ελληνική μουσική
    773 online   ·  210.850 μέλη

    πως να μαθω να τραγουδαω σαν τον Αγγελακα?

    vgaefoleos
    05.02.2013, 01:48

    καλησπερα!πιστευω ολοι εχουμε ακουσει λιγο αγγελακα ή τρυπες.Για να μπω στο ζουμι,αυτος ο ανθρωπος δεν φαινεται να τραγουδαει οπως ολοι.ενω δεν υπαρχει καποια μελωδια στα λογια,τα κανει να ακουγονται τοσο ωραια και διαφορετικα! υπαρχει καποια συγκεκριμενη τεχνικη για να τραγουδησει κανεις ετσι?αν ναι,πως γινεται να το μαθει κανεις?λογικα στα ωδεια δεν διδασκουν κατι τετοιο ε?


    vgaefoleos
    05.02.2013, 01:59
    να κοαζω? δεν καταλαβαινω γιατι το διαφορετικο ή μη μελωδικο ή ατονικο μερικες φορες θεωρειται κοασμα
    vgaefoleos
    05.02.2013, 02:49
    το τι κριμα τι κριμα δεν εχει καμμια σχεση με τον αγγελακα.για το ατονικο εκανα μια συντομη ερευνα,πραγματι δεν σημαινει αυτο που εννοουσα,αλλα τελος παντων δεν καταλαβαινω αυτη την εμπαθεια.ουτε ο Lou Reed τραγουδουσε.και?
    blogarismenos-enge-falos
    05.02.2013, 03:08

    Είναι μάλλον το χάσμα γενεών ή τί άλλο που δεν καταλαβαίνω την ουσία της ερώτησης. Γιατί;
    Γιατί έστω οτι θα σου απαρυθμίσω πιο κάτω αγαπητέ vgaefoleos τα στοιχεία τα οποία θα μάθεις
    να τραγουδάς σαν τον Αγγελάκα. Όμως να ξέρεις οτι δεν θα είσαι τραγουδιστής αλλα μίμος.
    Και κανείς μίμος ιδιαίτερα όταν πήγε να παραστήσει σοβαρά τον Χ ή τον Ψ δεν είχε καλό αποτέλεσμα
    στο κοινό που άκουγε απο κάτω, απο δίπλα ή απο όπου τέλωσπάντων.

    Η φωνή του Αγγελάκα έχει ποτιστεί με αρκετή κάπνα απο τσιγάρα πράγμα άκρως ανθυγιεινό.
    Η κάθε ανθρώπινη φωνή εξ'αρχής όμως έχει ιδιαίτερη χροιά που φτιάχνεται απο το DNA μέχρι
    και τις καθημερινές εμπειρίες που σκαλίζουν εκτός του χαρακτήρα και τον τρόπο και τον χρωματισμό.
    Οι πετυχημένοι μίμοι είναι αρκετά καλοί ψυχολόγοι και έχουν αρκετά καλό αυτί. Στην Ελλάδα είναι
    λίγοι και μετρημένοι στα δάχτυλα.

    Μουσικός, Μίμος, με χιούμορ, με καλή ανάγνωση ψυχολογίας και να κάνει τον Αγγελάκα όμως ένας.


    vgaefoleos
    05.02.2013, 03:23
    χαχα λιγο υπερβολικο αλλα πιστο
    hp
    05.02.2013, 20:29

    Aσε μας βρε ζουγανέλη, κάνε καμιά συναυλία με το χατζηγιάννη και τον Loveradio-s- Man?giritsas

    να μαζέψετε τα παιδιά του φεϊζμπουκ και της υποχρεωτικής tv, να πουλήσετε γοηλίκι και βλακεία λαμέ.

    Ούτε αστείο μου φάνηκε ούτε να κρατηθώ μπορώ και να μη πω οτί πολύ ΖΗΛΙΑ ρε παιδί μου, όσο εσύ θα κάνεις

    τα σκετσάκια σου μπροστά σε μπουζουκόβιους, λαϊφσταϊλάτους, τζιπάτους και κουστουμάτους χάνους

    ο Αγγελάκας θα κάνει λαϊβάκια σε κοινό και σε ατμόσφαιρα που θά 'θελες αλλά ....μπααααααααααααα!!

