ελληνική μουσική
    488 online   ·  210.840 μέλη

    Ποια τραγούδια σε αυτόν το διαγωνισμό..δεν σας αρέσουν και γιατί;

    STERGIO56
    30.03.2013, 03:16
    το "Να ξεχάσεις.." εγώ μάλλον θα το ξεχάσω.. (με χιούμορ πάντα..)..η ερμηνεία νομίζω είναι μάλλον .. αδύναμη..με εκπλήσσει που πάει τόσο καλά στο διαγωνισμό..
    VA505
    02.04.2013, 12:39

    Αυτό που έχω να πώ για την ερμηνέυτρια του να ξεχάσεις είναι ότι η φωνή της ανήκει στην παλιά μουσική σχολή (τυπου Βέμπο, Δανάη, Φωτης Πολυμέρης, Γουνναρης κλπ) και σε καμία περιπτωση δεν μπορω να πώ ότι δεν ειναι μια καλή φωνή.  Δηλαδή όλοι εσείς που σχολιάζετε αρνητικά την φωνή, πιστέυω ότι και την Βέμπο την ίδια να ακούγατε πάλι σκάρτη θα την βγάζατε.

    Γράφω πιο κάτω το σχετικό λινκ του χιλλιοτραγουδημένου "Ας ερχόσουν για λίγο" στην πρώτη του εκτέλεση απο την Δανάη για όσους θέλουν να ακούσουν κάτι διαφορετικό.


    https://www.youtube.com/watch?v=_IXR3aZ-9nALink

    >

     


    nayths
    02.04.2013, 14:29

    Ας μην ξεχνάμε ότι πολύς κόσμος είναι ερασιτέχνης και παλεύει με όποιο μέσο διαθέτει να καταθέσει τις ευαισθησίες του. Ο χλευασμός δε λειτουργεί προς όφελος της καλλιτεχνικής άμιλλας! Σημασία, κατά τη γνώμη μου, προτίστως έχει να διακρίνουμε την ευαισθησία, την αλήθεια κάθε δημιουργού και στη συνέχεια την τεχνική ή την αισθητική διάσταση του δημιουργήματός του.  Λογικό είναι κάθε τραγούδι να μην ανταποκρίνεται στις προσωπικές μας, υιοθετημένες αισθητικές φόρμες. Σε καμία περίπτωση ωστόσο, για το συγκεκριμένο τραγούδι, δε μπορεί να αγνοήσει κανείς, την ευαισθησία των δημιουργών και της ερμηνεύτριας. 


    noizreduction
    02.04.2013, 14:55

    Ειναι προφανες πως αυτο το θεμα δημιουργηθηκε με αφορμη καποιες εριδες μεταξυ των δημιουργων ενος κομματιου και του μελους/δημιουγου του topic. Μηπως θα ηταν φρονιμοτερο να μην συνεχιστει η συζητηση; Το να μπαινει ο δημιουργος και να εξηγει γιατι ενα κομματι ειναι καλο ή ενα μελος και να εξηγει γιατι ενα κομματι δεν ειναι καλο, ουτε βοηθαει πουθενα, ουτε εχει σχεση με αντικειμενικες αποψεις.

    Αλλο το τι εχει ειπωθει εκτος κομματιου κι αλλο τι ειναι ενα κομματι.


    deeloop
    02.04.2013, 19:17
    ναι αλλα μην ξεχναμε τα ατελειωτα "φιλαρακια" που δινουν τα 5 αστερια ετσι. δυστηχως ειμαστε καινουριοι στο site σαν γκρουπ και δεν ξερουμε κανεναν και παιρνουμε μονο καθαρους ποντους. φυσικα ομως το δυστηχως μεταφραζεται σε ευτηχως γιατι ετσι βλεπουμε αν πραγματικα αρεσει το κομματι μας.
    noizreduction
    04.04.2013, 20:44

    Ναταλια, απαντας εκ μερους τους; Αρα εχουν εναν δικηγορο/υποστηρικτη ο οποιος κανει το παν για να συνεχισει ενα θεμα το οποιο εχει συγκεκριμενο σκοπο δημιουργιας. Ειναι ενημεροι φανταζομαι, εκτος εαν απαντας με δικη σου πρωτοβουλια, χωρις να εχουν ενημερωθει.

    Τελοσπαντων, η δικη μου τοποθετηση ειχε να κανει ετσι κι αλλιως γενικοτερα με το θεμα. Ουτε τη μια πλευρα εχω αναγκη να υποστηριξω, ουτε την αλλη. Ουτε συμμετεχω, ουτε καν εχω ψηφισει, παρα μονο σε μια απο ολες τις ομαδες κι αυτο γιατι ξεκλεψα λιγο χρονο απο τη δουλεια μου!


    Θεωρω αυτο που γινεται στο παρων θεμα ως μια παρωδια συζητησης. Ειτε αυτο προσβαλει τη μια πλευρα, ειτε την αλλη, ειτε και τις δυο, ετσι πιστευω πως ειναι.


    THANOS35
    04.04.2013, 21:07
    για μένα κάθε τραγούδι ..κρύβει την ψυχή του δημιουργού του...ακόμα κι αν δε μου άρεσε κάποιο ..ποτέ δε θα το ανακοίνωνα.. από σεβασμό και μόνο στην ψυχούλα που εκφράστηκε μέσα από αυτό!!και μπράβο του!Κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στην έκφραση.. και αυτό θα πρέπει για μένα πάντα να επικροτείται!!
    jorge
    04.04.2013, 21:31
    Το θέμα θα συνεχιστεί ΜΟΝΟ εφόσον από δω και στο εξής γίνεται δημιουργική κριτική στα κομμάτια. Στόχος όσων γράφουν πρέπει να είναι η επισήμανση του τι δεν τους άρεσε σε κάποιο τραγούδι (πχ να ήθελε καλύτερη φωνή ή καλύτερη εισαγωγή), με σκοπό ο εκάστοτε δημιουργός να ακούσει γνώμες που πιθανόν να τον βοηθήσουν.
    THANOS35
    04.04.2013, 21:42

    πολύ σωστή τοποθέτηση... ένα όμορφο λοιπόν τραγούδι που θα μπορούσε να γίνει ακόμα καλύτερο για μένα είναι το "παίξε με τον χρόνο" νιώθω ότι κάτι λείπει από το ρεφρέν..(ίσως από στιχουργικής άποψης)είναι πάρα πολύ καλό σε γενικές γραμμές..και παρόλο που η ενορχήστρωση έγινε με πολλές φιλοδοξίες και μπραβο στα παιδιά γιαυτό...θά θελα το κάτι παραπάνω στιχουργικά στο ρεφρεν!Και το λέω με όλη μου την αγάπη!πολύ όμορφη ωστόσο η φωνή!!!{#emotions_dlg.clap}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την THANOS35, 04-04-2013 21:50 ]


    Noemi
    04.04.2013, 23:42

    Παράθεση:

    Το μέλος THANOS35 στις 04.04.2013, 21:42 έγραψε...

    πολύ σωστή τοποθέτηση... ένα όμορφο λοιπόν τραγούδι που θα μπορούσε να γίνει ακόμα καλύτερο για μένα είναι το "παίξε με τον χρόνο" νιώθω ότι κάτι λείπει από το ρεφρέν..(ίσως από στιχουργικής άποψης)είναι πάρα πολύ καλό σε γενικές γραμμές..και παρόλο που η ενορχήστρωση έγινε με πολλές φιλοδοξίες και μπραβο στα παιδιά γιαυτό...θά θελα το κάτι παραπάνω στιχουργικά στο ρεφρεν!Και το λέω με όλη μου την αγάπη!πολύ όμορφη ωστόσο η φωνή!!!

    Αγαπητε Θάνο, γνωριζω τα παιδια που εφτιαξαν το κομματι και εχω παρακολουθησει ολη την πορεια του τραγουδιου μεχρι το τελος! Αν μπορουσα να πω κατι για το στιχο κι αυτο αντικειμενικα και οχι επειδη τους γνωριζω, ειναι οτι ειδικα το ρεφρεν κρυβει ενα πολυ ομορφο νοημα: Μιλαει για μια κοπελα, που εχει χασει καποιον (θανατος, αναμνησεις μιας σχεσης) ο οποιος της ειχε υποσχεθει οτι θα εκανε τα παντα γι αυτην και του ζηταει να γυρισει το χρονο πισω και να τον παγωσει στο σημειο που την ειχε πρωτοαγγιξει και μετα να γυρισει τους δεικτες δεξια (δηλαδη να αρχισει να ξανακυλαει ο χρονος κανονικα απο το σημειο που ειχε παγωσει ο χρονος) και να ξαναζησει ολα αυτα που νοσταλγει... :)


    STERGIO56
    06.04.2013, 23:14
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 04.04.2013, 21:31 έγραψε...

