ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.845 μέλη

    Γνώμες και ιδέες για πείραμα ηχογράφησης

    NtinosWtf
    14.02.2013, 14:10

    Γειά σας!

    Έχω σκοπό να φτιάξω ένα demo με έναν φίλο μου για την μπάντα μας και φυσικά δεν έχουμε την δυνατότητα να πάμε σε στούντιο,οπότε είπαμε να το προσπαθήσουμε να το κάνουμε στο σπίτι μου.
    Εδώ κ λίγα χρόνια ψάχνομαι γύρω απο τις "σπιτικές" ηχογραφήσεις οπότε ξέρω κάποια ελάχιστα πράγματα για να κάνω ένα δικο μου κομματι να ειναι έστω ανεκτό(ελπίζω :P )(για εντελώς άσχετο ερασιτέχνη δλδ :P )

    Πριν αρχίσουμε να γράφουμε,είπα να ηχογραφήσω ενα σημείο από ένα γνωστό κομμάτι(το for whom the bell tolls) και να πάρω γνώμες για τις κιθάρες.Οπότε μην δώσετε μεγάλη σημασία στα ντραμς.Επίσης δεν εχει μπάσο γιατί...δεν έχω δικό μου μπάσο :P Άλλωστε αυτό που θα ακούσετε εγινε εχτές στα γρήγορα κ δεν ήταν εδώ η υπόλοιπη μπαντα.


    Η διαδικασία που ακουλούθησα είναι η εξής:
    1)Ηχογράφησα τις κιθάρες.
    2)Έκανα normalize στα 0db
    3)Έβαλα reverb plugin(της lexicon) και πείραξα το eq στο κάθε κανάλι μέσα από το cubase
    4)Έκανα pan τις ρυθμικές κιθάρες 80% αριστερά και δεξιά.
    5)Τη μία σολο κιθάρα στο κέντρο και τη δυσολία πάλι 80% αριστερά και δεξιά
    6)Για ντραμς χρησιμοποίησα to addictive drums.
    7)Eπίσης κάθε φορά που παίζει σόλο κιθάρα,ρίχνω τις ρυθμικές κατα 1db

    Ο εξοπλισμός και η συνδεσμολογία είναι η εξής:
    Bc rich ironbird-->pod xt live-->m-audio mbox2-->cubase-->recabinet

    Έχω απενεργοποιησει τη καμπίνα του pod xt live γιατί καμία δεν μ άρεσε και το recabinet προσφερει καλύτερο ήχο :/

    Αυτό που θα ήθελα, είναι να μου κανετε παρατηρήσεις ως προς τον ήχο της κιθάρας κ τι μπορώ να κανω για να ακούγεται καλύτερα από όλες τις απόψεις.
    Ελπίζω να μην σας κούρασα κ ευχαριστω εκ των προτέρων :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την NtinosWtf, 14-02-2013 14:10 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την NtinosWtf, 14-02-2013 14:13 ]


    noizreduction
    14.02.2013, 14:42

    Γενικα το youtube δεν ειναι ο ιδανικος χωρος για να κριθει μια παραγωγη, τοσο λογω συμπιεσης, οσο και λογω streaming που κανει η ιδια η υπηρεσια.

    Περα απο αυτο, θα σου ελεγα να μην κανεις normalize το καθε αρχειο που  ηχογραφεις, γιατι πολλες φορες "φερνει" μπροστα και το θορυβο που υπαρχει κατα τη διαρκεια μια ηχογραφησης ( ειτε ειναι hum, ειτε καποιος θορυβος απο την ενισχυση, κλπ ). Κοινως, ανεβαζει το Noise floor της ηχογραφησης, μαζι με το ωφελιμο ηχο.

    Καλο θα ηταν να κανεις σωστο gain metering πριν την ηχογραφηση, δηλαδη να παρεις σωστη σταθμη ωστε να αξιοποιησεις στο επαρκο την προενισχυση της καρτας, χωρις να αναγκαζεσαι να ανεβαζεις σταθμες μετα. Εαν ηχογραφεις στα 24bit, τοτε στο Cubase input καναλι θα πρεπει να ειναι περιπου στα -12dB Fs η μεση σταθμη εισοδου, ωστε να πεις πως εισαι καλα!

