ελληνική μουσική
    725 online   ·  210.832 μέλη

    Πώς μπορεί ο επόμενος διαγωνισμός να γίνει ακόμα καλύτερος?Προτάσεις..

    KRISTHESS
    20.04.2013, 22:02

    ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή όσα είπε ο κύριος Πουλημενάκος στο θέμα της ψηφοφορίας και με τα οποία συμφωνώ απόλυτα..δεν είναι κακό να καταθέσει ο καθένας μας τις απόψεις του(όποιος φυσικά θέλει) για θέματα ψηφοφορίας, κατηγοριών τραγουδιών κτλ.προκειμένου ο διαγωνισμός αυτός να αναδειχτεί ακόμα περισσότερο και όσοι συμμετέχουν να νιώθουν ακόμα πιο χαρούμενοι με τη διεξαγωγή του!! Εγώ με τη σειρά μου πέρα από το θέμα της ψηφοφορίας θα πρότεινα από του χρόνου ο διαγωνισμός αυτός να διεξάγεται καθε χρόνο!Δεν χρειάζεται κάποιο βραβείο!!! Φτάνει να ακούγονται όμορφα τραγούδια!


    vasilispoul
    21.04.2013, 00:23

    Μιας και άνοιξε το θέμα η Kristhes ξαναβάζω τη συλλογιστική μου από το άλλο τόπικ στη συζήτηση, ξεκινώντας με σκέψεις πάνω στον τωρινό διαγωνισμό που θα είναι η βάση για τον επόμενο.

    Η διαδικασία ήταν πρωτότυπη γιατί για πρώτη φορά νομίζω σε διαγωνισμο διαδικτυακό υπάρχει δυνατότητα οπτικού ελέγχου της πορείας της ψηφοφορίας που μέχρι τωρα την είχαν μόνο οι administrators. Η εφαρμογή είναι πολύ καλή, απλή και ευκολη στη χρήση. Ενα από τα θετικά της είναι ότι συμμετέχει και το απλό μέλος, παρακολουθώντας αλλά και συζητωντας σε μια ζωντανή διαδικασία. Συνήθως οι μήνες της αναμονής αυτής σε προηγούμενους διαγωνισμούς είναι "βουβοί" φορτώνοντας με αγωνία και καχυποψία τους δημιουργούς. Αυτή είναι η μεγαλύτερη επιτυχία του.

    Ο περιορισμός να είναι κάποιος ήδη από πριν μέλος για να μπορεί να ψηφίσει είναι σωστός κρίνω όμως ότι δεν είναι αρκετός για να αποτρέψει κάποια ξερά 5άστερα που δόθηκαν από φίλους των δημιουργών. Αρκετές φορές αυτά τα 5άστερα δηλαδή 12άρια ήταν έρημα και μόνα, αφού "έκρινε" ο ψηφοφόρος ότι κανένα άλλο δεν άξιζε την ψήφο του, ενδεχομένως, λέω εγώ, να μη μπήκε και στη διαδικασία  καν να τα ακούσει. Αυτό ήταν μια αδυναμία του διαγωνισμού αλλά εντός του πλαισίων του και καλώς την εκμεταλλεύτηκε όποιος μπορούσε.

    Πιστευω, και εδώ είναι η πρόταση, ότι μπορεί να δημιουγηθεί ένα λογισμικό στην ψηφοφορία που θα υποχρεώνει το μέλος ψηφοφόρο σε μια ομάδα 35 ή 40 τραγουδιών να βάλει τουλάχιστον 5 5άρια, 5 4άρια, 5 3άρια, 5 2άρια και 5 άσους [και περισσότερα αν θέλει σε κάθε κατηγορία αστεριών αλλά τουλάχιστον αυτά, αλλιώς η ψήφος δεν θα καταχωρείται].

    Με αυτό τον τρόπο: α. μειώνεται η αποκλειστικότητα των προτιμήσεων, [των φίλων]  β. υπάρχει η αντικειμενική κλιμάκωση της αξίας που σίγουρα έχουμε σε κάθε γκρουπ [ανάλογα με την άποψη βέβαια].  γ. Αναγκάζει το μέλος να ακούσει όλα τα κομμάτια για να δώσει και τις άλλες ψήφους του πέρα από το "φιλικό" του τραγούδι.

    Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι βλέποντας ο πονηρός ψηφοφόρος τις βαθμολογίες θα έδινε ψήφους στα χαμηλότερα τραγούδια και όχι στα ανταγωνιστικά του "δικού του". Σωστά, όμως δεν μπορεί να γίνει μαζικά γιατί έτσι και τα χαμηλά ανεβαίνουν. Σίγουρα είναι αντικειμενικότερο σύστημα ψηφοφορίας από το παρόν. Σημειώνω ότι και στην Eurovision υποχρεώνονται να ψηφίσουν κλιμακωτά 10 τραγούδια.

    Πιστεύω ότι δεν είναι δύσκολο τεχνολογικά να γίνεται έτσι η ψηφοφορία και να μη μπαίνει σε πειρασμό ο καθένας.. Αναμφίβολα υπάρχουν τα "άριστα" από τους φίλους και λογικό γιατί θα έχουν ίσως ζήσει την προσπαθεια και την ιστορία που κρύβει ο δημιουργός σε κάθε τραγούδι και έτσι τους λέει περισσότερα, αλλά το να μηδενίζονται οι άλλες προσπάθειες είναι άδικο. Ψηφίζοντας κάποιος 25 τραγούδια τουλάχιστον και με κλιμάκωση, δίνει η ψηφος του συνολικά την εικόνα αντικειμενικής και ολοκληρωμένης τοποθέτησης. 

    Για την πολλαπλότητα του διαγωνισμού ανάλογα με το είδος των κομματιών, εχω να πω τα εξής. Για μένα πρέπει να υπάρχει ένας κεντρικός πυρήνας διαγωνισμού, όπου θα βγαίνει το καλύτερο απ όλα τα τραγούδια και απ όλα τα είδη, έτσι γίνεται σε κάθε διαγωνισμό τραγουδιού που δεν είναι εξειδικευμένος. Εκτός από αυτό όμως θα μπορούσε να υπάρχει  και ένα τιμητικο βραβείο για τις κατηγορίες που δεν έχουν πολλές ελπίδες διάκρισης λόγω του είδους τους κι όχι λόγω της αξίας τους [ πχ. ορχηστρικά, λαϊκά, χιπχοπ&ραπ ].Αυτό είναι κάτι που μπορούν οι διοργανωτές να το αποφασίσουν στην πορεία ανάλογα με την επιλογή των ειδών ακόμα και σε αυτό το διαγωνισμό.

