ελληνική μουσική
    492 online   ·  210.826 μέλη

    Τα τραγούδια του Τελικού

    jorge
    25.04.2013, 01:11

    Εδώ γράφουμε τη γνώμη μας για τα 40 τραγούδια που προκρίθηκαν στον Τελικό, ο οποίος ξεκινάει το Σάββατο 27 Απριλίου.

    Ποιά μας αρέσουν, ποιά πιστεύουμε οτι θα είναι στο TOP-3 που θα βραβευθούν, ποιά στο TOP-20 που θα ακούγονται "για πάντα" από τη σελίδα του Διαγωνισμού και ότι άλλο θέλετε να σχολιάσετε.

    Τα τραγούδια τα ακούμε εδώ.

    Πηνελόπη
    Φεγγάρι του Γενάρη
    Του θάνατου και του έρωτα
    Σ'αυτόν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή
    Μαριονέτα
    Ο χρόνος δεν γερνάει
    Το αύριο μη φοβηθείς
    Συνάντηση
    Φτάνει να είσαι
    Κι ήθελα μόνο ένα φιλί
    Λέω Λόγια
    Χρόνια αθωότητας
    Υπέροχη Μέρα
    We love you tsiou (trio)
    Για Πάντα
    Η μπαλάντα της υπομονής
    Μαστίχα μύρισα
    Τίποτα όρθιο
    Χαμενες Πατριδες
    Κάπου πάντα ξημερώνει
    Σε μια φαντασία
    Χωρίς πυξίδα
    Μαύρο Μου
    Ωραία Κοιμωμένη
    Το μυστικο της Τζοκοντα
    Φόβος
    Αναστενάρηδες
    Παραμύθια
    Χίλια αστέρια αγκαλιά
    True Feelings
    Άυριο θ΄απαρνιέσαι
    Στις ελπίδες μας φωτιά
    Το βάλς της τελευταιας Ελπιδας
    Η Μέλισσα
    Ένα
    Τέρμα οι άνθρωποι
    Όλα όσα δεν θες
    Ονειρόδρομοι
    Λευκή Ισοπαλία
    Θέλω να σε δω

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 25-04-2013 11:34 ]


    alkyoni
    25.04.2013, 02:20

    Συγχαρητηρια σε οσους προκριθηκαν  και γενικοτερα σε ολους οσους ελαβαν μερος στα προκριματικα groups και μας εδωσαν την χαρα να γνωρισουμε πολλα νεα τραγουδια που ισως και να μη μας δινοταν η ευκαιρια να τα ακουσουμε διαφορετικα  (και θα συνεχισουμε να τα ακουμε!!!!{#emotions_dlg.yes})

    Καλη επιτυχια σε οσους συνεχιζουν στον τελικο και καλη επανακροαση των τραγουδιων!!!{#emotions_dlg.walkman}
    {#emotions_dlg.beer}

    Υ.Γ.

    Το Σαββατο ειναι 27/4 :) 


    jorge
    27.04.2013, 00:49
    Ο Τελικός μόλις ξεκίνησε, καλή ακρόαση, καλή επιτυχία στους δημιουργούς, όπως αυτή μεταφράζεται για τον καθένα!
    costaspanag
    27.04.2013, 01:45

    Μέχρι τώρα απέφυγα να αναφερθώ στις προτιμήσεις μου στα προκριθέντα τραγούδια του κάθε γκρουπ.

    Θα τις αναφέρω τώρα που η προκριματική ψηφοφορία ολοκληρώθηκε και αρχίζει ο τελικός, οπότε και θα τα ξανακούσουμε και θα τα ξαναψηφίσουμε, αλλά αυτή τη φορά σε μια ομάδα όλα και εννοείται ότι και η βαθμολογία μας θα αλλάξει.

     1ο γκρουπ:

    Φεγγάρι του Γενάρη (5*), Φόβος & Πηνελόπη (4*), Θέλω να σε δω & Σε μια φαντασία (2*).

     2ο γκρουπ:

    Υπέροχη μέρα (5*), Στις ελπίδες μας φωτιά (3*), Ονειροδρόμιο (2*), Σ’αυτόν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή & We love you tsiou (1*).

     3ο γκρουπ:

    Μαστίχα μύρισα (4*), Το βαλς της τελευταίας ελπίδας (2*), Χωρίς πυξίδα, Αύριο θ'απαρνιέσαι  & Χίλια αστέρια αγκαλιά (1*).

     4ογκρούπ:

    Τίποτα όρθιο (5*), True Feelings (4*), Φτάνει να είσαι & Ωραία κοιμωμένη (3*), Για πάντα (2*).

     5ο γκρούπ:   

    Ο χρόνος δεν γερνάει (3*), Χρόνια αθωότητας & Λέω λόγια (2*), Συνάντηση (1*).

     

    6ο γκρουπ: 

    Κι ήθελα μόνο ένα φιλί & Αναστενάρηδες (3*), Η μέλισσα (2*), Χαμένες πατρίδες (1*).

     7ο γκρουπ: 

    Η μπαλάντα της υπομονής (5*), Κάπου πάντα ξημερώνει, Το αύριο μη φοβηθείς (3*), Μαύρο μου (2*), Λευκή ισοπαλία (1*).

     8o γκρουπ:  

    Τέρμα οι άνθρωποι, & Μαριονέτα (5*), Όλα όσα δεν θες (2*), Ένα (1*).

     Συγχαίρω τους συντελεστές  όλων των προκριθέντων τραγουδιών και τους εύχομαι καλή επιτυχία στον τελικό.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 29-04-2013 21:51 ]


    sillia
    27.04.2013, 08:57

    Kαλημέρα.

    Τα αποτελέσματα ψηφοφορίας του τελικού θα έχουμε την δυνατότητα να τα βλέπουμε όπως γινόταν και με τους ομίλους ...και αν ναι που;

    ΕυχαριστώSmile


    keyboard2007
    27.04.2013, 11:28

    "Φτανει να εισαι" , "Λεω λογια", "Χρονια αθωοτητας", "Μαυρο μου".Αυτα απο μενα.{#emotions_dlg.clap}καλη επιτυχια σε ολους!


    jorge
    27.04.2013, 12:23

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 27.04.2013, 08:57 έγραψε...

    Τα αποτελέσματα ψηφοφορίας του τελικού θα έχουμε την δυνατότητα να τα βλέπουμε όπως γινόταν και με τους ομίλους ...και αν ναι που;

    Βέβαια. Το link είναι το ίδιο: μενού > Διαγωνισμός > Αποτελέσματα


    KRISTHESS
    27.04.2013, 14:40

    στον τελικό όλα τα κομμάτια είναι ΥΠΕΡΟΧΑ!συγκριτικά και με μικρές διαφορές ξεχωρίζω και αγαπώ πολύ:"Λέω λόγια","Μαστίχα μύρισα","Χαμένες πατρίδες","Χρόνια αθωότητας","Η μπαλάντα της υπομονής","Παραμύθια","το αύριο μη φοβηθείς","Αναστενάρηδες","Χίλια Αστέρια αγκαλιά"αλλά και το "ένα"(που όσο το ακούω το γουστάρω ακόμα πιο πολύ,πράγμα που δεν είχε συμβεί όταν ήταν στο γκρουπ του!!) αυτή είναι για μένα η "χρυσή" δεκάδα - πανέμορφο ,αγαπημένο και σφήνα στη δεκάδα μου από τα ορχηστρικά μπαίνει το "true feelings"Καλή επιτυχία στα "ταλέντα" του ΜΗ! Αξία δεν έχει η θέση!αλλά η συμμετοχή και το ταξίδι!!!μην το ξεχνάτε ποτέ αυτό!!Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τα εκπληκτικά κομμάτια που μας παρουσίασαν και που υπό άλλες συνθήκες δε θα γνωρίζαμε καν την ύπαρξή τους ..και θα ακούγαμε μόνο το "τζάμπο" της Στανίση!!{#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.clap}ΥΓ:Θέλω να αναφέρω και πολλά άλλα τραγούδια..όλα είναι ένα κι ένα..θα μπορούσα να μιλάω και για τα 40..για 40 λεπτά για το καθένα νομίζω..{#emotions_dlg.thumbup}τέλος πάντων..προς το παρόν ας περιοριστώ στα παραπάνω..{#emotions_dlg.blush}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 27-04-2013 14:55 ]