    Τη σταθμη θα την πειραζεις παντα απο την καρτα κι οχι απο το εσωτερικο μικτη του Cubase, γιατι ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα!

    Περα απο αυτο, καλο ειναι να δουλευεις με τα αυτια κι αν σε ικανοποιει εσενα ο ηχος, τοτε κανεις κι εναν ελεγχο με μετρητη συχνοτητων και με μετρητη φασης, ωστε να δεις εαν το τελικο αποτελεσμα ειναι ισορροπημενο συχνοτικα και φασικα.

    Ο βασικοτερος κανονας ειναι πως δεν υπαρχουν "διοτι" και "πρεπει" στο θεμα ηχου, περα απο τις βασικες δομες ( φαση, συχνοτητες, κλπ ). Ο καθενας βοελευεται με τον ηχο που γουσταρει ;)


    jordan2410
    14.02.2013, 16:28

    με ενδιαφερει και μενα παρα πολυ το θεμα της "σπιτικης" ηχογραφησης.Τις κιθαρες τις συνδεσες στον υπολογιστη,ετσι? Εγω σκεφτομαι να παρω μια εξωτερικη καρτα ηχου για να βελτιωσω την ποιοτητα,αλλα προβληματιζομαι ως προς το να ηχογραφησω κατευθειαν απ το pc,ή απο δυναμικο μικροφωνο στον ενισχυτη.


    noizreduction
    14.02.2013, 20:21

    Γενικοτερα ειμαι υπερ της σχολης του μικροφωνου μπροστα απο ενισχυτη, γιατι εχεις τον ογκο, τη χροια και γενικοτερα την αισθηση της κιθαρας. Βεβαια αυτο εξαρταται κι απο πολλους παραγοντες, οπως τη ποιοτητα του μικροφωνου, την τεχνικη ηχογραφησης, το χωρο που γινεται η ηχογραφηση, τον κιθαριστα, κλπ.

    Ακριβως ιδια η κατασταση με την in the box παραγωγη. Σιγουρα εχεις μια πληθωρα επιλογων ( λογω plug ins ), μπορεις να πετυχεις πιο πολυδιαστατο ηχο κι ενδεχομενως να μπλεξεις με τοσες ρυθμισεις, που ουτε καν στην πραγματικοτητα δεν θα γινοταν.

    Σε αρχικη φαση, για οποιον δεν εχει καλο ενισχυτη, η λυση in the box εγκρινεται. Επαγγελματικες παραγωγες πλεον χρησιμοποιουν plug ins κι εξομοιωτες καμπινων, effect, κλπ. Εαν μεσα στη συνολικη μιξη αυτο "κατσει" ωραια, τοτε ο κανονας του μικροφωνου-ενισχυτη, παει περιπατο! Και το αντιστροφο βεβαια!


    jordan2410
    14.02.2013, 21:01

    ναι ,απ την αποψη της ηχοχρωματικης ποικιλιας προσφερονται πραγματι παρα πολυ.Απλα προς το παρον εχω βρει καπως τον επιθυμητο ηχο απο τα settings του ενισχυτη και των πεταλιων,και ειναι αυτο ακριβως με τον ογκο που δινει ο ενισχυτης που με φερνει προς αυτη τη κατευθυνση.Εχω ενα marshall mg 50αρη,και για μικροφωνο shure sm57.νομιζω οτι σε συνθηκες δωματιου μπορει να γινει αξιοπρεπης  δουλεια,αλλα δεν το χω δοκιμασει ακομα.


    noizreduction
    14.02.2013, 21:08

    Μπορεις να κοιταξεις εδω και να παρεις μερικες ιδεες για ηχογραφηση με μικροφωνο και τι χροια πετυχαινεις με την τοποθετηση. Συγνωμη που μεταφερω σε αλλο forum, απλως εκει εγραψα την απαντηση και με βολευει απλως να κανω copy paste το link.


    jordan2410
    14.02.2013, 21:27

    εννοειται πως δεν υπαρχει προβλημα,ευχαριστω πολυ!