ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.830 μέλη

    Καλησπερα!Εχω προβλημα με την φωνη μου!!

    KostasKekkos
    15.02.2013, 23:38

    Καλησπερα!Με λενε Κωστα και ειμαι 15 χρονων.Εδω και 3 χρονια εχω προβλημα με την φωνη μου ( την γνωστη εφηβοφωνια νομιζω ) οταν μηλαω κανονικα η φωνη μου ειναι αδυναμη και καπος παιδικια και μερικες φορες αλλαζει και γινετε μπαση και το αντιθετο.Επισης δεν μπορω να μηλησω δυνατα ουτε να τραγουδισω!Αμα το κανω μου βγενει η βαρια φωνη μου δεν ειναι καθολου ωραια.Επισης οταν τραγουδαω οσο πιο κανονικα μπορω πονανε οι φωνητικες μου χορδες , περιση ειχα επισκευτει εναν ΟΡΛ και μου ειπε πως εκει που θα μιλαω κανονικα η φωνη μου θα αλλαξει και θα γινει μπαση.Ομως εχω αγχωθει που καθυστερη τοσο πολυ , επισης θα ηθελα να πω πως  οταν ξυπναω το προι και οταν ειναι να κοιμηθω το βραδυ ι χροια αλλαζει ( το βραδυ ειναι πιο μπαση ).Τι να κανω για να φτιαξω της φωνητικες χορδες μου?Και να μπορω να μιλησω φυσιολογικα? :/


    noizreduction
    16.02.2013, 00:02

    Θα ελεγα να κανεις υπομονη και να μην την πιεζεις αδικα! Η φυση κανει τη δουλεια της αιωνες τωρα και σιγουρα δεν θα αποτελεσεις την εξαιρεση του κανονα. Να σκεφτεσαι απλως πως συντομα θα αποκτησεις μια φωνη που θα δικαιωσει την υπομονη σου!


    VOICETEACHER
    16.02.2013, 11:20
    Συμφωνω με τον φιλο επανω.....υπομονη και μην ζοριζειs την φωνη σου...κανα 2 τραγουδακια και στοπ.
    KostasKekkos
    16.02.2013, 13:04
    Ευχαριστω πολυ!Και μακαρι! :/
    GiorgosPapas
    17.02.2013, 14:45

    Η μεταφώνηση σε άλλους γίνεται σταδιακά και ομαλά και σε άλλους απότομα. Η δική μου φωνή άλλαξε μεσα σ' ένα καλοκαίρι Κάνε υπομονή με τη ζορίζεις!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την GiorgosPapas, 17-02-2013 14:46 ]