    Να προσθεσω στο τέλος επειδη τις μέτρησε ένας φίλος σε 155 τις ψήφους που θα δίνονται συνολικά και υποχρεωτικά, άρα.. και λοιπόν?. Βεβαια θα είναι, δεν πρόκειται να κουραστεί κανένας ψηφίζοντας, ούτε δανεικά μας ζητάνε. Πίσω από κάθε τραγούδι είτε μας αρέσει είτε όχι βρίσκεται προσπάθεια και ψυχή που αξίζει να ακουστεί και να βάλει κάποιος την εκτίμησή του και να κατατάξει τα κομμάτια. Στο κάτω κάτω αυτός είναι ο ρόλος του κριτή. Όσες περισσότερες είναι οι ψήφοι και η διασπορά τους τόσο πιο αντικειμενική είναι η ψηφοφορία.


    SakisKouroupos
    21.04.2013, 11:50

    [ τροποποιήθηκε από τον/την SakisKouroupos, 21-04-2013 12:02 ]


    SakisKouroupos
    21.04.2013, 12:03

    Σ ένα διαγωνισμό αναμφισβήτητα οι διαγωνιζόμενοι λαμβάνουν μέρος ή με συμμετοχή που καταθέτουν "την ψυχή τους" ή για να δουν να προωθούνται οι συμμετοχές τους ή απλά για να λάβουν μέρος ή ακόμα και για να δουν "πως,με τι κριτήρια,και τι θα επωφεληθούν από αυτόν τον διαγωνισμό".

    Το ράδιο ΜΗ οργανώνοντας αυτό το διαγωνισμό και με την μεγάλη απήχηση που έχει αυτή την στιγμή,πιστεύω ότι θα ήταν ωφέλιμο προς όλους να μη μένει ένας απλός διαγωνισμός προβάλλοντας μόνο τις συμμετοχές από το ραδιόφωνό του στον κόσμο του ΜΗ αλλά και στο ευρύτερο κοινό,πράγμα το οποίο μπορεί να γίνει με την βοήθεια της χορηγού εταιρείας FM Records.

    1.Ενας διαγωνισμός όσο αδιάβλητος και αν είναι πάντα θα ακούγονται παρατράγουδα, όπως πολλά έχουν ακουστεί χωρίς πάντα να φταίνε οι διοργανωτές(οι οποίοι ομολογώ ότι έχουν κάνει σπουδαία δουλειά), αλλά τις περισσότερες φορές οι γνώμες και οι επικρίσεις ατόμων, όποιοι κι αν είναι, οι οποίοι κι αυτοί δεν φταίνε (Την στιγμή που τους δίνεται η δυνατότητα στο Forum να εκφέρουν την γνώμη τους).

    2.Οι συμμετοχές διακρίνονται σε ποιοτικές και εμπορικές ή και τα δύο μαζί.Για να προωθηθούν όμως από μια εταιρεία πρέπει να πληρούν τους όρους αυτούς ούτως ώστε να μην υποβιβαστεί το επίπεδο ούτε του ΜΗ, ούτε της εταιρείας που θα τα προωθήσει, και γενικώς το μουσικό επίπεδο της χώρας μας.

    Βάσει των 1.και 2. και βάσει της εμπειρίας μου στη μουσική και ενεργής συμμετοχής μου σε επιτροπές διαγωνισμών εδώ και στο εξωτερικό θεωρώ ότι μπορώ να προτείνω κάποιες προτάσεις στην οργανωτική επιτροπή του ΜΗ.

    Προτείνω στον επόμενο διαγωνισμό,να υπάρχει μία επιτροπή αποτελούμενη αφ ενός από πρόσωπα του ΜΗ της οργανωτικής επιτροπής και από μέλη του ΜΗ επαγγελματίες στο χώρο της μουσικής και έχοντες εμπειρία από τοιούτου είδους εκδηλώσεις και αφ ετέρου από παραγωγούς της χορηγού εταιρείας FM Records.(Εννοείται ότι αυτά τα μέλη δεν θα λάμβάνουν μέρος στο διαγωνισμό).

    Η τελική επιλογή θα αποτελείται από συνθέσεις για ένα ή δύο CD όπου θα τα προωθήσει η εταιρεία στο εμπόριο.

    Παράλληλα θα υπάρχει και η ψηφοφορία των μελών του ΜΗ όπου τα 3 πρώτα προκριθέντα θα συμπεριληφθούν στο CD.

    Η δε διάρκεια του διαγωνισμού της κάθε ομάδας δεν θα υπερβαίνει την μία εβδομάδα.

    Με τις προτάσεις μου αυτές αν και εφ όσον εισακουσθούν από τους υπευθύνους του ΜΗ θέλω να πιστεύω ότι θα συμβάλλουμε όλοι, ακόμη περισσότερο στην προώθηση του πραγματικού Ελληνικού τραγουδιού και στην ακόμη μεγαλύτερη ακροαματικότητα του ΜΗ.

    Ευχαριστώ

    ΣΑΚΗΣ ΚΟΥΡΟΥΠΟΣ

    Μουσικοσυνθέτης, Ενορχηστρωτής, Στιχουργός, Διευθ.ορχήστρας, παραγωγός εκπομπών.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την SakisKouroupos, 21-04-2013 12:05 ]


    alpatman
    23.04.2013, 08:51

    θεωρω οτι ο διαγωνισμος στα πλαισια του δυνατου ειναι αρκετα ικανοποιητικος , φυσικα οπως σε ολα τα πραγματα μπορουν να υπαρξουν βελτιωσεις υστερα ομως απο προσεκτικη μελετη . 

    1. θεωρω πολυ 'σωστοτερο' το συστημα 'χωρις επιτροπη' ,γιατι οσο πιο 'μαζικη' ειναι καποια κριση τοσο πιο σωστη ειναι .Με αλλα λογια η καλυτερη επιτροπη ειναι το πληθος (οσοι ειναι αυτοι) των μελων εδω ,ειτε ειναι μουσικοι ειτε μουσικοφιλοι γενικοτερα (προσωπικα θεωρω τους μη μουσικους συνειδητους ακροατες σαν το πιο 'ουδετερο  και αντικειμενικοτερο αυτι )  . Μαλιστα ισως η τοποθετηση , πολυ γνωστων ,'πολυασχολων' 'διασημων' μουσικων σε επιτροπη κατε εμε κρυβει μεγαλυτερο κινδυνο ,η κριση να γινει πιο 'αρπα κολλα ' απο ποτε και να αλλοιωθει το τελικο αποτελεσμα . 

