ελληνική μουσική
    452 online   ·  210.823 μέλη

    επισκευη αρμονιου

    konstantin-a
    07.03.2013, 15:40

    Καλησπερα σε ολους ,

    μου εδωσαν ενα αρμονιο GEM PK5 ,αλλα δεν λειτουργει κανονικα.τα πληκτρα δεν παιζουν ολα,καποια παιζουν καποια δεν παιζουν και κατι υπαρχει μεσα που πηγαινοερχεται,καποιο σπασμενο μερος προφανως,το οποιο προεκυψε μετα.ψαχνω καποιον τεχνικο για να κανει μια εκτιμηση και να μας πει ποσο μπορει να κοστισει η επισκευη του.Ξερει κανεις καποιον στην Αθηνα?αν ειναι δυνατο να μπορει να κανει μια πρωτη εκτιμηση χωρις να χρειαστει να πληρωσω το ανοιγμα ,γιατι δεν ειναι και δικο μου.


    panzou
    08.03.2013, 00:04

    Καλησπέρα konstantin-a. Έχω κι εγώ το GEM PK5.Το πρόβλημα με τα πλήκτρα είναι σύνηθες. Κάτω από τα πλήκτρα υπάρχουν κάποιες μεμβράνες, οι οποίες με τον χρόνο, ή τις καιρικές συνθήκες, (συνήθως από υγρασία) φθείρονται και χρειάζονται αντικατάσταση. Όταν το ανοίξουν θα δουν και τι είναι αυτό που κουνάει μέσα. Τα τηλ. της GEM είναι: 2103826483 και 2103828407.
    Υ.Γ. Κανένα... υπογλώσσιο πριν πάρεις τηλ., δεν είναι κακή ιδέα.


    reteos
    08.03.2013, 00:26

    Θα συμφωνήσω και εγώ με τον φίλο panzou ,ότι πρόκειται μάλλον για μεμβράνες . Αλλά πιθανόν και για υγρασίες οι οποίες  έχουν προκαλέσει κάποιες σκουριές .

    Θα πρότεινα να το ανοίξει κάποιος   γνωστός σου "που πιάνουν λίγο τα χέρια του"  να  το δεί . Σίγουρα θα δεί και τι είναι αυτό που κουνιέται. Ίσως να έχει κάτι ξεβιδωθεί  . Η επισκευή του από Εταιρεία πθανόν να κοστίζει ακριβά και να είναι ασύμφορη. 


    konstantin-a
    08.03.2013, 02:26

    panzou και reteos ευχαριστω για τις απαντησεις σας,

    δεν ξερω τι αξια εχει αυτο το αρμονιο για να αξιολογησω την κατασταση,panzou μιας κι εχεις το ιδιο ισως μπορεις να με διαφωτισεις σ αυτο για να καταλαβω αν αξιζει ν ασχοληθω.το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι παλιο...και οτι εχει ξαναπαει σε τεχνικο στο παρελθον και αυτος ειπε οτι χρειαζεται καποιο ανταλλακτικο που δεν συμφερει να αλλαχτει.ισως να εννοουσε αυτο που λετε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την konstantin-a, 08-03-2013 02:31 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την konstantin-a, 08-03-2013 02:33 ]


    panzou
    08.03.2013, 23:51

    Γεια σου konstantin-a. Αυτό το έχω αγοράσει πριν από 13 χρόνια 180.000 ΔΡΧ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχει βγει πολύ καλό. Αν αξίζει να το φτιάξεις, εξαρτάται από την κατάσταση που βρίσκεται. Αν το μόνο πρόβλημα είναι αυτό με τα πλήκτρα νομίζω ότι αξίζει. Εγώ πριν τέσσερα χρόνια άλλαξα τις μεμβράνες (μόνος μου) και είναι μια χαρά. Για αγορά μόνο για τις μεμβράνες πλήρωσα 120 € (και για τις 5 οκτάβες).Η GEM σαν εταιρεία έχει κλείσει, απ΄ όσο γνωρίζω και λειτουργεί ένα γραφείο, που ζητάει ότι θέλει. Αν θέλεις πάρε στα τηλ. που σου έδωσα και ρώτησε να σου πούνε τιμές.
    Πάντως αν έχεις κάποιον που τα καταφέρνει, δεν είναι δύσκολο να τις αλλάξει μόνος του, αφού πρώτα το ανοίξει να δει τι είναι αυτό που χτυπάει μέσα (μπορεί να είναι καμιά βίδα από προηγούμενη επισκευή), ή μήπως υπάρχουν τίποτα σκουριές, όπως είπε και ο φίλος reteos, και δεν χρειαστεί ούτε μεμβράνες.
    Σου εύχομαι καλή επιτυχία.


    konstantin-a
    10.03.2013, 22:48
    ξερει κανεις καποιον τεχνικο καλο που να μπορει να το δει?δεν υπαρχει καποιος που να μπορει να το ανοιξει...αν παρω σε εταιρια φανταζομαι οτι θα τις τσιμπησουν τις τιμες.θα παρω βεβαια και στην εταιρια αυριο,αλλα θα προτιμουσα να μπορουσα να βρω καποιον τεχνικο.
    earinos
    23.09.2013, 13:33

    επισκευάζεται δεν είναι τίποτα .. Αυτά λέγονται λαστιχάκια και φθείρονται απο την κάκη χρήση ή την πολύ χρήση ..κοστίζουν όμως να ξέρεις ..