ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Έχετε να προτείνετε κάποια ασύρματα ακουστικά για συναυλία;

    saavedra29
    24.02.2013, 23:38

    Γεια σας. Έχω αναλάβει τα φωνητικά σε μια μπλούζ μπάντα και πολύ σύντομα θα έχουμε ένα live.

    Θέλω λοιπόν να βρώ ένα ζευγάρι ασύρματα ακουστικά από αυτά που βλέπω στο youtube να φοράνε οι τραγουδιστές για να ακούνε τη φωνή τους. Θέλω όμως ένα σετ πομπό ΚΑΙ δέκτη. Έχω ήδη ένα μιξεράκι xenyx302USB και αναρωτιόμουνα αν υπάρχει κάποιος πομπός για να τον συνδέσω σε αυτό και να δίνω μετά στον δέκτη που θα έχω στα αυτιά μου. Δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω με wireless ή bluetooth και γενικά τί τεχνολογία να έχει.

    Επειδή είμαι εντελώς άσχετος, μπορείτε να προτείνετε κάποια ιδέα;

    Ευχαριστώ.


    noizreduction
    25.02.2013, 02:22

    Wireless και ενσυρματη ειναι η τεχνολογια που χρησιμοποιειται στα in ear monitors. Ποσα διαθετεις γενικα για το πακετο πομπος-δεκτης-ακουστικο;


    saavedra29
    25.02.2013, 08:50
    Μόνο μια φορά έχω τραγουδήσει σε μόνιτορ και δε μπορώ να πω ότι είχα πρόβλημα. Αλλά για να είμαι σίγουρος θέλω, δεν ξέρεις καμμιά φορά τί γίνεται. Για τα ακουστικά-δέκτη-πομπό δε σκέφτομαι να δώσω πάνω από 50 ευρώ.
    noizreduction
    25.02.2013, 13:05

    Το ποσο που δινεις ειναι αρκετα χαμηλο, οποτε προτεινω να παραμεινεις στο monitor του μαγαζιου. Δεν προκειται να βρεις κατι που να περιλαμβανει πομπο-δεκτη-ακουστικα κατω απο 200€. Ειναι μια επενδυση που πρεπει να εχεις λογο να την κανεις, αλλα εαν την κανεις θα παραμεινει για μια ζωη μαζι σου ;).

    Επισης, παντα κοιτας κι αν το μαγαζι εχει διαθεσιμες γραμμες AUX για να σου δωσει δικο σου monitor. Εαν πχ μοιραζεσαι στη σκηνη το monitor σου με αλλους μουσικους, ενδεχομενως ο ηχοληπτης να σου πει πως δεν μπορει να συνδεσει και το in ear γιατι δεν εχει αλλες γραμμες, οποτε θα ηταν αδικος κοπος!


    saavedra29
    25.02.2013, 13:33

    noizreduction αν τα καλά ξεκινούν από 200 και επάνω προς το παρόν δε με ενδιαφέρουν αλλά μπορεί να χρειαστώ στο άμμεσο μέλλον. Γι'αυτό αν έχεις να προτείνεις κάποιο σετ έστω και σε αυτή την τιμή θα με ενδιέφερε πολύ. Κάτι όμως που ο πομπός του να μπαίνει στο συγκεκριμένο μίξερ που ποστάρισα προηγουμένως..

    Για το aux που λες, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα γιατί θεωρώ δεδομένο ότι θα περάσω το μικρόφωνο από το μιξεράκι μου, και θα δώσω ένα output στον ηχολήπτη και ένα στα ασύρματα ακουστικά μου. Οπότε για τον ηχολήπτη θα είναι σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.


    noizreduction
    25.02.2013, 13:38

    Απο τα 200€ ξεκινουν γενικοτερα τα no name in ear ( με full πακετο, το τονιζω αυτο )! Δεν μιλαμε καν για μαρκες, που μπορει να φτανουν και πανω απο 500€!


    Τι ακριβως θα ακους απο το μικτη σου, οταν ο ηχοληπτης εχει αλλη μιξη στη δικη του κονσολα; Με μπερδευεις με αυτο το συστημα. Εξηγησε μου λιγο τι συνδεσμολογια κανεις αυτη τη στιγμη και που χρησιμοποιεις το συγκεκριμενο μηχανημα!

    Σκεψου πως η κονσολα σου θα σου δινει μονο τη φωνη και κανενα αλλο οργανο! Δηλαδη, πως θα μπορεις να εισαι σιγουρος για το αποτελεσμα της τονικης σου τοποθετησης, χωρις να ακους αλλο οργανο απο τα ακουστικα σου;


    saavedra29
    25.02.2013, 15:32

    Τον μείκτη τον πήρα τώρα και δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα. Τον πήρα για τις πρόβες, για να ακούω με ακουστικά ΜΟΝΟ τη φωνή μου, μια και τους άλλους τους υπερακούω μια χαρά ( ακουστικά που σκεπάζουν το αυτί έχω ). Και στη συναυλία, υποθέτω ότι τους άλλους θα τους ακούω μια χαρά, όπως στην προηγούμενη που είχαμε συμετάσχει. Θέλω να είμαι σίγουρος όμως αν θα ακούω τη φωνή μου. Γι'αυτό στα ακουστικά που προείπα θέλω να ακούω μόνο τη φωνή μου, βοηθητικά δηλαδή. Όχι τους άλλους. Γιατί δεν ξέρω αν ο ηχολήπτης θα ενδιαφερθεί αν του πώ ότι δεν με ακούω καλά. Πολλά έχω ακούσει και θέλω να είμαι σίγουρος.

