ελληνική μουσική
    605 online   ·  210.844 μέλη

    Απολύθηκε ο στιχουργός Λευτέρης Παπαδόπουλος

    hp
    01.02.2013, 16:48

    Παράθεση:

    Το μέλος guevara στις 31.01.2013, 22:24 έγραψε...

    @hp  Το γεγονός ότι οι σημερινοι καλλιτεχνες δε σεβονται την ιστορια του λαικού τραγουδιού σημαίνει ότι δεν υπάρχει ιστορία;;; Λες ότι ''πέρασαν και δεν ακούμπησαν''...Νομίζω ότι οι συγκεκριμένη συζήτηση αποδεικνύει το αντίθετο...εκτός αν όλοι όσοι συζητάμε έχουμε κάποιο σοβαρό πρόβλημα αφού ασχολούμαστε με αυτούς που...''πέρασαν και δεν ακούμπησαν''.


    Φίλε και μπυροσυμπότη virtual guevara
    κοίτα τι έχω να σου πω και πιάσε τη κιθάρα
    ρίξε τη πρώτη σου χορδή δυό μισοτόνους κάτω
    ζεϊμπέκικο παίξε βαρύ λεβέντικο στακάτο

    το δρόμο πιάσε Ρε χιτζάζ μιας και είσαι ματζοράκι
    και με λιτή γλυκιά πενιά, Drop d για ισοκράτη
    πες μας για πίκρες και χαρές ή για καμιά αγάπη
    και όχι για πικροσάββατα tzatziki και syrtaki

    το όνειρο μη φοβηθείς πως θά΄'ρθει να σε κάψει
    μόρτικα θα του ξηγηθείς με φίνο ταξιμάκι
    στο τελευταίο γύρισμα στάσου στη σολ τη δίεση
    και γλύτωσες βρε μάγκα τη σχιζοφρενοβλαβίωση

    σου - τιεν

    ...και αν σου θυμίσει σε κάτι θοδωράκη,Σερ ή λευτέρη Π.
    πάω πάσο.{#emotions_dlg.beer}

    Να το πω και αλλιώς διότι είμαστε ήδη offtopic μάλλον,άλλα φταίν οι μπύρες που κέρασες.
    Φυσικά και υπάρχει ιστορία,
    συμφωνώ οτι δε τη σέβονται -ή δε τη ξέρουν λέω εγώ- οι νεότεροι
    καλλιτέχνες δεν ξέρω κατα πόσο φταίνε και οι 3 κόλωνες όπως λες του πολιτισμού όμως.
    Τώρα διαμορφωτές και συν-δημιουργούς του λαϊκού τραγουδιού οι έστω και σημαντικούς
    κρίκους δεν του λες ρε συ guevara γιατί στη πραγματικότητα δε κράτησαν και
    πολλά στοιχεία απο το παλιό καλό λαϊκό τραγούδι
    το οποίο κορύφωσε το 1930 με 1950 για μερικούς-μερικούς και είμαι και εγω μερικός.
    Παραμόρφωσαν κατά τη ταπεινή και μου γνώμη πολλά απο αυτά.

    Μόνο εγώ είμαι τόσο πειραγμένος και βλέπω περισσότερη σχέση στα
    ζεϊμπέκικα του θοδωράκη με αυτά της βανδής και σια παρά με αυτά
    του Μάρκου και του Παπαϊωάννου??
    Να δυο κολώνες της λαϊκής μας μουσικής στη πάνω σειρά.

    Τώρα όσο αφορά τα περί πολιτικής.. να με συγχωρείτε αλλά δε θέλω να μπω
    στη διαδικασία και όποιος
    καταλάβει τι είμαι να μου πει και εμένα να μάθω επιτέλους που ανήκω.