    Το θέμα θα συνεχιστεί ΜΟΝΟ εφόσον από δω και στο εξής γίνεται δημιουργική κριτική στα κομμάτια. Στόχος όσων γράφουν πρέπει να είναι η επισήμανση του τι δεν τους άρεσε σε κάποιο τραγούδι (πχ να ήθελε καλύτερη φωνή ή καλύτερη εισαγωγή), με σκοπό ο εκάστοτε δημιουργός να ακούσει γνώμες που πιθανόν να τον βοηθήσουν.

    να επισημάνω ότι και γω γι αυτό άνοιξα αυτό το θέμα και δεν υπήρχε καμία πρόθεση χλευασμού κανενός.. όσον αφορά το κομμάτι που σχολίασα (με χιούμορ) κάνοντας ένα λογοπαίγνιο..θεωρώ ότι θα μου άρεσε πολύ περισσότερο με μια διαφορετική ερμηνεύτρια..αλλά πάλι αυτή είναι η γνώμη μου!όλοι οι καλλιτέχνες είναι αξιοσέβαστοι!
    STERGIO56
    06.04.2013, 23:16

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STERGIO56, 06-04-2013 23:17 ]


    STERGIO56
    06.04.2013, 23:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Noemi στις 04.04.2013, 23:42 έγραψε...γνωριζω τα παιδια που εφτιαξαν το κομματι και εχω παρακολουθησει ολη την πορεια του τραγουδιου μεχρι το τελος! Αν μπορουσα να πω κατι για το στιχο κι αυτο αντικειμενικα και οχι επειδη τους γνωριζω, ειναι οτι ειδικα το ρεφρεν κρυβει ενα πολυ ομορφο νοημα: Μιλαει για μια κοπελα, που εχει χασει καποιον (θανατος, αναμνησεις μιας σχεσης) ο οποιος της ειχε υποσχεθει οτι θα εκανε τα παντα γι αυτην και του ζηταει να γυρισει το χρονο πισω και να τον παγωσει στο σημειο που την ειχε πρωτοαγγιξει και μετα να γυρισει τους δεικτες δεξια (δηλαδη να αρχισει να ξανακυλαει ο χρονος κανονικα απο το σημειο που ειχε παγωσει ο χρονος) και να ξαναζησει ολα αυτα που νοσταλγει... :)



    μμμ..ώστε ξαφνικά γνωρίζεις τα παιδιά που έκαναν το κομμάτι..επομένως μας δούλευες όταν έλεγες στα τραγούδια που ξεχωρίζετε ότι ξαφνικά το ανακάλυψες και ότι το θεωρείς το καλύτερο του διαγωνισμού ως τώρα..ας το παραβλέψω λοιπόν αυτό και ας σχολιάσω και γω ότι και για μένα ο στίχος σε κάποια σημεία δε δένει με τη μουσική που βάλατε..κι αυτό δεν έχει να κάνει με το νόημα που αναφέρεις..όταν η μουσική είναι τόσο "ψαγμένη" στην ενορχήστρωση (και καλά κάνατε και πρωτοτυπήσατε..)θά έπρεπε άλλο τόσο να είναι ψαγμένος και ο στίχος..κάπου και γω με το στίχο το χάνω!οι λέξεις που χρησιμοποιήσατε είναι? δεν ξέρω φίλη μου..έχει δίκιο νομίζω ο φίλος που το σχολίασε παραπάνω..σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλό το τραγούδι σας αλλά θα μπορούσε να γίνει και καλύτερο.. μη με πάρεις με τις πέτρες!!είπα να πω και γω την άποψη μου..αφού ανέφερες πως ξέρεις την ομάδα που το έκανε(αν δεν είσαι βέβαια και συ μέρος της)Κατά τα άλλα εύχομαι καλή επιτυχία..κιαν δεν περάσουμε εμείς...εύχομαι να περάσετε ,γιατί όχι , εσείς!!! :)
    Noemi
    07.04.2013, 04:34

    Παράθεση:

    Το μέλος STERGIO56 στις 06.04.2013, 23:33 έγραψε...
    μμμ..ώστε ξαφνικά γνωρίζεις τα παιδιά που έκαναν το κομμάτι..επομένως μας δούλευες όταν έλεγες στα τραγούδια που ξεχωρίζετε ότι ξαφνικά το ανακάλυψες και ότι το θεωρείς το καλύτερο του διαγωνισμού ως τώρα..ας το παραβλέψω λοιπόν αυτό και ας σχολιάσω και γω ότι και για μένα ο στίχος σε κάποια σημεία δε δένει με τη μουσική που βάλατε..κι αυτό δεν έχει να κάνει με το νόημα που αναφέρεις..όταν η μουσική είναι τόσο "ψαγμένη" στην ενορχήστρωση (και καλά κάνατε και πρωτοτυπήσατε..)θά έπρεπε άλλο τόσο να είναι ψαγμένος και ο στίχος..κάπου και γω με το στίχο το χάνω!οι λέξεις που χρησιμοποιήσατε είναι? δεν ξέρω φίλη μου..έχει δίκιο νομίζω ο φίλος που το σχολίασε παραπάνω..σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλό το τραγούδι σας αλλά θα μπορούσε να γίνει και καλύτερο.. μη με πάρεις με τις πέτρες!!είπα να πω και γω την άποψη μου..αφού ανέφερες πως ξέρεις την ομάδα που το έκανε(αν δεν είσαι βέβαια και συ μέρος της)Κατά τα άλλα εύχομαι καλή επιτυχία..κιαν δεν περάσουμε εμείς...εύχομαι να περάσετε ,γιατί όχι , εσείς!!! :)

    Πριν γράψεις κάτι να είσαι πιό προσεκτικός...εγώ στο σχόλιο μου ανέφερα ξεκάθαρα ότι άκουσα όλα τα κομμάτια του 7ου γκρούπ και ξεχώρισα το συγκεκριμένο κομμάτι. Ειλικρινά δε με συγκίνησε κανένα από τα άλλα κομμάτια...(μουσικα)

    Τι εννοείς ακριβώς όταν λες ότι ο στίχος σε κάποια σημεία δε "δένει" με τη μουσική;

    Και πόσο παραπάνω "ψαγμένος" θέλεις να είναι αυτός ο στίχος όταν σου εξηγώ αναλυτικά το νόημα του;

    Οι λέξεις είναι τόσο απλές που απορώ όταν λες ότι με το στίχο το "χάνεις"...δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσεις ψαγμένες λέξεις για να δώσεις ένα ψαγμένο νόημα :)

    Δεν είμαι μέλος του γκρούπ, αντιθέτως ήμουν ειλικρινής και έγραψα από μόνη μου ότι είμαι φίλη τους.

    Υποστηρίζω την αρχική μου άποψη μόλις δημιουργήθηκε το κομμάτι αυτό: ότι αυτό το κομμάτι δεν είναι για τέτοιους διαγωνισμούς, που οι περισσότεροι έχουν κολλήσει στα "έντεχνα" και τα ξεπερασμένα "λαϊκά"...

    Πάρε για παράδειγμα τα περισσότερα από τα κομμάτια που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις σε όλα τα γκρουπ!
    (π.χ. το τραγούδι "Να ξεχάσεις" που βρίσκεται μέσα στην 5άδα...το κομμάτι είναι φάλτσο από την αρχή μέχρι το τέλος...πώς να μην απορέι κανείς για τα κριτήρια που ψηφίζει ο κόσμος σε αυτό το διαγωνισμό;)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Noemi, 07-04-2013 04:40 ]


    tallos
    07.04.2013, 11:03
    εγω αυτο που ειναι πρωτο αυτη τη στιγμη δεν μπορω να το ακουσω με τιποτα,ειναι σα αν το εχω ακουσει χιλιαδες φορες.δεν λεω οτι ειναι αντιγραφη απο αλλο τραγουδι,αλλα ακολουθει ενα πολυ συνηθησμενο στυλ το οποιο εχουν σχεδον ολα τα ΕΝΤΕΧΝΑ τραγουδια.
    STERGIO56
    07.04.2013, 23:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Noemi στις 07.04.2013, 04:34 έγραψε...

    Πριν γράψεις κάτι να είσαι πιό προσεκτικός...εγώ στο σχόλιο μου ανέφερα ξεκάθαρα ότι άκουσα όλα τα κομμάτια του 7ου γκρούπ και ξεχώρισα το συγκεκριμένο κομμάτι. Ειλικρινά δε με συγκίνησε κανένα από τα άλλα κομμάτια...(μουσικα)

    Τι εννοείς ακριβώς όταν λες ότι ο στίχος σε κάποια σημεία δε "δένει" με τη μουσική;

    Και πόσο παραπάνω "ψαγμένος" θέλεις να είναι αυτός ο στίχος όταν σου εξηγώ αναλυτικά το νόημα του;

    Οι λέξεις είναι τόσο απλές που απορώ όταν λες ότι με το στίχο το "χάνεις"...δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσεις ψαγμένες λέξεις για να δώσεις ένα ψαγμένο νόημα :)

    Δεν είμαι μέλος του γκρούπ, αντιθέτως ήμουν ειλικρινής και έγραψα από μόνη μου ότι είμαι φίλη τους.

