις ακριβες δημιουργιες/software. Το Reaper ειναι ενα απο αυτα τα δημιουργηματα, οπως και καποια free plug ins τα οποια ειναι απιστευτα καλα και υπαρχουν υπονοιες πως μπορει να δημιουργουνται κι απο τα ιδια ατομα που δημιουργουν τα επαγγελματικα plug ins.

    Το Reaper θα το βρεις στην επισημη σελιδα του, ενω ειναι δοκιμαστικο για καποιο διαστημα ( νομιζω 30 μερες, αλλα λογω επισημης αδειας δεν γνωριζω εαν εχει αλλαξει αυτο ), ενω με 60$ ( περιπου 50€ ) μπορεις να το αποκτησεις full. Το πιο εκπληκτικο ειναι πως το trial με το επισημο προγραμμα ειναι ακριβως ιδιο ( δηλαδη δεν εχει κλειδωμενα χαρακτηριστικα, απλως πληρωνοντας σταματαει να βγαινει μια ενοχλητικη αρχικη προειδοποιηση, καθως και εχεις πληρη υποστηριξη απο τον παραγωγο ).

    Τελος, για free plus ins, καθως και τα τελευταια νεα γενικοτερα απο τα VST/VSTi/RTAS plug ins, προτεινω αυτη τη σελιδα που ειναι η κατεξοχην πηγη ολων των νεων plug ins!



    ήσουν κατατοπιστικότατος.

    είχα μείνει με την εντύπωση πολύ υψηλότερων ποσών, από την τελευταία φορά που είχα αποφασίσει να αγοράσω (το Cubase συγκεκριμένα).

    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση