ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.851 μέλη

    Ψάχνω πληροφορίες σχετικά με τις Μουσικές σπουδές

    DimitrisC50
    11.04.2013, 16:02

    Γεια σας!
    Ειμαι στη Β' Λυκειου και του χρονου θα δωσω πανελληνιες εξετασεις.Επειδη εχω ως πρωτη μου επιλογη να μπω σε σχολη μουσικης(ασχολουμε με τη μουσικη απο τα 7 μου παιζοντας μπουζουκι) θελω να ρωτησω γι'αυτα τα 2 ειδικα μαθηματα που δινουν οι μαθητες.Ποια ειναι αυτα και που μπορω να κανω μαθηματα ωστε να μπορεσω να δωσω και να γραψω καλα;;


    Xenaki100
    15.04.2013, 17:57
    Δίνεις Αρμονία και ντικτέ. Αυτό δηλαδή συνεπάγεται ότι θα πρέπει να έχεις τελειώσει τις θεωρίες και τις αρμονίες και να είσαι σε ένα επίπεδο ειδικού αρμονίας. Γενικά είναι αρκετά δύσκολα τα ειδικά μαθήματα για την μουσικολογία για αυτό θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις το συντομότερο δυνατόν. Θα πας σε ένα ωδείο και θα ζητήσεις να κάνεις τα ειδικά μαθήματα! Εάν μένεις Αθήνα μπορώ να σου προτείνω κάποια.
    AIDONOGLOUNEKTARIA
    25.04.2013, 20:45

    Καλησπέρα!

    Μέχρι & φέτος που το σύστημα υποστηρίζεται με την διαδικασία των κατευθύνσεων, δίνεις Αρμονία & Έλεγχο Μουσικών Ικανοτήτων! Μέχρι & το 2004 το 2ο μάθημα ήταν το Dictee' (ορθογραφία μουσικής), δηλαδή άκουγες ένα μουσικό κείμενο 20 μέτρων (μπορεί & λιγότερο), ανά 2 μέτρα & έγραφες τις νότες στην αξία τους! Τώρα με τον Ε.Μ.Ι. ακούς 20 ερωτήσεις & επιλέγεις μέσα από 5 απαντήσεις στην κάθε μία ποια είναι η σωστή, με την διαδικασία πολλαπλής επιλογής. Ακούς δαστήματα, ρυθμούς, μουσικές φράσεις των 5 μέτρων, αναγνώριση συγχορδιών, αναγνώριση διαδοχικών συγχορδιών! Στο site του Υπουργείου Παιδείας μπορείς να βρεις τα θέματα των προϋγούμενων ετών!

    Για του χρόνου που έχει ακουστεί ότι το σύστημα εισαγωγής στα Α.Ε.Ι. θα αλλάξει δεν ξέρω τι θα ισχύει πλέον!
    Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο για το θέμα ας μας πει τι θα γίνει!

    Τώρα όσον αφορά το επίπεδο γνώσεων που πρέπει να έχεις: για την Αρμονία όλοι λένε ότι πρέπει να έχει τελειώσει το Β' Αρμονίας! Εκ πείρας σου λέω ότι υπάρχει κόσμος που & με Πτυχίο Αρμονίας δεν περνάει! Πρέπει να γνωρίζεις τουλάχιστον τις γνώσεις του Β' Ειδικού Αρμονίας & να έχεις λύσει πάρα πολλά θέματα (όσες & οι ασκήσεις Μαθηματικών ή Αρχαίων)! Τώρα όσον αφορά το μάθημα Ε.Μ.Ι. αν μείνει ίδιο, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι εξάσκηση με τον καθηγητή που θα σε αναλάβει για την προετοιμασία! Όσο περισσότερα θέματα & παραδείγματα μπορείς να λύσεις & να ακούσεις τόσο καλύτερα για σένα!

    Το που μπορείς να κάνεις μάθημα εξαρτάται από τα οικονομικά σου! Μπορείς να επιλέξεις κάποιον καθηγητή για να σε αναλάβει (όπως & στα υπόλοιπα μαθήματα της κατεύθυνσή σου το ιδιαίτερο είναι μια επιλογή), ή να πας σε κάποιο ωδείο & να τους εξηγήσεις επιμένωντας πάρα πολύ έντονα ότι επιθυμείς προετοιμασία για Μουσικών Σπουδών & ότι δεν σε ενδιαφέρει το Πτυχίο της Αρμονίας προς το παρόν (οι εσωτερικές εξετάσεις του ωδείου για το Πτυχίο)!
    Αν δεν έχεις ξεκινήσει ήδη την προετοιμασία στην Αρμονία βιάσου, δεν θα προλάβεις!


