ελληνική μουσική
    739 online   ·  210.833 μέλη

    Εξοπλισμός για παραγωγή τηλεοπτικών διαφημίσεων και κόστος αυτού;

    ektwr2012
    26.02.2013, 17:04

    Ένας φίλος μου επιχειρηματίας, ενδιαφέρθηκε για να ανοίξει ένα διαφημιστικό γραφείο με αποκλειστικό σκοπό την παραγωγή και προώθηση τηλεοπτικών διαφημίσεων. Του υποσχέθηκα ότι θα το ψάξω και θα του απαντήσω.

    Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά (σχεδόν τίποτα δηλαδή) αλλά δεν ήθελα να τον απογοητεύσω, σκέφτηκα να θέσω το θέμα στη καλή σας διάθεση για συζήτηση.

    Θα πρέπει να ξέρω τα εξής:

    • Τι εξοπλισμός χρειάζεται αρχικά και αν μπορεί να επεκταθεί με μικρές οικονομικές δυνατότητες.
    • Τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ο χώρος παραγωγής
    • Την ασφάλεια του υλικού
    • Τα αναλώσιμα
    • Την δυνατότητα διάθεσης του παραγώμενου προϊόντος τόσο στα ΜΜΕ όσο και στο διαδίκτυο.

    Για όλα τα παραπάνω θέλει πιθανό οικονομικό κόστος και μέγιστο χρόνο απόσβεσης της επένδυσης.

    Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να με βοηθήσει.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά! 


    noizreduction
    26.02.2013, 17:10

    Θα ειμαι ειλικρινης, η διαφημιστικη αγορα στην Ελλαδα οχι μονο εχει φτασει στο μηδεν, αλλα και οι εταιριες που επιβιωνουν ειναι υπο το καθεστως πτωχευσης και παυσης πληρωμων προς το προσωπικο τους. Εφοσον τα ΜΜΕ και οι πελατες δεν πληρωνουν, οι διαφημιστικες ειναι σε παρα πολυ δυσκολη θεση.

    Γι' αυτο ας το σκεφτει καλα πριν κανει οποιοδηποτε ανοιγμα!


    ektwr2012
    26.02.2013, 17:16
    Δεν μου ανέφερε λεπτομέρειες απλά ρώτησε αν μπορώ να τον βοηθήσω όπως αρχικά έγραψα. Ισως να σκέφτεται και το εξωτερικό και όχι την Ελλάδα μόνο. Το ποιόν του πάντως (λόγω φιλίας) δεν είναι ανθρώπου που δεν ξέρει την αγορά. Το αντίθετο!
    noizreduction
    26.02.2013, 17:19

    Δουλεψα 2 χρονια σε εταιρια ( στο audio post production ) που εκανε μικρα διαφημιστικα spot για ραδιοφωνο. Απο το 2009 μεχρι σημερα εχουν μεινει μετα βιας 2 υπαλληλοι κι απο αυτους ο ενας ειναι ο διευθυντης κι ο αλλος ο κυριος μετοχος.

    Δεν ειναι θεμα ποιοτητας ανθρωπου, ειναι θεμα ποιοτητας αγορας. Θα προτεινα να κοιταξει εαν εχει πελατολογιο πρωτα πριν ξεκινησει κατι τετοιο. Οι διαφημιστικες εταιριες του εξωτερικου ειναι σοβαρες κι επαγγελματικες. Δεν κανουν low budget παραγωγες, οπως γινοταν στην Ελλαδα. Εξου και η διαφορα του προϊοντος!


    hp
    26.02.2013, 18:31

    Ξεκινάει λάθος ο φίλος σου. Κλασικό ''αφεντικό''

    Πρώτα τον επαγγελματία πρέπει να βρεί, απο τη στιγμή που είναι άσχετος με το χώρο, τι να τον κάνει τον εξοπλισμό τι να τα κάνει τα στούντιο και τα γραφεία. Γιατί δε ρωτάει τι επαγγελματίες χρειάζονται?


    ektwr2012
    26.02.2013, 18:42
    αγαπητέ HP, πράγματι έχεις δίκιο αλλά από την στιγμή που θέλει να μάθει τα συγκεκριμένα βοηθείστε να του δώσω κάποια απάντηση. Για τα υπόλοιπα μάλλον θα εξαρτηθεί από τις απαντήσεις που θα του δώσω. Δεν παίρνω όρκο ότι δεν έψαξε το θέμα αλλά ίσως θέλει και μια δεύτερη γνώμη.
    jorge
    26.02.2013, 18:44
    Αν ήμασταν σε άλλη χώρα, άνθρωπος που παίρνει γνώμες από μη επαγγελματίες, οι οποίοι κι αυτοί παίρνουν γνώμη μη επαγγελματιών, απλά δεν θα λεγόταν επιχειρηματίας. Δυστυχώς εδώ, είσαι οτι δηλώσεις.
    ektwr2012
    26.02.2013, 18:50
    Γιώργο συμφωνώ αλλά η επιμονή του (και η φιλία μας) με έπεισαν να τον βοηθήσω. Το θέμα είναι ότι χρειάζεται ειδικό εξοπλισμό και γω σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ που το βλέπει πολύς κόσμος για να έχω περισσότερες απόψεις και ίσως και απαντήσεις.
    trelakias
    26.02.2013, 18:58