    Πιθανων μια διευρυνση των ψηφορορων (με καποια κριτηρια ) θα μπορουσε ισως να μελετηθει .  

    2. βλεπω καποιοι βγαζουν ενα συστημα με βαση την ιδεα που εχουν διαμορφωσει στο μυαλο τους σχετικα με τα ατομα που ψηφιζουν με αποτελεσμα πολλες προτασεις να υποτιμουν τους 'ψηφοφορους ' .Π.χ το να υποχρεωσεις καποιον να ψηφισει συγκεκριμενο αριθμο κομματιων , η να δωσει συγκεκριμενο αριθμο πενταριων μοιαζει αρκετα  καταναγκαστικο .

    Ο καθενας ψηφιζει με δικα του κριτηρια . Μπορει καποιος να ψηφιζει 1 κομματι επειδη ενα μονο του αρεσε και αλλος  να δινει βαθμους σε ολα τα κομματια επειδη θελει να επιβραβευσει τον κοπο ολων. Διαφορετικοι τροποι αλλα κανεις δεν ειναι λαθος .  

    Αλλωστε αν καποιος θελει να ψηφισει τον γνωστο του , και τον υποχρεωσει καποιος να βαλει 5  -πενταρια , θα διαλεξει τα 4 κομματια που κατα την γνωμη του δεν θα διακριθουν και θα μοιρασει εκει τα υπολοιπα πενταρια .Το ιδιο και τα 4αρια κτλ κτλ .  Παλι δηλαδη θα ψηφισει με 'τακτικη ' .  

    3. πιθανων και ο χωρισμος σε διαφορα ειδη να φερει επισης προβληματα και να κανει το διαγωνισμο πολυπλοκοτερο .Ακομα και τα ορχηστρικα δεν βρισκω λογο γιατι να μην συνυπαρχουν με τα υπολοιπα κομματια . Ο χωρισμος σε πολλα ειδη και μαλιστα ο λαθος χωρισμος (π.χ ραπ μαζι με ροκ )  θεωρω οτι θα κανει πιο 'δυσκινητο' το διαγωνισμο . 

    *δεν ξερω αλλα ισως και ο ξενογλωσσος στιχος θα χωρουσε .Υπαρχουν πολλες ελληνικες μπαντες π.χ που παιζουν υπεροχη μουσικη με ξενο στιχο ,προσωπικα δεν θα με 'ενοχλουσε' αν συμμετειχαν .  

    4. δικη μου αποψη , θεωρω οτι οσους και γνωστους να εχει καποιος ,οσους και φιλους , αν το κομματι του ειναι 'πατατα' δεν θα διακριθει  . Ενταξει τα κομματια που πλησιασαν την πενταδα πιθανων να 'μπορουν εχουν ενα ερωτημα ' , αλλα κομματια που απειχαν 'χιλιομετρα' απο την πενταδα θεωρω 'ατοπο' να θεωρουνται αδικημενα . .Το λεω γενικα αυτο . Αυτο δεν σημαινει οτι  τα κομματια που δεν διακρινονται δεν αξιζουν , ασφαλως και αξιζουν δεν συναντηθηκαν ομως με το γουστο των 'ψηφοφορων' (γιατι ετσι ειναι ολοι οι διαγωνισμοι ) την συγκεκριμενη στιγμη . 

    Το κομματι που μου αρεσε περισσοτερο στο διαγωνισμο εχοντας ακουσει πλεον ολα τα κομματια ηρθε 10 ο  ,ενω τα αμεσως επομενα που μου αρεσαν πολυ πιο κατω ,αυτο δεν σημαινει οτι  οι αλλοι ψηφοφοροι ειναι μουσικα ασχετοι. Ειχαν απλα διαφορετικο γουστο .Απολυτα σεβαστο .   

     


    KRISTHESS
    23.04.2013, 10:18

    Kαλημέρα και από μένα..σεβαστή η παραπάνω άποψη..αλλά νομίζω πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος ώστε οι "φίλοι"να μην ψηφίζουν μόνο το κομμάτι του φίλου τους και κανένα άλλο..Ε δε μπορώ να πειστώ με τίποτα με την άποψη που καταθέτεις ότι μόνο ένα κομμάτι μπορεί να μας αρέσει μέσα στα 38 και εκεί να δίνουμε το απόλυτο άριστα και σε κανένα από τα υπόλοιπα ούτε ένα βαθμουλάκι!αν μη τι άλλο η υποχρέωση να ψηφίζουμε συγκεκριμένο μινιμουμ αριθμό κομματιών θα "πολεμήσει" λίγο αυτό το φαινόμενο γιατί όπως είπες και συ αν ο άλλος ψηφίσει άσχετα κομμάτια για να προωθήσει αν θέλεις το κομμάτι του φίλου του..θα μπει τουλάχιστον στη διαδικασία να ακούσει και να τα βρει..τιμώντας την προσπάθεια αρκετών δημιουργών..που ξέρεις?ακούγοντας μπορεί και να φιλοτιμηθεί και να μην αγνοήσει κι άλλα όμορφα κομμάτια κι ας ψηφίσει και το κομμάτι του φίλου του..δε είναι σίγουρο ότι όλοι πορεύονται με πονηριά!!και εν πάσει περιπτώσει αν αφεθεί όπως έχει ..είναι κρίμα για μένα..γιατί μπορεί τουλάχιστον να δοκιμαστεί κάτι τέτοιο προς καταπολέμηση αυτού του φαινομένου...δε χάνουμε τίποτα..στη  Eurovision ψηφίζουν με διαβάθμιση υποχρεωτικά 10 κομμάτια απο 1 βαθμό εως δώδεκα..θα μπορούσε να εφαρμοστεί ένα τέτοιο συστηματάκι και εδώ..θα ήταν δικαιότερο πιστέυω..ας πάει το 12 στα φιλαράκια..απο κει και έπειτα μία διαβάθμιση δε θα ήταν κακή σαν σύστημα..Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 23-04-2013 10:26 ]


    georgetr
    23.04.2013, 11:01

    Συμφωνώ σε όλα με τον alpatman , εκτός από το θέμα των κατηγόριων . Εγώ νομίζω ότι η κατηγοριοποίηση θα ήταν σωστή ιδιαίτερα για το λόγο, ότι ο αριθμός των τραγουδιών που συμμετέχουν είναι ελεύθερος. Σε αυτό το διαγωνισμό έχουμε 5 τραγούδια από κάθε γκρουπ για τη τελική εκτίμηση .Άρα θα έχουμε 40 τραγούδια λόγω των 8 γκρουπ ...Θα μπορούσε λοιπόν να είχαμε 6 κατηγόριες και να περνούσαν στη τελική φάση το 10% των συμμετοχών κάθε κατηγόριας . Θα κάνω ένα παράδειγμα για να γίνω και ποιο σαφής στο τι εννοώ ….Κατηγόριες δε σκέφτηκα , απλά ένα γρήγορο παράδειγμα )