    Όσο για τις σπουδές που λέει ο άλλος φίλος...χμ

    Εϊδες τι πέτυχαν Man? τα ατάλαντα και ασπούδαστα αυτά ''τσογλάνια'' απο το 80 μέχρι και σήμερα??

    Ευτύχως που δε πάτησε το πόδι του σε ωδείο, ευτυχώς που κάπνιζε, ευτυχώς που οι κιθαρίστες του δε βάλαν μοβ-ροζ λαστιχένια παντελόνια και να αρχίσουν τα υπεργρήγορα και κουραστικά και βαρετά υπερηχητικά σόλο-επίδειξη.

    Είδες για το Lou Reed  δε πήρες απάντηση όπως και για τον Joe Strummer ή ολόκληρη λίστα που θα μπορούσες να κάτσεις να γράψεις για τέτοιες περιπτώσεις δημιουργών-καλλιτεχνών, και όχι απόφοιτων μουσικών κολλεγίων....

    ζήλια ρεεε...{#emotions_dlg.whistling}


    deathminor88
    06.02.2013, 01:12

    Προσωπικά (το τονίζω) θεωρώ εντελώς άτεχνες τις τρύπες, ότι αυτό σημαίνει.. κυρίως τον Αγγελάκα, αν και πρέπει να παραδεχθώ ότι θα τον έπαιρνα πολύ πιο σοβαρά εάν απλά διάβαζα τους στίχους του χωρίς τη φωνή του..

    Όσο για τις σπουδές.. άστο.. αν νομίζεις ότι η μουσική είναι το ροκ (που χρειάζεται να σου πει κάποιος 3 ακκόρντα και έμαθες) δεν έχει νόημα. Οι σπουδές στη μουσική είναι απαραίτητες, έστω και για μικρό χρονικό διάστημα σε χαμηλό επίπεδο. Ακόμα και οι μεγαλύτεροι του ροκ, που απ ότι καταλαβαίνω θαυμάζεις, ή είχαν άλλους από πίσω ή κάποια στιγμή αναγκάστηκαν να μάθουν κάποια πράγματα. 

    Ίσως κάποιοι τζαζίστες αποτελούν εξείρεση αλλά είναι το ίδιο όπως και με τους ρεμπέτες.. Άλλο το να έχω μια μελωδία στο αυτί μου και άλλο να ξέρω να ενορχητρώνω ολόκληρο κομμάτι ή συμφωνία ή οτιδήποτε.. {#emotions_dlg.biggrin}


    hp
    06.02.2013, 02:24

    'Οχι δε νομίζω οτι είναι μόνο το ροκ και το ρεμπέτικο μουσική, 

    επισης, γνωρίζω πολύ καλά οτι:

     Οι σπουδές στη μουσική είναι απαραίτητες, έστω και για μικρό χρονικό διάστημα σε χαμηλό επίπεδο.

    Δεν τα βλέπω άσπρομαυρα τα πράμματα, ίσα-ίσα που τονίζω οτι ο ''ακαδημαϊσμός'' στη μουσική δεν είναι μονόδρομος.

    -.. Άλλο το να έχω μια μελωδία στο αυτί μου και άλλο να ξέρω να ενορχητρώνω ολόκληρο κομμάτι ή συμφωνία ή οτιδήποτε..

    -μα έλα που εγω δε χρειάζομαι ολόκρηρη ορχήστρα με τους διευθυντές  τους υποδιευθυντές

    (τα εκατοντάδες πτυχία και τα αμετρητα χρόνια σπουδών τους) για να ευχαριστηθώ λίγη μουσικούλα,

    καλή είναι δε λέω, μεγαλείο!! αλλά δεν είναι μόνο αυτό..Smile


    deathminor88
    06.02.2013, 02:39

    "

    μα έλα που εγω δε χρειάζομαι ολόκρηρη ορχήστρα με τους διευθυντές  τους υποδιευθυντές

    (τα εκατοντάδες πτυχία και τα αμετρητα χρόνια σπουδών τους) για να ευχαριστηθώ λίγη μουσικούλα"

    δεν εννούσα αυτό.. για να φτάσει στα αυτιά σου αυτό που ακούς έχει πρώτα περάσει (τις περισσότερες φορές) από ανθώπους που ξέρουν μουσική. Επίσης, σε σχεδόν όλα τα είδη μουσικής γίνεται ενορχήστρωση.. οπότε μάλλον δεν κατάλαβες καλά τι εννοούσα ή εγώ δεν το εξηγώ καλά..


    ixthis
    06.02.2013, 03:17

    Αγαπάμε Αγγελάκα !!!!!