    vasilispoul
    28.04.2013, 17:59

    Ένα ακόμα μπράβο στους προκριθέντες αλλά και γενικά σε όλες τις συμμετοχές, αφού η μεγάλη και ποιοτική συμμετοχή κάνει τις διακρισεις πιο σημαντικές. Τα τραγούδια του διαγωνισμού είναι κατά βάση πολύ καλά και το επίπεδο ανεβασμένο σε σχέση με άλλες φορές.

    Σε ότι αφορά τα τραγούδια, από αυτά που φτάσανε στον τελικό ξεχώρισα ανεξάρτητα από σειρά, τα "Θέλω να σε δώ", "Σε μια φαντασία", "Στις ελπίδες μας φωτιά", "Υπέροχη μέρα",  "Χίλια αστέρια αγκαλιά",  "Ωραία Κοιμωμένη", Φτάνει να είσαι",  'Χρόνια αθωότητας", "Συνάντηση", "Κι ήθελα μόνο ένα φιλί", "Ανασντενάρηδες" "Λευκή ισοπαλία", "Το αύριο μη φοβηθείς", "Τέρμα οι άνθρωποι", "'Ενα"

    Καλή επιτυχία σε όλους!


    eliasmavroskoufis
    28.04.2013, 23:39
    Συγχαρητήρια σε όλους, προκριθέντες και μη , ένα ευχαριστώ σε όλους σας για τις όμορφες δημιουργίες σας αλλά και στο MH!!! :)
    tallos
    29.04.2013, 00:14
    χρονια αθωοτητας,ονειροδρομοι,μαυρο μου,το μυστικο της τζοκοντα,παραμυθια,λευκη ισσοπαλια,σε μια φαντασια,στις ελπιδες μας φωτια,χιλια αστερια αγκαλια,true feelings.
    costaspanag
    30.04.2013, 23:04

    Ολοκλήρωσα σήμερα το καθήκον μου προς τον διαγωνισμό, ψηφίζοντας  και στον τελικό.

    Ξαναάκουσα προηγουμένως με ενδιαφέρον,  προσεκτικά, δυνατά και πολλές φορές τα προκριθέντα για τον τελικό τραγούδια. Προσπάθησα να είναι η βαθμολογία μου κατά το δυνατόν ανεπηρέαστη από τα δημοσιευόμενα κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας αποτελέσματα και σχόλια.

    Ξεχώρισα τελικά 25 τραγούδια, στα οποία είχα τη χαρά να δώσω 5 πεντάρια*, 2 τεσσάρια*, 4 τριάρια*, 6 δυάρια* και 8 μονά αστέρια. Τίς προτιμήσεις μου σε συγκεκριμένα τραγούδια δεν θα τις γράψω όσο εξακολουθούν να είναι υπό κρίση.

    Συγχαίρω και ευχαριστώ τους συντελεστές όλων των τραγουδιών και τους εύχομαι καλή επιτυχία και καλή συνέχεια.