    Υποστηρίζω την αρχική μου άποψη μόλις δημιουργήθηκε το κομμάτι αυτό: ότι αυτό το κομμάτι δεν είναι για τέτοιους διαγωνισμούς, που οι περισσότεροι έχουν κολλήσει στα "έντεχνα" και τα ξεπερασμένα "λαϊκά"..

    Αγαπητή μου φίλη, μια χαρά προσεκτικός είμαι..εγώ δε σε κατέκρινα που υποστήριξες το συγκεκριμένο κομμάτι...κατέκρινα τον πλάγιο τρόπο με τον οποίο θέλησες να το προωθήσεις "ως μια άγνωστη ακροάτρια" λέγοντας ότι  ανακάλυψες το καλύτερο κομμάτι του διαγωνισμού ως τώρα .. ας έβγαινες κι ας έλεγες από την αρχή είμαι φίλη του γκρούπ και υποστηρίζω αυτό.Θά'ταν πιο τίμιο και εκεί δε θα έλεγα τίποτα.Ανέτρεξε αν θέλεις στα μηνύματά σου και θα καταλάβεις γιατί η στάση σου είναι το λιγότερο αφελής για μένα.Τέλος πάντων στο θέμα μας τώρα.Τι εννοώ ότι ο στίχος σε κάποια σημεία στο συγκεκριμένο τραγούδι δε δένει με τη  μουσική.Να επισημάνω ότι όλες οι παρατηρήσεις που θα κάνω γίνονται με στόχο να βοηθηθούν οι δημιουργοί του σε ενδεχόμενες μελλοντικές δουλειές και χωρίς καμία εμπάθεια γιατί το κομμάτι αυτό μου αρέσει και μένα αρκετά(παρόλο που όπως είπα έχω και γω κομμάτι που υποστηρίζω σ'αυτό το γκρουπ...μπαίνω ωστόσο στη διαδικασία αυτή γιατί με ιντρίγκαρε η στάση σου).Για παράδειγμα..λέει ο στίχος "κάνε ένα ρολόι προς τα πίσω να γυρίσει"δηλαδή μία άλλη έκφραση για να γυρίσει ο χρόνος..Γιατί "ΕΝΑ"ρολόι και όχι "ΤΟ" ρολόι(ο χρόνος δηλαδή)?πόσα ρολόγια έχει αυτός ο χρόνος??το νόημα δε θα άλλαζε και η έκφραση αν θέλεις θα ήταν πιο σωστή..Έπειτα λέει.."πάγωσε το χρόνο όταν μ'είχες πρωταγγίξει" προφανώς θέλοντας να κάνει ομοιοκαταληξία με το "γυρίσει"..εδώ ωστόσο υπάρχει ένα θέμα ίσως όχι της καλύτερης δυνατής σύνταξης κειμένου..άλλος ο τρόπος που μιλάμε και άλλος ο τρόπος που γράφουμε.Δίνει λοιπόν εντολή(προστακτική αορίστου)"πάγωσε το χρόνο"και ακολουθεί μία χρονική πρόταση με υπερσυντέλικο.Η συνηθέστερη έκφραση θα ήταν να δοθεί εντολή για να γίνει κάτι..η χρήση των ελληνικών εδώ δεν είναι η καλύτερη δυνατή. Προχωράμε..λέει μετά.. "γύρισε τους δείκτες αργά και δεξιά" ...εγώ από όσο γνωρίζω δεξιά πάνε οι δείκτες όταν οδεύουμε σε μελλοντικές καταστάσεις ..και όχι όταν θέλουμε να πάμε στο..παρελθόν!!!!κάποιος δεν έχει την αίσθηση του χρόνου και του προσανατολισμού!!!