ελληνική μουσική
    748 online   ·  210.833 μέλη

    Για το χρυσό της Χαλκιδικής

    MPara
    09.03.2013, 02:16

    [ τροποποιήθηκε από τον/την MPara, 09-03-2013 02:21 ]


    mary_omikron
    09.03.2013, 10:02

    Η γενιά του 40 μπροστάρισα κι εδώ......

    " Ελάτι ρε να σας πω ιγώ.... Δεν έχιτι μάννες ρε?..  δεν έχιτι μάννες?"


    noizreduction
    09.03.2013, 10:15

    ΑΑΑ, κακως ανακατευεται αυτη η γενια! Η ενδιαμεση γενια αποφασισε πως δεν εχει σημασια ποιος θα αξιοποιησει το χρυσο, αλλα πως πρεπει να αξιοποιηθει ετσι κι αλλιως, με οποιοδηποτε κοστος!

    Και κακως μιλαει η γιαγια, πρεπει να τις κοψουμε τη συνταξη γιατι ενοχλει!


    mary_omikron
    09.03.2013, 14:58

    Οι Θεσσαλονικείς σήμερα αλληλέγγυοι στον αγώνα της Ιερισσού


    Ner0
    09.03.2013, 16:18

    Σήμερα μοναδική έκπληξη αποτελούν οι άνθρωποι που δεν έχουν καταλάβει ότι ζούμε σε ένα φασιστικό καθεστώς...
    Στο προτεκτοράτο μας. 2013. Μόνο η αρχή


    Hastaroth
    09.03.2013, 17:36

    Ας σεβαστούμε,λοιπόν,το αίτημα τών ανθρώπων αυτών.Μόνο να μήν παραπονιούνται μετά στα κανάλια ότι "η Ελλάδα έχει τόσα κοιτάσματα και η κυβέρνηση τ'αφήνει ανεκμετάλλευτα".

    Δέν είμαι υπέρ τής ασύδοτης "εκμετάλλευσης" τού ορυκτού πλούτου τής χώρας,αλλά αφού όλοι μας παραδεχόμαστε πως η Ελλάδα έχει ορυκτό πλούτο,δέν πρέπει να βρεθούν κάποιοι τρόποι ώστε να τον εκμεταλλευτή;

     


    Sparky-G
    09.03.2013, 18:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 09.03.2013, 17:36 έγραψε...

    Ας σεβαστούμε,λοιπόν,το αίτημα τών ανθρώπων αυτών.Μόνο να μήν παραπονιούνται μετά στα κανάλια ότι "η Ελλάδα έχει τόσα κοιτάσματα και η κυβέρνηση τ'αφήνει ανεκμετάλλευτα".

    Δέν είμαι υπέρ τής ασύδοτης "εκμετάλλευσης" τού ορυκτού πλούτου τής χώρας,αλλά αφού όλοι μας παραδεχόμαστε πως η Ελλάδα έχει ορυκτό πλούτο,δέν πρέπει να βρεθούν κάποιοι τρόποι ώστε να τον εκμεταλλευτή;

     







    1ον : Yπαρχει κι αλλος τροπος,πιο οικολογικος τον οποιο δεν χρησιμομοποιουν οι εταιρειες.   {#emotions_dlg.oops}
             Προτιμουν τον δικο τους τροπο ,που θα μετατρεψει  τους κατοικους της περιοχης σε καρκινοπαθεις .
    2ον : Τα δακρυγονα μες τα σχολεια και οι προσαγωγες δεκαπενταχρονων κοριτσιων  σε τι θα βοηθησουν ?


    trelakias
    09.03.2013, 18:17
    Επίσης άλλο να τα εκμεταλλεύεται η Ελλάδα και άλλο ο... Καναδάς.
    gikostas
    09.03.2013, 19:56
    Περίεργο είναι επίσης που παλαιότεροι υπουργοι περιβάλοντος όπως η Μπιρμπίλη δεν υπογράφαν την συγκεκριμένη σύμβαση για λόγους περιβαλοντολογικούς.Τι άλλαξε σε αυτό το διάστημα και ο Παπακωνσταντίνου πείστηκε πως η εξόρυξη θα γίνει με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να μην έχει επιπτώσεις για το περιβάλλον δεν μπορώ να καταλάβω.
    Konstantinosoa
    10.03.2013, 02:46

    ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ: ΜΥΘΟΙ & ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΕΣ

    Ορθώς "ανέβηκε" μια τέτοια δημοσίευση. Μια δόση μου μπήκε η ιδέα να το αρχίσω, αλλά μετά σκέφτηκα όλο και κάποιος θα κάνει την αρχή. Όπως και έγινε...

    Έχω λίγα χρόνια παντρεμένος. Με την οικογένεια της γυναίκας μου να έχουν σπίτι στον Σταυρό, περιοχή σχετικά κοντά στην επίμαχη περιοχή, τα καλοκαίρια περνώ αρκετό χρόνο εκεί κοντά. Συνήθως μπάνιο κάνω στην Ολυμπιάδα, όπου και τα αρχαία Στάγειρα, εξού και ο Πάχτας Δήμαρχος Αριστοτέλη, αφού τα Στάγειρα ήταν η καταγωγή του μεγάλου φιλοσόφου... Πρόκειται για την είσοδο του νοητού δρόμου που καταλήγει μετά απο κάποια δεκάδες χιλιόμετρα στο Άγιον Όρος. Η περιοχή πυκνά δασώδης, κοντά σε θάλασσα και απο το ίδιο φυσικό φύραμα με το οποίο είναι ζυμωμένο το Άγιον Όρος. Παρθένα έκταση.

    Η περιοχή τόσο στις Σκουριές όσο και σε μια επίσης κοντινή τοπθεσία το Στρατώνι, είναι πλούσια σε μεταλλεύματα. Απο παλαιά. Οι παραλίες της περιοχής ίσως οι ωραιότερες της Χαλκιδικής, μα όχι πολύ τουριστικά αγαπητές. Και μόνο η αξιοποίηση των μαντεμοχωρίων της περιοχής, καθιστά ίσως αναίτια, την περιοχή ως κακόφημη τουριστικά.

    Οι εμπλεκόμενοι υπουργοί είναι όλοι εμπλεκόμενοι σε σκάνδαλα (Άκης στη φυλακή, Παπακωνσταντίνου σε διάφορες υποθέσεις και υπο δίωξη για την Στατιστική ιστορία, την λίστα Λαγκάρντ και το πέρασμά του απο τον ΟΤΕ αν δεν κάνω λάθος και Πάχτας για την ιστορία του Πόρτο Καρρά).

    Μάλιστα είναι απίστευτο αλλά και η ΑΥΓΗ του ΣΥΡΙΖΑ πληρώθηκε διαφημιστική καταχώρηση (2010), όταν 2  χρόνια πριν είχε εκδοθεί Ευρωπαϊκή καταδίκη (2008). Πληροφορήθηκα πρόσφατα πως κατα τον διεθνή φωτογραφικό διαγωνισμό, δόθηκε στις εταιρίες χρόνος ερευνών για χρυσό μέσα στο δάσος λιγότερος του μηνός. Έτσι χωρίς επαρκή στοιχεία αφού χρόνος δεν δόθηκε, ποιά σοβαρή εταιρία θα προέβαινε σε μεγάλη προσφορά εκ των πραγμάτων; Οι φήμες για εσωτερική πληροφόρηση ή για σκοπιμότητα του να κρατηθεί πολύ χαμηλό το αντίτιμο της πώλησης ελέγχονται ως ανακριβείς......

    Όταν υπεγράφη η σύμβαση, για μια χούφτα ευρώ (Πάχτας Δεκέμβριος 2003 11 εκατομμύρια για υπολογιζόμενα αποθέματα αξίας 12 δις € και δρατηριότητες σε περιοχή 317.000 στρεμάτων σε νομό με υψηλό τουρισμό) και χωρίς περαιτέρω συμμετοχή του κράτους στα κέρδη πλην αυτής του ΦΠΑ απο τις μελλοντικές πωλήσεις, κανείς δεν μίλησε.

    Σημειωτέον πως 11 εκατομμύρια αγόρασε το κράτος τα δικαιώματα της TVX Gold το κράτος και άμεσα τα πούλησε για 11 εκατομμύρια σε εταιρία που είχε συσταθεί απο τον Μπομπολα για τον σκοπό αυτό τρεις μήνες πριν.... Τα λεφτά πάλι των αποζημιώσεων των εργατών δεν τα πλήρωσε η TVX ως όφειλε αλλά τα 11 εκατομμύρια που πήρε το Ελληνικό κράτος. Στον Πάχτα άλλοι καταλογίζουν φιλότιμο για να σωθεί η επένδυση και οι θέσεις εργασίας(την τάση αυτή πάντα την είχε) και άλλοι ότι θα έπρεπε ήδη να είναι μέσα στην στενή, αφού πλην του απίστευτα χαμηλού αντιτίμου, το Κράτος με δικά του λεφτά πλήρωσε το ξένο μνημόσυνο, δηλαδή τις αποζημιώσεις των εργαζομένων της TVX. Σημειωτέον πως δεν υπήρχε φόβος διεθνούς καταδίκης της χώρας και υψηλών αποζημιώσεων, καθώς η επένδυση της TVX ακυρώθηκε με δικαστική διαδικασία.

    Κάπου εκεί επεμβαίνει το 2008 η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, αναγνωρίζοντας το ευτελές του αντιτίμου, και το ότι η παρέμβαση του κράτους την οποία ορίζει στα 15,3 εκατομμύρια €, αποτελεί παράνομή κρατική παρέμβαση υπερ ιδιωτικής εταιρίας, επιδικάζοντας την επιστροφή του ποσού στο δημόσιο.

    Κάπου εκεί επεμβαίνει Ιούλιο το 2011 δέκα ημέρες απο την ανάληψη των καθηκόντων ο Υπουργός Περιβάλλοντος Ζωρζ ντε Παπακωνσταντάν ντε λα ΕΛΣΤΑΤ ντα λα Λαγκάρντ, προσφεύγοντας στο Ειδικό Δικαστήριο για να μην πάρει το Ελληνικό Δημόσιο τα 15,3 μύρια Έουρος....

    Ακολουθούν οι δηλώσεις:

    Ζώρζ ντε Παπακωνσταντάν:

    "Το ελληνικό κράτος παγίως προσφεύγει κατά των αποφάσεων της ευρωπαϊκής επιτροπής όταν κρίνει ότι δεν έχει κάνει καλά τη δουλειά της .Γιατί δεν έχει το αλάθητο η ευρωπαϊκή επιτροπή, πολλές φορές λέει πράγματα με τα οποία διαφωνούμε".

    Πάχτας: «Γιατί αυτό που κάναμε τότε, δίνει προοπτική στη ζωή σήμερα. Αν θα πάρει η πολιτεία δηλαδή, πέντε, δέκα εκατομμύρια παραπάνω, λίγο είναι το πρόβλημα για μένα».


    Ο Μπένυ Μάουντεν πάλι καλεί σε συσπείρωση τα κόμματα του συνταγματικού τόξου{#emotions_dlg.lol}, αλλά δεν έχει πρόβλημα που ο εν ισχύει μεταλλευτικός κώδιξ της Ελλάδος που συντάχθηκε επι χούντας δεν προβλέπει δικαιώματα εξόρυξης, ούτε ότι ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ υπήρξε διάδοχος του Μιχαλολιάκου στην ηγεσία της Νεολαίας της ΕΠΕΝ. Μπρος στα κάλλη τ΄είναι ο πόνος...

    Στην Ρουμανία που υπήρξε προ ολίγων ετών ανάλογη συμφωνία για χρυσό, το κράτος έχει σημαντικά ποσοστά μετοχών της επένδυσης, άρα ελέγχονται άμεσα τα κέρδη. Εδώ απλώς ο Μπόμπολας πήρε το 5 % , μιας και κάποιος θα σφύριξε στους Καναδούς, πως πρέπει να φάει και ένας μεγαλομέτοχος των ΜΜΕ, για να πέσει ΟΜΕΡΤΑ (You know MEGA STAR Δ.Ο.Λ. & ΕΘΝΟΣ και εν γένει έντυπα της ΠΗΓΑΣΟΣ).

    Δεν πρέπει στην όλη ιστορία να ξεχάσουμε, πως το ΑΠΘ με μελέτη του καταδίκασε την όλη επένδυση, συμπτωματικά δε βρέθηκε με δημοσιεύματα για "επενδύσεις" σε προσωπικούς καμπινέδες 36000 € ο πρύτανης του ΑΠΘ Μυλόπουλος, απο Real News και Πρώτο Θέμα.

    Τώρα έχουμε και το Παρατηρητήριο για την Αηφόρο Ανάπτυξη{#emotions_dlg.lol}, το οποίο εισηγείται θετικά την όλη επένδυση.

    Πραγματικά στην κατάσταση αυτή που είναι η χώρα μου θα δεχόμουνα μια λογική καταστροφή του δάσους, αρκεί η χώρα μου να έβγαζε πολύ χρήμα προς αποπληρωμή..... Προς το παρόν η χώρα μου βάζει απο την τσέπη της τις αποζημιώσεις των απολυθέντων της TVX{#emotions_dlg.clap}!!!!! Αργότερα κατα Ζώρζ ντε Παπακωνσταντάν

    "Το κράτος θα κερδίζ(σ)ει γιατί παίρνει φόρους{#emotions_dlg.happycrazy}, το κράτος κερδίζει γιατί προσλαμβάνονται πάνω από 1.000 άτομα και αυτά τα άτομα έχουν εισοδήματα, άρα πληρώνουν φόρους, υπάρχουν ασφαλιστικές εισφορές, το κράτος σίγουρα δεν κερδίζει μην αξιοποιώντας τα κοιτάσματα που έχει."

    (σ.σ. και σίγουρα κερδίζει προσφεύγοντας στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για να μην πάρει τα 15,3 εκατομμύρια €...)

    Για να δούμε όμως πράγματα που λόγω ΟΜΕΡΤΑ δεν γνωρίζουμε... Α ρε Καραμανλή ακόμα σκίζεις τον Νταβατζή για το βασικό μέτοχο.... Τί θυμήθηκα τώρα ε !!!

    Μήνες πριν, κάπου φθινόπωρο, πήγε φίλος μου ακτιβιστής για διήμερο στην περιοχή. Συμμετείχε με την ευκαιρία και σε διαμαρτυρία των κατοίκων της περιοχής. Διαδηλώναμε μου λέει σε μέρος που λόγω της γεωλογίας της περιοχής έπρεπε να αφήσουμε τα αμάξια μας σε ένα ξέφωτο πιο μακριά. Φάγαμε καπνογόνα, βριστήκαμε χυδαία απο τα ΜΑΤ και όταν γυρίσαμε μας είχαν σκάσει τα ελαστικά στο ΠΑΡΚΙΓΚ. Δευτέρα έψαχνα να βρώ ελαστικά γιατί το αυτοκινητό μου είναι και παλιό, αφού μας συνέλαβαν και για αρκετές ώρες....

    Δεν ξέρω αν οι Χαλκιδιώτες συμμετέχουν στην κινητοποίηση με γνώμονα πως δικό τους άνθρωπο δεν προσέλαβε η Εταιρία. Μπορώ να φανταστώ όμως πως ο Σαμαράς στα πλαίσια της αποτροπής της κυβερνητικής και οικονομικής κατάρρευσης, βάζοντας το ΠΑΣΟΚ στο σχήμα και πως άλλωστε, τα κουκιά αλλιώς δεν βγαίναν, θα καλύψει σχεδόν κάθε πομπή παλαιοτέρου σκανδάλου, με κάθε τίμημα, ρίχνοντας σε 3-4 εξιλαστήρια αναλλώσιμα πιόνια, φαραωνικές ποινές για τα μάτια του κόσμου.

    Και αν για τον χρυσό που στηρίζουν τέτοια ληστρική σύμβαση δεν πρόκειται να διαταραχθεί η παγκόσμια τάξη, φανταστείτε τί θα υπογράψουν για τα πετρέλαια και το φυσικό αέριο που θα τινάξουν την παγκόσμια μπάνκα στον αέρα.... 

    Όσο γι΄αυτό που ανακοίνωσε ο ΣΥΡΙΖΑ, πως θα ακυρώσει την επένδυση, η υπόθεση είναι δύσκολη μιας και μετά το πέρας του ταμείου, σπάνια λάθος αναγνωρίζεται. Η Ελλάδα θα βρεθεί με αγωγές δισεκατομμυρίων που μόνο η απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής μπορεί να την γλυτώσει. Αυτήν που ο Παπακωνσταντίνου προσέβαλε δικαστικά, αλλά επι Ν. Δ. θα εκδικαστεί οσονούπω....

    Υ.Γ.: Να δηλώσουμε την συμπαράσταση μας προς το μεγαλοστέλεχος της Καναδικής Εταιρίας που τον έχει πρήξει ο Πάχτας κατα τα λεγόμενά του για να διορίζει Χαλκιδικιώτες.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 10-03-2013 02:56 ]


    Hastaroth
    10.03.2013, 16:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Sparky-G στις 09.03.2013, 18:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 09.03.2013, 17:36 έγραψε...

    Ας σεβαστούμε,λοιπόν,το αίτημα τών ανθρώπων αυτών.Μόνο να μήν παραπονιούνται μετά στα κανάλια ότι "η Ελλάδα έχει τόσα κοιτάσματα και η κυβέρνηση τ'αφήνει ανεκμετάλλευτα".

