ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.833 μέλη

    Τα τραγούδια του Τελικού

    nvluc
    10.05.2013, 12:56

    Μία απλή σκέψη...

    Ολες οι συμμετοχές παρέμειναν ανώνυμες κατά την διάρκεια της ψηφοφορίας ώστε να διαφυλαχθεί το αδιάβλητο της διαδικασίας.

    Ομως όπως το μέλος Silverstrike επεσήμανε πολύ σωστά, το τραγούδι "Λέω Λόγια" του Μιχάλη Κλεάνθη και της Ερωφίλης Κλεάνθη είχε παρουσιαστεί πριν από την έναρξη του διαγωνισμού, πριν από την έναρξη της ψηφοφορίας.
    Λεπτομέρειες εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3654#ixzz2SsWYv9gM>

    Συνεπώς η συμμετοχή του κατά την διάρκεια της ψηφοφορίας κάθε άλλο παρά ανώνυμη υπήρξε.

    Την προσωπική μου άποψη για το τραγούδι την έχω αναφέρει σε προηγούμενο σχόλιο.
    Υπέροχη δημιουργία με στίχους όμως που στερούνται αντίστοιχης αξίας με αυτή που χαρακτηρίζει την μουσική, ενορχήστρωση και τελική απόδοση του τραγουδιού.

    Τον αγαπητό Μιχάλη, δεν τον γνωρίζω, αλλά θα ήθελα να τον ακούσω στους "Βατράχους" όπου εμφανίζεται. 
    Τα λίγα δείγματα της δουλειάς του που έχω ακούσει, με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι είναι ένας ιδιαίτερα αξιόλογος δημιουργός.

    Για αυτόν ακριβώς τον λόγο θα περίμενα να είναι ο πρώτος που θα απέσυρε από μόνος του την συμμετοχή του στον διαγωνισμό λόγω μή πλήρωσης των όρων περί ανωνυμίας.

    Η τουλάχιστον θα περίμενα να παραχωρήσει το βραβείο στην αμέσως επόμενη ανώνυμη συμμετοχή.

    Τα ίδια θα ήθελα να συμβούν και για οποιαδήποτε άλλη συμμετοχή δεν πληρεί τους όρους περί ανωνυμίας.

    Οχι ως δείγμα επιβολής τιμωρίας από τους διοργανωτές αλλά ως δείγμα αξιοπρέπειας από τους ίδιους τους δημιουργούς.

    Πιστεύω ότι οι σκέψεις και απόψεις μου είναι προς όφελος αυτού του διαγωνισμού.Οι προθέσεις μου σίγουρα είναι.

    Συμφωνώντας αμέριστα με τον jpapageorge, θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος διαγωνισμός είναι μια σπάνια ευκαιρία με μεγάλο ενδιαφέρον και ουσία. Είχα την ευκαιρία να μοιραστώ μαζί σας κάτι από την ψυχή μου και ταυτόγχρονα να αφουγκραστώ δρόμους πολλών νέων και αξιόλογων δημιουργών.

    Συμφωνώ επίσης με τους φίλους STERGIO56 και mingrelia. Εμείς είμαστε αυτοί που θα προστατέψουμε την τόσο όμορφη προσπάθεια του διαχειριστή και φίλου jorje.

    Επιτρέψτε μου να κλείσω με την αναφορά του αγαπητού eliasmavroskoufis στο παρακάτω γνωμικό :

    Βρίσκεται στον όχλο αυτός που κατηγορεί πάντα τους άλλους

    στον δρόμο της αλήθειας αυτός που κατηγορεί μονάχα τον εαυτό του

    στον δρόμο της σοφίας αυτός που δεν κατηγορεί ούτε τους άλλους αλλά ούτε και τον εαυτό του...


    [ τροποποιήθηκε από τον/την nvluc, 10-05-2013 12:59 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nvluc, 10-05-2013 13:00 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nvluc, 10-05-2013 13:18 ]


    jorge
    10.05.2013, 13:19

    Τι είναι αυτά τα ψεύδη που γράφετε αγαπητέ;

    Ποιοί είναι αυτοί οι όροι που επικαλείστε; Ορίστε οι όροι του διαγωνισμού.

    Πουθενά δεν υπάρχει αυτό που λέτε. Πουθενά. Πουθενά δεν λέμε οτι οι καλλιτέχνες ή ο οποιοδήποτε οφείλει να μην αναφέρει τίτλους ή καλλιτέχνες. Πουθενά.

    Σταματήστε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τις συκοφαντίες γιατί υπάρχουν και όρια.

    ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

    1. Κάθε τραγούδι πρέπει να αποτελεί αυθεντική σύνθεση του καλλιτέχνη ή του συγκροτήματος που το αποστέλλει.

    2. Το τραγούδι μπορεί να είναι είτε δισκογραφημένο, είτε όχι.

    3. Αυτός που στέλνει την αίτηση συμμετοχής, πρέπει να είναι είτε ο συνθέτης, είτε ο στιχουργός, είτε ο ερμηνευτής, είτε συνεργάτης του καλλιτέχνη / γκρουπ που στέλνει το τραγούδι. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να έχει λάβει άδεια από όλους τους συντελεστές του τραγουδιού, προκειμένου να το στείλει στον Διαγωνισμό. Η λήψη αδείας, δεν είναι σε καμιά περίπτωση ευθύνη του MusicHeaven.

    4. Δεν επιτρέπεται η χρήση δείγματος (sample) από άλλο τραγούδι το οποίο έχει ήδη εκδοθεί σε οποιαδήποτε μορφή, αναλογική ή ψηφιακή.

    5. Κάθε συγκρότημα / ερμηνευτής / συνθέτης / στιχουργός μπορεί να συμμετάσχει με ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ. Κατ' εξαίρεση επιτρέπονται επιπλέον συμμετοχές, όταν κάποιος που ήδη συμμετέχει ως συντελεστής σε κάποιο τραγούδι, έχει διαφορετικό ρόλο σε κάποιο άλλο τραγούδι. Για παράδειγμα, μπορεί να γίνουν δεκτές και οι 2 συμμετοχές κάποιου, όταν στην μία είναι ο στιχουργός και στην άλλη ο συνθέτης. Δεν επιτρέπεται όμως στα 2 τραγούδια ο ίδιος συντελεστής να έχει τον ίδιο ρόλο.