    Φίλε konstantinosoa και λοιποί θιγμένοι απο το οτι δε δείχνω το δέοντα σεβασμό στα ιερά αυτά τέρατα της μουσικής να ξεκαθαρίσω οτι δεν είναι πολιτικό το θέμα
    η ένσταση μου είναι καθαρά μουσικής ηφής και στα 
    πλαίσια αυτής επέτρεψε μου να διαφωνήσω
    με τα στυλοβάτες και τα ενέμπνευσαν που λέτε, αφού δεν έχουμε και κάτι τρομερό να γίνεται
    στη μουσική αυτοί οι στυλοβάτες τι στηρίζουν????

    ή τελικά ποιον ενέμπνευσαν το φοίβο και το κιάμορέμο??  {#emotions_dlg.confused1}


    Konstantinosoa
    01.02.2013, 17:09

    Απο το 1963 και μετά ο Λευτέρης Παπαδόπουλος απο τον πρώτο κιόλας του δίσκο, δημιούργησε τομή στην Ελληνική Στιχουργική. Η Στιχουργική προ του Παπαδόπουλου ήταν σε γενικές γραμμές φτωχή με εξαίρεση συνθέτες που ασχολούνταν πολύ με αυτό, όπως ο Τσιτσάνης και ο Καλδάρας. Παραδείγματα σαν του Βασιλειάδη, του Βίρβου και της Παπαγιαννοπούλου, δεν αλλάζουν τον κανόνα. Δεν είναι τυχαίο πως απο τα τέλη της δεκαετίας του 50΄ αρχίζει η συνεργασία συνθετών και ποιητών, δεδομένου ότι η στιχουργική δεν συμβάδιζε συνήθως με τις συνθετικές δυνατότητες που εξέφραζε και το τότε νέο ρεύμα ωδειακών συνθετών και το παλαιό του ελαφρού τραγουδιού που είχε αξιόλογους συνθέτες.

    Κατα συνέπεια ο Λευτέρης Παπαδόπουλος σαφώς και κάνει τομή στα πράγματα και σαφώς μέχρι το 1981 γράφει την μια επιτυχία μετά την άλλη σε ένα κάρο διαφορετικούς συνθέτες, χωρίς την κάλυψη κανενός ΠΑΣΟΚ. Στην στιχουργική ήταν ανάλογα του Θεοδωράκη πρωτοπόρος και στο είδος του αξεπέραστος.

    Το επόμενο είδος στιχουργών που πήγε το τραγούδι παραπέρα ήταν αυτό των ποιητών όπως ο Γκάτσος, ο Λειβαδίτης, ο Μύρης, ο Χριστοδούλου, ο Ελευθερίου, ο Αλκαίος και ο Τριπολίτης ενώ παράλληλα στο πιο συγγενικό του Παπαδόπουλου ύφος θα συναγωνιστούν ο Δασκαλόπουλος, ο Κουγιουμτζής, ο Λάδης και ο Νεγρεπόντης, στο πολιτικό βέβαια και φυσικά οι Μπουρμπούλης και Ρασούλης και ο ελάχιστος σε παραγωγή αλλά εξαιρετικός Σιμώτας...

    Υ.Γ: Άνθρωπο που δεν τον εκτιμάς, τον θρυλικό ρόκερ Σιδηρόπουλο, γιατί τον επικαλείσαι; Επειδή απλώς βολεύει την άποψή σου.... Και αφού σιχαίνεσαι τα ΝΕΑ πως έχεις άποψη για τα άρθρα του; Είναι κρίμα να απορρίπτουμε την Τέχνη κάποιου επειδή δεν είναι στο ίδιο μαντρί με εμάς.... Και μην μου πεις πως έχεις ουσιαστική γνώση του Παπαδόπουλου και του Θεοδωράκη γιατί δεν σε πιστεύω..... Δεν υπάρχει συνθέτης ή ποιητής που να μην τους εκτιμά απεριόριστα, σε αντίθεση με εσένα που το χεις βάλει αμέτι μουχαμέτι να τους απαξιώσεις λόγω ιδεολογίας...  