    blogarismenos-enge-falos
    01.05.2013, 02:21

    Είμαι πολύ χαρούμενος που ένας διαγωνισμός είναι γιορτή ανεξαρτήτως αποτελέσματος.
    Είμαι επίσης πολύ χαρούμενος που ένας φίλος μου και δημιουργός κατάφερε να δείξει
    σε ένα πιο ευρύ κοινό μουσικών και μουσικόφιλων το ταλέντο του. Έπαιξα τον ρόλο
    του παραγωγού-ηχολήπτη-μίκτη στο κομμάτι που ηχογραφήσαμε πρόπερσι αφού το
    είχα σε πλήρη ενορχήστρωση στο μυαλό μου πρωτού ηχογραφηθεί. Είμαι πολύ
    χαρούμενος που αυτό του το ταλέντο με αυτό το κομμάτι βγήκε στον τελικό.
    Φυσικά και δεν πρόκειται να σας πώ πιό κομμάτι είναι....
    Θα ήταν μεγάλη αδικία να πώ οτι το κομμάτι του φίλου μου θα έπρεπε να είναι το ν.1
    Επειδή υπάρχουν 2 κατα την γνώμη μου ανώτερα σε παραγωγή κομμάτια. (SORRY Δ.)

    "Το λέω λόγια" είναι μια παραγωγή που μόλις την άκουσα λέω "αυτό δεν είναι ερασιτεχνικό"
    Λέω αυτό είναι μια μεγάλη παραγωγή με μια τόσο αέρινη φωνή πιο καλή απο της
    Μαριαστέλας Τζανουδάκη, πιο βελούδινη, πιο συναισθηματική πιο πιο πιο...Μετά η
    πρόσθεση του πολυφωνικού αλλάζει την διάσταση τελείως. Όπως είχα πεί μου θύμισε
    το τραγούδι "Η αλήθεια μένει" του Κώστα Τουρνά που τραγούδησε μαζί με τον Χρήστο
    Δάντη με ένα αντίστοιχο πολυφωνικό. Όπως και να έχει αξίζει να είναι στα τρία πρώτα.

    Επίσης το τέρμα οι άνθρωποι είναι ένα κομμάτι που με έχει συγκινήσει. Σαν μελωδία
    σαν ενορχήστρωση. Η καθαρότητα των ακουστικών οργάνων, η ερμηνεία του
    τραγουδιστή, η χροιά που φέρνει λαϊκή μεταξύ Μακεδόνα, Λιδάκη και Ανδρεάτου 3 σε 1!!!
    Έψαξα να βρώ (δεν άντεξα) τον δημιουργό και πέτυχα μια φλέβα με εκπληκτικές
    δημιουργίες. Μακάρι μια μέρα να του σφίξω το χέρι και να του πώ ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ.

    Τί να πρωτοπώ για όλους αυτους τους δημιουργούς, που ζητάει και 20αδα το ερώτημα
    Όλοι τους εξαιρετικοί στον τομέα τους στο είδος τους. Είπα την γνώμη μου για 3
    συγχωρνάτε με το πολύ μπλα μπλα προσπαθώ πολύ να μην... αλλα δεν...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blogarismenos-enge-falos, 01-05-2013 02:22 ]


    kwstasagas
    01.05.2013, 12:47

    ΟΛΑ τα τραγούδια του τελικού έχουν - το κάθένα εξ αυτών - τη δική του ομορφιά και χάρη!ΟΛΑ, και τα ... τεσσαράκοντα,  αξίζουν και την ακρόασή μας, και την προσοχή μας, και την ψήφο μας !!! Άλλωστε, για να ξεχωρίσουν από 320 τραγούδια και να φτάσουνε μέχρι εδώ ... σημαίνει ότι αξίζουν και ότι "μόνο τυχαία τραγούδια δεν είναι" !!!

    Προσωπικά, όμως ... η "αδυναμία" μου είναι το "Το αύριο μη φοβηθείς" !!! Ο δημιουργός έχει κάνει καταπληκτική δουλειά σε όλα τα επίπεδα : στίχους, μουσική, ερμηνεία, ενορχήστρωση ... Θα σταθώ, όμως, στο "στιχουργικό μέρος" του τραγουδιού: Ο δημιουργός του [ας το επαναλάβω για πολλοστή φορά :ούτε τον ξέρω, ούτε με ξέρει] μού δίνει την εντύπωση ότι είναι άνθρωπος που βιώνει την "περιπέτεια της ζωής του [μας]" σε βάθος ... που τις πτυχές του βίου του [μας] δεν τις περνάει "επιφανειακά" και "ξώφαλτσα" ... που διακατέχεται από συνεχή αγωνία να ανακαλύψει τη "βαθύτερη ουσία" των πραγμάτων και της ζωής εν γένει ... Κι αυτό "τού βγαίνει" στους στίχους του, οι οποίοι, επειδή ακριβώς δεν είναι επιφανειακοί & "επιδερμικοί", απαιτούν πολλές "αναγνώσεις" και ακροάσεις ... 