    6. Οι δημιουργοί των τραγουδιων παραχωρούν τα δικαιώματα εκτέλεσης του τραγουδιού, και μόνο αυτά, στο MusicHeaven προκειμένου το MusicHeaven να έχει το δικαίωμα να τα διαθέτει για ακρόαση στους ψηφοφόρους. Επίσης, ο διαγωνιζόμενος με τη συμμετοχή του αποδέχεται πλήρως οτι παραχωρεί το δικαίωμα εκτέλεσης (και μόνο) στο MusicHeaven χωρίς οικονομικό αντάλλαγμα και δεν αξιώνει καμιά οικονομική, εμπορική ή νομική απαίτηση στο μέλλον. Σε περίπτωση που το τραγούδι επιλεχθεί στα πρώτα 20 (TOP-20) του Διαγωνισμού, τότε ο διαγωνιζόμενος δέχεται το τραγούδι του να είναι διαθέσιμο για ακρόαση (όχι download) στη σελίδα του Διαγωνισμού, στα πλαίσια όσων αναφέρονται στην ενότητα ΤΕΛΙΚΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ & ΒΡΑΒΕΙΑ, παράγραφος 2.

    7. Οι στίχοι των τραγουδιών μπορούν να είναι ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ.

    8. Μπορούν να συμμετέχουν και ορχηστρικά (instrumental) κομμάτια.

    9. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα μέλη του MusicHeaven, ανεξαρτήτως ηλικίας.

    10. Δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής όσα τραγούδια συμμετείχαν σε προηγούμενους διαγωνισμούς του MusicHeaven.

    11. Σε περίπτωση που η φόρμα συμμετοχής δεν είναι σωστά συμπληρωμένη ή δεν έχουν τηρηθεί όλοι οι όροι του διαγωνισμού, η συμμετοχή δεν θα θεωρείται έγκυρη.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 10-05-2013 13:20 ]


    mary_omikron
    10.05.2013, 13:21

    Παράθεση:

    Το μέλος nvluc στις 10.05.2013, 12:56 έγραψε...

    Συνεπώς η συμμετοχή του κατά την διάρκεια της ψηφοφορίας κάθε άλλο παρά ανώνυμη υπήρξε.

    Και τα μηνύματα που έρχονταν σωρηδόν κάθε που άνοιγε γκρουπ γνωστοποιώντας τους δημιουργούς και ζητώντας ψήφο? 

    Και τους "αλεξιπτωτιστές" που έμπαιναν (πρώτη και τελευταία τους φορά) οι ίδιοι και οι φίλοι τους στο chat στέλνοντας πριβέ ή και στο main ακόμη, ζητώντας ψήφο?

     Εξ ίσου παράτυποι σύμφωνα με τον τρόπο σκέπτεσθαι ορισμένων.

    Να κάνουμε λογοκρισία στα προσωπικά μηνύματα και στα πριβέ του chat? Nα διαγράφονται οι παραβάτες και να αποκλείονται οι δημιουργίες? 

    Ανέφικτα και ανεπίτρεπτα πράγματα, τόσον από πλευράς πρακτικής όσον και από πλευράς νοοτροπίας.

     


    ChristosMoustakas
    10.05.2013, 13:27

    Νομίζω ότι οι Όροι του Διαγωνισμού βάζουν τα πράγματα στη θέση τους και λύνουν κάθε παρεξήγηση χωρίς να αφήνουν κανένα περιθώριο περαιτέρω συζήτησης.

    Φωνάξαμε, βρίσαμε, παρεκτραπήκαμε... ας αφήσουμε τώρα τα τραγούδια να μιλήσουν από μόνα τους και το διαγωνισμό να χαρεί την τελευταία του εβδομάδα με ησυχία, σεβασμό και χαρά.

    Γιατί τέτοιου είδους διαγωνισμοί θα πρέπει να είναι γιορτή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ChristosMoustakas, 10-05-2013 13:27 ]


    nvluc
    10.05.2013, 14:01

    Αγαπητέ Γιώργο, 

    δεν μπορώ να υποθέσω γιατί ανεβάζεις τους τόνους και προκαλείς με προσβλητικό ύφος.

    Εγραψες :

    -------------------------------------------------

    Τι είναι αυτά τα ψεύδη που γράφετε αγαπητέ;

    Ποιοί είναι αυτοί οι όροι που επικαλείστε; Ορίστε οι όροι του διαγωνισμού.

    Πουθενά δεν υπάρχει αυτό που λέτε. Πουθενά. Πουθενά δεν λέμε οτι οι καλλιτέχνες ή ο οποιοδήποτε οφείλει να μην αναφέρει τίτλους ή καλλιτέχνες. Πουθενά.

    Σταματήστε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τις συκοφαντίες γιατί υπάρχουν και όρια.

    -------------------------------------------------

    Δεν ψεύδομαι και θεωρώ προσβολή να με αποκαλείς ψεύτη.

    Είναι γεγονός ότι όλες οι συμμετοχές μετείχαν στην ψηφοφορία ανώνυμα. Τα στοιχεία των δημιουργών ανακοινώνονταν μετά το πέρας της ψηφοφορίας -εκτός από τα πέντε πρώτα που συνέχιζαν στον τελικό.

    Σε αυτό αναφέρομαι ως όρο του διαγωνισμού ή εάν διαφωνείς με την λέξη, ως συνθήκη του διαγωνισμού.

    Κάποια τραγούδια ήταν ήδη γνωστά αφού το ίδιο το MusicHeaven είχε προβεί σε κοινοποίηση του τίτλου και των συντελεστών του. Αυτά τα τραγούδια συμμετείχαν κατόπιν σε ψηφοφορία με τον ίδιο τίτλο και το ίδιο περιεχόμενο. Εάν αυτό δεν είναι παραβίαση της συνθήκης περί ανώνυμης συμμετοχής στην ψηφοφορία, συνθήκη που ίσχυε για όλα τα υπόλοιπα τραγούδια, τότε τί είναι ;

    Προσβολή επίσης θεωρώ το να με αποκαλείς συκοφάντη.

    Μοναδικό μου μέλημα ήταν να συμβάλλω στην προστασία ενός διαγωνισμού που θεωρούσα αξιόλογο.

    Ειλικρινά θεωρώ πως το όλο θέμα είναι ένα ατόπημα χωρίς κρυφό δόλο και θα αρκούσε μια αξιοπρεπής άποκατάσταση αυτού του ατοπήματος.

    Δεν διεκδικώ το αλάθητο. Αυτό το αφήνω σε εσένα.

    Αλλά δεν δέχομαι προσβολές από κανέναν.

    Ευχαριστώ για την φιλοξενία.


    jorge
    10.05.2013, 14:10

    Να είστε πιο προσεκτικός, καθώς αυτό που θεωρείτε εσείς ως "απλό λάθος" για εμάς είναι προσβολή. Ναι, είναι προσβολή και συκοφαντία και ψέμα να λέτε οτι κάποιο από τα τραγούδια ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΒΕΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ. Για όνομα. Αυτό δεν το έχει γράψει ή δεν το έχει υπονοήσει κανείς ως τώρα.

    Δείτε τι γράψατε:

    Παράθεση:

    Το μέλος nvluc στις 10.05.2013, 12:56 έγραψε...

    Για αυτόν ακριβώς τον λόγο θα περίμενα να είναι ο πρώτος που θα απέσυρε από μόνος του την συμμετοχή του στον διαγωνισμό λόγω μή πλήρωσης των όρων περί ανωνυμίας.

    Τα ίδια θα ήθελα να συμβούν και για οποιαδήποτε άλλη συμμετοχή δεν πληρεί τους όρους περί ανωνυμίας.

    Εφόσον αναθεωρήσετε ξεκάθαρα και ζητήσετε συγνώμη, είμαι πρόθυμος να κάνω το ίδιο για την έντονη αντίδρασή μου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 10-05-2013 14:11 ]


    TRAVELOGUE
    10.05.2013, 14:13

    Καλημέρα σε όλους!

    Καταρχήν, θέλω να πω πως τα σχόλια περί στησίματος του διαγωνισμού, διαπλοκής των διοργανωτών και του Χόρχε προσωπικώς, τα θεωρώ απολύτως φαιδρά! ΑΠΟΛΥΤΩΣΣΣΣΣ!!!! (που έλεγε κι ο Βενιζέλος! μόνο που αυτός υποκρινόταν,ως συνήθως. Εγώ το εννοώ & το πιστεύω και στηρίζω 100% τα τρία τελευταία post του Χόρχε στο συγκεκριμένο topic!!)

    Τέτοιου είδος διαπλοκές, όσοι τις... φαντασιώνονται, ας ψάξουν σε τίποτα διαγωνισμούς επιδοτήσεων από ΕΣΠΑ, Υπουργείο Ανάπτυξης κτλ. Όχι στο music heaven!

    Νομίζω πως ο μόνος τρόπος να διασφαλιστεί η απόλυτη και πλήρης ανωνυμία (ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΕΤΟΙΟΣ ΟΡΟΣ!!!!) των συμμετεχόντων στο διαγωνισμό, θα ήταν εφόσον η κρίση των τραγουδιών, διεξαγόταν στα πλαίσια μία συγκεκριμένης κάστας κριτών, οι οποίοι θα λειτουργούσαν μυστικά στα πρότυπα ομάδας ενόρκων χωρίς καν να γνωστοποιείται εκ των προτέρων ποια τραγούδια συμμετέχουν!

    Σε αυτήν την περίπτωση, βεβαίως, η δυνατότητα του ελεύθερου διαλόγου θα εκμηδενιζόταν και βεβαίως η όποια διάθεση για πλουραλισμό θα πήγαινε περίπατο! Εκεί να δείτε, σχόλια που θα υπήρχαν για διαπλοκές σε πρωτοσέλιδα άλλων forum ασφαλώς, αφού στο δικό μας δεν θα υπήρχε ανάλογη δυνατότητα, στα πλαίσια της απόλυτης φίμωσης για να μη διαρρεύσουν ονόματα! (Ενδιεκτικά αναφέρω: "Στην κριτική επιτροπή έχουν βγει μαχαίρια", "φακελάκια με αμύθητα ποσά κάνουν κύκλους κάτω από το τραπέζι", "κρυφή κάμερα του Τριανταφυλλοπουλου καταγράφει λεπτό - λεπτό την ασυδοσία και τη σπατάλη στα λουκούλεια γεύματα της κριτικής επιτροπής" και άλλα σχετικά)

    Από τη στιγμή που ορθά, κατά την άποψή μου πάντα, έχει επιλεγεί η ελευθερία στο διάλογο, είναι αυτονότο ότι η ανωνυμία δεν θα μπορούσε να αποτελεί και όρο του διαγωνισμού. Ήδη, η Μαίρη_Όμικρον ανέφερε περιστατικά που το αποδεικνύουν!

    Πραγματικά, όμως δεν μπορώ να καταλάβω, με ποιο τρόπο λειτουργεί θετικά, η θελημένη ή αθέλητη δημοσιοποίηση ενός ονόματος. Καταρχήν, από τις αντιδράσεις πολλών, μάλλον λειτουργεί αρνητικά. Επιπλέον, αν πάρουμε για παράδειγμα το "Λέω λόγια", δεν νομίζω να πήρε παραπάνω ή παρακώτω βαθμούς επειδή είναι του Μιχάλη Κλεάνθη και όχι επειδή είναι πράγματι ένα πολύ καλό τραγούδι. Δηλαδή τι; Έμαθα εγώ ότι ειναι του Κλεάνθη και πάω και ψηφίζω επειδή είναι γνωστός μου, φίλος μου, πρώην γκομενός μου (!)  ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο; Καταρχήν, αν ίσχυε αυτό, θα γνώριζα εκ των προτέρων ποιο είναι το τραγούδι και σε ποιον ανήκει! Δεν θα περίμενα να δημοσιοποιηθεί  - και καλά - πλαγίως και τεχνηέντως το όνομα!

