ελληνική μουσική
    829 online   ·  210.833 μέλη

    Έχω αποριες στην μουσικολογια

    eva127
    11.05.2013, 15:39

    γεια σας παιδια θα δωσω φετος για μουσικες σχολες αλλα εχω μια απορια πρεπει ν γραψεις κ αρμονια κ ντικτεε πανω απο την βαση για να περασεις η αν γραψεις πχ ντικτεε 15 κ αρμονια 8 περνας δηλαδη εχει ν κανει με το μεσο ορο παρακαλω απαντηστε μου!!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 13-05-2013 01:33 ]


    Music-ologist
    11.05.2013, 18:46

    Πρέπει να γράψεις σε κάθε ένα μάθημα πάνω από τη βάση, δλδ Αρμονία μίνιμουμ 10 και Ντικτέ μίνιμουν 10.

    Καλή επιτυχία!{#emotions_dlg.rockon}


    eva127
    11.05.2013, 19:32

    αχ τωρα αγχωθηκα γιατι φοβαμαι την αρμονια επειδη δεν ξερω πως την βαθμολογουν


    Georgia-Grace
    13.05.2013, 00:18

    Παράθεση:

    Το μέλος eva127 στις 11.05.2013, 19:32 έγραψε...

    αχ τωρα αγχωθηκα γιατι φοβαμαι την αρμονια επειδη δεν ξερω πως την βαθμολογουν

    Θα πρότεινα.. Να είναι δικαιολογημένες οι επιλογές των συγχορδιών. Ακολουθίες συγχορδιών που να είναι ασφαλείς, I-IV-V-I, Ι-VI-IV-V-I, και παρενθετικές ενδιάμεσα, και όπου δεις μια σοβαρή μετατροπία, κάνε την μετατροπία σου. Δεν αλλάζουμε συγχορδία σε κάθε όδγοο ή τέταρτο του μέτρου. Έχε τα μάτια σου συνεχώς ορθάνοιχτα μη σου ξεφύγουν παράλληλες κινήσεις. Πάρε κομμάτια Μότσαρτ, Μπετόβεν, και ανέλυσε: δες κάθε πότε αλλάζουν οι συγχορδίες, ποιές συγχορδίες χρησιμοποιεί ο συνθέτης, δες και τις μετατροπιούλες. 


    Music-ologist
    13.05.2013, 01:13

    Γενικά, ότι σου είπε η Georgia-Grace. Όσο πιο απλές και "λογικές" συνδέσεις συγχόρδιων, όπως αυτές που σου υπέδειξε η Γεωργία.

    Επειδή μάλλον δεν προλαβαίνεις να αναλύσεις Μότσαρτ, και επειδή ίσως και ο Μότσαρτ σε ορισμένα σημεία θα κοβόταν, άσε -κατά τη γνώμη μου- την ανάλυση για όταν με το καλό μπεις στη σχολή. Το πολύ-πολύ κάνε αρμονική ανάλυση σε 2-3 χορικά Μπαχ που είναι και σύντομα.


    Georgia-Grace
    13.05.2013, 01:27
    Ο λόγος που πρότεινα την ανάλυση είναι οτι ένας απίστευτα μεγάλος αριθμός παιδιών δεν έχει συνειδητοποιήσει την λειτουργία των συγχορδιών, με αποτέλεσμα να αγχώνεται άδικα. Δεν προλαβαίνει; να βρει 5-30 λεπτά;
    eva127
    13.05.2013, 12:43
    παιδια δας ευχαριστω πολυ !!!!!για τις συμβουλες σας εσεις παντως πιστευετε οτι θα αναιβουν οι βασεις στις σχολες αυτες γενικα πιστευω πανελληνιες θα γραψβ καλα αλλα τ μουσικια στην αρμονια μ φοβιζουν λιγακι τ ακουστικα οχι κ τοσο!!!!αλλα απο οτι καταλαβα θα πρεπει ν βγαλω κ στα δυο πανω απο την βαση α κ ερωτηση θα πρεπει ν κανω κ πολλες μιμησεις η μονο απλα πραγματα?
    noizreduction
    13.05.2013, 13:03

    Η αρμονια δεν ειναι μονο μιμησεις και το επιπεδο της αρμονιας των Πανελληνιων δεν ειναι απλο! Πρεπει ηδη να ειχες λυσει ενα σεβαστο αριθμο ασκησεων απο καθε κομματι της Αρμονιας ( μεσος ορος 400 ασκησεις, τουλαχιστον στη δικη μου εποχη ηταν ενας καλουτσικος αριθμος ) και να εχεις καθισει με τον καθηγητη σου να συζητησεις τα αδυναμα σημεια σου.


    eva127
    13.05.2013, 15:14
    400 ego exo lisei peripou 100 m 150
    Georgia-Grace
    14.05.2013, 00:02
    Αυτά τα 100 με 150 που έχεις λύσει πώς είναι; Τι σου λέει ο καθηγητής σου; Είναι καλά; Δεν σου λέει ο καθηγητής σου εάν απαιτείται βαθμός πάνω από τη βάση και στα δύο ειδικά μαθήματα; Είναι εντάξει οι ακολουθίες συγχορδιών στα θέματα που έχεις λύσει; Κάνεις απαγορευμένες κινήσεις; Είναι λογικές οι τονικότητές σου; Αν ναι, τότε πιστεύω δεν υπάρχει αιτία άγχους. Αν όχι, τότε θα έλεγα μελέτησε και δεν θα έχεις πρόβλημα. Προσωπικά, δε νομίζω να είχα λύσει πάνω από 100 θέματα μέσα σε ένα έτος, και την ώρα που έλυνα το θέμα στις εξετάσεις δυσκολεύτηκα σε κάποιο σημείο τόσο μα τόσο πολύ που νόμιζα οτι θα λυποθυμούσα, και πίστευα οτι είχα κοπεί, μέχρι που βγήκαν τα αποτελέσματα κι έμαθα οτι είχα πάρει 18. Αυτό δεν το λέω ως προτροπή για να επαναπαυτείς. Πάντως, αν στις εξετάσεις λύσεις ολόκληρο το θέμα, και δεν έχεις βάλει άκυρες εναλλαγές συγχορδιών, άκυρες τονικότητες, και παντού άκυρες κινήσεις φωνών, τότε, προσωπικά, δεν βλέπω κανέναν λόγο να μην βαθμολογηθεί το γραπτό σου πάνω από τη βάση.
    eva127
    14.05.2013, 00:10
    παραλληλες κ τετοια ποτε μ δεν εκανα αλλα κ παλι δεν ξερω οκ παω σ ενα ωδειο αλλα οκ δεν ξερω αν εχουν κ τις καταληλες γνωσεις μου λενε καλα παντως εχω βγαλει κ την τριτη αρμονια αλλα ακουω πολλα κ φοβαμαι...μακαρι γιατι το θελω πολυ να περασω μουσικολογια απο 4 χρονων αυτο ελεγα αλλα εδω που μενω δεν εχει ουτε μουσικα σχολεια ουτε τιποτα δυστυχως ετσι που ειναι το κρατος δεν δινει κ πολλες ευκεριες για αυτο πηγα σε ωδειο ...θελω να περασω στην αθηνα εσυ εχεις περασει στο πανεπιστημιο της αθηνας θεσ/νικης η κερκυρας?
    Georgia-Grace
    14.05.2013, 00:19
    Ποτέ δεν έκανες παράλληλες, στο ωδείο σου λένε οτι πας καλά, και από 4 χρονών το έλεγες. Μάλιστα! Προσωπικά θεωρώ πως φαίνεται να έχεις πολύ καλές προϋποθέσεις για να περάσεις, και πως, στην απίθανη περίπτωση που δεν περάσεις, θα διαπρέψεις ούτως ή άλλως, με τέτοια θέληση και σαφή στόχο που έχεις. Της Αθήνας έχω τελειώσει.
    eva127
    14.05.2013, 00:25
    ax k ego ekei pera thelo ...!!! vasika den thelo n po kati aa stin arxi mou ekane kathigitria i opoia den iksere pou pan t tessera stin armonia k kanei se moousiko sxoleio epeidi exi ptixio klassikouvioliou ap ena odeio pou den t kserei oute i mana tou bravo tis pou ta katafere k bike sto dimosio alla osa paidia perasan apo afti itan diskolo na prosarmostoun alla pali kala tora mou kanei edo k 3 xronia mia katallili kathigitria armonia k esy pisteveis oti exei doulia i mousikologia? edo pou meno exei megali apixisi k mou ziane na kano mathimata se paidakia eos k mia methodo dikia m pou exo vrei gia paidia 4 xronon pos na mathenoun pio efkola piano mou eipan na grapso se vivlio
    Georgia-Grace
    14.05.2013, 00:28
    Εύχομαι ολόκαρδα καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου, και καλή κι όμορφη σταδιοδρομία.
    eva127
    14.05.2013, 00:35
    se efxaristo poli!!!!!! kai se esena efxomai ta kalitera esy tora douleveis se kapoio sxolio?
    eva127
    14.05.2013, 19:49
    α παιδια μου απαντησε ενας ειδικος στα θεματα μουσικολογιας που ειναι απο το υπουργειο κ ειναι αυτη η δουλια τ να μας ενημερωνει για τις πανελληνιες κ μου ειπε οτι πρεπει ο μεσος ορος να ειναι πανω απο 10 κ οτι δεν ειναι αναγκαστικο να γραψεις κ στα δυο μαθηματα πανω απο δεκα αρκει ο μεσος ορος να βγαινει πανω απο δεκα!
    vasiakarp
    14.05.2013, 20:33

