ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.831 μέλη

    αρμονιο ως midi controller

    jordan2410
    19.02.2013, 00:32

    καλησπερα.Γενικα θελω να χρησιμοποιησω πληκτρα σε συνθεσεις μου,το κακο ειναι ομως οτι εχω ενα απαισιο αρμονιο των 150 ευρω,το οποιο καθε αλλο σαν πιανο ακουγεται.Οποτε μαλλον θα δημιουργησω τον ηχο απο τον υπολογιστη.Γινεται να συνδεσω το αρμονιο με το pc και να λειτουργησει σαν midi controller?(εχει  θυρα midi).Επισης,θα θελα να χρησιμοποιησω αυτο το συστημα και σε live,ξερω πως ειναι αρκετα μπελαλιδικο με τις συνδεσεις κλπ,αλλα δεν εχω λεφτα για κατι πολυ αξιοπρεπες.Πιστευετε θα χει καποιο προβλημα στην αποδοση ?


    noizreduction
    19.02.2013, 00:36

    Εφοσον το αρμονιο σου εχει Midi πρωτοκολο επικοινωνιας, μπορεις να το συνδεσεις με το PC σου. Μπορεις να αγορασεις ενα Midi->USB καλωδιο, οπως αυτο:

    Tο MIDI IN θα το συνδεσεις στο MIDI OUT του αρμονιου, ενω το MIDI OUT στο MIDI IN του αρμονιου. Ε, το USB στη θυρα USB του υπολογιστη! Λογικα, ή θα περιεχει drivers το καλωδιο σε καποιο CD ή θα ειναι αμεσα αναγνωρισιμο απο τον υπολογιστη.

    Το κακο με τη χρηση laptop για live ( γιατι φανταζομαι πως δεν θα κουβαλας ολοκληρο πυργο ) ειναι το θεμα σταθεροτητας του συστηματος. Μπορει να "κτυπησει" αποτομα κοκκινο, να κολλησει ο ηχος, να υπαρξει προβλημα με το προγραμμα, κλπ.

    Επειδη καποτε το εκανα κι εγω αυτο, υπηρχαν live που ουτε καν προσεχα το laptop, ομως υπηρχαν και live που εμφανιζονταν μικροπροβληματα, ασχετα με το set-αρισμα που ειχα κανει!

    Οπως και να εχει, δοκιμασε το. Καλυτερα να αγορασεις μια καρτα ηχου ομως, ωστε να απαλλακτεις απο την ενσωματωμενη καρτα του υπολογιστη.


    jordan2410
    19.02.2013, 01:02

    ναι, εννοειται με εξωτερικη καρτα..αυτη που θα παρω νομιζω οτι εχει και midi θυρα,οποτε λογικα(?) μπορω να χρησιμοποιησω  κανονικο midi cable,και οχι αυτο με usb,το οποιο αποτι ειδα εχει γυρω στα 20 ευρω(!)


    jordan2410
    19.02.2013, 01:12

    αλλα με προβληματιζει το οτι ενω εχω αρκετα γρηγορο λαπτοπ, παιζει να υπερθερμανθει απ την πολλη προσπαθεια..ισως παρω καποιον ψυκτη για να χω το κεφαλι μου ησυχο

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jordan2410, 19-02-2013 01:12 ]


    noizreduction
    19.02.2013, 10:17

    Εαν αποκτησεις καποιο εξωτερικο audio interface ( καρτα ηχου δηλαδη ) που εχει πανω και MIDI, τοτε μπορεις να χρησιμοποιησεις το κλασσικο midi καλωδιο ( MIDI -> MIDI ). Παρολαυτα, τα 20€ που κοστιζει ενα midi->usb δεν το θεωρω ακριβο, εαν υποθεσω πως τα midi hubs ειναι αρκετα πιο ακριβα!

    Οπως και να εχει, δεν ειναι μονο θεμα υπερθερμανσης του laptop, αλλα και σταθεροτητας του λειτουργικου, του προγραμματος που "τρεχουν" οι ηχοι σου, της ποιοτητας κατασκευης του laptop ( να μην βγαζει πχ θορυβο απο τη γειωση ), κλπ.


    jordan2410
    19.02.2013, 13:31

    μμμ,εχω windows αλλα πολυ σπανια μου κρασαρουν..για προγραμμα θα χρησιμοποιησω το reaper μαλλον που ειναι αρκετα ελαφρυ και τρεχει κανονικα..αλλα ενταξει,θα το δοκιμασω και σε προβες να δω πως ανταποκρινεται το συστημα!ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!


    noizreduction
    19.02.2013, 13:38

    Μια συμβουλη, πριν ξεκινησεις τη διαδικασια αυτη,  υπολογισε μεσα στον προϋπολογισμο σου κι ενα πολυπριζο με ασφαλεια, ωστε να εισαι σιγουρος πως οταν θα κανεις live, δεν θα εχεις προβληματα με τη ταση του μαγαζιου. Ειναι ενα μικρο κοστος ( 20€ minimum ) ομως θα σε γλυτωσει απο πολλους μπελαδες!


    jordan2410
    19.02.2013, 13:59

    θα το χω στα υποψιν..το δικο μου πολυμπριζο θα το συνδεσω σε  αυτο του μαγαζιου ετσι?(παιζει να τα παιξει λιγο ο ιδιοκτητης,γενικα βαριοταν να δουμε διεξοδικα και τα βασικα οπως οι κιθαρες την προηγουμενη φορα).


    noizreduction
    19.02.2013, 14:01

    Δεν καταλαβα ακριβως τι προβλημα υπαρχει με τον ιδιοκτητη. {#emotions_dlg.confused1} Οσον αφορα το πολυπριζο, ναι!


    jordan2410
    19.02.2013, 14:05

    βαριοταν να κανει σωστα το soundcheck για τα "συμβατικα" οργανα, οποτε μαλλον οτιδηποτε θελει παραπανω στησιμο θα ειναι εφιαλτης γι αυτον..anyway,χιλια ευχαριστω!:)


    noizreduction
    19.02.2013, 14:09

    Και παλι δεν καταλαβαινω...τι δουλεια εχει ο ιδιοκτητης με το Soundcheck, ποσο μαλλον με το εαν εσυ στηνεις 10 πληκτρα και 40 laptop...Εσυ τα στηνεις, οχι αυτος!


    jordan2410
    19.02.2013, 14:11

    α ναι δεν το ανεφερα,εκτος απο ιδιοκτητης ειναι και μουσικος ταυτοχρονα,οποτε αυτος στηνει τον ηχο..στο μαγαζι του τουλαχιστον


    noizreduction
    19.02.2013, 14:15

    Ενταξει, καταλαβα! {#emotions_dlg.whistling}