    Δέν είμαι υπέρ τής ασύδοτης "εκμετάλλευσης" τού ορυκτού πλούτου τής χώρας,αλλά αφού όλοι μας παραδεχόμαστε πως η Ελλάδα έχει ορυκτό πλούτο,δέν πρέπει να βρεθούν κάποιοι τρόποι ώστε να τον εκμεταλλευτή;

     



    1ον : Yπαρχει κι αλλος τροπος,πιο οικολογικος τον οποιο δεν χρησιμομοποιουν οι εταιρειες.   {#emotions_dlg.oops}
             Προτιμουν τον δικο τους τροπο ,που θα μετατρεψει  τους κατοικους της περιοχης σε καρκινοπαθεις .

    Οπότε,κατά την άποψή σου,αντί να πιέσουν οι κάτοικοι τίς εταιρίες να χρησιμοποιήσουν τον πιό οικολογικό τρόπο,είναι καλύτερα να τίς πιέζουν να μήν κάνουν καθόλου την επένδυση......

    Διότι εγώ αυτό βλέπω να γίνεται,με τους κουκουλοφόρους που σπάνε τα μηχανήματα και τίς εγκαταστάσεις τής εταιρίας.

    Οταν όμως η εταιρία θ'ανακοινώση πως "τα μαζεύει και φεύγει",οι ίδιοι αυτοί κάτοικοι θα συγκεντρωθούν έξω απ'τα γραφεία της και θ'αρχίσουν να κλαίνε γιά τίς θέσεις εργασίας που θα έχουν χαθεί.

    Παράθεση:

    2ον : Τα δακρυγονα μες τα σχολεια και οι προσαγωγες δεκαπενταχρονων κοριτσιων  σε τι θα βοηθησουν ?

    Σε τίποτε-όπως όμως δέν θα βοηθήση και το να συγκεντρώνωνται τα δεκαπεντάχρονα κορίτσια και να υποστηρίζουν τους βανδαλισμούς τών κουκουλοφόρων που έκαναν τίς καταστροφές στίς εγκαταστάσεις τής εταιρίας.


    noizreduction
    10.03.2013, 16:44

    Hastaroth, οπως σου εχω πει κι αλλες φορες, οπου η λογικη της γενιας σου βλεπει "αναπτυξη", οι νεοτερες γενιες βλεπουν "τρομοκρατια".

    Κι αν επικεντρωνεσαι μονο στα καμμενα αμαξια των εταιριων ( που ειναι καταδικαστεο γεγονος εκ μερους μου γιατι δεν βοηθαει τη φωνη των ανθρωπων της περιοχης ), τοτε γιατι δεν επικεντρωνεσαι και στην επισημη κρατικη βια που προστατευει τα συμφεροντα μιας εταιριας?



    Κανε τον κοπο να δεις το ρεπορταζ της γαλλικης τηλεορασης. Ισως αντιληφθεις, εστω κι αργα, τι σημαινει κρατικη τρομοκρατια και ξεπουλημα ελληνικης γης. Τι σημαινει να κυβερνανε τα συμφεροντα!

    Και στο κατω κατω, 11.000.000€ που εισεσπραξε το ελληνικο κρατος ειναι...κερδος?



    Μεχρι τοτε σου υπενθυμιζω:

    Παράθεση:
    Ντροπη σε οσους θεωρουν αναπτυξη το ξεπουλημα της γης και την οικολογικη καταστροφη των ωραιοτερων περιοχων της χωρας μας. Να προσεχουν μονο, γιατι τα γραπτα παραμενουν και στις επομενες εκλογες, εαν τολμησουν να ξαναβαλουν, θα κριθουν γι' αυτα.


    Γιατι τιποτα δε μενει κρυφο στο διαδικτυο κι ο νοων, νοειτω...


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 10-03-2013 16:45 ]


    Sparky-G
    10.03.2013, 19:46
    Αρα Hastaroth,κατα την κριση σας,ορθώς πεταξαν οι δυναμεις της αστυνομιας τα δακρυγονα μες το σχολειο ε ? Γιατι αυτο μας λετε...
    Konstantinosoa
    10.03.2013, 20:07

    Όπως έγραψα και πάνω σαφώς και εφαρμόζεται κρατική τρομοκρατία με την αστυνομία να σκάει λάστιχα αυτοκινήτων σε χώρους στάθμευσης δύσβατων περιοχών, και πόσα άλλα που ξέρουμε και δεν ξέρουμε λόγω Ομερτά.

    Παρεπιπτώντως ήδη υπάρχουν βάσιμες καταγγελίες για προβοκάτσια στο θέμα των καμένων οχημάτων.

    Και αν κατάλαβες Αλβέρτε μέχρι και η καπιταλιστική Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει ήδη καταδικάσει την επένδυση.

    Όσο για την ανάπτυξη, σε τέτοιες δουλειές με τέτοιες συνθήκες, τζίρο κάνουν οι κλινικές...


    trelakias
    10.03.2013, 20:08

    Δεν ξύπνησαν μια μέρα οι άνθρωποι στη Χαλκιδική να πάνε να κάψουν οχήματα.  Τόσο καιρό παλεύουν με το καλό και κανένας δεν δίνει σημασία.  Καλά κάνουν και τα καίνε λοιπόν γιατί τα μηχανήματα αυτά έφτασαν και πήραν κάθε εξουσιοδότηση από το κράτος να καταστρέψουν τον κόσμο εκεί.  Με απλά μαθηματικά

    1500 - 50000 = -48500 θέσεις εργασίας

    Επίσης το εργοτάξιο θα μείνει για κάποια χρόνια και μετά θα φύγει και θα αφήσει πίσω ένα τόπο άγονο μια για πάντα, καμίας αξίας, μολυσμένο από την επιφάνειά του μέχρι και τον υπόγειο υδροφόρο ορίζοντα που τροφοδοτεί την περιοχή και την Θεσσαλονίκη. 

    Για ποιές θέσεις εργασίας λοιπόν μιλάμε?  Τόσο χαζοί είναι δηλαδή που αντιστέκονται?

    Βία είναι οι κάτοικοι εκεί που καίνε τα μηχανήματα, είναι τα μηχανήματα που πήγαν εκεί, είναι τα ΜΑΤ που φυλάνε τους κλέφτες?