    Αν πάλι δεν τον ήξερα και μάθαινα σε ποιον ανήκει, και πάλι θα με ενδιέφερε το ίδιο το τραγούδι παρά ο δημιουργός του ή ερμηνευτής του! (Δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή μου κυκλοφορία του τραγουδιού σε βιντεο κλιπ με το Μιχάλη Κλεάνθη να το χορογραφεί χωρίς μπλουζάκι ως άλλος Σάκης Ρουβάς για να ψαρώσω αδιαφορώντας για την καλλιτεχνική αξία του τραγουδιού!!) Το τονίζω εσκεμμένα γιατί μου φαίνεται έχουμε ξεχάσει ότι μιλάμε για διαγωνισμό τραγουδιού και όχι για πασαρέλα καλλιτεχνών.

    Μάλλον όσοι μπαίνουν στην εύκολη κριτική όπως αυτές που διαβάζω τόσες μέρες, υιοθετούν λογικές τέτοιου τύπου, παρά καλλιτεχνικές!

    Την καλημέρα μου!

    Καλή επιτυχία σε όλους!


    nvluc
    10.05.2013, 14:45

    ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ & ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ

    9. Οι ψηφοφόροι δεν θα βλέπουν στοιχεία του τραγουδιού ή των καλλιτεχνών, ώστε να δώσουν προσοχή μόνο στο ίδιο το τραγούδι.

    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=MusicContest&file=view&cid=4#ixzz2St5jVBxj

    Στο εν λόγω τραγούδι, υπήρξε εκτεταμένη αναφορά μέσα από το MusicHeaven

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3654#ixzz2SsWYv9gM>

    και μάλιστα μόλις λίγες μέρες πριν ξεκινήσει η ψηφοφορία (Παρασκευή 28 Δεκεμβρίου 2012).

    Το γεγονός παραμένει ότι οι συνθήκες διεξαγωγής του διαγωνισμού δεν ήταν ίδιες και απαράλλαχτες για όλες τις συμμετοχές.

    Πολλοί σκέφτεστε "ε και τί με αυτό...".

    Ασχετα με το εάν η κοινοποίηση των συντελεστών του συγκεκριμένου τραγουδιού έπαιξαν σημαίνοντα ρόλο στην κατάταξή του ή όχι, άσχετα με την καλλιτεχνική αξία του, το γεγονός των διαφορετικών συνθηκών παραμένει.

    Δεν καταφέρομαι εναντίον του τραγουδιού ή των συντελεστών του.Τους εύχομαι τα καλύτερα.

    Επισημαίνω όμως ένα ατόπημα που μπορεί να χαρακτηριστεί τουλάχιστον ως ατυχές.

    Εάν συνεχισθεί ο διαγωνισμός - που το εύχομαι -, ας γνωστοποιούνται εξ΄αρχής τα στοιχεία όλων των συμμετοχών ή ας παραμείνουν πραγματικά ανώνυμα για όλους ανεξαιρέτως.

    Γιώργο, τα τονισμένα γράμματα (bold) στην φράση μου πέρι όρων ανωνυμίας τα έβαλες εσύ στο δικό σου σχόλιο και δεν υπήρχαν στο δικό μου.

    Την συγγνώμη σου υπό όρους δεν την επιζητώ ούτε και την αποδέχομαι.

    Εκφράστηκες όπως πραγματικά ήθελες. 

    Χωρίς να αποδέχομαι τις ύβρεις και τις προσβολές σου, επιμένω να καταδεικνύω το εξόφθαλμο και το προφανές.

    Καλή συνέχεια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nvluc, 10-05-2013 14:47 ]


    STERGIO56
    10.05.2013, 14:58
    Eκείνο που εγώ μέμθηκα ήταν η σχέση των 2 τραγουδιών με τη χορηγό εταιρία.Και από ότι είδα όλοι οι "διαμαρτυρόμενοι" τρόπο τινά εστίασαν σε αυτό και μόνο.Πέστε μου εσείς αν υπήρχε περίπτωση να το δω "αθώα" το όλο θέμα.Αν θυμάμαι καλά η ίδια η χορηγός προέτρεπε ακόμα και στο facebook να ψηφίσουν τα "λόγια" που κατά τα λοιπά κανείς δεν αντιλέγει ότι είναι ωραίο κομμάτι.Και μην αρχίσετε να μου λέτε πως γινόταν να προτρέπει τη στιγμή που συγκεκριμένα άτομα και από συγκεκριμένη ημερομηνία ως μέλη έχουν δικαίωμα ψήφου.Αλήθεια ας βγει ένας εκπρόσωπος της χορηγού να εξηγήσει το λόγο γιατί είχαν μπει σ'αυτήν τη διαδικασία, εφόσον αυτοί ήταν οι κανόνες.Τόσο αφελείς είναι?Ειδικά αν η εν λόγω εταιρία δεν είχε κάτι να κερδίσει από αυτό Θα ήταν ενδιαφέρουσα το λιγότερο μία εξήγηση από μέρους της.Και όχι δεν ψάχνει κανείς φαντάσματα.Απλά δώσαμε μία περιγραφή για ένα δεδομένο και βάσει της πραγματικότητας ότι τα 2 τραγούδια της εταιρίας προηγούνται σταθερά στις 2 πρώτες θέσεις.Τα 2 τραγούδια κυκλοφόρησαν ουσιαστικά τις μέρες του διαγωνισμού και νομίζω άνετα θα μπορούσε να εκλάβει κάποιος τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό σαν μία ωραιότατη διαφήμιση ..που θα μπορούσε έξυπνα να κάνει η χορηγός εταιρία.Ούτε συνομωσίες ψάχνουμε ούτε τίποτα.Αλλά να πω και το άλλο βασισμένος και πάλι στις ημερομηνίες που βγήκαν τα συγκεκριμένα τραγούδια στην επικαιρότητα, τα οποία επαναλαμβάνω μπορεί να είναι αξιολογότατα.Γιατί δεν έστειλαν οι δημιουργοί τους κάποιο άγνωστο κομμάτι και επέλεξαν αυτά τα συγκεκριμένα, τα οποία όλως τυχαίως είναι στις δύο πρώτες θέσεις επαναλαμβάνω?Ο τελικός έχει πολύ ωραία τραγούδια, κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό,όπως και τα προαναφερθέντα.Αλλά σε οποιονδήποτε "ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ" επαναλαμβάνω απαγορεύεται συνήθως η οποιαδήποτε σχέση με χορηγούς,συγγενείς κτλ.κάθε άλλο εν δυνάμει προκαλεί ερωτήματα.Και όπως είπα και παραπάνω μιλάμε για "ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ" και όχι για μία απλή έκθεση ή ακρόαση τραγουδιών.Και ποιός είπε ότι επικροτούμε τις "κρυφές"προσεγγίσεις όσοι από μας ανέδειξαν αυτό το θέμα?Δηλαδή τόσο κακό είναι αν αυτό κίνησε το ενδιαφέρον μας?Πολλών από μας το ενδιαφέρον για τα τραγούδια τελείωσε με τη συμμετοχή μας στην πρώτη φάση. Κανείς δεν είπε ότι δεν του άρεσε που συμμετείχε-φυσικά και μας άρεσε και δίνουμε συγχαρητήρια στους διοργανωτές γι'αυτό.Ούτως ή άλλως πείτε μου ποιος δε θέλει μία ευκαιρία να γίνει λίγο πιο γνωστός και να πετύχει πράγματα κάνοντας αυτό που αγαπάει πάρα πολύ.Και γιατί είναι μεμπτό να επισημαίνονται ορισμένα πράγματα όταν μας προκαλούν άσχημη εντύπωση?Ο καθένας μπορεί να πιστεύει αυτό που θέλει αρκεί αυτό που πιστεύει να το εκφράζει με ευγένεια πάνω απ'όλα.Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν,έχω όμως το δικαίωμα να σχηματίζω μία άποψη και να την εκφράζω με τα δικά μου επιχειρήματα.Όπως και ο καθένας νομίζω.Δεν απαξιώνω κανέναν διαγωνισμό εκφραζόμενος,ούτε θεωρώ ότι υποβιβάζω τον εαυτό μου και ότι ρίχνω το επίπεδό μου, λέγοντας αυτά που νιώθω και έχω στο μυαλό μου έχοντας μπροστά μου κάποια δεδομένα.Ελπίζω λοιπόν τουλάχιστον να καταλάβετε την τοποθέτησή μου.Όσον αφορά το πόσο συχνά μπαίνει κάποιος εδώ για να εκφράσει την άποψή του..γιατί θα πρέπει να θεωρείται και αυτό μεμπτό?Όταν κάποιος νιώθει κάτι θα μπει και θα το πει.Ελευθερία και δημοκρατία να έχουμε να ακούμε και να εισακουγόμαστε!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STERGIO56, 10-05-2013 15:02 ]