     


    mary_omikron
    01.02.2013, 17:18

    Κωνσταντίνε να σε παρακαλέσω να ανοίξεις καινούργιο θέμα σχετικό με αυτές τις παραμέτρους που προέκυψαν στο θέμα απόλυσης Παπαδόπουλου? Είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφονται απ΄ολους τους συμμετέχοντες στη συζήτηση, πλην όμως και από την αρχική ξεφεύγουμε και αυτά τα ίδια περιορίζονται. Θα επιληφθείς νέου σχετικού θέματος ώστε να υπάρχει άνεση διεξαγωγής?

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 01-02-2013 17:21 ]


    Konstantinosoa
    01.02.2013, 21:14

    Έχεις δίκιο, αλλά γράφω εδώ επειδή εδώ ακούω το αποτέλεσμα πολλών δεκαετιών καλής διαφώτισης. Να ανοίξω ένα θέμα αλλά προς τί; Να αποδείξω ότι ο Θεοδωράκης είναι συνθέτης και ο Παπαδόπουλος ότι δεν έχει σχέση με τον Γιώργο και μάλλον σκαρώνει στιχάκια....;


    klefths
    02.02.2013, 14:59

    Εν μερει εχει δηκιο ο hastaroth αλλα και παλι αν μεινουν οι τεχνικοι και φυγουν οι αρθρογραφοι παλι με κλεισιμο δεν θα ειναι καταδικασμενη η εφημεριδα, μιας και δεν θα υπαρχει λογος να την αγορασει κανεις?
    Προσωπικα μου ειναι εντελως αδιαφορος ο Παπαδοπουλος και δεν μου καιγεται καρφακι αν απολυθηκε η οχι, αλλα ταυτοχρονα δεν παυω να σευομαι το εργο του, οπως και καθε αλλου καλλιτεχνη.
    Πιστευω ακομα οτι οσοι ειναι "μεγαλα ταλεντα" θα πρεπει να δινουν την θεση τους για νεους ανθρωπους απο μονοι τους ειδικα οσοι ειναι καταξιωμενοι και με οικονομικη ανεση.
    Τωρα στο συγκεκριμενο αρθρο, τι σχεση εχει αν ηταν αριστεροχειρας χορτοφαγος, η τρανσεξουαλ ταλιμπαν που χουφτωνε σερβιτορους? Ο τιτλος λεει "Απολυθηκε ο στιχουργος Λευτερης Παπαδοπουλος" και οχι "Απολυθηκε το πρασινο κομματοσκυλο" Ας τοποθετηθουμε λοιπον πανω σ'αυτο.


    Παράθεση:

    Το μέλος Mousikodifis στις 01.02.2013, 13:00 έγραψε...

    ...συν του ότι ιδίως στο παρελθόν η κομματική του θέση ήταν ενοχλητικά καταφανής.

    ...Μέσα στο σύστημα χωμένος και, ιδίως παλιότερα, χειρότερος πασοκοφρουρός κι από μέλη της τοπικής κλαδικής Αχαΐας.

    ...Ο πασοκισμός έκανε να φαίνονται κάποιοι αυτοί που ήταν απολύτως μηδενικά και αυτοί που είχαν μία μικρή αξία, έγιναν γίγαντες και μύθοι. Να γκρεμισθεί τώρα όλο αυτό το οικοδόμημα του πασοκιστάν. Με όσο γίνεται περισσότερο θόρυβο να το ευχαριστηθούμε.

    ... Απλώς εγώ έχω το θάρρος να βγω σε ένα μουσικό φόρουμ στο οποίο θεωρείται δεδομένο ότι πρέπει να υμνήσεις τον Θεοδωράκη και τους συν αυτώ, και λέω αυτό το οποίο πολύς κόσμος σκέπτεται, αλλά λόγω της αριστερής ιδεολογικής χούντας δεν τολμά να πει ξεκάθαρα.

