ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    Γωγώ Τσαμπά ή Γιώργος Τσαλίκης; Τι ρόλο μπορεί να παίξει μία διασκευή;

    KRISTHESS
    25.03.2013, 12:13

    Με αφορμή το τραγούδι του Δημήτρη Κοντολάζου "ΔΕ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΑΓΙΟ" είπα να ξεκινήσω ένα θεματάκι για να δω τις απόψεις των συμφορουμιτών... Οι διασκευές δίνουν πολλές φορές τη δυνατότητα σε νέους(τρόπος του λέγειν πάντα) καλλιτέχνες να αναδειχτούν αν είναι μοναδικοί στο είδος τους και άλλες φορές δεν προσφέρουν τίποτα συγκριτικά με το πρωτότυπο.. Εδώ ίσως έχουμε μία διασκευή που "καλύπτει" και τις δύο περιπτώσεις..

    Προσωπικά θεωρώ ότι έγινε αφορμή να γνωρίσουμε μία εξαιρετική δημοτική τραγουδίστρια των πανηγυριών τη Γωγώ Τσαμπά,που ακόμα και με το "νιι" και με το "λιι" της και με μία στιβαρή χαρακτηριστική φωνή κατάφερε να κλέψει τη δική μου καρδιά και να με κάνει να φαντάζομαι τι ακόμα θα μπορούσε να ερμηνεύσει στο μέλλον..Με μία παραπομπή στην όμορφη ανέμελη αθωότητα του παρελθόντος και των πανηγυριών που από πολύ μικρή αγάπησα στο χωριό της μητέρας μου..

    Από την άλλη..μήπως ο Γιώργος Τσαλίκης.. μυρίστηκε την επιτυχία της και θέλησε να την καρπωθεί κάνοντας εγκαίρως τη δική του διασκευή? έξυπνη ίσως επιχειρηματική προσπάθεια.. όμως εμένα η συγκεκριμένη διασκευή του, δε μου έδωσε τίποτα καινούριο..συγκριτικά με το πρωτότυπο...αφού ούτε ο Τσαλίκης ήταν ο άγνωστος τραγουδιστής..

    Οι διασκευές πρέπει να γίνονται όταν έχουν να προσφέρουν κάτι καινούριο πραγματικά.. όπως σε αυτήν την περίπτωση να κάνουν γνωστή μία πολύ καλή δημοτική φωνή..ή όταν αυτές θα τείνουν να θεωρηθούν καλύτερες από το πρωτότυπο.. αλλιώς καλύτερα να μη γίνονται καθόλου..

    Η γνώμη σας?Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 25-03-2013 12:46 ]


    ixthis
    25.03.2013, 12:29

    Προσπαθώ ειλικρινά να δω όλα αυτά που περιγράφεις , αλλά δε  βλέπω τίποτα…


    KRISTHESS
    25.03.2013, 12:33

    εννοείς για τη φωνή Σόφη? Smile εννοώ ότι σ'αυτήν την περίπτωση η διασκευή βοήθησε να γίνει γνωστή μια πολύ καλή δημοτική φωνή για μένα.. αλλά πάντα είναι η προσωπική μου άποψη..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 25-03-2013 12:35 ]


    ixthis
    25.03.2013, 12:44

    Εννοώ όλητην αισθητική του πράγματος.

    Ακούω μια φωνή δημοτικής ''πίστας'' μέσα απ την οχλαγωγία της γνωστής αυτής αισθητικής .

    Που καμία σχέση -αν θες την άποψη μου - δεν έχει ούτε με το λαϊκό ,ούτε με το καλό δημοτικό, ούτε γενικά με το ελληνικό τραγούδι.

    H φωνή ειναι μια οπως τόσες άλλες χωρίς κάτι ιδιαίτερο , τουλάχιστον εγω αυτο ακούω. Εξυπηρετεί σωστά το είδος της .