     

    ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ           ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ      ΠΡΟΣ  ΤΕΛΙΚΟ 10%

     

    Έντεχνο                               80                                8

    Λαϊκό                                  40                                4

    Ροκ                                      60                                6

    Pop                                      70                                7

    Ηip –Hop                             15                                2

    Ορχηστικά                           10                                1

     

    Τι  αποτέλεσμα έχουμε …Έναν  «τελικό» με τραγούδια από όλα τα είδη που στη ουσία «φωτογραφίζετε» στο τελικό και μόνο , το είδος που αρέσει στο κόσμο .  Ένας αριθμός των πρώτων τραγουδιών κάθε ομάδας ( πχ τα δυο πρώτα )  μπορούν να  έχουν και αυτά ένα « κέρδος » .Θα βρίσκονται πχ στη σελίδα  για ακρόαση εάν δεν μπουν στη λεγόμενη εικοσάδα του τελικού .

         Ένα άλλο που επιτυγχάνετε με αυτό τον τρόπο , είναι η ποιο σωστή αξιολόγηση των τραγουδιών ..Δηλαδή και ο συμμετέχων και οι φίλοι του  με ροκ τραγούδι , δε θα έχουν κανένα λόγο  να μη βάλουν όσα πεντάρια θέλουν σε τραγούδια άλλων κατηγοριών ( εφόσον πραγματικά τους αρέσουν ) , γιατί δε θα επηρεαστεί η θέση του τραγουδιού τους στη κατηγορία που διαγωνίζεται .

         Ένα τελευταίο για σήμερα που ήθελα να πώ και νομίζω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό, είναι το δικαίωμα ψήφου ..Δε νομίζω ότι είναι σωστό να ψηφίζουν μόνο τα εγγεγραμμένα μέλη  και αυτά μάλιστα με το πότε έχουν εγγραφεί . Αντιθέτως νομίζω ότι πρέπει να ψηφίζει οποιοσδήποτε γίνετε μέλος , οποιαδήποτε στιγμή . Με αυτό το τρόπο το θέμα των  γνωστών μέσα στο site , εξαλείφετε και όλοι έχουν το ίδιο δικαίωμα . Να πουν στους φίλους τους μπείτε να ψηφίσετε και ακούστε  νέα τραγούδια . Θα ψηφίσουν λοιπόν τον γνωστό τους , αλλά σύμφωνα με αυτά που έγραψα παραπάνω , θα ψηφίσουν και άλλα τραγούδια που θα τους αρέσουν πραγματικά . Και το σημαντικότερο για τους διοργανωτές είναι ότι  θα δουν τα μέλη τους να τετραπλασιάζονται ξαφνικά και να γίνει ο διαγωνισμός πολύ ποιο δημοφιλής στο ευρύτερο κοινό  με όλα τα συνεπακόλουθα καλά αποτελέσματα που έχει αυτό …

    Αν στη Eurovision που λεμε ( ασχετα αν συμφωνω η όχι με αυτή )  δεν είχαν τη δυνατότητα να ψηφίζουν όλοι που την ακουνε με μηνύματα , θα είχε υπερβολικά μικρότερη ακροαματικότητα και για αυτο το λόγο γίνεται και αυτό .....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgetr, 23-04-2013 11:08 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgetr, 23-04-2013 14:28 ]


    georgetr
    23.04.2013, 11:20
    Καταλαβαίνω βέβαια τη δυσκολια των διοργανωτών στο πώς θα χωριστούν οι κατηγορίες όπως ανεφερα παραπάνω , αλλά εκει είναι και όλη η σωστή σκέψη ..Δε γίνεται να είναι και όλα τα πράγματα εύκολα ..Με τη βοηθεια ολων μας νομιζω οτι μπορουν να χωριστουν σωστα οι κατηγοριες και ο αριθμός τους ό οποιος δε θα ενοχλει εφοσον θα περνουν τα τραγουδια ποσοστιαια ..Και καποια σκεψη την οποια εκανα και εγω , δηλαδή αν μια κατηγορία έχει 5 συμμετοχές και όλα τα τραγουδια είναι πραγματικά χαλια , θα περάσει 1 στο τελικό . Ε και τι έγινε . Δε θα παρει άλλους ψήφους ..Μηπως και απο την εικοσάδα του τελικου , όλα τα τραγουδια θα είναι άξια ? Σιγουρα όχι . Οπως όλοι υποστηρίζουμε και είναι σωστό , μπορει ένα τραγούδι να μη πάει καν στο τελικό , αλλά να ειναι πραγματικά ένα αξιόγολο τραγούδι , το οποιο μπορει να βάλει και κάποιος σε ένα προσωπικό του cd και το πρωτο τραγουδι του διαγωνισμου να μεινει απλα πρωτο ...
    KRISTHESS
    23.04.2013, 13:31
    πολύ ενδιαφέρουσα η πρότασή σου Γιώργο μου!θα την επικροτούσα αν γινόταν!!θά χε suspence η όλη υπόθεση..
    atreu73
    23.04.2013, 13:43
    Να υπάρχει κριτική επιτροπή καταξιωμένων καλλιτεχνών που θα προσφέρουν το αυτί τους δωρεάν σε ένα αρχικό ξεσκαρτάρισμα. Έτσι όταν θα μπούμε στο παιχνίδι και εμείς το άκουσμα δεν θα κουράζει στιγματίζοντας με αυτόν τον τρόπο και τα ενδεχομένως καλά τραγουδάκια.
    georgetr
    23.04.2013, 14:41

    Παράθεση:

    Το μέλος atreu73 στις 23.04.2013, 13:43 έγραψε...

