ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.830 μέλη

    Συμβουλές για Αντιολισθητικό Έδαφος κάτω από τα τύμπανα.

    YesImNoob
    12.02.2013, 15:10

    Καλησπέρα παιδιά. Από τότε που έχω αγοράσει τη ντραμς την έχω τοποθετήσει σε ένα δωμάτιο με μαρμάρινο πάτωμα. Όπως καταλαβαίνετε ειναι πολυ δύσκολο να διατηρηθεί σταθερή κατα τη διάρκεια χρήσης της. Έχω πειραματιστει πολλές φορες με τα στηριγματα της, μπας και καταφέρω να πετύχω μια κάποια σταθερότητα, αλλά τίποτα. Έχω βάλει και ύφασμα από κάτω (λεπτό) το οποίο αν και βοηθάει κάπως την κατάσταση, δεν μου δίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Μπήκα στο drum store να δω τη λύση που προτείνει, αλλά ειναι βαριά για την τσέπη μου. Έχετε να προτείνετε κάτι πιο οικονομικό?! Ευχαριστώ  {#emotions_dlg.rockon}


    ORFEASMIRSINIS
    12.02.2013, 17:02
    Και όχι Μηλιαράκη !)
    YesImNoob
    14.02.2013, 12:07
    οοκ ευχαριστώ πολυ!!
    Hastaroth
    14.02.2013, 12:27

    Εγώ θα σού πρότεινα να βάλης τα τύμπανα πάνω σε μιά ξύλινη παλέτα ή-εναλλακτικώς-να πάς σε έναν ξυλουργό να σού κόψη ένα μεγάλο κομμάτι κόντρα-πλακέ (μεγάλου πάχους όμως),τέτοιο που να χωρά όλο το σέτ + το κάθισμά σου επάνω στην επιφάνεια αυτή.

    Χαλάκια,υφασματάκια κλπ δέν κάνουν και σπουδαία πράγματα,καθ'όσον γλυστράνε πάνω στο μάρμαρο και επίσης μπορεί να σκιστούν.

     


    ORFEASMIRSINIS
    14.02.2013, 17:29

     ... μήπως  γύρω απο το κόντρα-πλακέ, να βάλει και  λίγο πριονίδι ... για ντεκόρ?{#emotions_dlg.biggrin}

      Χαλί, είναι η καλύτερη λύση!


    Hastaroth
    14.02.2013, 19:24

    Κύριε οδοντ-ντράμμερ,μιλάμε γιά μαρμάρινο πάτωμα.Ακόμα και το χαλί γλιστράει πάνω στο μάρμαρο (και επίσης "τσαλακώνεται",πέραν τού ότι δέν είναι απολύτως επίπεδο.Μιλάω εκ προσωπικής πείρας.

    Η καλύτερη λύση είναι αυτή που λέω εγώ:μιά ξύλινη επιφάνεια (προαιρετικώς με μιά μοκέτα από πάνω).

    Τα περί πριονιδίου κλπ τα προσπερνώ ώς ανυπόστατα.Αν θέλη ντεκόρ ο άνθρωπος,στείλ'του μιά φωτογραφία σου..

     

     


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    noizreduction
    14.02.2013, 23:15

    Επειδη εχει τυχει πολλες φορες να καλυψουμε live με ολισθηρο πατωμα, παντα κουβαλαμε μαζι μας μια μοκετα με παχυ υλικο και λαστιχενιο υποστρωμα. Μαζι με ταινιες διπλης οψεως, κολλημενες ελαφρα, δεν μετακινειται με τιποτα!

    Συν τοις αλλοις, κανουν και πιο σφιχτο τον ηχο του χωρου, γιατι μειωνουν το liveness του!