    KRISTHESS
    25.03.2013, 12:53
    ίσως να έχεις και δίκιο..σε αυτό που λες περί δημοτικής "πιστας"!!! ωστόσο η χροιά τα γυρίσματα και οι δυνατότητες της συγκεκριμένης τραγουδίστριας .. νομίζω θα μπορούσαν να αξιωποιηθουν από ανθρώπους του χώρου για κάτι πολύ καλό...αλλά δυστυχώς..τις πιο πολλές φορές η πίστα έχει τον πρώτο ρόλο...έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό..δε μπορώ να σε κατηγρήσω που δε βλέπεις το κάτι παραπάνω στη φωνή της!!!απλά επειδή έχω μελετήσει αρκετά το αντικείμενο του δημοτικού... θέλω να βλέπω λίγο πιο μακριά.. κι ας εθελοτυφλώ Σοφάκι!
    ixthis
    25.03.2013, 12:58
    οκ
    dimitris1965
    25.03.2013, 13:09
    xristina an enoeis oti mia diaskeyi enos eidi perpatimenou tragoudiou mporei na boithisi kapoion kalitexni sto ksekinimatou pithanon nai px kelekidou. i pio trantaxto paradeigma efi thodi ti 10etia tou 80 se tetoiou eidous diaskeyes pou parathetis.idios an einai kali i foni kai ginei prosegmeni doulia sthn diaskeyi nai.den katalavaino omos giati mia kali dimotiki foni na dialeksi ena tragoudi apo allo xoro.kai oxi apo ton idio xoro pou proerxetai kai apo thn terastia dimotiki paradosi.simfono me thn sofia se ayta pou eipe pio pano.
    KRISTHESS
    25.03.2013, 13:23
    Δε θα διαφωνήσω Δημήτρη ούτε σε αυτό όπως το θέτεις..τώρα το γιατί το επέλεξε η συγκεκριμένη αυτό το συγκεκριμένο τραγούδι ή οι άνθρωποί της.. τι να πω.. το αποτέλεσμα πάντως δείχνει ότι δικαιώθηκε ως προς το να γίνει γνωστή.. αν θέλει να δημιουργήσει ταυτότητα δημοτικής τραγουδίστριας,νομίζω έχει τα φόντα να το κάνει από δω και πέρα με καταλληλες επιλογές.. μακάρι να τις κάνει.. γιατί αλλιώς όπως ειπε η Σοφία θα παραπέμπει παντα σε πίστα.. αλλά έθεσα και ένα άλλο θέμα.. Ο Τσαλίκης γιατί "οικιοποιήθηκε" το άσμα?? Τζάμπα η έξτρα ηχογράφηση..γεμίσαμε .."δε σου κάνω τον άγιο.."
    TRAVELOGUE
    25.03.2013, 13:54

    Νομίζω πως οτιδήποτε κι αν επέλεγε να τραγουδήσει, θα είχε μια ανάλογη προώθηση ως επάξια αντικαταστάτρια της Έφης Θώδη. Και δεν θεωρώ πως η όποια διασημότητά της, έχει να κάνει με τη χροιά, τη διασκευή ή οτιδήποτε σχετίζεται με την καλλιτεχνικότητα του θέματος. Απλως, κάποιοι την προοωθούνε για τους δικούς τους λόγους. 

    Σημειωτέον, δε, πως δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει η διασημότητα; επειδή εμφανίστηκε σε μια μεσημεριανή εκπομπή; Το θέμα πάντως είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις, το άτομο που εκτίθεται ή που εκθέτουν οι τριγύρω του, το κάνουν πάντα εις βάρος της προσωπικότητάς του προκειμένου να καρπωθούν τα οφέλη της όποιας δημοσιότητας λάβει!


    -----------------

    When the music 's over, turn out the lights For the music is your only friend Dance on fire as it intends Music is your only friend until the end...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TRAVELOGUE, 26-03-2013 01:23 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TRAVELOGUE, 26-03-2013 01:24 ]


    dimitris1965
    25.03.2013, 14:24
    o tsalikis oti tou dinoun leei.opos kai poli alli.pithanon na theorise oti etsi isos ksanavgi sto proskinio. den nomizo oti thelei kai vathia analisi ayto,kai den einai kai proti fora pou ginetai :) :)
    TRAVELOGUE
    25.03.2013, 14:36

    Σωστά Δημήτρη. άλλωστε σε τύπου Τσαλίκη τραγουδιστές, νομίζω ότι τα κριτήρια βαρύνουν περισσότερο υπέρ της εμπορικότητας και των πιθανών ακροάσεων από τα ραδιοφωνικά μέσα!