    ... Αυτό με ενοχλεί και πολύ μάλιστα ιδίως όταν απλώς κόσμος (και εγώ πολλές φορές ομολογώ) τρώει αμάσητη ακόμα αυτήν την προπαγάνδα της «γενιάς του Πολυτεχνείου»{#emotions_dlg.thumbdown}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Mousikodifis, 01-02-2013 13:02 ]

    Φιλε, κι εσυ καθημερινη προπαγανδα κανεις ασε που εχεις ξεφυγει απο το θεμα.
    Αναρωτιεμαι, ειναι αναγκη σε καθε σου ποστ με -και καλα- εμμεσο τροπο να περνας και τις πολιτικες σου πεποιθησεις?
    Βγαλε το κομμα απο μεσα σου οταν γραφεις εδω, εκτος βεβαια αν σε πληρωνει κανενας συνδεσμος.
    Στο φιναλε και εφ'οσων βλεπεις τα πραγματα μονο πολιτικοποιημενα, τοτε υπαρχουν και πολιτικα sites ξερεις.


    noizreduction
    02.02.2013, 16:18

    Παράθεση:

    Το μέλος klefths στις 02.02.2013, 14:59 έγραψε...

    Στο φιναλε και εφ'οσων βλεπεις τα πραγματα μονο πολιτικοποιημενα, τοτε υπαρχουν και πολιτικα sites ξερεις.





    Εκει εχει ισχυρο αντιλογο και ξερει πως τα επιχειρηματα του δεν πιανουν τοπο {#emotions_dlg.happycrazy}


    ( συγνωμη, δεν κρατηθηκα {#emotions_dlg.oops} )


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    noizreduction
    06.02.2013, 10:56

    Μαλλον καποιοι εχουν μπερδεψει την πολιτικη με τη μουσικη. Κι επειδη εδω συζηταμε για το λογο που απολυθηκε/διεκοπη η συνεργασια του Παπαδοπουλου με τα Νεα, γιατι να μην παραμεινουμε στο θεμα και κοιταμε αντιθετως τι μετα-εμφυλιακα συνδρομα εχουμε στο μυαλο μας;


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 06-02-2013 10:58 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    TRAVELOGUE
    07.02.2013, 15:43

    Νομίζω ότι το θέμα της "απόλυσης" του Λευτέρη Παπαδόπουλου από την εφημερίδα "Τα Νέα", ανακυκλώθηκε στα διάφορα blogs λίγο υπερτιμημένα. Σημαντικός στιχουργός και γραφιάς από τους παλαιότερους ο Λευτέρης Παπαδόπουλος, αλλά δεν νομίζω ότι θα λείψει η απουσία των κειμένων του από πολύ κόσμο. Οπωσδήποτε δεν θεωρώ ότι θα του λείψει η χρηματική αμοιβή, χωρίς να ενοχοποιώ την όποια οικονομική του κατάσταση. Αν θέλει να εξακολουθεί να αφήνει το γραπτό στίγμα του, υπάρχουν ένα σωρό τρόποι πλέον. Κανείς δεν νομίζω ότι θα του στερήσει τη δυνατότητα.

    Όσο για το αν η διεύθυνση της εφημερίδας σκέφτηκε να απολύσει τον Παπαδόπουλο αντί για κάποιον άλλο νέο εργαζόμενο, γραφίστα, γραμματέα, βοηθό λογιστή κτλ που ενδεχομένως έχει και οικογένεια να θρέψει διατηρώ επιφυλάξεις. Ίσως να είναι το άλλοθι που θα χρησιμοποιήσουν, όταν οι απολύσεις φτάσουν να αγγίζουν και τους απλούς εργαζόμενους. Δυστυχώς, κάναμε ότι μπορούσαμε.....