    Οσο γι αυτό που λές καλέ μου συμφορμίτη vgaefoleos νομίζω οτι είναι λάθος . Το θέμα δεν είναι να μιμηθείς γιατί τότε αναπαραγάγουμε Αγγελάκες,Αρβανιτάκιδες,νταλάριδες κλπ

    Το ζητούμενο ειναι λοιπόν .....ναι να έχεις επιροές απο καλλιτέχνες που εκτιμάς ......αλλά μέσω της τέχνης να βρείς και να ανακαλύψεις τα δικά σου προσωπικά στοιχεία.

    Έτσι η κατάθεση σου θα έχει αξία και θα είναι δική σου και όχι δανεική. Και ας αξίζει για πέντε και όχι για δέκα ίσως ,,,αλλά θα είναι δική σου . Και πιστεψέ με οτι λέω είναι με κάθε καλή διάθεση.


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixthis, 06-02-2013 03:25 ]


    blogarismenos-enge-falos
    06.02.2013, 06:31

    Αγαπητέ HP
    Σίγουρα ο Ζουγανέλης επέλεξε να βρίσκεται τον τελευταίο καιρό σε χώρους οπου η είσοδος απευθύνεται
    κυρίως σε κουστουμάτους όπως είπες - όμως άν διαβάσεις λίγο αφού και οι δύο είναι σχεδόν συνομήλικοι
    θα δείς οτι η μουσική του πορεία προυπηρχε άνω της δεκαετίας πρίν του Αγγελάκα καθώς επίσης και οι
    μουσικές του σπουδές. Όσο για τα ατμοσφαιρικά live και απο αυτά είχε την εποχή της πλάκας δεκαετία 80.
    Μιά επίσκεψη και μόνο στο wiki θα δείς πόσο αδικείς τον εαυτό σου όταν δεν έχεις προσέξει το μέγεθος του
    ταλέντου του Ζουγανέλη. Δεν συγκρίνω καλλιτέχνες αφού είναι διαμετρικά αντίθετοι και σε φιλοσοφία και σε
    μουσική, πόσο μάλλον να πώ αυτός ή εκείνος είναι καλύτερος.


    guguja
    06.02.2013, 06:44
    φαντασία,βιωματα και ακουσματα και οσοι σου λενε οτι ο αγγελακας δεν εχει γνωσεις και αυτο που βγαινει στους δισκους του ειναι απλα θεια επιφωτιση ειναι πολυ χιππιδες και δεν εχουν γραψει ποτε δισκο στη ζωη τους υπαρχουν μυστικα και μαλιστα πολλα παρα πολλα αλλα ειναι και πολλα τεχνικα κανε εσυ τις ερωτησεις σου και σιγουρα θα παρεις τις απαντησεις σου.Αλλα μου φαινετε πολυ απαισειο να βγαινει καποιος και να σε κραζει ως ειδικος LAMan? WITH HAT.ΓΙΑ ΤΙ δεν του λετε κυριε για την επεξεργασια που γινετε στα στουντιο πανω στην φωνη και επιλεγετε απλα μια στειρα επιθεση?
    guguja
    06.02.2013, 06:51

    αντιστιξη(το λιγοτερο για μια δυο φωνες) αρμονια και καλη γνωση των στουντιακων τεχνικων...αυτα θελει φιλε μου.

    και ασε τους χιππιδες να σου λενε οτι δεν χρειαζετε τπτ, και για ονομα μην τρεχεις στα μπαρ και πλακωθεiς στα τσιγαρα και ουισκια...


    tallos
    06.02.2013, 12:28
    ο αγγελακας ειχε εναν φοβερο ηχοληπτη ,παραγωγο ηχου,τον τιτο καρυωτακη.
    hp
    06.02.2013, 14:03

    @guguja

    εγω είμαι ο χίπης???{#emotions_dlg.confused1}


    hp
    06.02.2013, 14:26

    Παράθεση:

    Το μέλος LlaMan?WithHat στις 06.02.2013, 14:12 έγραψε...