οι δείκτες γυρίζουν αριστερά όταν θέλουμε να γυρίσουμε το ρολόι πίσω!!! Καταλαβαίνεις όταν μιλάω για "προχειρότητα" στο στίχο??Επιπλέον...δε θέλει να πάει απλά δεξιά...θέλει και "αργά"..για να "γεμίσει" το συγκεκριμένο σημείο της μουσικήςSmile???και ακολουθεί ο στίχος "κι ΆΣΕ Μέ να τα ζήσω ξανά"..εκτός του ότι υπάρχει εμφανής παρατονισμός στο "ΜΕ" , κάτι το οποίο δεν πρέπει να γίνεται σε κανένα τραγούδι έρχεται και το "ξανά" να κάνει ομοιοκαταληξία με το "δεξιά" και να δέσει..να μην επιμείνω στην αντίφαση του νοήματος..ωστόσο να πω και το εξής. το ότι μία λέξη καταλήγει σε τονισμένο -ά για παράδειγμα δε σημαίνει ότι θα ταιριάζει πάντα απόλυτα με μία άλλη που μπορεί να τελειώνει και αυτή σε τονισμένο -ά ... θέλει λίγο ψάξιμο φίλη μου για τον καλύτερο δυνατό συνδυασμό... Δεν είναι θέμα απλοϊκότητας  λέξεων...αλλά σωστών..Αφού δεν έχουμε τις γνώσεις να χρησιμοποιούμε τον πλούτο της ελληνικής γλώσσας..τουλάχιστον τα λίγα ελληνικά να τα χρησιμοποιούμε σωστά... Αυτό κάνει τη διαφορά και όχι οι πομπώδεις εκφράσεις..Νιώθω λοιπόν ότι στο κομμάτι αυτό πρώτα δημιουργήθηκε ο στίχος και μετά μπήκε η μουσική κι αν όντως έγινε έτσι αυτό είναι σαφώς πιο δύσκολο από το αντίθετο...Οι δημιουργοί του κομματιού είμαι σίγουρος ότι έχουν ταλέντο αλλά να ξέρεις ότι και οι μικρότερες λεπτομέρειες είναι αυτές που πάντα κάνουν τη διαφορά! Σαφώς θα μπορούσε να είναι 2 φορές πιο προσεγμένο...Όταν κάνεις μία τόσο ωραία μουσική... ε πρόσεξε λίγο και το στίχο!!!Αναφέρθηκες λοιπόν στα "έντεχνα" εδώ μέσα..μα τα περισσότερα έντεχνα που πάνε καλά στο διαγωνισμό είναι καλοφτιαγμένα από όλες τις απόψεις με προσεγμένες ενορχηστρώσεις,ερμηνείες, μουσική και φυσικά ΣΤΙΧΟ..μην αγνοείς ότι όλα αυτά παίζουν καθοριστικό ρόλο στην πορεία ενός κομματιού κι ας υπάρχουν και κάποιες φορές τα "παρατράγουδα" που υπονοείς... όλες οι επισημάνσεις μου έγιναν με αφορμή την τοποθέτησή σου και με όλη την καλή μου διάθεση να βοηθήσω τους δημιουργούς σε μελλοντικές τους προσπάθειες και όχι για να μπω σε στείρες αντιπαραθέσεις.Προφανώς είναι αξιόλογα νέα παιδιά και έχουν και τη δική μου στήριξη..αλλά για μένα σαφώς υπάρχουν ωραιότερα και αρτιότερα ακούσματα σε αυτό το γκρουπ..και όχι μόνο...Smile


    Noemi
    08.04.2013, 15:32

    Παράθεση:

    Το μέλος STERGIO56 στις 07.04.2013, 23:08 έγραψε...

    λέει.."πάγωσε το χρόνο όταν μ'είχες πρωταγγίξει" προφανώς θέλοντας να κάνει ομοιοκαταληξία με το "γυρίσει"..εδώ ωστόσο υπάρχει ένα θέμα ίσως όχι της καλύτερης δυνατής σύνταξης κειμένου..άλλος ο τρόπος που μιλάμε και άλλος ο τρόπος που γράφουμε.Δίνει λοιπόν εντολή(προστακτική αορίστου)"πάγωσε το χρόνο"και ακολουθεί μία χρονική πρόταση με υπερσυντέλικο.Η συνηθέστερη έκφραση θα ήταν να δοθεί εντολή για να γίνει κάτι..η χρήση των ελληνικών εδώ δεν είναι η καλύτερη δυνατή.

    Εδώ ο στίχος αυτός θέλει πιό απλουστευμένα να πει "παγωσε το χρόνο", στο σημείο (στην ημέρα/σ'εκείνο το χρονικό διάστημα του παρελθόντος) που με είχες πρωτοαγγίξει.

    Παράθεση:

    Προχωράμε..λέει μετά.. "γύρισε τους δείκτες αργά και δεξιά" ...εγώ από όσο γνωρίζω δεξιά πάνε οι δείκτες όταν οδεύουμε σε μελλοντικές καταστάσεις ..και όχι όταν θέλουμε να πάμε στο..παρελθόν!!!!κάποιος δεν έχει την αίσθηση του χρόνου και του προσανατολισμού!!!οι δείκτες γυρίζουν αριστερά όταν θέλουμε να γυρίσουμε το ρολόι πίσω!!!

    Tου έχει ήδη πει να γυρίσει το χρόνο προς τα πίσω...(κάνε ένα ρολόϊ προς τα πίσω να γυρίσει) και να τον παγώσει σε εκείνο το σημείο που θέλει...

    Έπειτα του ζητάει να γυρίσει τους δείκτες αργά και δεξιά, (δηλαδή να ξαναξεκινήσει ο χρόνος να κυλάει από εκείνη τη στιγμή του παρελθόντος που είχε σταματήσει το χρόνο) αφήνοντας το χρόνο να κυλήσει πλέον κανονικά έτσι ώστε να ξαναζήσει μαζί του όλα αυτά που νοσταλγεί με αργό ρυθμό, υπονοώντας με αυτό ότι δε θέλει να περάσει ο χρόνος γρήγορα και να επιστρέψει στο παρόν...

    (π.χ είμαστε στο 2013, γυρίζουμε το χρόνο πίσω στο 1995, τον παγώνουμε εκεί και μετά αρχίζει να ξανακυλά με αργό ρυθμό προς το 2013...rewind - pause - play)

    Παράθεση:

    ..εκτός του ότι υπάρχει εμφανής παρατονισμός στο "ΜΕ" , κάτι το οποίο δεν πρέπει να γίνεται σε κανένα τραγούδι

    Οι παρατονισμοί καλώς ή κακώς υπάρχουν στο 99 % των τραγουδιών στη μουσική... χρησιμοποιούνται με σκοπό να δώσουν έμφαση στο στίχο, άλλες φορές να καλύψουν κάποιες ανάγκες ομοιοκαταληξίας κ.ο.κ.

    Στο συγκεκριμένο στίχο απ'όσο ακούω με τον τονισμό σε αυτό το "με" και το ύφος της ερμηνείας του στίχου, φαίνεται η λαχτάρα της ηρωίδας να ζήσει αυτές τις καταστάσεις...

    Παράθεση:

    Αφού δεν έχουμε τις γνώσεις να χρησιμοποιούμε τον πλούτο της ελληνικής γλώσσας..τουλάχιστον τα λίγα ελληνικά να τα χρησιμοποιούμε σωστά... Αυτό κάνει τη διαφορά και όχι οι πομπώδεις εκφράσεις..

    Aν μπορείς να κρίνεις το επίπεδο των γνώσεων ενός καλλιτέχνη από τους στίχους, τότε μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου...

    Στη μουσική φυσικά και υπάρχουν κανόνες όπως επίσης υπάρχει και ελευθερία έκφρασης και χρήσης της γλώσσας με διάφορους τρόπους για την καλύτερη απόδοση και έκφραση συναισθημάτων του δημιουργού σε φυσιολογικά πλαίσια και όχι με υπερβολές. 

    Θέλεις να μου πεις ότι τα περισσότερα κομμάτια νεότερα και μη έχουν άρτιο γραμματικά και συντακτικά στίχο;

    Δε λέω να αρχίσουμε να γράφουμε ότι μας κατέβει αρκεί να κάνει ρίμα...προς Θεού! Αλλά εσύ αυτό το συμπέρασμα αφήνεις για τα παιδιά... 

    Έλεος! Κυκλοφορούν τόσα και τόσα μαργαριτάρια και από γνωστούς καλλιτέχνες με άμεση επίδραση σε παιδιά και νεόυς...κανείς δε βγήκε να πει τίποτα γι' αυτά...ακριβώς επειδή είναι μεγάλα ονόματα και "φτασμένοι"...

    Παράθεση:

    μην αγνοείς ότι όλα αυτά παίζουν καθοριστικό ρόλο στην πορεία ενός κομματιού κι ας υπάρχουν και κάποιες φορές τα "παρατράγουδα" που υπονοείς...