    Μα αν βρεθεί κάποιος βρε Έκτορα και να του πει τα πάντα και πάει αυτός τα αγοράσει όλα... Μετά θα είναι παραγωγός διαφημιστικών?  Τι είναι αυτά που λες?  Βλάκες είναι όσοι σπουδάζουν και παλεύουν με τα χρόνια για να κάνουν αυτό που κάνει ο άλλος με ένα ποστ σε φόρουμ?  Ας σοβαρευτούμε λίγο...

    Και δεν μιλάς για κανα ψιλικατζίδικο,  για εταιρεία παραγωγών μιλάς.  Φαίνεται και από το πως έχει τεθεί το ερώτημα ότι είστε εκτός τόπου και χρόνου.  Πες του να ανοίξει καφετέρια.


    jorge
    26.02.2013, 19:04
    Έχει τεράστια διαφορά η "άποψη" και η "απάντηση" από τη γνώση. Έχετε ξεκινήσει πάρα πολύ λάθος με το φίλο σου.
    ektwr2012
    26.02.2013, 19:10
    Εγω δεν έχω το ζόρι πάντως. Ένα μόνο θα σου πω: έχεις γνωρίσει Ελληνοαμερικάνο που σκέφτεται "για μπίζνες"; Σ' αυτούς όλα φαίνονται ομαλά και απλά ρωτάνε "χάου ματς" Ελπίζω τώρα να καταλάβατε περι τίνους πρόκειται. Η μέχρι τώρα πορεία του όμως δεν δείχνει άνθρωπο επιπόλαιο. Γιατί να του δώσω λοιπόν λανθασμένη εντύπωση; Αλωστε δεν καίγομαι κιόλας. Απάντηση θα πρέπει να δώσω σε 2 βδομάδες. Τέσπα στείλτε ακόμα και ΠΜ. Ευχαριστώ.
    hp
    26.02.2013, 19:13

    Οκ, έτσι γενικά μιλώντας θέλει πάρα πολλά λεφτά, αν πάρει μια κρατική διαφήμιση -βλέπε το δικό σου thread περί τουριστικού logo- θα κάνει απόσβεση με λίγες δουλειές .Wink

    Χώρος δε χρειάζεται, ούτε πολλά πολλά απο εξοπλισμό αφου κάλλιστα μπορεί να νοικιάζει τον εξοπλισμό μαζί με τους χειριστές του κάθε φορά που θα του χρειάζονται.

    πχ για μια δουλειά μπορεί να επιβάλλεται να κάνει πλάνα με ελικόπτερο, ε αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να έχει η εταιρεία του δικό της ελικόπτερο, το ίδιο όμως ισχύει και για εναν 3d animator, φιλόλογους, σκηνοθέτες, ηθοποιούς και γενικότερα πλειάδα τεχνικών και καλλιτεχνών. Η ερώτηση σου είναι τέτοια που σαφή απάντηση -είδικά εδω μέσα στο Μουσικό Παράδεισο- δε νομίζω να πάρεις.


     


    -----------------

    ..one good thing about music, when it hits you feel no pain..

                   ...so hit me with MUSIC....                 -Bob Marley-

    [ τροποποιήθηκε από τον/την HP, 26-02-2013 19:21 ]


    ektwr2012
    26.02.2013, 19:23
    HP ευχαριστώ για την απάντηση. Σαν πρώτο και βασικό είναι ο τεχνικός εξοπλισμός. Κονσόλες, Η/Υ, οθόνες, κάμερες ηχητικά κλπ. Το ψάχνω και γω αλλά κάποιος ειδικός σε κατευθύνει καλύτερα για τα υπέρ και τα κατά. Αν πάω σαν άσχετος σε μια εταιρεία που προμηθεύει τέτοια συστήματα σίγουρα θα με μαδήσουν. Ίσως αυτό θέλει να μάθει και αυτός (τι τιμές θα έπαιρνε ένας που θέλει να ξεκινήσει) ώστε να είναι ενήμερος για το καθεστώς τρεχουσών τιμών στην αγορά. Σκέψεις κάνω απλά.
    noizreduction
    26.02.2013, 19:37

    Αυτη τη στιγμη ειναι καλυτερο να κινηθει με εξωτερικους συνεργατες/συνεργεια, τα οποια θα εχουν βεβαια και δικο τους εξοπλισμο. Η αγορα εχει τοσο μεγαλη μειωση στις δουλειες, που οι τιμες των freelancer τεχνικων ειναι απιστευτα συμφερουσες ( σε σχεση με το να τους ειχε μονιμο προσωπικο και να τους πληρωνε με το μηνα ).


    trelakias
    26.02.2013, 19:51

    Γιατί δεν εξετάζεις γενικά την αγορά πρώτα?  Δηλαδή ποιές εταιρείες παίζουν στο χώρο, πως δουλεύουν σε γενικές γραμμές, τι επενδύσεις έχουν γίνει, πόσες έχουν κλείσει, τι προσωπικό απαιτείται κλπ.  Θέλει έρευνα και αφού συγκεντρώσεις αυτά τα στοιχεία και ο φίλος σου δεχθεί να προχωρήσει τότε πας στους επαγγελματίες που χρειάζεσαι και συνεργάζεσαι για το πως στήνεται μια τέτοια επιχείρηση αφού θα έχει καταλήξει στο τι θέλει να κάνει.

    Αν είναι μπιζνεσμαν και άσχετος αυτό θα σου ζήτησε... όχι πόσο κάνουν οι κάμερες, τι pc να πάρει και πόσο χαρτί θα χαλάει το μήνα γιατί γι αυτά δεν θα ρωτούσε εσένα.


    hp
    26.02.2013, 20:01

    Επιμένω πως το πάτε τελείως λάθος, ή θα ξοδεψει τσάμπα τα λεφτά του έτσι ή θα του τα φάει κάποιο εξυπνοπούλι. Εγω παρόλο που τη στιγμή που σου γράφω κάνω 'render' ένα τηλεοπτικό σποτάκι για μια μικρή εταιρεία δηλαδή υποτίθεται είμαι στο χώρο, υπεύθυνα δε μπορώ να απαντήσω...

    Σου δίνω ένα λινκ απο το πλεον κατάλληλο φόρουμ, ψάξε καλά (πρέπει να είσαι λίγο γάτος ειδικά αν δεν είσαι του συναφιού) και εντόπισε αυτούς που θα μπορούσαν να γίνουν συνεργάτες σου -οχι υπάλληλοι,καλά τα λέει ο noisereduction-

    προσπάθησε να τους προσεγγίσεις και να σε πάρουν στα σοβαρά γιατί όλο αυτό το ''ο τύπος απο America με τα φράγκα,είναι κάπως.....

    http://anima3dproductions.blogspot.gr/2009/02/blog-post.html


    noizreduction
    26.02.2013, 20:15

    Καλα, ειναι τραγικο το γεγονος πως πολλοι "κινηματογραφισται γαμων βαπτισεων κηδειων" εγιναν ξαφνικα "διαφημιστικοι παραγωγοι" με μηδεν ιδεες, αθλιο εξοπλισμο, τραγικη υλοποιηση και πελατολογειο....για το γαμο του Καραγκιοζη. Ειχα παει σε μια συνεντευξη για δουλεια σε τετοιον "τυπο", ο οποιος ειχε και φωτογραφειο ( ολα σε ενα μαζεμενα ) και ηθελα να βγαλω το παπουτσι μου να τον βαραω με τις βλακειες που ζητουσε....


    trelakias
    26.02.2013, 20:20

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 26.02.2013, 20:15 έγραψε...

    Καλα, ειναι τραγικο το γεγονος πως πολλοι "κινηματογραφισται γαμων βαπτισεων κηδειων" εγιναν ξαφνικα "διαφημιστικοι παραγωγοι" με μηδεν ιδεες, αθλιο εξοπλισμο, τραγικη υλοποιηση και πελατολογειο....για το γαμο του Καραγκιοζη. Ειχα παει σε μια συνεντευξη για δουλεια σε τετοιον "τυπο", ο οποιος ειχε και φωτογραφειο ( ολα σε ενα μαζεμενα ) και ηθελα να βγαλω το παπουτσι μου να τον βαραω με τις βλακειες που ζητουσε....



    Η ελλάδα της αρπαχτής και του ό,τι δηλώσεις είσαι...


    noizreduction
    26.02.2013, 20:22

    Εγω θα ελεγα πως ειναι η Ελλαδα του "δεν ξερω μεχρι που φτανει η κουβερτα μου και θελω να σκεπασω τα παντα"...Ιδιαιτερα στο τεχνικο μερος...


    ektwr2012
    26.02.2013, 20:30
    Θα ευχαριστήσω όλα τα μέλη για την συζήτηση και θα ακολουθήσω την συμβουλή του μέλους HP η οποία μου φάνηκε σοβαρή και με διάθεση για περισσότερη βοήθεια. Όσο για το "αμερικανάκι" είναι φίλος μου και σκοπεύω να τον βοηθήσω όσο μπορώ. Τουλάχιστον εγώ δεν σκοπεύω "να του τα φάω" και το ξέρει καλά αυτό. Τέσπα ευχαριστώ και πάλι για την όποια σκέψη σας.