ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.832 μέλη

    Θέλω την ειλικρινή σας γνώμη για την φωνή μου παρακαλώ

    craven
    07.03.2013, 21:58

    Καλησπερα σε ολους.
    Νεος στο MH και θα θελα πολυ την γνωμη σας και την κριτικη σας περισσοτερο.Ειμαι 21 ετων,ποτε μου δεν εχω κανει μαθηματα φωνητικης και μουσικης( το λεω για να με συγχωρεσουν οι κιθαριστες :P),ομως το ονειρό μου ειναι αυτο,να παιζω μουσική.
    Θελω να μου πειτε τι να διορθωσω,τι να προσπαθησω και τι να προσέξω.Επισης αν καποιος μπορει να καταλαβει θα θελα να μου πει τι στο διαολο ειναι η φωνη μου γιατι δεν βγαζω ακρη.Σας ευχαριστω εκ των προτερων

    Παραθετω 3 αγαπημενα μου τραγουδια


    Ner0
    07.03.2013, 23:05

    Loipon an kai den eimai eidikos tha krino oti akouo.Mou arese polu to omorfi Poll,i xroia sou einai polu zesti sta xamila,exei dorikotita kai ogko.episis mou arese kai i proseuxi kai ta gemismata pou ekanes sta kena.
    Kati pou den mou arese kai nomizo thelei douleia einai h proti leksi se kathe stixo,den akougetai polu kathara alla nomizo pos gia kapoion pou den exei kanei mathimata,i arthrosi sou einai paara polu kali.
    i poiotita nomizo se adikei polu kai i kithara mia xara einai.Kati pou mou arese polu einai oti kataferneis kai bgazeis toso pathos kai to pernas mesa apo ena video xoris kan na se blepoume pragma duskolo nomizo.
    oso gia to teleutaio,kommatara..sta couple den me enthousiases alla molis mpikes sto refren mou sikothike i trixa.polu dunamikh h foni sou.sunexise etsi


    costaspanag
    08.03.2013, 00:19

    Ούτε εγώ είμαι ειδικός, αλλά μου άρεσε η φωνή σου, ακόμα και η κιθάρα σου. Συνέχισε και αν μάλιστα κάνεις και μαθήματα, που οπωσδήποτε  θα σου το συνιστούσα, σίγουρα θα προχωρήσεις. Σου το εύχομαι.


    VOICETEACHER
    08.03.2013, 11:37
    Σε γενικεs γραμμεs μπορω να πω τοχειs.....προσπαθησε να μην μοιμισε τουs αλλουs και αν μπορειs κανε μαθηματα να αποκτησειs ανασεs και αλλα διαφορα..........
    VA505
    08.03.2013, 14:32

    Νομίζω αν καταλαβα καλά, η ερώτηση σου ήταν τί στο διάολο είναι η φωνή σου.  Δηλαδή τι στύλ ειναι η φωνη σου ... αν είναι λαική, ροκ, εντεχνο κλπ.  Αν ειναι αυτή η ερώτηση σου η απαντηση είναι ότι η φωνή σου μοιάζει και με του Αλκινοου και του Βασίλη Λέκα.  Πρωσπάθησε όμως να μην τους μημήσε όπως σου είπε και πιο πανω η καθηγήτρια φωνιτικής. 

    Εχεις ωραίο χρωμα φωνης και εμένα μου αρέσει γιατί τραγουδάς με πάθος.


    craven
    08.03.2013, 16:05

    Για να μαι ειλικρινης,απο σενα ner0 περιμενα πολυ πιο αυστηρη κριτικη γιατι ειδα καποια ποστ που εχεις κανει :P.σε ευχαριστω παντως.θα θελα πολυ να ξεκινησω μαθηματα αλλα το οικονομικο ειναι ενα προβλημα.Ο ιωαννιδης παλι ειναι προτυπο σαν καλλιτεχνης οποτε εχετε δικιο σε αυτο που λετε.θα προσπαθησω να μην τον μιμουμαι αλλα ειναι αρκετα δυσκολο,μου βγαινει φυσικα,δεν το επιδιωκω.
    Περιμενα λιγοτερη ανταποκριση ειναι η αληθεια.σας ευχαριστω


    Ner0
    09.03.2013, 16:11

    Ναι..κοίτα,μπορει να γινομαι "κακός" μερικες φορες σε αυτο το θέμα αλλα μονο σε αυτους που πρεπει.
    Εσυ κατι εχεις και κοιτα να το δουλεψεις.Εμένα παντως δεν μου φανηκε οτι μιμήσε καποιον.Ισως στην παρεξηγηση να ειχες τα πατηματα του Ιωαννιδη αλλα βρισκω την φωνη σου αρκετα ξεχωριστή.
    Και προσεξε μην καβαλησεις κανενα καλαμι με αυτά,και οπως ειπε και ο Κατσιμιχας,φυσήξει κανενας αέρας και στο γυρίσει απο οριζοντίος κάθετα,γιατι θα χεις προβλημα.