    Ακριβώς επειδή ΔΕΝ αγνοώ όλα αυτά που παίζουν καθοριστικό ρόλο στην πορεία ενός κομματιού, ανέφερα όλα αυτά περί των "έντεχνων" στις πρώτες θέσεις...

    Παράθεση:

    αλλά για μένα σαφώς υπάρχουν ωραιότερα και αρτιότερα ακούσματα σε αυτό το γκρουπ..και όχι μόνο...Smile 

     

    Σαφώς...τα γούστα διαφέρουν στη μουσική, όμως μη ξεχνάς ότι όλα είναι θέμα της μουσικής παιδείας του καθενός! Αν εγώ έχω μάθει με Χριστοδουλόπουλο, θα μου αρέσει ο Χριστοδουλόπουλος και οι αμανέδες...αν έχω μάθει με Scorpions θα μου αρέσουν οι Scorpions και η Rock γενικότερα...εξαρτάται με το τι έχεις μεγαλώσει και με το πόσο έχεις ψαχτεί μουσικά στη ζωή σου μέχρι τώρα...{#emotions_dlg.walkman}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Noemi, 08-04-2013 15:35 ]


    deeloop
    08.04.2013, 15:57

    Παράθεση:

    Το μέλος STERGIO56 στις 07.04.2013, 23:08 έγραψε...
     Προχωράμε..λέει μετά.. "γύρισε τους δείκτες αργά και δεξιά" ...εγώ από όσο γνωρίζω δεξιά πάνε οι δείκτες όταν οδεύουμε σε μελλοντικές καταστάσεις ..και όχι όταν θέλουμε να πάμε στο..παρελθόν!!!!κάποιος δεν έχει την αίσθηση του χρόνου και του προσανατολισμού!!!οι δείκτες γυρίζουν αριστερά όταν θέλουμε να γυρίσουμε το ρολόι πίσω!!! Καταλαβαίνεις όταν μιλάω για "προχειρότητα" στο στίχο??Επιπλέον...δε θέλει να πάει απλά δεξιά...θέλει και "αργά"..για να "γεμίσει" το συγκεκριμένο σημείο της μουσικήςSmile???







    ΕΛΕΟΣ ΣΤΕΡΓΙΕ.....   Δεν εχεις καταλαβει τιποτα απο το ρεφρεν.....  ειλικρινα...    αλλη φορα μην βιαζεσαι να κρινεις κατι ... ελεγες κατι οτι θελει πιο ψαγμενους στιχους στο ρεφρεν ... αλλα τελικα μαλλον αυτοι ηταν τοσο ψαγμενοι που ουτε καν τους καταλαβαινεις και με ολοκληρη επεξηγηση.  

    [ τροποποιήθηκε από τον/την deeloop, 09-04-2013 00:22 ]


    deeloop
    08.04.2013, 16:32

    και κατι αλλο. Επειδη γινεσαι πολυ ειρωνικος και ειπες οτι δεν εχουμε αισθηση του χρονου. Εκει που λες για την λεξη "αργα" κατι....... Εκει εννοω οτι  θελει να παει "αργα" και δεξια γιατι θελει να τα ξαναζησει απο την αρχη ολα αυτα που εχουν ζησει!! ... απλα αυτη την φορα θα ηθελε να κρατησει περισσοτερο αυτο που ειχαν μαζι! και αυτο θα μπορουσε να το πετυχει μονο αν οι δεικτες γυρνουσαν πιο "αργα" προς τα δεξια... ...  Λοιπον ελπιζω  πλεον να εχεις καταλαβει! Το κομματι ειναι δικο μου και απλα εμεινα μολις ειδα αυτα που εγραφες. Το κομματι μιλαει για θανατο και εχει γραφτει για καποιον δικο μου ανθρωπο και δεν μπορουσα να αφησω ασχολιαστα αυτα που εγραφες. Δεν εχω κατι μαζι σου...  και σιγουρα ουτε εσυ μαζι μου. Απλα μπερδευτηκες πολυ με εναν στιχο και σου αλλαξε ολο το νοημα του κομματιου και οπως ηταν φυσικο εσυ μετα το κατεκρινες. 
    Καλη επιτυχια στο δικο σου κομματι!


    KRISTHESS
    08.04.2013, 18:22
    deeloop δε σου κρύβω ότι και γω μπερδεύτηκα με το στίχο σας ..όπως μάλλον κι άλλα μέλη.. καλά κάνετε και το διευκρινίζετε