    -----------------

    When the music 's over, turn out the lights For the music is your only friend Dance on fire as it intends Music is your only friend until the end...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TRAVELOGUE, 07-02-2013 16:33 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TRAVELOGUE, 09-02-2013 21:02 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    07.02.2013, 21:08

    @ SultanOfSwing  Μέσα στις απαντήσεις μας δεν επιτρέπονται υποτιμητικοί χαρακτηρισμοί των συνομιλητών, όταν μάλιστα δεν τους γνωρίζουμε. Μπορούμε να αντικρούσουμε με σοβαρά επιχειρήματα, χωρίς να προκαλούμε, ενισχύοντας εποικοδομητικές συζητήσεις και όχι στείρους καυγάδες.

    @ Hp Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου και δίνουν έναυσμα για ανταλλαγή απόψεων. Πλην όμως εκτίθενται σε λάθος thread και αναλώνεσαι σε διαμάχη επί προσωπικού. (off the record προσωπικά ενθουσιάστηκα για το ψάξιμό σου στο μπιτ-μπαζαρ, ασχολείσαι και ψάχνεις το είδος που προτιμώ)

    -------------------------------------

    Απευθυνόμενη και στους δύο : Με λύπη μου, ειλικρινά, τα σχόλια σας θα χαρακτηριστούν αρνητικά γιατί είστε 100% εκτός θέματος.

    Εδώ συζητάμε για την απόλυση ενός στιχουργού που θεωρείται καταξιωμένος από ένα μέσον.

    ΥΓ. Θα παρακαλέσω για μιά ακόμη φορά όσοι έχετε τόσο ενδιαφέρουσες θέσεις πάνω σε θέματα μουσικά όπως Θεοδωράκης, προσέγγιση ή όχι στο λαϊκο τραγούδι κλπ.. ανοίξτε καινούργιο θέμα για να συζητηθεί εκτενώς. 

    Είναι κρίμα να κλείνουν αρνητικά επειδή βρίσκονται off topic.


    Konstantinosoa
    27.02.2013, 10:08

    Ειπώθηκαν διάφορα, βρήκα και την άποψη του στιχουργού για το θέμα σε συνέντευξή του στο Ποντίκι και την Χρυσούλα Παπαϊωάννου όπου δήλωσε τα εξής:

    "Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος. Έγραφα το Χρονολόγιο επι τόσες δεκαετίες. Είχα ένα αναγνωστικό κοινό το οποίο άλλοτε με επαινούσε και άλλοτε με έβριζε. Δεν είμαι δημοσιογράφος της σειράς.......

    ....Μου είπαν να λήξει η συνεργασία μας γιατί σταμάτησαν τους συνταξιούχους και δεν μπορούσαν να κάνουν εξαίρεση με μένα. Βέβαια μου είπαν  επίσης ότι ύστερα απο λίγο καιρό θα με καλέσουν να ξαναγράφω. Εγώ όμως δεν θέλω....."


    Ragtime
    05.02.2014, 17:22

    Αγαπημένος ο Λευτέρης. Μεγάλος στιχουργός και πολύ καλός συγγραφέας. Έγραψε τρία πολύ ωραία βιβλία. Το πρώτο είναι το Οι παλιοί συμμαθητές, πραγματικά εξαιρετικό βιβλίο, και το δεύτερο το Είναι γλεντζές πίνει γάλα που αν και δεν είναι πολύ φροντισμένο προς το τέλος είναι και αυτό πολύ καλό. Επίσης η βιογραφία του για τον Μάνο Λοΐζο είναι πολύ ωραία. Όμως έγραψε και κάποιες μετριότητες όπως τα βιβλία του Εν αρχή ην ο Καζαντζίδης και Μάγκες πιάστε τα γιοφύρια. Προχειρότητες. Αν δεν ήταν ο Λευτέρης θα έλεγα αρπαχτές. Όντως δεν έχει ανάγκη από χρήματα ο Λευτέρης, υπάρχει και το ίντερνετ μπορεί να αρθρογραφεί σε όποιο site επιθυμεί αφιλοκερδώς.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ragtime, 05-02-2014 17:23 ]