    floweraki
    13.03.2013, 18:37
    Συμφωνώ και γω με όλους τους παραπάνω...Ωραία χροιά, σαν του Ιωαννίδη, ζεστή φωνή...Δε μου άρεσε μόνο η αρχή της όμορφης πόλης, ήταν λίγο ξέψυχη...Ίσως δεν ηχογραφήθηκε και καλά, ποιος ξέρει... Μπράβο σου!!!
    stam82
    14.03.2013, 13:00
    Όντως η φωνή σου θυμίζει λίγο Ιωαννίδη και λίγο Απόστολο Ρίζο. Αυτό που κρατάω όμως περισσότερο είναι οτι με συγκίνησαν οι ερμηνείες σου ! Καλή συνέχεια !
    vvasilios
    14.03.2013, 14:47
    θα ήθελα με την σειρά μου να προσθέσω ενα δυο πραγματάκια- οχι τόσο σχετικά με τις ερμηνείες και το παίξιμο, τα οποία μου άρεσαν και τα δύο σε γενικές γραμμές, αφού έχεις όντως όμορφη και ζεστή φωνή,με ωραία χροιά - όσο με τον ενθουσιασμό σου και το πάθος που δείχνεις να εχεις λέγοντας πως :"ομως το ονειρό μου ειναι αυτο,να παιζω μουσική", εγώ θέλω να σου πω να "κυνηγήσεις το όνειρό" σου, να το αφήσεις να σε oδηγήσει,να το αφήσεις να σε πάει όπου σε πάει, να μην αφήσεις τίποτα και κανέναν να σου σταθεί εμπόδιο, κάνε πραγματηκότητα το όνειρό σου, παλέψέ το κι' ας μην "πετύχει" -που θα πετύχει :)είμαι σίγουρος, κι αυτό το παραπάνω στο λεει κάποιος ο ποίος "άφησε κάποτε σε αναμονή τα όνειρά του" τόσο πολύ, μέχρι που αυτά τα "σάπισε" ο χρόνος, και έμεινε τώρα να αναπολεί, να μιρικάζει,να σκέπτετε και να σαρκάζει,τι θα μπορούσε άραγε να είχε γίνει αν κυνηγούσε τα όνειρά του τότε στα 20; τότε που 4 νέα παιδιά, αποφάσησαν να πάρουν κιθάρες, Ντραμς, και τα σχετικά, και έφτιαξαν το πρώτο τους Ροκ Γκρουπάκι; τότε που έκαναν πρόβες σ'εκείνο τα καμαράκι στην ταράτσα στα Πατήσια και γκρίνιαζαν κάθε τόσο οι ένοικοι, τότε που τα όνειρα είχαν τόση δυναμική μέσα τους, που μερικά απο μόνα τους γίνονταν πραγματικότητα, κι όμως για κάποιους λόγους δεν κυνήγησε όσο θα έπρεπε τα όνειρά του, δεν το πάλεψε να συνεχίσει να κάνει αυτό που αγαπά, να παίζει μουσική, και τώρα μετά απο τόσα χρόνια - ίσως είναι απο τα ελάχιστα που ακόμα μετανιώνει γι αυτό. Μην αφήνετε τα όνειρά σας, κυνηγήστε τα, κάντε τα πράξη, όσο πιο πολύ μπορείτε φτάστε κοντύτερα στο όνειρό σας, τουλάχιστον μην τα παρατάτε, τουλάχιστον θα εχετε πρσπαθήσει. Συνέχισε, θα τα καταφέρεις.
    craven
    14.03.2013, 19:03

    Σας ευχαριστω πολυ παιδια.
    Κ.Βασίλη,ειναι δυσκολο ως και ακατορθωτο πλεον στην ελλαδα να πετυχεις πραγματα με τη μουσικη.Αλλα νομιζω το πιο σημαντικο ειναι να εχεις ανθρωπους να τη μοιραζεσαι και ολα τα υπολοιπα (δοξες,δισκους και λεφτα) δεν εχουν αξια.Και δεν καταλαβα,γιατι εσυ δεν μπορεις να προσπαθησεις?ισως ειναι πιο ευκολο οταν εισαι 20 αλλα και στα 50 και στα 60 η μουσικη σε κανει παιδι.Παψε λοιπον να αναπολεις και μαζεψε παλι το παρεακι. να σαι καλα 


    Kristalo
    14.03.2013, 19:21

    Αγαπητέ cravin! Βρισκω την φωνή σου ωραιότατη, ζεστή , παθιάρικη, ζωντανή. Θα λεγα πως εισαι ένας ωραιοτατος τενόρος με πολλες δυνατότητες οταν αποφασίσεις να εργαστείς επάνω στην φωνή σου. Θα καθόμουν πολυ ευχάριστα να σε ακούσω. Νομίζω πως τραγουδάς με πολυ θέρμη και το καταλαβαίνω οταν με την φωνή σου θέλεις να χαιδέψεις τις νότες οπως στην ''Ομορφη πόλη" το οποίο κομματι θέλει μια πολυ καλοδουλεμένη δυναμικη στην φωνή. Νομίζω πως αν εξασκηθείς θα μαγευτεις και εσυ με το πόσα έχεις πραγματικά να καταφέρεις.Smile Καλη τυχη σου ευχομαι σε ότι και να αποφασισεις για σένα!


    craven
    15.03.2013, 03:16

    Σε ευχαριστώ Kristalo.Αν εχω μαθει κατι αυτο το καιρο ειναι οτι με τι φωνη δεν υπαρχει δεν μπορω.
    Βλεπω οτι με την εξασκηση βελτιωνεται συνεχεια και αν υπαρχει καποιος να σου δειξει το σωστο τροπο τοτε σιγουρα θα ειναι καλυτερα.Η τσεπη μου ομως δεν αντεχει μια καλη δασκαλα φωνητικης (30+ ευρω)..


    craven
    16.03.2013, 17:56

    Ανεβασα και αυτο.Ευχαριστω για το χρονο σας


    Ner0
    16.03.2013, 19:53

    Παράθεση:

    Το μέλος craven στις 16.03.2013, 17:56 έγραψε...

    Ανεβασα και αυτο.Ευχαριστω για το χρονο σας



    το καλυτερο σου νομιζω.Μου τα χαλασες στο κλεισιμο ομως


    Xenaki100
    19.03.2013, 20:33
    Έχεις πολύ ωραία φωνή.. συγχαρητήρια! Συνέχισε έτσι!