ελληνική μουσική
    629 online   ·  210.826 μέλη

    Αγορα αρμονιου; Γνώμες για το συγκεκριμένο..

    Rocker95
    13.05.2013, 14:01

    Καλησπέρα σας.

    Τόσο καιρό ήθελα να αγοράσω ένα αρμόνιο για μέσα στο σπίτι να παίζω κανα κομματάκι, να βάζω κανέναν ρυθμό για το μπουζούκι και την κιθάρα, για καμιά πρόβα αμα τύχει κλπ.

    Το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 200 ευρώ περίπου και κατέληξα μέχρι τώρα στο PSR-E333 της Yamaha.

    Εγώ πιστεύω με καλύπτει γιατί πήγα το είδα και απο κοντά και γενικά έχει πολύ ωραίο ήχο και αρκετές επιλογές. Βέβαια επειδή είμαι και εντελώς νουμπάς με τα πλήκτρα, ήθελα να ζητήσω και την γνώμη σας ή αν έχετε καμια άλλη πρόταση.

    Επίσης να ρωτήσω κάτι αλλο? Στο συγκεκριμένο μοντέλο μπορώ αργότερα να βάλω ελληνικούς ρυθμούς κλπ;;


    noizreduction
    13.05.2013, 14:17

    Η σειρα PSR ειναι αρκετα καλη για entry level καταστασεις, οποτε θα επενδυσεις τα χρηματα σου σε κατι καλο που θα μπορεσει να σε καλυψει στα πρωτα 2-3 χρονια εντατικης μελετης. Εχει καλο κλαβιε και συμπαθητικους ηχους!

    Οσον αφορα τους ρυθμους, πολυ φοβαμαι πως δεν μπορεις να προσθεσεις καποιον, εκτος εαν υπαρχει καποιο προγραμμα μεσω υπολογιστη που μπορεις να κανεις αυτη τη μεταφορα.


    reteos
    13.05.2013, 17:14

    Φίλτατε   Rocker95 , εφόσον  όπως λές παίζεις μπουζούκι,  καλό θα ήταν να πάρεις  ένα αρμόνιο που να διαθέτει Ελληνικούς ρυθμούς .   Οπωσδήποτε, τουλάχιστον , Χασάπικο, ζειμπέκικο, καμηλιέρικο,καρσιλαμά, απτάλικο,  μπαγιό, ρούμπα. Ακόμα  καλύτερα και  Καλαματιανό, νησιώτικο , Τσάμικο.  Ενα τέτοιο αρμόνιο (εκτός του ότι θα παίζεις μόνο σαυτό) θα μπορείς να το χρησιμοποιείς   και  για το μπουζούκι, οπότε θα είναι πολύ χρήσιμο στη μελέτη σου. Ξέρεις τι σοβαρό πράγμα είναι να έχεις έτοιμο στάνταρ ρυθμό και να μελετάς πάνω σαυτό;  Το  Roland EXR Gr5 είναι ένα αρκετά καλό και  σχετικά φτηνό αρμόνιο για τη δουλειά που το θέλεις (ερασιτεχνική)  και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.   Το Υamaha δεν το ξέρω , αλλά μη δώσεις χρήματα άδικα αν δεν μπορείς να βάλεις Ελληνικούς ρυθμούς .

     


    AlfaWolf
    13.05.2013, 17:20

    Η σειρα psr ειναι καλή και πολυ παλια (ακομα θυμαμε το PSR1000 που ειχα ηταν και το τελευταιο ΥΑΜΑΗΑ για μενα μετα ακολουθησα την Korg)

    για αυτο που το θελεις ειναι οτι πρεπει ο ΝΑΚΑΣ παντα τα εδεινε με μαζι με σετ Ελληνικών ρυθμών λογικα θα εχει κι αυτο .


    Rocker95
    13.05.2013, 19:50

    Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

    @reteos Δυστυχώς ακόμα και το συγκεκριμένο της Korg μου πέφτει πολύ ακριβό στην παρούσα φάση και αυτός είναι ο λόγος που δεν κοιτάω εξαρχής για έτοιμα αρμόνια με ελληνικούς ρυθμούς.

    Επίσης είδα πριν στον Νάκα κάτι cd με ελληνικούς ρυθμούς που διατίθονται σε vol.1 και vol.2

    Λέει κάτω αν προσέξετε ότι είναι συμβατοί με τις σειρές (PSR / PSR-S / PSR-OR / DGX / CVP / ΤΥROS) οποτέ λογικά δεν θα μπαίνουν και στο ε333(?) ή αναφέρετε σε πιο ακριβά μοντέλα?


    reteos
    13.05.2013, 21:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Rocker95 στις 13.05.2013, 19:50 έγραψε...

    @reteos Δυστυχώς ακόμα και το συγκεκριμένο της Korg μου πέφτει πολύ ακριβό στην παρούσα φάση και αυτός είναι ο λόγος που δεν κοιτάω εξαρχής για έτοιμα αρμόνια με ελληνικούς ρυθμούς.


    Για Roland έγραψα, όχι για Korg. Κοίταξέ το,  παράλληλα με τα άλλα που σου γράφουν οι φίλοι.  Δεν είναι ακριβό. Στα μεταχειρισμένα θα το βρείς,  σε κάπως προσιτή τιμή . 


    Rocker95
    13.05.2013, 21:48
    ωχ λάθος μου ναι. δεν ξέρω για ποιον λόγο έγραψα Korg! Της Roland εννοούσα και εγώ