    Η τυχη του "Το αύριο μη φοβηθείς" στον τελικό είναι ήδη προδιαγεγραμμένη : Πιθανότατα θα τερματίσει απ' την 30ή θέση και κάτω! Για μένα, όμως, αυτό δεν έχει καμία απολύτως σημασία! Σημασία έχει ότι ανακάλυψα και γνώρισα έναν εξαιρετικό δημιουργό και γι' αυτό θα περιμένω μετά τον τελικό ν' αποκαλυφθούν τα ονόματα για να μάθω "ποιος κρύβεται πίσω απ' αυτό το τραγούδι"! Και μετά ... θα τον "σταμπάρω" για να παρακολουθώ τα "πεπραγμένα" του : δισκογραφία, συναυλίες κ.ο.κ. ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ! ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ 


    Kalliopiliopoulou
    01.05.2013, 13:16

    Καλή σας ημέρα και καλό μας μήνα!!!! Καταρχάς εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους τους διαγωνιζομένους και πολλά συγχαρητήρια για την πρόκρισή τους! Υπήρξαν εκπληκτικά κομμάτια στον διαγωνισμό- κάποια κατάφεραν να προκριθούν και κάποια όχι (βέβαια τα γούστα είναι απόλυτα υποκειμενικά) Σε ό, τι αφορά τα τραγούδια του τελικού, θα ήθελα να δηλώσω ικανοποιημένη καθώς τα περισσότερα τα οποία με ''άγγιξαν'' κατάφεραν να μπουν στην τελική ευθεία. Επιθυμώ λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας τις προσωπικές μου επιλογές με την ιδιότητα μιας απλής ακροάτριας και ταπεινής μουσικού (σε ερασιτεχνικό επίπεδο πάντα):

    Λευκή Ισοπαλία - κάτι διαφορετικό, κοντά στα μουσικά μου γούστα- ωραίος στίχος και καθαρή δυνατή φωνή.
    Όλα όσα δε θες - νοσταλγικά ταξιδιάρικο. Ανιδιοτελής αγάπη...

    We love you tsiou - πολύ καλοκαιρινό, πολύ ανέμελο Μου φτιαξε την διάθεση.
    Χαμένες Πατρίδες- εκπληκτική εισαγωγή, δυνατά γεμίσματα, με όντως εναλλακτικό παραδοσιακό ήχο. Συνάντηση - ένα τραγούδι γεμάτο με εικόνες... Άνετα το φαντάζομαι σαν soundtrack ελληνικής παραγωγής με θέμα του έναν μεγάλο έρωτα σε κάποιο νησί της Ελλαδίτσας μας. Βουκολικό όμορφο άκουσμα...
    Παραμύθια - Το ζήλεψα! Το άκουγα κάθε μέρα! Άλλο ένα κομμάτι κοντά στα ακούσματά μου. Περιμένω απλά να δω τους δημιουργούς καθώς δεν μπορούσα να τους βρω στο you tube... Πολύ δυνατό ρεφρεν!!!!!!!!!!!
    Χρόνια Αθωότητας - Τόσο αληθινό κι επίκαιρο, τόσο ταιριαστός ο στίχος με τη μουσική, πόσο όμορφη φωνή... Πολύ αέρινο και επιβλητικό ταυτόχρονα...
    Μαστίχα Μύρισα - Ένα παραμύθι με άρωμα θάλασσας. Ανατριχιαστικό απλά! Μουσική και στίχοι απογειώνονται μέσα από μια φοβερά άπιαστη φωνή.....

