ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη

    Ερώτηση για πτυχίο Ωδικής

    PaidagogosTeacher
    09.03.2013, 22:40

    Καλησπέρα κι από μένα! Είμαι Δασκάλα και μετά από αρκετά χρόνια αποφάσισα να ξεσκονίσω τα βιβλία μου στο πιάνο και να δώσω κατατακτήριες για το πτυχίο της Ωδικής. Μου είπαν πως πρέπει να δώσω Α αρμονία, και Σολφεζ 4 και από πιάνο τουλάχιστον Β Κατωτέρα. Εμένα το επίπεδό μου είναι Α μέση. Μπορώ να το δώσω αμέσως και να τελειώνω; Τι κομμάτια πρέπει να παίξω; και κάτι που δεν έχω καταλάβει ακόμη...η ωδική έχει ντικτέ ή όχι...γιατί οι μισοί μου λενε ναι κι οι άλλοι όχι...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 09-03-2013 23:08 ]


    Music-ologist
    10.03.2013, 19:55

    Συγνώμη, αλλά γιατί να πετάξεις τα λεφτά σου πληρώνοντας τα εξέταστρα για το άχρηστο πτυχίο Ωδικής;

    Μουσική παιδεία δεν σου προσφέρει και από πρακτικής-επαγγελματικής πλευράς, καλύτερα να πας απευθείας για το Ειδικό Αρμονίας. Αν θέλεις να διδάξεις σε Ωδείο, το Ωδικής θεωρείται πολύ λίγο, ενώ αν έχεις το Ειδικό Αρμονίας, που θεωρείται ανώτερο, κανέναν δεν τον νοιάζει αν έχεις και το Ωδικής! Τώρα αν σου λένε, αυτοί που θα πληρωθούν από εσένα, ότι είναι χρήσιμο, ίσως και να' ναι! Από αυτούς που πληρώνονται από 'σένα!

    Επίσης, το ειδικό αρμονίας, εάν γίνει με καλό δάσκαλο, προσφέρει πραγματικά μουσική παιδεία και αντίληψη.




    music4u
    10.03.2013, 20:29
    Απλά ξέχνατο!!! Εδώ το αρμονίας και είναι...τι είναι, εσύ θα πας να πάρεις αρμονίας; Πάντως αν το θες για επαγγελματική αποκατάσταση προχώρα Αρμονία, Αντίστιξη κλπ.
    noizreduction
    11.03.2013, 10:54

    Οσον αφορα το πτυχιο Ωδικης, κοιτα λιγο το προγραμμα σπουδων του Εθνικου Ωδειου για το συγκεκριμενο πτυχιο.

    Εαν σε ενδιαφερει μονο για βοηθεια στη διδασκαλια σου, τοτε δεν ειναι αναγκη οντως να πας για καποιο πτυχιο, αλλα μπορεις να αναζητησεις στο Δημο που μενεις τα επιμορφωτικα προγραμματα που παρεχει. Σιγουρα δεν ειναι ωδειο, ομως πολλοι καθηγητες που δουλευουν στους Δημους εχουν καλη διαθεση και πολλες γνωσεις.


    Εαν θελεις οντως να πας για κατι παραπανω, προτεινω να παρακαμψεις το πτυχιο ως χαρτι, αλλα να κανεις τα μαθηματα που αφορουν την Ωδικη γιατι ειναι οι βασεις για το επομενο σκαλοπατι. Και χωρις βασεις, στην Αρμονια, δεν πας και πολυ μακρια ;)


    PaidagogosTeacher
    11.03.2013, 15:25
    Βασικά είμαι διορισμένη και όντως δεν το θέλω για επαγγελματική αποκατάσταση αν και ποτέ δεν ξέρεις...Δεν αποκλείω τίποτα ούτε για το αν θα πάω στο μέλλον για το ειδικό αρμονίας είτε να τα τελειώσω όλα...Βασικά θέλω να κάνω την αρχή που θα με βοηθήσει και στο σχολείο...γιατί όντως αυτό είδα...είναι αρκετά παιδαγωγικό πτυχίο... και μετά έχει ο θεός...η μουσική δεν τελειώνει ποτέ...Ευχαριστώ πολύ!