    Να υπάρχει κριτική επιτροπή καταξιωμένων καλλιτεχνών που θα προσφέρουν το αυτί τους δωρεάν σε ένα αρχικό ξεσκαρτάρισμα. Έτσι όταν θα μπούμε στο παιχνίδι και εμείς το άκουσμα δεν θα κουράζει στιγματίζοντας με αυτόν τον τρόπο και τα ενδεχομένως καλά τραγουδάκια.

    Ναι σίγουρα δε θα διαφωνουσα και εγω με μια αρχικα τουλαχιστον επιτροπη ξεσκαρταρισματος των τραγουδιων . Αλλα το ποσο θα λειτουργήσει το " δωρεαν αυτι " δεν είμαι και πολυ σίγουρος . Το σίγουρο όμως είναι ότι δε πρεπει η επιτροπή να αποτελείτε  απο μέλη των διοργανωτών του site . Και ένα επιπλέον πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί είναι ότι κατά το ξεσκαρτάρισμα απο οποιαδήποτε επιτροπή , τα τραγουδια που θα μείνουν απ έξω θα έχουν να πουν ένα σωρό κουβέντες περί πλασαρίσματος καποιων , ρηξίματος κλπ. .....Λογικό επακόλουθο .. Δεν είμαι κατά της ιδέας αυτής , αρκει να μπορεί να υλοποιηθεί με σωστό τρόπο , που εδώ δεν έχω , τουλάχιστον ακόμη , κάποια πρόταση απο μέρους μου . Οτι μπορώ να προτείνω , το προτείνω παντα με καποια τεκμηρίωση ..Μεχρι στιγμής βλέπω τη διαδικασία ως έχει ( δηλαδή ψηφοι απ όλους ) και όπως ειπα παραπάνω , να ψηφίζουν όλοι όσοι γίνονται μέλη έστω και τη τελευταία στιγμη . Και αυτο το προτείνω διότι ο πραγματικος σκοπος των νέων τραγουδιών είναι να ακούγονται απο όσο περισσότερο κόσμο γίνετε ...Η ελευθερία λοιπον στη συμμετοχή ψήφου , είναι ένα καλό σκαλοπάτι προς αυτή τη κατευθυνση .....


    vasilispoul
    25.04.2013, 19:43

    Παράθεση:

    . Και αυτο το προτείνω διότι ο πραγματικος σκοπος των νέων τραγουδιών είναι να ακούγονται απο όσο περισσότερο κόσμο γίνετε ...Η ελευθερία λοιπον στη συμμετοχή ψήφου , είναι ένα καλό σκαλοπάτι προς αυτή τη κατευθυνση .....

    Σίγουρα γενικότερος σκοπός φίλε Γιώργο είναι το περισσότερο άκουσμα των νέων τραγουδιών, αλλά όχι τόσο ενός διαγωνισμού όπου το κέντρο είναι το ποιό είναι το καλύτερο, αλλιώς θα χάσει σε αξία διαγωνιστική. Αν ήταν τελείως ελεύθερο στην ψηφοφορία καταλαβαίνεις ότι θα ήταν διαγωνισμός "πλήθους φίλων και φαν" και όχι ποιότητας τραγουδιών και το λέω χωρίς να υποτιμώ κανέναν. Ακόμα κι αν έχει διάθεση αντικειμενικότητας το μέλος κριτής και ο συμμετέχων, θα μπουν σε ένα πειρασμό "μονοσταυρίας" γιατί κανείς δεν μετέχει σε διαγωνισμο για να χάσει, παίζει πάνω στους κανόνες και τους χρησιμοποιει, γιατί αν δεν το κάνει ο ίδιος, θα το κάνει ο άλλος. Αλλά δεν έχει νομίζω τελικά αξία έτσι η όποια διάκριση . Σκέψου μια Eurovision π.χ. που θα ψήφιζαν τελείως ελεύθερα χωρίς περιορισμούς και υποχρεωτική διασπορά ψηφων, θα έβγαινε πάντα η πολυπληθέστερη σε televoters χώρα.

    Τραγούδια των νέων δημιουργών μπορουν και πρέπει βέβαια να προβάλλονται από μουσικά μέσα όπως το Musicheaven και νομίζω γίνεται.

    Οι παρατηρήσεις και προτάσεις σου για τις κατηγορίες με τις ποσοστώσεις για τον τελικό με βρισκουν σύμφωνο, μακάρι να υπάρξουν.  Οι Επιτροπές με γνωστούς καλλιτέχνες είναι χρήσιμες, αλλά μόνο αν θέλουν πράγματι να διαθέσουν χρόνο να τα ακουσουν όλα. Δεν το βρίσκω εύκολο να ακούσουν κανονικά και με "καλό αυτί" πχ 300 κομμάτια για να κάνουν το ξεσκαρτάρισμα, θα μπορούσαν να προσφέρουν στο τέλος στην κατάταξη της τελικής 20άδας , αλλά και πάλι υποκειμενικές οι απόψεις...δεν ξέρω ας δούμε αυτό το συστημα που θα καταλήξει και τα ξαναλέμε..

    Και πάλι θέλω να σε συγχαρώ για το τραγούδι σου "Μέτρα τους χτύπους της καρδιάς" ήταν από τις πρώτες προτιμήσεις μου και προς τιμήν σου δεν το συζήτησες να το προβάλλεις, καλή συνέχεια!