    Ψήφισα κι άλλα κομμάτια - απλά αυτά ήταν που τα ξεχώρισα λίγο παραπάνω{#emotions_dlg.blush}

    Αυτά τα ολίγα Καλή καλή επιτυχία σε όλους!!! Και καλό μας Πάσχα!!! Με εκτίμηση 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kalliopiliopoulou, 01-05-2013 13:18 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kalliopiliopoulou, 01-05-2013 13:19 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kalliopiliopoulou, 01-05-2013 13:20 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kalliopiliopoulou, 01-05-2013 13:22 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kalliopiliopoulou, 01-05-2013 13:29 ]


    Silverstrike
    01.05.2013, 14:51

    Γεια σας και Χαρά σας!

    Μόλις ψήφισα και γω για το τελικό,με τα δικά μου κριτήρια όπως ο καθένας.

    Έδωσα βάση περισσότερο στη ψυχή που άκουσα και στα συναισθήματα που ένιωσα

    ακούγοντας ένα κομμάτι.Το να είναι ένα κομμάτι άψογα μιξαρισμένο,με τον τέλειο ήχο,

    με τη τέλεια φωνή,και γενικότερα να κολυμπάει στη τελειότητα,μου προκάλει ένα δέος

    βέβαια αλλά δε με αγγίζει σε ανθρώπινο επίπεδο.

    Ας μη ξεχνάμε καλλιτέχνες όπως ο Άσιμος ή ο Σιδηρόπουλος

    που με μια κιθάρα γραμμένη σε κασσέτα άφησαν πίσω ένα τεράστιο έργο που ακόμα ταξιδεύει

    μες το χρόνο και μεγαλώνει γενιές νέων ανθρώπων.Το βασικό συστατικό του έργου τους ήταν η 

    αλήθεια τους.

    Αυτή αναζητούσα καθώς ψήφιζα και βρήκα ευτυχώς πολλές αλήθειες σ'αυτό το τελικό!!

    Υγεία και Καλό Πάσχα!


    ChristosMoustakas
    02.05.2013, 15:18

    Γεια σας παιδιά!!!

    Με αφορμή την παραπάνω συζήτηση θα ήθελα να τοποθετηθώ κι εγώ σχετικά με τον φετινό διαγωνισμό.

    Ψήφισα και στην προηγούμενη φάση και θα ψηφίσω και σ'αυτή. Τα περισσότερα τραγούδια ήταν εξαιρετικά, για διαφορετικό λόγο το καθένα και όλοι οι συμμετέχοντες αξίζουν ένα μπράβο μόνο και μόνο που μπήκαν στη διαδικασία του διαγωνισμού και κατέθεσαν, ο καθένας με τον τρόπο του, τα συναισθήματά τους και την τέχνη τους.

    Ήθελα όμως να πω δυο λόγια σχετικά με την ποιότητα της παραγωγής,  μιας και είναι ένα θέμα που έχει απασχολήσει το Forum. Φυσικά και δεν έχει τόση μεγάλη σημασία η παραγωγή ενός κομματιού και εννοείται πως το καλό τραγούδι το καταλαβαίνεις ακόμη και παιγμένο με μια μελόντικα, ηχογραφημένο σε ένα δημοσιογραφικό ή σε κάποιο κινητό τηλέφωνο. Όμως, ακόμα και η παραγωγή,  με την οποία αποφασίζεις να στείλεις το τραγούδι σου σε ένα διαγωνιστικό, δείχνει κατά τη γνώμη μου, τη σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίζεις την Τέχνη σου και την προτείνεις για ακρόαση. Δε μιλω φυσικά για υπερπαραγωγες που αφορούν ατέλειωτες ώρες στούντιο, ακριβοπληρωμένους μουσικούς και τεχνικές επεξεργασίες τελικής φάσης αλλά για προσεγμένη αισθητική, συγκεκριμένη άποψη και περιποιημένα μουσικά μέρη , όσο αυτά μπορούν να επιτευχθουν μέσω προγραμμάτων στον υπολογιστή του καθένα μας. 