    Οπότε η συνδεσμολογία είναι απλή. Απλά το μικρόφωνο δεν θα πηγαίνει κατευθείαν στο μηχάνημα του ηχολήπτη ( δεν ξέρω και πώς τα λένε αυτά ) αλλά θα περνάει πρώτα από τον μείκτη μου. Και βέβαια αν αισθανθώ ότι η φωνή μου σκεπάζει πολύ τα άλλα όργανα στα αυτιά μου απλά τη χαμηλώνω από τον μείκτη μου, έχει ειδικό ρυθμιστή.


    noizreduction
    25.02.2013, 15:43

    Σαν ηχοληπτης σου λεω πως η αντιδραση ενος συναδελφου σε μια τετοια σειρα μηχανηματων ( μικροφωνο->δικος σου μικτης->κεντρικη κονσολα ) θα τον κανει να μη σου δωσει σημασια. Προσωπικα θα προσπαθουσα να σου εξηγησω για ποιο λογο εσυ δεν μπορεις να εχεις τον ελεγχο του ηχου κι αν εβλεπα πως επεμενες θα απευθυνομουν στον ιδιοκτητη του μαγαζιου για να αποποιηθω τις ευθυνες του κακου ηχου που θα προκαλουσες.

    Σκεψου εαν ο καθενας εχει ενα δικο του volume επι σκηνης και το πειραζει, ασχετα με το τι κανει ο ηχοληπτης πανω στη κονσολα. Φαντασου τι θα γινοταν εαν εσυ αισθανοσουν πως σε καλυπτει η κιθαρα, η κιθαρα πως την καλυπτει η φωνη, κλπ.

    Υπαρχει λογος που ο ηχοληπτης βρισκεται στο χωρο μαζι σας. Κι ενας επιπλεον λογος για να γινεται soundcheck!!

    Με 50€ δεν προκειται να αγορασεις τιποτα, οποτε μεινε στο θεμα του monitor επι σκηνης και της συνεννοησης σου με τον ηχοληπτη. Αυτο που πας να κανεις, οχι μονο δεν ειναι σωστο να γινει, αλλα αντι να λυσει το προβλημα, θα δημιουργησει καινουρια!


    saavedra29
    25.02.2013, 16:01

    Ναι, όντως ο ένας επηρρεάζει τον άλλο. Αν π.χ. ο ηχολήπτης έχει ρυθμίσει το μικρόφωνό μου σύμφωνα με αυτό που θα πρέπει να ακούω στο μόνιτορ και εγώ στα ακουστικά μου ακούω δυνατά μπορεί ασυναίσθητα να χαμηλώσω τη φωνή μου και να δημιουργήσω γενικά πρόβλημα. Συμφωνώ μαζί σου.

    Ξεφέυγω λίγο από το θέμα..

    Λόγω απειρίας δεν ξέρω πώς λειτουργούν οι ηχολήπτες, αλλά αυτό που έχω καταλάβει για τους μουσικούς είναι ότι παίζει ο καθένας για πάρτι του. Κυριολεκτικά όμως, και το έχω παρατηρήσει σε όλους τους μουσικούς και ας έχω λίγες εμπειρίες. Αυτό με κάνει να νιώθω και μια ανασφάλεια απέναντι στην ηχοληψία η οποία, οκ, μπορεί να είναι αδικαιολόγητη. Αυτό που έχω καταλάβει όμως είναι ότι δεν μπορώ να βασίζομαι στους άλλους.

    Και να επιστρέψω στο θέμα...

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Θα δω πως θα πάει το επόμενο live .Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα και να μην χρειαστεί να ασχοληθώ με ακουστικά τελικά.Smile


    noizreduction
    25.02.2013, 16:06

    Εαν βλεπεις πως ζοριζεσαι να ακουστεις γιατι οι υπολοιποι παιζουν δυνατα ( κατι για το οποιο μπορει να τους φωναξει ο ηχοληπτης, αλλα ειναι βασικο θεμα σεβασμου σε μια μπαντα και το θεωρω χαζο να γινεται ο ηχοληπτης...νηπιαγωγος ), τοτε πρεπει να το συζητησετε πρωτα ως μπαντα. Περα απο το γεγονος πως μπορει να μην ακουγεσαι λογω μεγαλης εντασης των υπολοιπων, θα κανεις και ζημια στη φωνη σου.

    Κι αυτο δεν εχει να κανει με monitor ή συστηματα ηχου,αλλα με θεμα σεβασμου και μουσικης...ομαδικοτητας!


    saavedra29
    25.02.2013, 16:07

    Α, παρεμπιπτόντως τώρα κατάλαβα καλά τί εννοείς. Είχα ξεχάσει ότι ο μείκτης μου έχει ρύθμισει για την ένταση του μικροφώνου που βγαίνει προς την κεντρική κοσόλα ;) Οπότε επηρρεάζει ΚΑΝΟΝΙΚΑ και την ένταση που βγαίνει στον χώρο...


    saavedra29
    25.02.2013, 16:33
    Ήσουν πολύ ξεκάθαρος. Και συμφωνώ, ότι αν υπάρχει αλληλοσεβασμός και ομαδικότητα δεν χρειάζονται ακουστικά ( δεν θα χρειάζονταν ούτε και στην πρόβα ).