ελληνική μουσική
    452 online   ·  210.844 μέλη

    Αυτοκόλλητα για βιολί

    afroditi13
    06.05.2013, 01:35

    Καλησπέρα! Τα βρίσκω λίγο σκούρα στην προσπάθειά μου να μάθω μόνη μου βιολί και έψαξα για κάποια βοήθεια. Είδα στο ιντερνετ κάποιους που βάζουν αυτοκόλλητα. Είδα όμως και ένα εννιαίο μεγάλο αυτοκόλλητο που γράφει πάνω και τις νότες. Στα αγγλικά ονομάζεται "Fretless finger guide".

    Μήπως ξέρετε πώς ονομάζεται στα ελληνικά;

    Πού μπορώ να το βρω;

    http://fiddlefork.com/fingerguides/

    Είναι αυτό στο link. Ευχαριστώ πολύ!


    costaspanag
    06.05.2013, 12:04

      Το Fretless finger guide στα ελληνικά μεταφράζεται Οδηγός δακτύλων για άταστα όργανα.


    inkve
    06.05.2013, 12:42

    στην χωρα μας δεν ξερω καν αν εχει κυκλοφορησει κατι τετοιο....

    κανε καποια ερευνα στα μουσικα καταστηματα αλλα μην ελπιζεις πολυ...

    εγω θα το παραγγελνα κατευθειαν απο αμερικη...φτηνο ειναι....θα επαιρνα 2 η 3 τουλαχιστον....λογικα καποια φθορα θα εχει με την χρηση....

    εμενα η τοποθετηση με βαζει σε σκεψεις...χρειαζεται να γινει ακριβως εκει που βρισκονται οι νοτες αλλιως με μια μικρη αποκλιση θα βρισκεσαι εκτος pitch


    afroditi13
    06.05.2013, 16:45
    Ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Θα το ψάξω στο εσωτερικο. Αλλιώς θα το παραγγειλω. Πάντως φαίνεται πολύ χρήσιμο και εύκολο να το τοποθετήσεις σε μερικά βίντεο που είδα.
    VioliBK
    11.05.2013, 01:50
    Αρχικα, πιστευω ειναι λαθος να προσπαθεις να μαθεις εντελως μονη σου βιολι, τουλαχιστον για τα βασικα ψαξε να βρεις καπου φθηνα ενα δασκαλο, να δου δειξει το σωστο τροπο να κρατας το δοξαρι, το αριστερο χερι και το πως πρεπει να πατανε τα δαχτυλα, το κουρδισμα. Αυτο με την ταινια θα σου ελεγα να μην το κανεις, υπαρχει η στανταρ θεση για το πρωτο δαχτυλο στην πρωτη θεση και μετα αναλογα με την κλιμακα που παιζεις τα υπολοιπα πατανε στις νοτες. Αν βαλεις ταινια δεν θα εξασκεις το αυτι, το οποιο βοηθαει πολυ και ειναι ο προσωπικος σου κριτης.
    afroditi13
    14.05.2013, 16:10
    Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου. Παρ' όλα αυτά τα βασικά που αναφέρεις μου τα έχει δείξει στα βιαστικά δάσκαλος και παρακολουθώ βίντεο στο youtube που είναι πολύ βοηθητικά. Μπορώ να πω ότι τα πάω ικανοποιητικά. Όσο για την ταινία πιστεύω πως αλλιώς δεν θα τα καταφέρω μόνη μου. Τώρα, δηλαδή, δεν μπορώ να προσδιορίσω ποιά ακριβώς νότα παίζω. Αν βάλω αυτό, θα καταλαβαίνω και στη συνέχεια θα εξασκηθεί και το αυτί. Έτσι πιστεύω. Όσο για δάσκαλο για πολλούς και διάφορους λόγους μάλλον δεν θα έχω...