    Μην μασάτε ότι σερβίρουν τα ΜΜΕ...  Αυτοί δεν πίνουν από το νερό με το κυάνιο


    -----------------

    Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 10-03-2013 20:16 ]


    mary_omikron
    10.03.2013, 20:33

    Ανώτατη Συνομοσπονδία Γονέων Μαθητών Ελλάδας

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    ΜΑΖΙΚΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΧΩΡΙΩΝ ΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΟ … ΧΡΥΣΑΦΙ

    Στο πόδι είναι εδώ και δύο μέρες η Ιερισσός και η Μεγάλη Παναγιά, καθώς οι κάτοικοι αντιδρούν στην αστυνομική επέμβαση που πραγματοποιείται με όργιο αυταρχισμού, με εφόδους της αστυνομίας σε σπίτια, συλλήψεις ανηλίκων κ.λπ. Σημερινές μαρτυρίες αναφέρουν την είσοδο ΜΑΤ στα χωριά με 10 κλούβες!!!!!!!!!!!!

    Η τρομοκρατία της κυβέρνησης έφτασε μέχρι του σημείου να ρήξουν βροχή δακρυγόνων-χημικών, μέσα σε σχολείο, οι μαθητές του οποίου διαμαρτύρονταν στο προαύλιο για την αστυνομική επέμβαση.

    Στεκόμαστε αλληλέγγυοι στον αγώνα των κατοίκων που βγήκαν στο δρόμο αντιδρώντας στην αστυνομική επιχείρηση.

    Κατταγγέλουμε την κυβέρνηση που θέλει να τσακίσει το αγωνιστικό φρόνημα σε βάρος του λαού και της νεολαίας της Ιερισσού στη Χαλκιδική, με πρόσχημα την προβοκατόρικη εμπρηστική επίθεση στις Σκουριές, και δεν διστάζει να προβεί και σε τρομοκράτηση ανήλικων μαθητών. Και όλα αυτά για να εξασφαλίσει την επενδυση της γνωστής εταιρείας από την εξόρυξη του χρυσού της περιοχής. Αυτή είναι η Ανάπτυξη τους δεν λογαριάζει τον λαό, αλλά τα κέρδη των μεγάλων εταιρειών.

    Να σταματήσουν εδώ και τώρα οι εισβολές των ΜΑΤ και η τρομοκρατία.

    Όλοι οι εργαζόμενοι και τα λαϊκά στρώματα πρέπει να καταδικάσουν τη συγκυβέρνηση και να απορρίψουν τις συκοφαντίες και τα ψέματα που χρησιμοποιεί για να δικαιολογήσει τη βάρβαρη πολιτική και τη δράση της, να σταθούν στο πλάι των κατοίκων της περιοχής που μάχονται για την ίδια τη ζωή τους.

    http://soshalkidiki.wordpress.com/

    ΥΓ. Μην χάνετε άδικα τα λόγια σας.

    Το αφεντικό να ΄ναι καλά για να μου δίνει κι εμένα κανένα ψιχουλάκι απ΄τα πεταμένα του.  Κι αν καμμιά φορά με βρίζει και με προσβάλει δεν πειράζει, αφεντικό είναι, ξέρει αυτό!! Και ξύλο να μου δώσει δεν πειράζει, συνηθισμένες είναι οι πλάτες μου, το αντέχω. Για το καλό μου θα είναι, θα βάλω μυαλό και θα γίνω καλλίτερος. Βλάκες ήταν δηλαδή οι παλιοί ραγιάδες που έλεγαν "σφάξε με αγά να αγιάσω" ??


    STEFANOS604
    10.03.2013, 21:23

    Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου μιας και κατάγομαι από Χαλκιδική (Αρναία)  και ο πατέρας μου δούλευε για πολλά χρόνια στα μεταλλεία του Στρατωνίου και σήμερα δουλεύουν φίλοι και συγγενείς μου καθώς και συγγενείς μου που πέθαναν από ‘’χαλίκωση’’ .

    Οι κάτοικοι έχουν χωριστεί στα δύο με την πλειοψηφία όπως φαίνεται να είναι υπέρ της ακύρωσης της σύμβασης και επειδή η μιζέρια και η καταστροφή είναι στο πετσί μας , μας ενισχύει επιπλέον  και η προπαγάνδα από Λαζόπουλο μέχρι τους προστάτες μας τους δημοσιογράφους που τώρα έγιναν άπαντες και γεωλόγοι και ειδικοί στα των μεταλλείων άλλοι υπέρ άλλοι κατά ανάλογα με το που πάει ο περισσότερος κόσμος.

    Οι ορυκτοί φυσικοί πόροι είναι μια απαραίτητη συνιστώσα για την βιωσιμότητα της οικονομικής ανάπτυξης και την ποιότητα ζωής, που δεν νοείται να ακυρωθεί από καμιά μεμονωμένη σκοπιμότητα.

    Πράγματι οι παλαιότερες πρακτικές άφησαν ανοιχτές περιβαλλοντικές πληγές και δεν πρέπει να επαναληφθούν και αν γίνει έστω και κάτι που δεν αναφέρεται στη μελέτη να ‘κλείσουν’ άμεσα και να επιβληθούν τσουχτερά πρόστιμα.

    Πράγματι θα κοπεί δάσος (οι υπερ λένε το 0,1 %) , θα …….

    Τι θα γίνει όμως με την  εγκατάλειψη της υπαίθρου, της ανεργίας ; Αν μπορεί να λυθεί διαφορετικά ας το πουν αυτοί που αντιδρούν. Για τι τα λόγια είναι έπεα πτερόεντα και χρόνια τώρα έχουμε χορτάσει από λόγια αλλά η ύπαιθρος εγκαταλείφθηκε.

    Θα πρέπει οι υπεύθυνοι φορείς να προχωρήσουν στην ορθή ενημέρωση των πολιτών, αλλά και στο σεβασμό μέχρι κεραίας των περιβαλλοντικών όρων που περιλαμβάνονται στο σχεδιασμό- αυτό για μένα είναι το πιο βασικό .