    καλησπερα! και εγω δινω φετος για τα τμηματα μουσικων σπουδων..μια καλη εξασκηση που νομιζω πως αποδιδει ειναι παρεις και να λυσεις θεματα πανελληνιων προηγουμενων ετων..βοηθαει αρκετα και καταλαβαινεις περιπου το επιπεδο που χρειαζεται..οσο για τη βαθμολογια και εγω ξερω πως πρεπει να γραψεις και στα δυο πανω απο 10... καλη μας επιτυχια!{#emotions_dlg.thumbup}


    eva127
    14.05.2013, 20:48
    καλη μας επυτιχια τ θεματα των πανελληνιων τ εχω λυσει κ μ φαινονται βατα...οσο για το αλλο δεν ξερω αλλα ρωτησα καποιον ποιο ειδικο κ μου ειπε αυτο που ειναι πανω στα θεματα τωρα δεν ξερω
    amadeuswebern
    15.05.2013, 00:35

    Παράθεση:

    Το μέλος eva127 στις 11.05.2013, 15:39 έγραψε...

    γεια σας παιδια θα δωσω φετος για μουσικες σχολες αλλα εχω μια απορια πρεπει ν γραψεις κ αρμονια κ ντικτεε πανω απο την βαση για να περασεις η αν γραψεις πχ ντικτεε 15 κ αρμονια 8 περνας δηλαδη εχει ν κανει με το μεσο ορο παρακαλω απαντηστε μου!!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 13-05-2013 01:33 ]



    To βιβλίο του Μιχάλη Κεφάλα "Προπαρασκευή για την είσοδο στα τμήματα μουσικών σπουδών", περιέχει όλα τα θέματα αρμονίας των τελευταίων ετών μαζί με προτεινόμενες λύσεις. Παρόλο που βρίσκω κάποιε φορές μερικές από τις λύσεις του ίσως λίγο εξεζητήμενες, δίνει και κάποιες πολύ χρήσιμες συμβουλές (π.χ. αρμονικός ρυθμός και άλλα).

    Ίσως να σε βοηθήσει. Καλή επιτυχία!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την amadeuswebern, 23-06-2013 18:15 ]


    eva127
    15.05.2013, 08:32
    efxaristo!!!!