    -----------------

    B.Π.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vasilispoul, 25-04-2013 19:58 ]


    KRISTHESS
    10.05.2013, 23:18

    το ανέφερα και σε άλλο τόπικ..το αναφέρω και εδώ που πρέπει.Ο διαγωνισμός πιστεύω θα γίνει ακόμα καλύτερος για μένα, αν τα τραγούδια δεν είναι δισκογραφημένα ..Βραβείο θα μπορούσε να είναι για τα τρία πρώτα ένα δισκογραφικό συμβόλαιο της χορηγού δισκογραφικής ή έστω ένα CD single του διαγωνισμού με τα 5 πρώτα κομμάτια(σε CD με λογότυπο ίσως του ΜΗ?) και προώθησή του από τη χορηγό εταιρία!δε νομίζω ότι θα ήταν τόσο δύσκολο αυτό!!Βέβαια εκτίμηση κάνω για κάτι τέτοιο λόγω της ψηφιακής εποχής που ζούμε!!{#emotions_dlg.biggrin}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-05-2013 23:21 ]


    tallos
    11.05.2013, 00:18
    να μπουνε σε κατηγοριες τα τραγουδια,φοβερη ιδεα,,
    vasilispoul
    11.05.2013, 12:31

    Παράθεση:

    Ο διαγωνισμός πιστεύω θα γίνει ακόμα καλύτερος για μένα, αν τα τραγούδια δεν είναι δισκογραφημένα ..Βραβείο θα μπορούσε να είναι για τα τρία πρώτα ένα δισκογραφικό συμβόλαιο της χορηγού δισκογραφικής ή έστω ένα CD single του διαγωνισμού με τα 5 πρώτα κομμάτια

    Συμφωνώ με τη θέση σου Κρις, αισθητικά δεν θα είχα πρόβλημα να ήταν δισκογραφημένα αν ο σκοπός της συμμετοχής τους σε διαγωνισμό ήταν μόνο η κατάθεση σε κρίση και η ανάδειξή τους αν τα καταφερουν ως σημαντικά τραγούδια. Θεωρώ όμως ότι ένα ήδη δισκογραφημένο κομμάτι έχει καταφέρει το ανώτερο σημείο της δημιουργικής πορείας του και η συμμετοχή του στερεί χώρο και ελπίδα από τραγούδια που βρίσκονται ακόμα στο δρόμο.

    Οσον αφορά τη θέση σου το δώρο του διαγωνισμού για τους πρωτους να είναι η κυκλοφορία cd σαν επιβράβευση είναι ιδανικό, είναι το όνειρο και η κρυφή σκέψη κάθε δημιουργού αλλά και δύσκολο γι αυτό και δεν συνηθίζεται.  Δεν είναι τόσο οι οικονομικές υποχρεώσεις, αλλά και άλλες που έχουν να κάνουν πχ με τα δικαιώματα της ΑΕΠΙ επί του δίσκου, μπλέκεται γενικά η κατάσταση όταν συμμετέχουν πολλοί δημιουργοί.

    Ζούμε όμως όπως λες σε μια ψηφιακή ιντερνετική εποχή, ο καθένας μπορεί να βρει και να κατεβάσει το δίσκο ή το τραγούδι σχετικά γρήγορα, έτσι δεν αγοράζει cd,  είναι λοιπόν ασύμφορο να γίνει δίσκος από νέα ή άγνωστα πρόσωπα ακόμα κι αν είναι νικητές τα τραγούδια αυτά σε διαγωνισμο. Θέλει μεράκι και ένα ουσιαστικό δώρο από την όποια εταιρεία, για να "ακουστούν" και μερικά άλλα πρόσωπα στην ελληνική μουσική πραγματικότητα κι ότι εν γνώσει της θα "μπει μέσα" με μόνο στηριγμα της το μουσικό σάιτ που διοργανώνει το διαγωνισμό [διαφήμιση στις σελίδες του] και μέσα από αυτό τα μέλη που το αποτελούν και θα πάρουν τα cd, γι αυτό και πρέπει να υπάρχει αγάπη και σύμπνοια.. Eυελπιστώ κι εγώ να βρεθεί η κατάλληλη φόρμουλα και να έχουμε κάτι ανάλογο στο μέλλον


    trelakias
    14.05.2013, 23:39

    Για τους λόγους αυτούς ανοίχτηκε νέο θέμα εδώ.

    mingrelia αν θες κάνε κλικ στην απάντηση όταν γράφεις για να έχεις τη δυνατότητα να επεξεργάζεσαι το κείμενο και να είναι πιο ευανάγνωστο.  Στα μηνύματα που έχεις στείλει μπορείς να κάνεις κλικ στο επεξεργασία.


    -----------------

    Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 14-05-2013 23:40 ]


    SakisKouroupos
    15.04.2015, 19:28
    Μια άλλη πρότασή μου είναι όπως και σε άλλους διαγωνισμούς (δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι το συμπεριλαμβάνουν στους όρους τους),τα τραγούδια να είναι ανέκδοτα. Ούτε δισκογραφημένα ούτε στο You Tube.Ετσι αποφεύγουμε κατά κάποιον τρόπο την αναγνώρισή του και των συντελεστών του,την διαφήμισή του που ήδη έχει γίνει,το ηχητικό του αποτέλεσμα (άλλο να έχει γυριστεί σε δίσκο και άλλο να τρέχουν μέσα στην κρίση όλοι σε ακριβό στούντιο), αλλά και η αναγνώριση των προκριθέντων τραγουδιών από μια δισκογραφική εταιρεία!
    geo321
    16.04.2015, 04:10

    Θελω να ξεκινησω την κουβεντα με αυτο που ειπε ο κυριος σακης........... (άλλο να έχει γυριστεί σε δίσκο και άλλο να τρέχουν μέσα στην κρίση όλοι σε ακριβό στούντιο)

    Για μενα οταν θελεις πραγματικα κατι να κανεις για ενα συγκεκριμενο σκοπο (στοχο) για παραδειγμα την πρωτη θεση σε ενα διαγωνισμο,ναι πρεπει να πας σε ενα στουντιο ειτε υπαρχει κριση ειτε οχι.

    Απο την στιγμη που γραφει καποιος ενα τραγουδι και θελει να παει ψηλα εως την πρωτη θεση,οχι δεν μπορει να περιμενει κατι τετοιο με μια μετρια η κακη ηχογραφηση.Η ηχογραφηση ειναι ενα τμημα του τραγουδιου,το να κανεις μια σωστη μιξη σε ενα τραγουδι παιζει πολυ μεγαλο ρολο στο τελικο αποτελεσμα.

    Αρα καμια κριση κανενας πολεμος και κανενα πολυτεχνειο δεν πρεπει να σε σταματα.Με αυτο το τροπο παντα μα παντα θα υπαρχει κατι που θα κανει δυσκολη την οποια κατασταση.

    Αυτα τα 5 αστερια που μπορει καποιος να βαλει στο διαγωνισμο εδω, θα μπορουσε καθε αστερι να αντιστοιχει, σε ενα αστερι συνθεση,ενα αστερι στιχος,ενα αστερι ενορχηστρωση,ενα αστερι ερμηνεια και ενα αστερι ηχογραφηση.

    Αν τωρα εγω πω κριση και δεν παω σε ενα στουντιο,αυτοματα μπορω να πω και παλι κριση,δεν θα παρω μουσικους γιατι δεν εχω χρηματα,αρα γραψε μεσω υπολογιστη τα παντα!

    Αρα καταληγω στο να γραφω στο δωματιο μου με ψευτικα οργανα χωρις μιξη επειδη υπαρχει κριση!Εγω το ξανα λεω αυτο το παραμυθι πρεπει να τελειωσει! δεν μπορει να γραφεις ροκ με ψευτικες κιθαρες,λαικα με ψευτικα μπουζουκια κ.λ.π.

    Ολα αυτα φυσικα τα αναφερω σε περιπτωση που καποιος βαζει ενα συγκεκριμενο στοχο!

    αλλά και η αναγνώριση των προκριθέντων τραγουδιών από μια δισκογραφική εταιρεία!

    Αν αυτο που λετε παει για το διαγωνισμο εδω,εχω να πω και για αυτο 2 πραγματα!

    Αυτο θα μπορουσε να το πει και καποιος εναλλακτικα η αναγνωριση ταλαντουχων συνθετων απο μια δισκογραφικη εταιρεια.

    Πιστευω κυριε σακη οτι πρεπει καποιες φορες να ειμαστε αντικειμενικοι.Πολλοι λενε οτι χανονται αξιολογοι ανθρωποι,γιατι καμια δισκογρφαφικη δεν δινει ευκαιρειες.

    Για μενα οσο σκληρο και αν ακουγετε ο καθε παραγωγος απο την καθε εταιρεια ειναι και ο πιο ντομπρος μεσα στο συστημα,γιατι;;;

    Αν παρουμε σαν παραδειγμα εδω το διαγωνισμο,τυχαια λεω πως το πρωτο τραγουδι του δευτερου γκρουπ πηρε 810 ποντους.Αν αυτο δεν το πουμε ποντους και το πουμε ατομα,οτι δηλαδη εστω πηρε ενα αστερι απο καθε ανθρωπο,οταν μια εταιρεια θα βγαλει ενα τετοιο τραγουδι σε σιντι θα πρεπει να δει τι θα βαλει και τι θα βγαλει.

    Σκληρο ναι! γιατι εγω θα πει καποιος βγαζω την ψυχη μου,ναι αλλα για να βγαλεις εσυ την ψυχη σου καποιος πρεπει να βαλει βαθια το χερι στην τσεπη.

    Οταν λοιπον μια εταιρεια δωσει ετσι μερικα χιλιαρικα και παρει πισω κατοσταρικα,εχει μπει μεσα!! οι εταιρεις ειναι μαγαζια και αυτα,οπως ενα μαγαζι με ρουχα,καποιος θα πει μα εαν παιχτουν στο ραδιο ισως να πουλησουν πιο πολυ,μα και το ραδιο ειναι μαγαζι θα πω εγω.

    Για αυτο πιστευω ειναι καλυτερα οι εταιρειες να μενουν εξω απο διαγωνισμους........Γιατι σε ενα διαγωνισμο οταν δεν υπαρχουν επαθλα τυπου,θα βγουν τα πρωτα 5-10 σε δισκο,τοτε για μενα εκει πραγματικα βγαζεις την αληθεια μεσα απο την ψυχη σου!


    -----------------

    Τελικα η ευτυχια ειναι δυο σταλες βροχης................η μια σου δινει αγαπη και η αλλη προσεχει την ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ!

    http://www.facebook.com/profile.php?ref=profile&id=100000080776144#/group.php?gid=63148794445

    [ τροποποιήθηκε από τον/την geo321, 16-04-2015 04:17 ]


    geo321
    16.04.2015, 05:25

    Γενικα για το διαγωνισμο θα πω αλλη μια φορα οπως εχω πει και πιο παλια και οπως εχουν πει και αλλοι,οτι τα τραγουδια θα επρεπε να ειναι σε κατηγοριες.Το ξανα λεω ειναι αστοχο να συγκρινεις ροκ με λαικα και χιπ χοπ,εχουν αλλη δομη.

    Ειναι σαν να λες πιο ειναι καλυτερο,το μεγαρο η τα μπουζουκια η μια ροκ σκηνη;;

    Θα μπορουσε να γινει ενας διαγωνισμος με οποιες και οσες κατηγοριες θελει ο διοργανωτης,οπως δεν υπαρχουν οχηστρηκα,οπως δεν υπαρχουν τραγουδια με ξενο στιχο,θα μπορουσε να υπαρχει ενας διαγωνισμος με κατηγοριες,ροκ,εντεχνο,παραδοσιακο π.χ η ροκ/ποπ,λαικο,παραδοσιακο,ελεκτρονικα.

    Τωρα ποσα και τι βραβεια,δεν νομιζω πως εχει μεγαλη σημασια,και για μενα θα ηταν καλυτερο ενας νικητης απο καθε κατηγορια παρα δεκα απο μια συγκεκριμενη.

    Γιατι πραγματικα αν καποιος εχει παρατηρηση ο μεγαλυτερος ογκος τραγουδιων ειναι απο ενα συγκεκριμενο ειδος μουσικης.Θα πει καποιος ειναι και οι ακροατες,το θεμα ειναι ομως εαν ετσι ειμαστε αντικειμενικα σωστοι;;;

    Οσο αναφορα για την επιτροπη που λενε καποιοι,το θεμα ειναι τι ρολο ακριβως θα εχει αυτη η επιτροπη;

    Δηλαδη μια επιτροπη μπορει να εχει και το ρολο ενος απλου ακροατη,δηλαδη δινω βαθμους στο ταδε τραγουδι γιατι μου αρεσει.

    Μπορει να εχει το ρολο του εξειδικευμενου,δηλαδη θα κριθουν τα τραγουδια,οχι σε στυλ μου αρεσει δεν μου αρεσει,αλλα με αναλυση με βαση κανονες και ορους μουσικους, ηχοληπτικους,ενορχηστρωτικους κ.λ.π. το οποιο φυσικα θα πρεπει να ξερουν αυτοι που θα στειλουν τα τραγουδια τους.

    Οσο αναφορα την βαθμολογια εγω διαφωνω στο οτι πρεπει ο κοσμος να ψηφισει τοσα και με τοσα αστερια,ακομα και αυτο που μπορω να καταλαβω που γινεται με τον αλγοριθμο τωρα σε αυτο το διαγωνισμο ως κακοβουλη ψηφος......