    Η δυναμική και –μερικές φορές βίαιη αντίδραση των πολιτών (που στήνουν μπλόκα και καταστρέφουν ειδικά όταν είναι κουκουλοφόροι – κάνουν κακό στον αγώνα ) δεν μπορεί να θεωρηθεί ως δημοκρατική πρακτική, όποια και αν είναι τα αίτια των κοινωνικών διεκδικήσεων. Η δε αστυνομία να μην προκαλεί.

    Θυμηθείτε την ίδια μιζέρια που επιδείχνουμε χρόνια, επειδή το θέλουν μερικοί (καλοπροαίρετα μεν έχουν όμως συμφέροντα ή μικροσυμφέροντα δε) στους ΧΥΤΑ (πάνω από 20 χρόνια συζητήσεις επί συζητήσεων , με ΜΑΤ και χωρίς ΜΑΤ..με πρόστιμα για τις εκατοντάδες ανεξέλεγκτες χωματερές – ενώ σ’ όλες τις πρωτεύουσες υπάρχουν βιολογικοί εντός των πόλεων) , με τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας στην αρχή της εγκατάστασης τους στην Ελλάδα (οι μόνοι που καρπώθηκαν είναι οι ιδιοκτήτες των ταρατσών που παίρνουν υπέρογκα ενοίκια) , με τις κεραίες του ΟΤΕ (‘’πιάτα’’) που εκδιώχθηκαν ακόμα και από κοντινούς λοφίσκους με ζημιές εκατοντάδες εκατομμύρια για τον τότε κρατικό ΟΤΕ , με τη γεωθερμική ενέργεια της Μήλου που θα μπορούσαν να τροφοδοτηθούν με φτηνή ενέργεια δεκάδες νησιά, με την ΚΟΣΚΟ στο λιμάνι του Πειραιά, με την αλλαγή της ταυτότητας ,με το όνομα Μακεδονία , με παραχριστιανικές οργανώσεις έξωθεν κινηματογράφων με έργα που ό τίτλος τους ήταν άπρεπος και εκατοντάδες άλλα που μετά αποδείχτηκε ότι επειδή δεν τα συζητήσαμε ( κυβέρνηση – κόμματα – και φορείς) αλλά απλά είχαμε αγώνες μόνο με συνθήματα αποδείχθηκε μετά ότι σε πολλά είχαμε λάθος ( η ειρωνεία είναι ότι το λάθος της τότε αντιπολίτευσης είναι πάντα σωστό όταν γίνεται κυβέρνηση). Αύριο τα ίδια θα λέμε με την εξόρυξη πετρελαίου..

    Είναι λοιπόν αυτονόητο το δικαίωμα της περιοχής για ανάπτυξη . Η βόρεια Χαλκιδική είναι απ’ τις πλέον φτωχές περιοχές , αν δεν λειτουργήσουν και τα μεταλλεία οι μεταλλωρύχοι πιθανόν θα μεταναστεύσουν , όπως παλιά στις στοές του Βελγίου – όπου εκεί ήταν μεταλλωρύχος και ο πατέρας του Πάχτα – και θυμάμαι τα δεκάδες φέρετρα με νέους (Θυμηθείτε και το τραγούδι της Αλεξίου – Εν Βελγίω..)

    Οι ξενοδόχοι και οι έχοντες δωμάτια ενοικίασης , και γενικά οι ασχολούμενοι με τον τουρισμό , οι δημόσιοι υπάλληλοι με τις οικογένειες τους που έχουν ‘’δεμένο το γάϊδαρο τους’’ , καλά κάνουν και διαμαρτύρονται με κάθε μέσον . Αν τα μεταλλεία δεν λειτουργήσουν με τους Καναδούς – που θα συμφωνήσω σε όλα ότι είναι αντί πινακίου φακής , ας τους διώξουν και ας αναλάβει το κράτος – που κάποια στιγμή να το θυμάστε έτσι θα γίνει, δυστυχώς όμως όπου  μέχρι στιγμής ήταν εργοδότης απέτυχε (ή μάλλον πετύχαιναν μόνο οι πρασινο-γαλαζοφρουροί και οι υψώνοντες την κομματική σημαία).

    Πιστεύω λοιπόν ότι και ο τουρισμός και η εξόρυξη μεταλλείων μπορούν να συνυπάρξουν αρκεί να γίνει η σωστή ενημέρωση και να τηρηθούν στο ακέραιο οι δεσμεύσεις της εταιρείας. Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν εμπιστευόμαστε πλέον τους πολιτικούς αφού ακόμα κι αν αυτό που λένε είναι το σωστό από αντίδραση θεωρούμε ότι είναι λάθος.

    Αν πράγματι έγινε με προχειρότητα η Μελέτη των  Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων και μεροληψία της Δημόσιας Διοίκησης υπέρ των προτεινόμενων Επενδυτικών Σχεδίων αυτό θα πρέπει για να το πιστέψουμε να μας το πει το Συμβούλιο της Επικρατείας ή μια πλειοψηφία ειδικών επιστημόνων και όχι ο κάθε καθηγητής , δήμαρχος , νομάρχης μεμονομένα που συνήθως επιδιώκει την προβολή  .


    trelakias
    10.03.2013, 22:40

    Δεν είπε ΚΑΝΕΝΑΣ να μην γίνεται η εκμετάλλευση των πόρων...!

    Πρώτον αυτό που γίνεται δεν είναι επένδυση όμως, είναι κλέψιμο!  Είναι αφορολόγητο και κανένα ευρώ δεν πάει στην Ελλάδα.  Καλύτερα να τα πάρουν πασοκοι παρα καναδοί.

    Δεύτερον έχει δωθεί το ΟΚ για συγκεκριμένη δραστηριότητα,  έχουν έρθει και τα μηχανήματα και είμαστε στο τελικό στάδιο.  Η φάση της μελέτης έχει γίνει χρόνια τώρα από την εταιρεία και έχει χρηματοδοτηθεί.  Δεν είναι απλά τα πράγματα.  Το να λέμε καθίστε να συζητήσουμε την τεχνολογία που θα εφαρμόσετε είναι εντελώς χαζό.  Η διεργασία που εχει επιλεχθεί είναι πάρα πολύ συγκεκριμένη και καθορισμένη από μελέτες που έχουν εγκριθεί.  Υπάρχουν μελέτες, υπάρχουν και ιστορικά παραδείγματα όπου έχει εφαρμοσθεί η τεχνολογία αυτή και όποιος θέλει να μάθει πως γίνεται η εξόρυξη μπορεί να βρει πληροφορίες και βιβλιογραφία από ανθρώπους που δεν θεωρεί κουκουλοφόρους, τρομοκράτες, κρατικούς ή παρακρατικούς. 