    Και σόρρυ HP τι ακριβώς να του απαντήσω για τον Lou Reed? Αμα έλεγα αυτό για την διαφορά μεταξύ βούρτσας και ... λούτσας θα ήταν άκομψο. 

    Καλά κάνει και τραγουδάει όπως τραγουδάει (οκ 'τραγουδάει') ο Αγγελάκας, έτσι κατάφερε να ξεχωρίσει και να κάνει το συγκρότημά του το κάτι διαφορετικό. 

    Απλά δεν είναι τίποτα το δύσκολο που δε μπορεί να κάνει κάποιος (με τους φίλους μου θυμάμαι παιδιά τον μιμούμασταν όλοι εξαιρετικά και βγάζαμε τρελό γέλιο) και ούτε κάτι που μας έχει λήψει και θα πρέπει να το κάνουν και άλλοι.



    Smile οκ  ειδικά με τη 2 πρόταση βλέπω οτι σε γενικές γραμμές και σε πιο χαμηλούς τόνους συμφωνούμε

    όπως και σ' αύτο που λες με τους φίλους και τη μίμηση είσαι 100% μέσα...

     ..ποιος δεν έχει πει το ανεκδοτάκι με τον Αγγελάκα στη πιτσαρία που του λεν οτι  η πίτσα θα αργήσει να γίνει και απαντάει

    ....θα περιμένω... θε περιμένω...


    vgaefoleos
    06.02.2013, 17:09

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 06.02.2013, 01:12 έγραψε...

    Προσωπικά (το τονίζω) θεωρώ εντελώς άτεχνες τις τρύπες, ότι αυτό σημαίνει.. κυρίως τον Αγγελάκα, αν και πρέπει να παραδεχθώ ότι θα τον έπαιρνα πολύ πιο σοβαρά εάν απλά διάβαζα τους στίχους του χωρίς τη φωνή του..

    Όσο για τις σπουδές.. άστο.. αν νομίζεις ότι η μουσική είναι το ροκ (που χρειάζεται να σου πει κάποιος 3 ακκόρντα και έμαθες) δεν έχει νόημα. Οι σπουδές στη μουσική είναι απαραίτητες, έστω και για μικρό χρονικό διάστημα σε χαμηλό επίπεδο. Ακόμα και οι μεγαλύτεροι του ροκ, που απ ότι καταλαβαίνω θαυμάζεις, ή είχαν άλλους από πίσω ή κάποια στιγμή αναγκάστηκαν να μάθουν κάποια πράγματα. 

    Ίσως κάποιοι τζαζίστες αποτελούν εξείρεση αλλά είναι το ίδιο όπως και με τους ρεμπέτες.. Άλλο το να έχω μια μελωδία στο αυτί μου και άλλο να ξέρω να ενορχητρώνω ολόκληρο κομμάτι ή συμφωνία ή οτιδήποτε.. {#emotions_dlg.biggrin}



    πιστεύω πως οι απόψεις σου είναι πιο παρωχημένες και από την αρμονία Ντο-Φα-Σολ. Οι τρύπες άτεχνες,για τον Αγγελάκα οκ,να το καταλάβω,είναι λίγο αδέξιος,άλλα όχι και οι τρύπες ρε φίλε..Και οι τρύπες δεν ήξεραν μουσική,κι όμως τα τραγούδια τους έχουν πόσα στρώματα ηλεκτρικής ενορχήστρωσης. Παρ όλα αυτά συμφωνώ στο ότι είναι απαραίτητες σε ενα σημείο οι γνώσεις,αλλά το μαθαίνεις και βιωματικά,χωρίς σπουδές.Ο Thom Yorke των Radiohead δεν ξέρει να διαβάζει μουσική,ούτε έχει σπουδές,και η μουσική του είναι απίστευτη


    deathminor88
    06.02.2013, 18:56

    Παράθεση:

    Το μέλος vgaefoleos στις 06.02.2013, 17:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 06.02.2013, 01:12 έγραψε...