    jorge
    10.05.2013, 15:07

    Μα τι ακριβώς πας να δημιουργήσεις τώρα nvluc;

    Νέους όρους;

    Οι όροι υπάρχουν από την αρχή, εκεί.

    Τους παρέθεσα.

    Τους παρέβη κανείς;

    Όχι.

    Και σ' αυτα που συνεχίζεις - μάλλον πονηρά, δεν μπορώ να σκεφτώ για ποιό άλλο λόγο μπορεί να το κάνεις - να αναφέρεις περί ανωνυμίας:

    Το "9. Οι ψηφοφόροι δεν θα βλέπουν στοιχεία του τραγουδιού ή των καλλιτεχνών, ώστε να δώσουν προσοχή μόνο στο ίδιο το τραγούδι" αναφέρεται στις σελίδες του διαγωνισμού, στη σελίδα ψηφοφορίας και αποτελεσμάτων.

    To τηρήσαμε;

    Απόλυτα.

    Το άρθρο που επικαλείσαι είναι στο Περιοδικό. Δεν απαγορεύεται το παραμικρό, και στο Forum και στο Περιοδικό και ΠΑΝΤΟΥ, το ξαναλέω.

    Φτιάξε έναν Διαγωνισμό με τους όρους που θέλεις. Εδώ υπάρχουν αυτοί που υπάρχουν και έχουμε όλοι αποδεχθεί.

    Παράθεση:

    Το μέλος nvluc στις 10.05.2013, 14:45 έγραψε...

    Γιώργο, τα τονισμένα γράμματα (bold) στην φράση μου πέρι όρων ανωνυμίας τα έβαλες εσύ στο δικό σου σχόλιο και δεν υπήρχαν στο δικό μου.

    Κακό είναι να επισημάνω που βρίσκεται το λάθος σου;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 10-05-2013 15:09 ]


    jorge
    10.05.2013, 15:21

    Στέργιο, οι απόψεις σας είναι απολύτως σεβαστές, όπως και όλων όσων εκφράζονται χωρίς να γράφουν ανακρίβειες. Σε αυτές ανταπαντούμε και όχι στο δικαίωμα της έκφρασης.

    Παράθεση:

    Το μέλος STERGIO56 στις 10.05.2013, 14:58 έγραψε...

    Αν θυμάμαι καλά η ίδια η χορηγός προέτρεπε ακόμα και στο facebook να ψηφίσουν τα "λόγια"

    Παράθεση:

    Το μέλος STERGIO56 στις 10.05.2013, 14:58 έγραψε...

    Αλήθεια ας βγει ένας εκπρόσωπος της χορηγού να εξηγήσει το λόγο γιατί είχαν μπει σ'αυτήν τη διαδικασία, εφόσον αυτοί ήταν οι κανόνες.

    Δεν απαγορεύεται, όπως δεν απαγορεύθηκε σε κανέναν, γιατί δεν μπορούμε να γίνουμε αστυνομικοί. Το ξαναέγραψα. Δεκάδες γκρουπ και καλλιτέχνες διαφήμισαν εκτός και εντός MusicHeaven το τραγούδι τους.

    Αυτός ο διαγωνισμός, ναι, έχει αυτό το στοιχείο της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ. Δεν είναι συνηθισμένο, δεν είναι κατανοητό, ίσως δεν αρέσει σε πολλούς, αλλά έτσι αποφασίστηκε και σε αυτό πήραμε όλοι μέρος.

    Διαβάστε τους όρους


    nvluc
    10.05.2013, 16:03

    Γιώργο, 

    είπες "Κακό είναι να επισημάνω που βρίσκεται το λάθος σου;"

    Σου απαντώ ότι κακό είναι να το κάνεις προσπαθώντας να δημιουργήσεις λανθασμένες εντυπώσεις.

    Είπες "Τους παρέβη κανείς (τους όρους); "

    Σου απαντώ ότι τύποις δεν τους παρέβη κανείς. Ουσιωδώς τους παρέβη η ιστοσελίδα σου, μέσω του άρθρου του περιοδικού την συγκεκριμένη μάλιστα ημερομηνία.

    Είπες "Και σ' αυτα που συνεχίζεις - μάλλον πονηρά, δεν μπορώ να σκεφτώ για ποιό άλλο λόγο μπορεί να το κάνεις - να αναφέρεις περί ανωνυμίας"

    Σου απαντώ ότι με την φράση σου "μάλλον πονηρά" προσπαθείς και πάλι να δημιουργήσεις εντυπώσεις.

    Επαναλαμβάνω ότι μοναδικό μου μέλημα είναι να υπερασπιστώ την όμορφη προσπάθεια που εσύ ξεκίνησες. 

    Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που εσύ αρνείσαι να σκεφτείς.

    Είπες "Το "9. Οι ψηφοφόροι δεν θα βλέπουν στοιχεία του τραγουδιού ή των καλλιτεχνών, ώστε να δώσουν προσοχή μόνο στο ίδιο το τραγούδι" αναφέρεται στις σελίδες του διαγωνισμού, στη σελίδα ψηφοφορίας και αποτελεσμάτων.To τηρήσαμε;"

    Σου απαντώ ότι τύποις ναι, το τηρήσατε. Ουσιωδώς όχι.

    Είπες "Φτιάξε έναν Διαγωνισμό με τους όρους που θέλεις."

    Σου απαντώ ότι πριν ξεκινήσω έναν άλλον διαγωνισμό - κάτι που πιθανότατα να μην το καταφέρω ποτέ στο επιπέδο που το έχεις κάνει ήδη εσύ - επιλέγω να συνεισφέρω ουσιαστικά στην βελτίωση του δικού σου διαγωνισμού.

    Ο φίλος STERGIO56 σχολίασε ότι "σε οποιονδήποτε "ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ" απαγορεύεται συνήθως η οποιαδήποτε σχέση με χορηγούς,συγγενείς κτλ. καθώς κάθε άλλο εν δυνάμει προκαλεί ερωτήματα".

    Συμφωνά απόλυτα μαζί του.

    Δεν προσπαθώ να μειώσω μια τόσο ωραία διαδικασία στην οποία άλλωστε και εγώ συμμετείχα.

    Προσπαθώ να την κάνω όσο αψεγάδιαστη μπορεί να γίνει, κάτι που θέλω να πιστεύω σε βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

    Νίκος

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nvluc, 10-05-2013 16:05 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nvluc, 10-05-2013 16:12 ]


    jorge
    10.05.2013, 16:23

    Παράθεση:

    Το μέλος nvluc στις 10.05.2013, 16:03 έγραψε...

    Είπες "Τους παρέβη κανείς (τους όρους); "

    Σου απαντώ ότι τύποις δεν τους παρέβη κανείς. Ουσιωδώς τους παρέβη η ιστοσελίδα σου, μέσω του άρθρου του περιοδικού

    Ποιόν όρο παρέβη; Γράψτον.


    KRISTHESS
    10.05.2013, 16:56

    Εγώ πάντως αντιλαμβάνομαι πλήρως το σκεπτικό γι'αυτό που ειπώθηκε περί της χορηγού εταιρίας..Ασχέτως του πανέμορφου τραγουδιού που συζητήθηκε, για μένα η χορηγός εταιρία θα έπρεπε να είναι τελείως ουδέτερη.

    Το post στο Facebook το είχα δει και εγώ και το θεώρησα τουλάχιστον άτοπο από μέρους τους. Όταν είσαι χορηγός δεν κάνεις τέτοιες ανακοινώσεις ΠΟΥΘΕΝΑ-αλλά και δε χρειάζεται-γιατί κακώς δημιουργείς λαθεμένες εντυπώσεις.Και επαναλμβάνω την πρότασή μου για τον επόμενο διαγωνισμό..μη δισκογραφημένα τραγούδια! ίσως αυτό να είναι λύση..σε όλα τα παρατράγουδα ,τις κακίες ,τις ζήλειες αλλά και την αδικία που μπορεί να αισθάνονται κάποιοι.Συμφωνώ αρκετά με αυτά που λέει ο STERGIO56.Και προσθέτω ότι δεν ήταν απαραίτητο όλο αυτό.

    Το πρώτο κομμάτι ανεξαρτήτως πάντως για μένα άξια βρίσκεται στην πρώτη θέση.Από τα καλύτερα που έχω ακούσει σε διαγωνισμό.Και η αξία πρέπει να αναγνωρίζεται.Αυτή δεν εκπροσωπείται από καμία εταιρία.Αν δεν υπάρχει, δε βγαίνει ποτέ στην επιφάνεια..δε μπα να κάνεις και τάμα!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-05-2013 16:58 ]


    nvluc
    10.05.2013, 17:13

    Γιώργο,

    κουράζομαι να επαναλαμβάνομαι όπως και εσύ, είμαι σίγουρος.

    Τυπικά όλοι οι όροι τηρήθηκαν...!!! Δεν μπορώ να το ξαναπώ...

    Εκατοντάδες τραγούδια συμμετείχαν στην ψηφοροφία ανώνυμα.

    Σε ένα εξ αυτών, το περιοδικό του MusicHeaven αναφέρθηκε εκτενώς σε άρθρο του, παραθέτοντας τα πλήρη στοιχεία του τραγουδιού και των δημιουργών του, λίγες μέρες πριν από την έναρξη της ψηφοφορίας.

    Εσύ αυτό το θεωρείς σωστό.

    Εγώ όχι.

    Δύο τραγούδια που συμμετείχαν και ξεχωρίζουν στις πρώτες θέσεις - δικαίως ή αδίκως (γούστα είναι αυτά) - συνεργάζονται στενά με έναν εκ των χορηγών.

    Εσύ αυτό το θεωρείς σωστό.

    Εγώ όχι.

    Ασχέτως με την αξία τους, δεν θα έπρεπε να συμμετέχουν ώστε η τυχούσα διάκρισή τους να μην εγείρει ερωτήματα.Οπερ και εγένετο.

    Είμαστε σίγουροι ότι εάν οι δύο παραπάνω παράμετροι ίσχυαν για όλες τις συμμετοχές ή για καμία καθολικά, τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα ήταν ίδια ;

    Εσύ προφανώς το πιστεύεις αυτό. 

    Εγώ δεν ξέρω.Διατηρώ εύλογα τις αμφιβολίες μου.

    Ο φίλος ypesyntelikos δεν γνωριζω σε ποιόν όμιλο αδικημένων καλλιτεχνών αναφέρεται.

    Ισως να γνωρίζει όμως εκείνος τον ΟΑΠΑΚ (Ομιλος Αποχαυνωμένων Ακροατών) με μέλη του όλους όσους αποδέχονται αβίαστα ό,τι τους σερβίρουν και με οποιοδήποτε τρόπο, χωρίς να περιορίζονται στον κλάδο της μουσικής αποκλειστικά. 

    Για να κλείσω αυτό το θέμα, θεωρώ πως τα δύο ατοπήματα που προανέφερα δεν καταφέρνούν τίποτε άλλο από το να στερούν στα συγκεκριμένα τραγούδια, την όποια αληθινή αξία έχουν.

    Αλλάζοντας διάθεση, θέλω να δώσω ανάμεσα σε τόσες άλλες υπέροχες δημιουργίες, τα συγχαρητήριά μου στα τραγούδια "Μια Υπέροχη Μέρα" ,"Για Πάντα","Σ'αυτόν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή"και "Φόβος".


    jorge
    10.05.2013, 18:38

    Παράθεση:

    Το μέλος nvluc στις 10.05.2013, 17:13 έγραψε...

    Τυπικά όλοι οι όροι τηρήθηκαν...!!! Δεν μπορώ να το ξαναπώ...

    Ωραία.

    Παράθεση:

    Το μέλος nvluc στις 10.05.2013, 17:13 έγραψε...

    Σε ένα εξ αυτών, το περιοδικό του MusicHeaven αναφέρθηκε εκτενώς σε άρθρο του, παραθέτοντας τα πλήρη στοιχεία του τραγουδιού και των δημιουργών του, λίγες μέρες πριν από την έναρξη της ψηφοφορίας.

    Εσύ αυτό το θεωρείς σωστό.

    Εγώ όχι.

    Οκ. Τότε θα πρέπει να θεωρείς επίσης λάθος κάθε αναφορά οποιουδήποτε τραγουδιού, οπουδήποτε και με οποιονδήποτε τρόπο έγινε αυτή.

    Παράθεση:

    Το μέλος nvluc στις 10.05.2013, 17:13 έγραψε...

    Δύο τραγούδια που συμμετείχαν και ξεχωρίζουν στις πρώτες θέσεις - δικαίως ή αδίκως (γούστα είναι αυτά) - συνεργάζονται στενά με έναν εκ των χορηγών.

    Εσύ αυτό το θεωρείς σωστό.

    Εγώ όχι.

    Κρίμα, διότι το MusicHeaven και οι χορηγοί δεν συνεργάζονται καθόλου. Η μόνη συνεργασία που θα έχουν οι χορηγοί θα είναι με τους νικητές. Από εμάς οι χορηγοί απλά ενημερώνονται.

    Παράθεση:

    Το μέλος nvluc στις 10.05.2013, 17:13 έγραψε...

    Είμαστε σίγουροι ότι εάν οι δύο παραπάνω παράμετροι ίσχυαν για όλες τις συμμετοχές ή για καμία καθολικά, τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα ήταν ίδια ;

    Εσύ προφανώς το πιστεύεις αυτό. 

    Εγώ δεν ξέρω.Διατηρώ εύλογα τις αμφιβολίες μου.

    Προφανώς και το πιστεύω.

    Διότι δεν υπάρχει περίπτωση να άφηνα χορηγό να μου πει το παραμικρό περί συμμετοχής τραγουδιών. Απλά θα μέναμε με έναν χορηγό λιγότερο, όπως μείναμε και με μια "αλυσίδα πολιτισμού", όταν κάποιοι τόλμησαν και με πήραν τηλέφωνο για να αλλάξω ένα άρθρο που συνέδεε το αφεντικό τους με τον Τσοχατζόπουλο.

    Το πιστεύω επίσης επειδή το promotion που έχουν κάνει άλλοι εδώ μέσα και παραέξω (και ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ, δεν απαγορεύεται) είναι πολλαπλάσιο από την απλή αναφορά τίτλων που έγινε κατά το copy-paste ενός Δελτίου Τύπου που βάλαμε και για το οποίο κατηγορούμαστε.

    Επίσης, είμαι πολύ σίγουρος οτι όσο επηρέασε το Δελτίο Τύπου την κρίση των ψηφοφόρων, άλλο τόσο έχει επηρεάσει η επίθεση τόσο προς αυτά, όσο και προς άλλα τραγούδια, από διάφορους ανώνυμους ή καλοθελητές ή και δημιουργούς που κάνουν promo το τραγούδι τους ή διασύρουν "με το γάντι" τα υπόλοιπα.

    Για τους παραπάνω λόγους, θεωρώ οτι αυτά που ανέφερες δεν επηρεάζουν τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Ο "ντόρος" όμως που δημιουργήθηκε, μπορεί να το επηρεάσει. Αρνητικά ή θετικά, δεν το γνωρίζω.


    blogarismenos-enge-falos
    11.05.2013, 03:03

    Συγνώμη για την παρέμβαση - οπτική μου γωνία.
    Οι όροι του διαγωνισμού είναι όντως απλοί.

    Δισκογραφικές μπορούν να προωθούν τα τραγούδια τους
    Επαγγελματίες μουσικοί μπορούν να συναγωνίζονται με ερασιτέχνες
    Οι MUSICHEAVEN ακροατές και πάλι αποφασίζουν το άξιο.

    Άν οι ερασιτέχνες καταφέρουν και βρίσκονται μέσα στην 20αδα
    ή ακόμα και στην τυχερή τριάδα τότε έχουν καταφέρει τόσα
    όσα επαγγελματίες μουσικοί με επιχειρηματική προώθηση και
    τεχνική κατάρτιση δεν έφτασαν αγγίζοντας καρδιές και αυτιά
    μέσα απο την καθημερινή πληρωμένη δουλειά τους που μέρα
    με την μέρα γίνεται λόγω τρίβής και νομοτελειακά όλο και πιο
    ώριμη.

    Εντωμεταξύ χιλιάδες αυτιά ακούνε όλα τα τραγουδια.
    Απορώ αφού βγαίνουν όλοι κερδισμένοι προς τί ο σπαραγμός.
    Για το τυπικό έπαθλο του διαγωνισμού;
    Νικήτές είναι όλοι


    sympetheros
    11.05.2013, 07:55

    H γκρίνια και το κυνήγι μαγισσών τείνει να γίνει εθνικό μας σπορ όταν τα πράγματα δεν πηγαινουν για μας όπως θα θέλαμε....

    Τόση χόλη και κατηγορίες και ''ηθελημένες ''λεκτικές παρανοήσεις που οδηγούν τη γιορτή σε μια ατέλειωτη διαμάχη με αόρατους σκοτεινους εχθρούς.(Αυτό πάντα μας άρεσε ,να μην κάνουμε την αυτοκριτική μας αλλά να ψάχνουμε να βρούμε στους άλλους το πρόβλημα).

    Το είχα συζητήσει με ένα φίλο που συμμετείχε στον προηγούμενο διαγωνισμό και είχε τραγούδι του και σε τούτον που ολοκληρώνεται,όταν δεν μπορούσε να κατανοήσει γιατί το τραγούδι του ,που ο ίδιος θεωρούσε εξαιρετικό δεν ψηφίστηκε απ τους ακροατές.Πολλές φορές η μουσική μας ,οι εκπομπές μας ή ότι κάνουμε μπορεί να αφορά πολύ λιγότερους απ όσους θα θέλαμε,χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος.

    Και θα συμφωνήσω με τα μέλη που το επεσήμαναν πως υποτιμούν όσοι μιλούν για στημένες διαδικασίες όσους ψήφισαν ακούγοντας τα τραγούδια.Δεν έγινε καμμία υποδειξη σε όλες τις επι μέρους ψηφοφορίες για το που να δώσουμε τις ψήφους μας από κανέναν.

    Το ότι ένα τραγούδι ήρθε σωστά προετοιμασμένο και ηχογραφημένο και άρεσε σε αντίθεση με πολλά που ακούσαμε που είχαν ηχογραφηθεί στο πόδι σχεδον με κασσετόφωνο,θα πρεπε να προβληματίσει πρώτα τους δημιουργούς που τα έστειλαν ωστε στην επόμενη γιορτή εφόσον τους ενδιαφέρει να αρεσουν σε περισσότερους (και ειναι λογικό να θέλεις η μουσική σου να βγεί απ το δωματιό σου και περάσει σε πιο πολύ κόσμο ,να ακουστεί όταν είσαι δημιουργός)να επιστρέψουν πιο οργανωμένοι.

    Ας πάρουν το θετικό μήνυμα για τους ίδιους τους εαυτούς τους πρώτα απ όλα και ας  προβληματιστούν -παραδειγματιστουν απ αυτους που πήραν το διαγωνισμό σοβαρά και έστειλαν τόσο προσεγμένα  σε ολα τους τραγούδια όπως αυτά που ξεχώρισαν μέχρι τώρα στην ψηφοφορία.

    Ας κοιτάζουμε ψηλά προσπαθώντας να φτάσουμε έκει κι εμείς αντι να θέλουμε να γκρεμίσουμε και τους άλλους στη δική μας υπόγεια στοά.

    Οι οροι του διαγωνισμού είναι ξεκάθαροι και οποιαδήποτε παρερμηνεία όπως αυτές που διάβασα μου φαίνονται αβάσιμες άδικες και εκ του πονηρού.Τωρα αν διαφωνεί κάποιος με τους όρους απλά δε συμμετέχει.

    Χαιρομαι που συμμετέχω σε μια κοινότητα που αποδεικνύει κάθε μέρα πως σεβεται τα μέλη της και τους συμμετέχοντες σε αυτή,υποστηρίζει τη μουσική και δίνει βήμα σε νέους ανθρώπους να εκφραστούν μέσα απο τη μουσική.

    Η λασπη  γύρω μας είναι αρκετή να μας  λερώσει όλους σε άλλους τομείς της καθημερινότητας μας ας μην την πετάμε άλλο στη γιορτή μας ..


    -----------------

    "Ολοι μαζί η παρέα τραγουδώντας μπορεί" να κυκλοφορεί στης ζωής την πλευρά τη φωτεινή! http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&blogger=sympetheros

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sympetheros, 11-05-2013 08:05 ]


    sillia
    11.05.2013, 09:25
    Επιτέλους να και κάποιος που μίλησε και με τον λόγο του υπερασπίζετε όλους εμάς που δώσαμε χρόνο από την ζωή μας ν'ακούσουμε 31τοσα τραγούδια για να ξεχωρήσουμε αυτά που ΕΜΑΣ άρεσαν ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΜΑΣ ....ΟΠΩΣ ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΤΙΜΗΣΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ !!!!!!!!!!!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ....ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    eliasmavroskoufis
    11.05.2013, 11:27

    Ξέρω ότι δεν έχει τελειώσει ακόμα ο διαγωνισμός

    αλλά μετά από όλα αυτά έχω την ανάγκη να πω...

    ότι είμαι πολύ χαρούμενος που συμμετείχα σε αυτόν τον διαγωνισμό και ως δημιουργός και ως ακροατής

    Αυτό που ήθελα στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία για εμένα

    να με ακούσουν και να με "κρίνουν" άνθρωποι που δεν με γνωρίζουν καθόλου

    και να ακούσω κι εγώ τις φανταστικές δημιουργίες τους!

    Θεωρώ πως τα αποτελέσματα είναι πέρα για πέρα δίκαια

    Όταν ξανά υπάρξει διαγωνισμός θα συμμετάσχω με την ίδια ευχαρίστηση

    κι ελπίζω να συμβεί αμέσως μετά το καλοκαίρι

    Συγχαρητήρια κι ένα ευχαριστώ στους διοργανωτές και βέβαια σε όλους όσους συμμετείχαν :)

    Τα λέμε μετά το τέλος του διαγωνισμού :)