    Αυτοί που φωνάζουν είναι οι βολεμένοι ξενοδόχοι?  Πού βασίζεται αυτή η λογική που μου θυμίζει τον Πρετεντέρη?

    Όποιος ΔΕΝ έγκαταλείψει την ύπαιθρο της χαλκιδικής θα φάει κυάνιο με το κιλό.  Οπότε φαντάζομαι το κυάνιο είναι ένα ισχυρό επιχείρημα να μην εγκαταλειφθεί η περιοχή.  ...ούτε μυρμήγκι δε θα μείνει!

    Η εταιρεία υπέγραψε για 11μύρια να πάρει αρκετά δις στο εξωτερικό, χωρίς φόρους, χωρίς περιβαλλοντική αποκατάσταση και με την πλέον τριτοκοσμική τεχνολογία για 1500 θέσεις.  Οι υπόλοιποι άνθρωποι που υπολογίζεται να χάσουν τις δουλειές τους δεν μας αφορούν.  Αν αυτά τηρηθούν και μας ενημερώσουν και οι ίδιοι μιλάμε για ΤΗΝ ανάπτυξη και όσοι αντιδρούν είναι στενόμυαλοι και μίζεροι...?

    Η επόμενη ιστορική επένδυση θα είναι να αγοράζουμε πυρηνικά απόβλητα και να τα εισάγουμε για αποθήκευση.  {#emotions_dlg.rolleyes}


    Sparky-G
    11.03.2013, 01:11

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 10.03.2013, 21:23 έγραψε...

    Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου μιας και κατάγομαι από Χαλκιδική (Αρναία)  και ο πατέρας μου δούλευε για πολλά χρόνια στα μεταλλεία του Στρατωνίου και σήμερα δουλεύουν φίλοι και συγγενείς μου καθώς και συγγενείς μου που πέθαναν από ‘’χαλίκωση’’ .

    Οι κάτοικοι έχουν χωριστεί στα δύο με την πλειοψηφία όπως φαίνεται να είναι υπέρ της ακύρωσης της σύμβασης και επειδή η μιζέρια και η καταστροφή είναι στο πετσί μας , μας ενισχύει επιπλέον  και η προπαγάνδα από Λαζόπουλο μέχρι τους προστάτες μας τους δημοσιογράφους που τώρα έγιναν άπαντες και γεωλόγοι και ειδικοί στα των μεταλλείων άλλοι υπέρ άλλοι κατά ανάλογα με το που πάει ο περισσότερος κόσμος.

    Οι ορυκτοί φυσικοί πόροι είναι μια απαραίτητη συνιστώσα για την βιωσιμότητα της οικονομικής ανάπτυξης και την ποιότητα ζωής, που δεν νοείται να ακυρωθεί από καμιά μεμονωμένη σκοπιμότητα.

    Πράγματι οι παλαιότερες πρακτικές άφησαν ανοιχτές περιβαλλοντικές πληγές και δεν πρέπει να επαναληφθούν και αν γίνει έστω και κάτι που δεν αναφέρεται στη μελέτη να ‘κλείσουν’ άμεσα και να επιβληθούν τσουχτερά πρόστιμα.

    Πράγματι θα κοπεί δάσος (οι υπερ λένε το 0,1 %) , θα …….

    Τι θα γίνει όμως με την  εγκατάλειψη της υπαίθρου, της ανεργίας ; Αν μπορεί να λυθεί διαφορετικά ας το πουν αυτοί που αντιδρούν. Για τι τα λόγια είναι έπεα πτερόεντα και χρόνια τώρα έχουμε χορτάσει από λόγια αλλά η ύπαιθρος εγκαταλείφθηκε.

    Θα πρέπει οι υπεύθυνοι φορείς να προχωρήσουν στην ορθή ενημέρωση των πολιτών, αλλά και στο σεβασμό μέχρι κεραίας των περιβαλλοντικών όρων που περιλαμβάνονται στο σχεδιασμό- αυτό για μένα είναι το πιο βασικό .

    Η δυναμική και –μερικές φορές βίαιη αντίδραση των πολιτών (που στήνουν μπλόκα και καταστρέφουν ειδικά όταν είναι κουκουλοφόροι – κάνουν κακό στον αγώνα ) δεν μπορεί να θεωρηθεί ως δημοκρατική πρακτική, όποια και αν είναι τα αίτια των κοινωνικών διεκδικήσεων. Η δε αστυνομία να μην προκαλεί.

    Θυμηθείτε την ίδια μιζέρια που επιδείχνουμε χρόνια, επειδή το θέλουν μερικοί (καλοπροαίρετα μεν έχουν όμως συμφέροντα ή μικροσυμφέροντα δε) στους ΧΥΤΑ (πάνω από 20 χρόνια συζητήσεις επί συζητήσεων , με ΜΑΤ και χωρίς ΜΑΤ..με πρόστιμα για τις εκατοντάδες ανεξέλεγκτες χωματερές – ενώ σ’ όλες τις πρωτεύουσες υπάρχουν βιολογικοί εντός των πόλεων) , με τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας στην αρχή της εγκατάστασης τους στην Ελλάδα (οι μόνοι που καρπώθηκαν είναι οι ιδιοκτήτες των ταρατσών που παίρνουν υπέρογκα ενοίκια) , με τις κεραίες του ΟΤΕ (‘’πιάτα’’) που εκδιώχθηκαν ακόμα και από κοντινούς λοφίσκους με ζημιές εκατοντάδες εκατομμύρια για τον τότε κρατικό ΟΤΕ , με τη γεωθερμική ενέργεια της Μήλου που θα μπορούσαν να τροφοδοτηθούν με φτηνή ενέργεια δεκάδες νησιά, με την ΚΟΣΚΟ στο λιμάνι του Πειραιά, με την αλλαγή της ταυτότητας ,με το όνομα Μακεδονία , με παραχριστιανικές οργανώσεις έξωθεν κινηματογράφων με έργα που ό τίτλος τους ήταν άπρεπος και εκατοντάδες άλλα που μετά αποδείχτηκε ότι επειδή δεν τα συζητήσαμε ( κυβέρνηση – κόμματα – και φορείς) αλλά απλά είχαμε αγώνες μόνο με συνθήματα αποδείχθηκε μετά ότι σε πολλά είχαμε λάθος ( η ειρωνεία είναι ότι το λάθος της τότε αντιπολίτευσης είναι πάντα σωστό όταν γίνεται κυβέρνηση). Αύριο τα ίδια θα λέμε με την εξόρυξη πετρελαίου..

