ελληνική μουσική
    450 online   ·  210.833 μέλη

    Ενρινη Χροια - Nasal voice

    Mad4U
    20.03.2013, 01:54

    Μετα απο πολυ ψαξιμο καταλαβα οτι το προβλημα στη φωνη μου ειναι οτι βγαινει απο την μυτη, κυριως κατα την ομιλια αλλα και οταν τραγουδαω (μονος μου στο σπιτι). Ειναι μειονεκτημα να εχεις κακη φωνη, σε οτιδηποτε θες να κανεις στη ζωη σου.

    Οποτε,


    Τι ειδους δασκαλος μπορει να με βοηθησει? Δασκαλος για φωνιτικη, ή για ορθοφωνία? Υπαρχουν στη θεσσαλονικη? Ποσος καιρος θα χρειαστει μεχρι να υπαρξει ουσιαστικη βελτιωση?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 23-03-2013 16:52 ]


    GiorgosPapas
    20.03.2013, 14:40

    Υπάρχει κάποιο ανατομικό πρόβλημα και μιλάς με τη μύτη; Νομίζω η πιο επιστημονική λύση είναι ο φωνοπαθολόγος!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την GiorgosPapas, 20-03-2013 14:40 ]


    BAGRATION
    22.03.2013, 22:32

    Για τι κατάσταση μιλάμε περίπου? Έχεις ακούσει καθόλου τον εαυτό σου από ηχογραφηση? 


    Mad4U
    23.03.2013, 15:19
    Ναι φυσικα εχω ηχογραφησει την φωνη μου και επισης εκανα και το κλασικο τεστακι που κυκλοφορει στο ιντερντ. Μιλαμε για μια κατασταση που δεν εχω καλη φωνη, η οποια λογικα, γινεται κουραστικη.
    BAGRATION
    24.03.2013, 16:24

    Η φωνή σου ακούγεται αφύσικη η παράξενη η απλώς δεν εχεις ωραία φωνή? 

    Δηλ εαν είμασταν σε μια καφετερια και εσύ καθόσυν στο διπλανο τραπέζι  και μιλαγες στην παρεα σου εγω θα το πρόσεχα?

    Στην  περίπτωση που δεν εχεις φυσιολογική φωνή να πας να σε δει καποιος ΩΛΡ ή φωνίατρος και μετά να σου πει αναλόγως.

    Εαν απλώς η φωνή σου ακούγεται ασχημα να προσπαθείς να μιλάς σε λίγο πιο χαμηλές νότες και να χρωματίζεις τη φωνή σου για να μην ακούγεσαι μονοτονος. Λίγη ορθοφωνία μπορεί επισιης να σε βοηθήσει.

    Αυτό που λες οτι είναι μειονέκτημα να εχεις κακή φωνή δεν είναι βεβαιο. Μπορεί να το εχεις προσέξει εσύ και να σε επηρρεάζει αρνητικά, αλλά δεν είναι σίγουρο οτι οι και οι άλλοι το προσέχουν. 

     


    costaspanag
    24.03.2013, 22:25
    Πολλοί επώνυμοιεπαγγελματίες τραγουδιστές δεν έχουν "ωραία" φωνή αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να διακριθούν. Εκείνο που μετράει περισσότερο είναι η προσωπικότητα, η έκφραση, η τεχνική, η ιδιαιτερότητα, το ύφος, το να είσαι εσύ και όχι να μιμείσαι κάποιον.
    Ner0
    24.03.2013, 22:31

    Τραγουδανε απο το στομα ομως ολοι τους.
    Ο φιλος λεει πως εχει προβλημα και οχι οτι θα γινει πριμαντονα "Ειναι μειονεκτημα να εχεις κακη φωνη, σε οτιδηποτε θες να κανεις στη ζωη σου."


    Mad4U
    25.03.2013, 22:55
    Φυσιολογικη φωνη εχω, μην φανταστειτε καποιον που καταπιε ηλιο. Απλα δν εχω καλη χροια, και μαλλον ειναι ενρινη. Αρα ορθοφωνια ή φωνιτικη. Οποισδηποτε ΩΡΛ μπορει να βγαλει συμπερασμα? Και που να παω πρωτα σε ΩΡΛ η σε δασκαλο?!
    GiorgosPapas
    27.03.2013, 07:48
    Καλύτερα πρώτα σε ΩΡΛ να σε διαβεβαιώσει ότι η φωνή είσαι είναι υγιείς ανατομικά και μετά στο δάσκαλο!