    Αυτό είναι όμως απλώς η άποψή μου.

    Ας κερδίσει το καλύτερο!

    Καλό Πάσχα!


    delta66
    03.05.2013, 16:09

    Ξεχωρισα (απο τα τραγουδια του τελικου) το :

    ***** Σ'αυτόν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή *****


    επισης

    Μαύρο Μου

    Μαστίχα μύρισα

    Λέω Λόγια


    πολυ ομορφα τραγουδια ειναι ομως κι αλλα


    -----------------

    ....Spyros Delta....Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 03-05-2013 16:13 ]


    eliasmavroskoufis
    03.05.2013, 23:40

    Λοιπόν μόλις ψήφισα κι εγώ , μπορεί κάποιος να μην συμφωνήσει

    αλλά όσους βαθμούς έδωσα στα τραγούδια στην διάρκεια του διαγωνισμού

    τους ίδιους βαθμούς έδωσα και στον τελικό ακόμα κι αν με αυτόν τον τρόπο μπορεί να ζημίωσα κάποιο :)

    Το θεωρώ πιο δίκαιο για μένα :)

    Ο τρόπος που βαθμολόγησα ήταν τελείως ξεκάθαρος σε όλη την διάρκεια του διαγωνισμού.

    Βαθμολόγησα τη πρώτη "γεύση" που μου άφησε το καθένα ξεχωριστά, χωρίς πολλές πολλές.. πως να το πω,

    σαν απλός ακροατής , άλλωστε ποτέ δεν ήμουνα της άποψης ότι το καλύτερο τραγούδι

    είναι το πιο τεχνικό ή η πιο τέλεια παραγωγή. Βαθμολόγησα για να μην το κουράζω άλλο(!) το χαρακτηριστικό

    που μου προξένησε την μεγαλύτερη εντύπωση.

    Μπορεί να μην "συμφωνώ" με όλα τα τραγούδια ή με όλους τους στίχους ή με όλες τις ενορχηστρώσεις κλπ

    αλλά εντόπισα σε όλα τα τραγούδια-

    και σε όσους συμμετέχουν- κάτι ξεχωριστό που τους αξίζει πολλά συγχαρητήρια!!!

    Ο διαγωνισμός ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία, με τις ομορφιές του και τις εντάσεις του...!!

    Η μουσική για μένα είναι τα πάντα, ο χαβαλές, ο πόνος, τα ορχηστρικά, τα "σκυλάδικα", τα "έντεχνα" κλπ κλπ

    ξεχώρισα αρκετά τραγούδια

    και σκέφτηκα να γράψω την γνώμη μου για κάθε ένα ξεχωριστά όμως άλλαξα γνώμη (πάλι καλά γιατί βλέποντας το ποστ που έχω γράψει έχω φρικάρει!!!! :)

    Θα πω μόνο τι αστέρια έδωσα και σε πόσα τραγούδια και για όσους αρέσουν τα στατιστικά:

    Τραγούδια τελικού:

    20 τραγούδια 5 αστέρια

    13 τραγούδια 4 αστέρια

    4 τραγούδια 3 αστέρια

    2 τραγούδια 2 αστέρια

    1 αστέρι κανένα

    Τραγούδια συνολικά/γκρουπ:

    5 αστέρια 5+   2+   4+    5+    2+    5+   5+    9 = 36

    4 αστέρια 2+   2+   2+    14+   8+   12+  7+   10 = 57

    3 αστέρια 8+   14+ 12+   11+   14+ 15+  14+  11 = 99

    2 αστέρια 11+ 13+ 13+     6+    9+   4+   14+  8 = 78

    1 αστέρι  12+   6+   6+     1+    5+   1+    0+   0 = 31

    Τα ξανά λέμε μετά τη λήξη του διαγωνισμού :)) 

    Συγχαρητήρια σε όλους και καλή συνέχεια :))

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 04-05-2013 00:19 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης