ελληνική μουσική
    1139 online   ·  210.851 μέλη

    Έχασα την φόρμα μου...

    trelojohn
    20.04.2013, 20:58

    Παίζω τρομπέτα εδώ και 7 χρόνια.Επειδή έχουν συμβεί πολλά στην ιδιωτική μου ζωή έχασα την φόρμα μου.Κατα καιρούς το έχω ξανα πάθει (μιας και που στη τρομπέτα αν δε παίξεις κανα 2 μέρες ο ήχος χαλάει) αλλά αυτή τη φορά είναι κάτι το τραγικό!Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο κόλπο;

    ΥΓ. έχω μεγάλο πρόβλημα στα flexiebuildings και τα χίλια μου έχουν χαλαρώσει αρκετά :/


    marylia
    27.07.2013, 15:12
    Ναι, ξανάρχισε πολύ συστηματικά και θα σου ξαναέρθει. Έχω ακούσει ότι αν ένα πνευστό το αφήσεις λίγο καιρό χάνεις την φόρμα σου!!! Οπότε βασάνισε λίγο τους γείτονες και θα φτιάξουν και τα χείλια!!
    CONDUCTOR
    03.03.2014, 14:00

    Ξεκίνα με μεγάλες νότες (ολόκληρα και τενούτες) και κλίμακες. Να αυξάνεις το διάβασμα σταδιακά γιατί απότομα μπορεί να πάθεις ζημιά. Στη συνέχεια κάνε ασκήσεις με διαστήματα. Πρώτα κοντινές αποστάσεις και μην αγχωθείς να πας στις ψηλές. Χτίσε ξανά το σπίτι σου με σωστά θεμέλια. Φτιάξε τις χαμηλές σου που είναι τα θεμέλια να πατήσουν οι ψηλές. Σίγουρα χρειάζεται να οπλιστείς με υπομονή.....


    STEFANOS604
    03.03.2014, 20:07

    Παράθεση:

    Το μέλος trelojohn στις 20.04.2013, 20:58 έγραψε...

    Παίζω τρομπέτα εδώ και 7 χρόνια.Επειδή έχουν συμβεί πολλά στην ιδιωτική μου ζωή έχασα την φόρμα μου.Κατα καιρούς το έχω ξανα πάθει (μιας και που στη τρομπέτα αν δε παίξεις κανα 2 μέρες ο ήχος χαλάει) αλλά αυτή τη φορά είναι κάτι το τραγικό!Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο κόλπο;

    ΥΓ. έχω μεγάλο πρόβλημα στα flexiebuildings και τα χίλια μου έχουν χαλαρώσει αρκετά :/


    Έπαιζα κορνέτα για 12 χρόνια .Έχουν περάσει 42 έτη από τότε που σταμάτησα το παίξιμο της , όμως δεν την ξέχασα (μάθε τέχνη κι άστηνε…). Την αγόρασα (stagg) πριν 5 έτη- ήταν ευκαιριακή αγορά των 100 ευρώ. Λόγω όμως του Χ.Α.Π (αναπνευστική πάθηση από το τσιγάρο) τώρα κουράζομαι να παίζω περισσότερο από 5 λεπτά συνεχόμενα. Στην αρχή δεν μπορούσα σχεδόν ούτε να φυσήξω σιγά –σιγά όμως ήρθαν οι καλές μέρες – με σουρντίνα για να μη ανησυχώ τους γειτόνους . Φίλος μου (μανιώδης με τρομπέτες) έχει 4 τρομπέτες 2 τονικοτήτων η μία αξίας 3500 ευρώ ( πάντως όταν παίζω μ’ αυτήν δεν βλέπω και μεγάλη διαφορά – βέβαια η εκφραστικότητα των τόνων είναι καλύτερη…)

    Το παίξιμο πνευστών  δημιουργεί χαλάρωση καθώς εκτεταμένη χρήση του αναπνευστικού συστήματος οδηγεί σε εκτόνωση και σου μαθαίνεις να αναπνέεις από το διάφραγμα.

    Ρίξε και μια ματιά στα TIPs που προτείνονται στο άρθρο εδώ :