    Προσωπικά (το τονίζω) θεωρώ εντελώς άτεχνες τις τρύπες, ότι αυτό σημαίνει.. κυρίως τον Αγγελάκα, αν και πρέπει να παραδεχθώ ότι θα τον έπαιρνα πολύ πιο σοβαρά εάν απλά διάβαζα τους στίχους του χωρίς τη φωνή του..

    Όσο για τις σπουδές.. άστο.. αν νομίζεις ότι η μουσική είναι το ροκ (που χρειάζεται να σου πει κάποιος 3 ακκόρντα και έμαθες) δεν έχει νόημα. Οι σπουδές στη μουσική είναι απαραίτητες, έστω και για μικρό χρονικό διάστημα σε χαμηλό επίπεδο. Ακόμα και οι μεγαλύτεροι του ροκ, που απ ότι καταλαβαίνω θαυμάζεις, ή είχαν άλλους από πίσω ή κάποια στιγμή αναγκάστηκαν να μάθουν κάποια πράγματα. 

    Ίσως κάποιοι τζαζίστες αποτελούν εξείρεση αλλά είναι το ίδιο όπως και με τους ρεμπέτες.. Άλλο το να έχω μια μελωδία στο αυτί μου και άλλο να ξέρω να ενορχητρώνω ολόκληρο κομμάτι ή συμφωνία ή οτιδήποτε.. {#emotions_dlg.biggrin}



    πιστεύω πως οι απόψεις σου είναι πιο παρωχημένες και από την αρμονία Ντο-Φα-Σολ. Οι τρύπες άτεχνες,για τον Αγγελάκα οκ,να το καταλάβω,είναι λίγο αδέξιος,άλλα όχι και οι τρύπες ρε φίλε..Και οι τρύπες δεν ήξεραν μουσική,κι όμως τα τραγούδια τους έχουν πόσα στρώματα ηλεκτρικής ενορχήστρωσης. Παρ όλα αυτά συμφωνώ στο ότι είναι απαραίτητες σε ενα σημείο οι γνώσεις,αλλά το μαθαίνεις και βιωματικά,χωρίς σπουδές.Ο Thom Yorke των Radiohead δεν ξέρει να διαβάζει μουσική,ούτε έχει σπουδές,και η μουσική του είναι απίστευτη



    Είπα προσωπικά, και το τόνισα!


    freak
    06.02.2013, 20:36

    Παράθεση:

    Το μέλος LlaMan?WithHat στις 06.02.2013, 17:15 έγραψε...

    Δε παίζει να είσαι πάνω από 14 ε?


    Και 10 να ειναι, δεν ρωτησε και δα κατι που μας εκανε να τρομαξουμε! Εξαλλου και εμεις περασαμε απο αυτες τις ηλικιες. Προσωπικα θεωρω πολυ καλυτερη την ταση του παιδιου αυτου να εχει τον Αγγελακα ως προτυπο παρα κατι Χατζηγιαννηδες κλπ. Ποσο μαλλον οταν καποιοι απο εδω μεσα γνωριζουν οτι προσωπικα εχω απομυθοποιησει (για να μην πω απαξιωσει) τον Αγγελακα απο την εποχη των Τρυπων. Ασε που το να ασχολειται με τον Αγγελακα στην ηλικια του, το θεωρω πιο υγιες απο καποιους ωριμους που ασχολουνται με την Eurovision σε παραδιπλανο thread...


    mary_omikron
    06.02.2013, 21:11

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 06.02.2013, 20:36 έγραψε...

    [.......] το θεωρω πιο υγιες απο καποιους ωριμους που ασχολουνται με την Eurovision σε παραδιπλανο thread...


    Με τον καλό λόγο στο στόμα πάντα Freak {#emotions_dlg.biggrin} μ΄αρέσεις !!!! {#emotions_dlg.thumbup}

    Παρεμπιπτόντως μουσικό site είμαστε και η "απασχόληση" με μουσικά γεγονότα (είτε θετικά είτε αρνητικά) γιατί θεωρείς ότι δεν είναι υγιής?

    Αν εδώ στο ΜΗ δεν συζητηθεί η Eurovision (είτε θετικά είτε αρνητικά, επαναλαμβάνω) τι άλλο  κατά την γνώμη σου επιτρέπεται να συζητηθεί ?


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Man?ry_omikron, 06-02-2013 22:11 ]