    Γιατι ειναι κακοβουλη η ψηφος μου εαν εγω ακουω μονο χιπ χοπ και στο καθε γκρουπ εχει ενα χιπ χοπ και γω θελω να δωσω μονο εκει βαθμους;;ακομα και αν ακουσω ολα τα τραγουδια ακομα και αν ψηφισω την τελευταια μερα,γιατι;;

    Αυτο το πραγμα καταργει την δημοκρατια,γιατι ειναι αλλο παω να ψηφισω ενα τραγουδι 10 φορες ο ιδιος πονηρα και με καποιο τροπο και αλλο αυτο που λεω.

    Ουσιαστικα αυτος ο τροπος μου καταργει το δικαιωμα να εχω την δικη μου αποψη!!! 

    Δηλαδη τι εννοω..........μπορει αυτο που λεω για τους πιο πολλους να μην ειναι σωστο,αλλα ειναι αποψη μου και οπως ειχε πει και ο βολτερος,μπορει να διαφωνω με την αποψη σου αλλα θα εδινα και την ζωη μου για να μπορεις να την υποστηριζεις.

    Σε ενα αλλο επιπεδο θα μπορουσε να παει και ως εξης...........ξερω 9 ατομα απο εδω και αυτα ακουνε ροκ και γω ακουω χιπ χοπ,εγω εστω και για παρεα δεν θα πηγαινα σε μια συναυλια ροκ μαζι τους,ουτε ομως απο την αλλη θα θυμωνα αν πηγαινα σε μια συναυλια χιπ χοπ μονος μου.

    Για μενα αυτο το πραγμα εχει πολυ μεγαλη ουσια,γιατι;;; 1ον γιατι αυτο λεγεται δημοκρατια και 2ον και πολυ σημαντικο,αν καποιος φιλος μου ειχε στειλει εδω ενα τραγουδι η καπου αλλου και πηγαινε καλα γιατι ειχε 500 φιλους να του δινουν βαθμους η δεν πηγαινε καλα γιατι δεν ειχε φιλους,σε ολες τις περιπτωσεις του φιλου μου το τραγουδι θα στηριζα πρωτα απ ολα.

    Νομιζω ειναι λογικο και δεν νομιζω πως καποιος πεφτει απο τα συννεφα με αυτο που λεω,προσπαθω να δειξω με ενα τροπο,πως οτι και να γινει σε ενα διαγωνισμο ειτε πρωτο ειναι ειτε τελευταιο,αυτο το τραγουδι θα εβαζα στην σελιδα μου στο φβ,αυτο τον ανθρωπο θα προτεινα σε μια εταιρεια,σε αυτο τον ανθρωπο θα πηγαινα στο λαιβ του κ.λ.π.

    Αρα σημασια δεν εχει τι θα γινει στο voice στο fame story στο musicheaven κ.λ.π. Ουσιαστικη σημασια εχει το μετα.....ακομα και αν εδινα 12 βαθμους σε ενα τραγουδι εδω και ο τραγουδιστης εδινε συναυλια την ιδια μερα με ενα φιλο μου,το λογικο ειναι να παω στο φιλο μου!

    Οποτε για μενα ειναι αδικος κοπος να προσπαθουμε να επιβαλλουμε κατι στο ονομα της δικαιοσυνης και τελικα να πεφτουμε σε παγιδες.

    Αν οντως καποιος πιστευει οτι ειναι αδικο ο geo να κανει δισκους να εχει γεματα μαγαζια γιατι ειναι χαλια ενω ο αλλος εχει πιο πολυ ταλεντο,τοτε για μενα η ουσια ειναι αντι να καθομαστε και να χαλαμε ενεργεια και ψυχη πρεπει να βρουμε τροπους ωστε αυτος που πραγματικα εχει ταλεντο να φανει!

    Εκει πρεπει να χαλαμε ενεργεια και οχι στο να καθομαστε να κραζουμε το καθε ενα!αν απλα κανουμε αυτο,τοτε δεν βοηθαμε σε τιποτα,οχι μονο εκεινον που εχει ταλεντο και χανετε, αλλα χαλαμε και την ψυχη μας και των γυρω μας!


    panosdk
    25.04.2015, 15:21

    Προτείνω και εγώ με την σειρά μου να κάνετε ενα διαγωνισμό έντεχνου τραγουδιού για του χρόνου.Κακά τα ψέματα η σελίδα αυτή αφορά κυρίως τους οπαδούς του "έντεχνου" τραγουδιού. Βέβαια μερικοί θα πούν πώς όχι δεν είναι έτσι, αλλά δεν θα θελα να μπώ σε διάλογο για κάτι που είναι εύκολα αναγνωρίσιμο με μια ματιά στην αρχική σελίδα και μόνο. Καταλαβαίνω οτι το να χωρίσετε τα τραγούδια του διαγωνισμού σε κατηγορίες δεν έχει νόημα. Γιατί θα έχουμε 10 ποπ και 200 έντεχνα και τα παράγωγα του.

    Έχω ακούσει τραγούδια που είναι πραγματικά άριστα απο κάθε άποψη αλλά δεν προχώρησαν γιατί δεν ήταν έντεχνα. Και ειλικρινά βαρέθηκα να βλέπω στις πρώτες θέσεις έντεχνα τραγούδια.Κάθε γκρούπ έχει την κορυφή του τουλάχιστον 3 έντεχνα τραγούδια. Οπότε κάτι πρέπει να αλλάξει αν θέλουν οι διοργανωτές να μιλάνε για μουσικό διαγωνισμό. Το ίδιο βέβαια αποτέλεσμα θα είχαμε και σε μια σελίδα όπου μπαίνουν μεταλάδες πχ. Τι πιθανότητες έχει ενα έντεχνο να περάσει στην πρώτη πεντάδα όταν το κοινό ακούει μέταλ.

    Φιλικά πάντα τα λέω. Μου αρέσει πάρα πολύ η προσπάθεια και θα συνεχίσω να την παρακολουθώ αλλά είναι κάτι σαν εικονική πραγματικότητα για τα σημερινά δεδομένα της μουσικής. Φυσικά υπάρχουν και μέλη ανοιχτόμυαλα που ακούνε άλλου είδους μουσική ή και "έντεχνοι" που έχουν την μουσική ωριμότητα να κρίνουν όλα τα είδη μουσικής.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosdk, 25-04-2015 15:23 ]