    Είναι λοιπόν αυτονόητο το δικαίωμα της περιοχής για ανάπτυξη . Η βόρεια Χαλκιδική είναι απ’ τις πλέον φτωχές περιοχές , αν δεν λειτουργήσουν και τα μεταλλεία οι μεταλλωρύχοι πιθανόν θα μεταναστεύσουν , όπως παλιά στις στοές του Βελγίου – όπου εκεί ήταν μεταλλωρύχος και ο πατέρας του Πάχτα – και θυμάμαι τα δεκάδες φέρετρα με νέους (Θυμηθείτε και το τραγούδι της Αλεξίου – Εν Βελγίω..)

    Οι ξενοδόχοι και οι έχοντες δωμάτια ενοικίασης , και γενικά οι ασχολούμενοι με τον τουρισμό , οι δημόσιοι υπάλληλοι με τις οικογένειες τους που έχουν ‘’δεμένο το γάϊδαρο τους’’ , καλά κάνουν και διαμαρτύρονται με κάθε μέσον . Αν τα μεταλλεία δεν λειτουργήσουν με τους Καναδούς – που θα συμφωνήσω σε όλα ότι είναι αντί πινακίου φακής , ας τους διώξουν και ας αναλάβει το κράτος – που κάποια στιγμή να το θυμάστε έτσι θα γίνει, δυστυχώς όμως όπου  μέχρι στιγμής ήταν εργοδότης απέτυχε (ή μάλλον πετύχαιναν μόνο οι πρασινο-γαλαζοφρουροί και οι υψώνοντες την κομματική σημαία).

    Πιστεύω λοιπόν ότι και ο τουρισμός και η εξόρυξη μεταλλείων μπορούν να συνυπάρξουν αρκεί να γίνει η σωστή ενημέρωση και να τηρηθούν στο ακέραιο οι δεσμεύσεις της εταιρείας. Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν εμπιστευόμαστε πλέον τους πολιτικούς αφού ακόμα κι αν αυτό που λένε είναι το σωστό από αντίδραση θεωρούμε ότι είναι λάθος.

    Αν πράγματι έγινε με προχειρότητα η Μελέτη των  Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων και μεροληψία της Δημόσιας Διοίκησης υπέρ των προτεινόμενων Επενδυτικών Σχεδίων αυτό θα πρέπει για να το πιστέψουμε να μας το πει το Συμβούλιο της Επικρατείας ή μια πλειοψηφία ειδικών επιστημόνων και όχι ο κάθε καθηγητής , δήμαρχος , νομάρχης μεμονομένα που συνήθως επιδιώκει την προβολή  .







    Κύριε Στέφανε ,εκτός του οτι διαφωνώ σε χίλια σημεία με τα λεγόμενά σας,σας παραθέτω ενα σύνδεσμο που μπορείτε να διαβασετε για το πόρισμα που συνέταξαν οι καθηγητές/τριες του Α.Π.θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ,το οποίο είναι καταπέλτης :

    http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%E2%80%93-%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82


    Τα μέλη :

    1. Αποστολίδης Απόστολος, Αναπληρωτής καθηγητής Ιχθυολογίας
    2. Δημάση-Θεριού Κορτέσσα, Καθηγήτρια Δενδροκομίας
    3. Θρασυβούλου Ανδρέας, Καθηγητής Μελισσοκομίας
    4. Λαζαρίδης Χαράλαμπος, Καθηγητής Μηχανικής Τροφίμων
    5. Νικολάου Νικόλαος, Καθηγητής Αμπελουργίας
    6. Ντότας Δημήτριος, Καθηγητής Διατροφής Αγροτικών Ζώων
    7. Παναγιωτόπουλος Κυριάκος, Καθηγητής Εδαφολογίας (συντονιστής)
    8. Σέμος Αναστάσιος, Καθηγητής Αγροτικής Οικονομίας
    9. Τσιάλτας Ιωάννης, Λέκτορας Εφαρμ. Φυσιολ. Φυτών Μεγάλης Καλλιέργειας.




    Konstantinosoa
    11.03.2013, 10:22

    Ο λόγος που βγάλανε στις εφημερίδες ιστορίες για καμπινέδες και I Pad του πρυτάνεως και λοιπών σχετικών μελών...

    Υ.Γ.: Έκανα πριν έμμεση αναφορά, της πραγματικότητας πως για πολλούς κατοίκους της Χαλκιδικής η λεπτή κόκκινη γραμμή που χωρίζει αρκετούς πολίτες σε δύο στρατόπεδα είναι η πρόσληψη ή όχι στα ορυχεία.

    Το άλλο κωμικοτραγικό, είναι πως τυπώθηκε και καλά μεταλλουργικό φυλάδιο υπέρ της επενδύσεως προερχόμενο απο εργαζομένους εκεί αλλά οργανωμένο απο την εταιρία η οποία και το υπογράφει... Μοιράστηκε σε κυριακάτικές εφημερίδες της Θεσσαλονίκης και έτσι αυτήν την Κυριακή είχαμε σχετική ομερτά στο θέμα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 11-03-2013 10:27 ]