ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.851 μέλη

    Πως καταλαβαινουμε ποια χορδη θα παιξουμε στο πενταγραμμο;

    christaras111
    21.03.2013, 18:55

    Πως καταλαβαινουμε ποια χορδη θα παιξουμε στο πενταγραμμο????

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 21-03-2013 21:10 ]


    tallos
    21.03.2013, 23:45
    οι κατω νοτες ειναι οι μπασες
    Bsevenchord
    22.03.2013, 00:46

    Καλησπέρα! Tallos, το παιδί (από ό, τι κατάλαβα) μάλλον εννοεί σε ποιά χορδή της κιθάρας αντιστοιχεί ποιά νότα του πενταγράμμου. Προσωπικά, αν και παίζω επαγγελματικά, είμαι αυτοδίδακτος στην κιθάρα και στα βασικά θεωρητικά μουσικής και τα μόνα μαθήματα με παρτιτούρες που έχω παρακολουθήσει ήταν στο πιάνο. Προσπαθώ κι εγώ εδώ και 3-4 μήνες μόνος μου να μάθω να παίζω με πάρτα και το είχα (και έχω ακόμα πολλές φορές) κι εγώ αυτό το θέμα. {#emotions_dlg.tt2} Είδα το post σου κι έτσι μια και το είχα συζητήσει με μαθητές ωδείων και με κάποιο γνωστό μου καθηγητή κλασικής, μπορώ να σου πω το εξής που με είχαν συμβουλεύσει: Στην κιθάρα δεν υπάρχει η "σωστή" χορδή που θα χρησιμοποιήσεις. Σε αντίθεση με το πιάνο, όπου εκεί υπάρχει η κάθε νότα μία φορά και η μόνη ελευθερία είναι στη δακτυλοθεσία (με κάποιους κανόνες βέβαια), εδώ τα πράγματα είναι πιο ελεύθερα. Το σε ποιά χορδή θα παίξεις τη νότα εξαρτάται από άλλους παράγοντες. Για παράδειγμα, όταν έχεις να παίξεις μια νότα στην κιθάρα και δεν ξέρεις σε ποιά χορδή αντιστοιχεί, εδώ επιλέγεις με βάση, πχ το ποιές ήταν οι προηγούμενες και οι επόμενες νότες του κομματιού. Εκεί πρέπει να δεις τι παίζεις πριν και τι μετά από τη νότα, ώστε να κινηθεί το χέρι σου με τον πιο φυσικό τρόπο. Επίσης, έχει να κάνει και με το ηχόχρωμα. Δύο ίδιες νότες σε διαφορετική χορδή έχουν διαφορετικό ηχόχρωμα (χροιά) και έτσι ενώ στον ένα μαθητή αρέσει να παίζει το κομμάτι "έτσι", στον άλλο μπορεί να αρέσει "αλλιώς" και το έχω δει και σε διαγωνισμό κιθάρας ωδείου με εκτέλεση του ίδιου κομματιού για όλους τους υποψηφίους μιας κατηγορίας. Εμένα οι γνώσεις μου φτάνουν εδώ στην κλασική. Ας περιμένουμε και κάποιο άλλο μέλος με περισσότερες και ειδικές γνώσεις πάνω στην κλασική να μας διαφωτίσει! Smile


    c-bouzouksis
    22.03.2013, 09:33
    δύο πράγματα θα σκεφτείς: Πού σε βολεύει στα δάχτυλα η νοτα και που ακούγεται καλύτερα, θέλει δουλειά δλδ.
    tallos
    22.03.2013, 11:11
    π.χ.η ΜΙ που διαβαζεις στην κατω γραμμη εκτος πενταγραμου παιζεται στην εκτη χορδη ανοιχτη,ενω η ΜΙ που διαβαζεις στο πανω τελευταιο διαστημα παιζεται στην πρωτη χορδη ανοιχτη.
    Jazz-Guitar
    22.03.2013, 12:28

    Αν η παρτιτούρα είναι καλογραμμένη (στην κλασική κιθάρα πολύ συνηθισμένο), τότε περιέχει λεπτομερείς οδηγίες για την εκτέλεση του κομματιού. Τα σύμβολα "p i m a" είναι  για τα δάχτυλα του δεξιού χεριού οι αριθμοί 1-5 είναι για τα δάχτυλα του αριστερού χεριού, ο αριθμός 0 για ανοιχτή χορδή και οι αριθμοί 1-6 μέσα σε κύκλο συμβολίζουν τις χορδές.

    -----------------

    "Κανείς δεν γεννήθηκε σπουδαίος, οι σπουδαίοι άνθρωποι δούλεψαν σκληρά" Jamey Aebersold

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jazz-Guitar, 22-03-2013 12:29 ]


    tallos
    22.03.2013, 23:57

    για το μπασο υπαρχει αυτο


    tallos
    22.03.2013, 23:58
    δε μου βγηκε
    Bsevenchord
    26.03.2013, 01:29

    Λοιπόν, με τούτα και μ'εκείνα μου κινήσατε την περιέργεια. Ρώτησα, λοιπόν, ένα φίλο (είναι Β' ανωτέρα στην κιθάρα) και μου είπε ότι δεν αγγίζουν την τελειότητα όλες οι παρτιτούρες. Τα δάχτυλα τα υπολογίζεις εσύ και γίνεται όλο και πιο πολύ, όσο ανεβαίνεις επίπεδο. Υπολογίζουν τα δάχτυλα του χεριού που κάνει τη νύξη και κανονίζουν τη δακτυλοθεσία του χεριού που πατάει τα τάστα και τη χορδή αναλόγως το κομμάτι και τη χροιά που θέλουν να δώσουν. Είναι αρκετά ενδιαφέρον το θέμα, πάντως! :)