    -----------------

    ΑΗΔΟΝΟΓΛΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
    Καθηγήτρια Κλασσικής Κιθάρας & Ανώτερων Θεωρητικών Μουσικής

    [ τροποποιήθηκε από τον/την AIDONOGLOUNEKTARIA, 25-04-2013 20:47 ]


    Georgia-Grace
    08.05.2013, 01:59
    Κατ' αρχήν, το πρώτο ζήτημα είναι το τι επάγγελμα θέλεις να ακολουθήσεις (ώστε να επιλέξεις μετά αντίστοιχες σπουδές). Θέλεις να μάθεις ευρωπαϊκή μουσική, πεντάγραμμο, ιστορία μουσικής, να αναλύεις κομμάτια του Μπετόβεν και Ντεμπισί, να μελετήσεις δυτική μουσικολογία, εθνομουσικολογία, βυζαντινομουσικολογία, μουσικοπαιδαγωγικά; Αν όχι, τότε είναι άχρηστες οι απαντήσεις που έλαβες. Ρίξε μια ματιά στα μαθήματα του τμήματος της Αθήνας: http://www.music.uoa.gr/fileadmin/music.uoa.gr/uploads/neo-programma-19ocr2010.pdf Αυτό σε ενδιαφέρει; Αν θέλεις να σταδιοδρομήσεις ως μουσικολόγος, ή σε ενδιαφέρει να γίνεις καθηγητής μουσικής σε σχολεία, ή σε ενδιαφέρει η κλασική μουσική, τότε πρέπει να πας σε τμήμα μουσικών σπουδών και να δώσεις τις εξετάσεις για τις οποίες σου μίλησαν οι προηγούμενοι. Σε αυτή τη περίπτωση, πρέπει να προετοιμαστείς πολύ πολύ σοβαρά. Όμως, από το μήνυμά σου, υποθέτω πως εσένα σε ενδιαφέρει η λαϊκή μουσική. Σε αυτή την περίπτωση, το καταλληλότερο νομίζω είναι το Τει Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής, το οποίο δεν τις έχει αυτές τις εισαγωγικές εξετάσεις.
    DimitrisC50
    05.06.2013, 17:19
    Πολυ σωστα..με ενδιαφερει η λαικη μουσικη και οχι η κλασσικη που αναφερατε!Αρα θα πρεπει να παω στο ΤΕΙ Λαικης και παραδοσιακης μουσικης,το οποιο ειναι στην Αρτα;;Επισης,ειναι σιγουρο οτι δε δινω αυτα τα εισαγωγικα μαθηματα;(αρμονια-ελεγχος ακουστικων ικανοτητων)
    AIDONOGLOUNEKTARIA
    05.06.2013, 20:19

    Καλησπέρα!

    Ισχύει για την εισαγωγή στο Τ.Ε.Ι. 'Αρτας, δεν χρειάζεται να δώσεις & τα ειδικά μαθήματα, Αρμονία & Έλεγχος Μουσικών Ικανοτήτων.

    Το Τ.Ε.Ι. ανοίγει ή από 1ο ή από 2ο πεδίο (που σημαίνει ότι μπορείς να μπεις απ' όλες τις κατευθύνσεις).

    Αυτά ισχύουν μέχρι & φέτος. Για τις πανελλήνιες του 2014 δεν ξέρουμε ακόμα τι θα ισχύσει!


    DimitrisC50
    05.06.2013, 22:17
    Ωραια!Ευχαριστω!
    AIDONOGLOUNEKTARIA
    11.06.2013, 21:32

    Καλησπέρα,

    Διάβασε λίγο το άρθρο μου "Τμήμα Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής ΤΕΙ Ηπείρου".

    Σε αφορά άμεσα.


    DimitrisC50
    12.06.2013, 15:13
    Κριμα!πολυ κριμα για το πολιτισμο!