ελληνική μουσική
    416 online   ·  210.814 μέλη
    Kolidos
    16.04.2013, 17:28

    Καλησπερα παιδια,

    Ειμαι νεος στο site και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με την αγορα ενος ukulele.Ασχολουμαι εδω και εξι χρονια με την κιθαρα και υστερα απο μια τυχαια συζητηση που ειχα με το δασκαλο μ σκεφτηκα να κοιταξω για ukulele επειδη θελω να περασω και σε αλλα εγχορδα.Εχω παρακολουθησει αρκετα βιντεακια στο youtube και ο ηχος του μ φαινεται αρκετα ομορφος.Θα ηθελα να μ προτεινετε μαρκες και μαγαζια απο οπου μπορω να το παρω και για τα μεγεθη π υπαρχει (ποιο ειναι το καταλληλο κ.α.) καθως επισης και για τις τιμες (δεν θελω κατι πολυ ακριβο θελω να ειναι καλο και φτηνο). Ευχαριστω προκαταβολικα! :)


    Ner0
    16.04.2013, 17:51

    H αγορα στην ελλαδα για αυτο το οργανο ειναι τουλαχιστον ανυπαρκτη.
     Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να πηγαινες καπου και να ακουγες οσα περισσοτερα μπορουσες γιατι στα γιουκε δεν παιζει τοσο ρολο η μαρκα αλλα το χρωμα του ηχου.  Υπαρχουν βεβαια τοπ μπραντς οπως η kamaka πχ αλλα ειναι πανακριβα.
    Φθηνοτερη λυση ειναι τα Pono, ριξε μια ματια εδω αλλα τιμες δεν γνωριζω http://koolauukulele.com/pono/
     Επισης εχω ακουσει καλα λογια για τα Mainlands. 
    Φυσικα τα καλυτερα ειναι αυτα που φτιαχνονται στη Χαβαη οποτε εχε υποψην οτι οποια μαρκα αρχιζει με το γραμμα Κ ειναι απο εκει,οπως kamaka,kanilea,koAloha...


    Ner0
    16.04.2013, 17:59
    Επισης και τα The Flea and Fluke που ειναι πλαστικα(!) ειναι καλη επιλογη και πολυ καλυτερα απο πολλα ξυλινα
    Kolidos
    16.04.2013, 20:46

    Ευχαριστω για τη βοηθεια και τις πληροφοριες. Το εκτιμω :)!


    STEFANOS604
    17.04.2013, 07:49

    Το γιουκαλίλι έχει 4 χορδές.

    Κιθάρα με το standard κούρδισμα EADGBe και με καποτάστο στο 5ο τάστο γίνεται ADGCEA.

    Σημειώστε το κούρδισμα στις 4 κάτω χορδές που είναι με το capo: GCEA – αυτό είναι ένα από τα κύρια κουρδίσματα του γιουκαλίλι.

    Τώρα αν η κιθάρα σου έχει καλό ήχο και το ‘’γιουκαλίλι σου’’ θα είναι ανώτερο απ’ τα γιουκαλίλι του εμπορίου.

    Αν δεις ότι σ’ αρέσει  αυτός ο τρόπος τότε απομακρύνεις –αν σ΄εμποδίζουν- τις 2 πάνω χορδές , μαθαίνεις και στο μέλλον αγοράζεις πραγματικό γιουκαλίλι.

    Στέφανος


    Kolidos
    17.04.2013, 15:09

    Πολυ καλη ιδεα! Θα το εφαρμοσω και θα σου πω. Σε ευχαριστω :)


    Kolidos
    17.04.2013, 15:27
    thanoskr
    17.04.2013, 15:36

    Καλησπέρα :) Συνιστώ ανεπιφύλακτα τα Lanikai, αγόρασα πριν κανα 6μηνο το Lanikai LU21T (tenor) από Thomann για περίπου 110 ευρώ, αλλά τώρα βλέπω πως δεν είναι διαθέσιμο. Παρ' όλα αυτά, ο Νάκας βλέπω ότι έχει αυτή τη μαρκα σε Ukuleles, σε πάνω κάτω παρόμοιες τιμές! Σώμα nato, ταστιέρα- bridge τριανταφυλλιά, δεν έχεις πρόβλημα στο κούρδισμα, τα κλειδιά είναι πολύ αποτελεσματικά, και μάλιστα, με μία μικρή κάψα έχω παίξει και σε live!

    http://lanikaiukes.com/laniblog/ukuleles/lu-series/lu-21t-tenor-size-ukulele/