ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Ρόκκος: Εγώ έκανα γνωστό το Να Μ' Αγαπάς

    jorge
    14.05.2013, 22:04

    Ας σχολιάσουμε το παρακάτω απόσπασμα από συνέντευξη του Ρόκκου στο e-orfeas.gr:


    Πριν από αρκετά χρόνια είχατε διασκευάσει το «Να μ’ αγαπάς» που έγινε γνωστό με τη φωνή του Παύλου Σιδηρόπουλου.

    Δε συμφωνώ ότι έγινε γνωστό με τη φωνή του Σιδηρόπουλου.

    Υπήρχε κόσμος που το ήξερε με τη φωνή του Σιδηρόπουλου. Ήταν γνωστό τουλάχιστον στους «σιδηροπουλικούς».

    Ναι αλλά γνωστό γίνεται όταν το ξέρει όλη η Ελλάδα. Και μέχρι να το πω εγώ δεν το άκουγε όλη η Ελλάδα.

    Ήταν ένα γνωστό τραγούδι ακόμα και σε εκείνους που δεν άκουγαν πολύ Σιδηρόπουλο.

    Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Εγώ αυτή την εποχή την έζησα καλύτερα, εσύ είσαι πιο μικρή από μένα. Όταν το ‘λεγα δεν το ήξεραν όλοι. Μετά το έμαθαν. Εδώ σε μια συναυλία του Κότσιρα του φώναξαν «πες μας το «Να μ’ αγαπάς» του Ρόκκου» κι αυτός έγινε έξαλλος….

    Τότε, είχατε λάβει κριτικές ποικίλου ύφους. Θα τολμούσατε σήμερα να ξανακάνετε μια παρόμοια διασκευή αντίστοιχου κλασικού τραγουδιού;

    Να τολμήσω; Σιγά την τόλμη το να πεις το «Να μ’ αγαπάς»! Τολμάς όταν μπαίνεις στη διαδικασία να πεις κάτι πολύ δύσκολο. Αυτό είναι ένα πολύ απλό ερωτικό τραγούδι που το είπε κάποιος με τον οποίον έχουν ταυτιστεί κάποιες περιθωριακές ομάδες νέων. Αυτό με αφήνει παγερά αδιάφορο. Ούτε γλείφω ούτε ψήνω κανέναν να με ακούσει. Το τραγούδι το έχω κάνει γνωστό εγώ και όχι ο Σιδηρόπουλος. Και το λέω ξέροντας την αλήθεια και το ποιοι το ‘ξεραν πριν. Ποτέ δεν ήμουν φαν του Σιδηρόπουλου. Άκουγα πάντα πραγματική ροκ μουσική, δεν άκουγα ελληνική ροκ κι ούτε θεωρώ ότι υπάρχει ελληνική ροκ, καλές προσπάθειες υπάρχουν. Αλλά μπαίνεις στη διαδικασία της πρόκλησης όταν πας να τραγουδήσεις κάτι πολύ δύσκολο. Για μένα στη μουσική είναι πολύ απλά τα πράγματα. Ή μπορείς ή δε μπορείς.


    trelakias
    14.05.2013, 22:16

    Μαλιστα...   Γιατί τραγούδησε το "Να μ' αγαπάς"?  Για να μας γνωρίσει τον Σιδηρόπουλο?


    KRISTHESS
    14.05.2013, 22:18
    Επίσης ο Ρόκκος έκανε το γνωστό το "Μες στα δυο της μάτια να κοιτάζω". Ποια Χαρούλα και τρίχες κατσαρές. Μιλάμε για τεράστια συνεισφορά του καλλιτέχνη.Τραγούδια που δε θα ακούγονταν καν..αν δεν τα έλεγε ο ίδιος. Προτείνω να πει επίσης τραγούδια όπως .."το νινί σέρνει καράβι.." Δεν κατάλαβα..γιατί να μη γίνει γνωστό και αυτό.. είναι κρίμα να μένει μόνο..στο έντεχνο..Είμαι μήπως ..κακιά??
    sillia
    14.05.2013, 22:22

    Βάστα χαλινάρια γερά Στέλιο θα  κλωτσήσει και το καλάμι με αυτά που λες!!

     Το καβάλησες κι εσύ και πας βουρ για νεράτζια !!!!!!!!

    Μετά θα φταίνε οι νερατζούλες ..........καλάααααααα !!!!!!!!!!


    antwnispatra
    14.05.2013, 22:30

    Και ο Παυλίδης έκανε γνωστή τη Μόνα Λίζα... {#emotions_dlg.beer}


    maspa
    14.05.2013, 22:31

    Καλά... Κι ο Καρράς έκανε γνωστή την "πριγκιπέσσα". {#emotions_dlg.blink}


    KRISTHESS
    14.05.2013, 22:35

    κι η Σελίν Ντιόν το "the power of love" της Jennifer Rush. Μη μένουμε μόνο στα ..ελληνικά .Παρακαλώ πολύ {#emotions_dlg.tt2}. Eπίσης το "the final countdown" των Εurope  το έκανε γνωστό ο Γκάλης, ο Γιαννάκης, ο Φιλίππου και τα άλλα παιδιά..Δεν είδα να διεκδικούν ..τα εύσημα{#emotions_dlg.tt2} πολύ κακώς.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 14-05-2013 22:40 ]


    sillia
    14.05.2013, 22:38

    Θα έχει ενδιαφέρον να μας πει ότι έκανε γνωστό και το "μην κουραστείς να μ'αγαπάς" του Λάκη Παππά !!!!!!!!!


    KRISTHESS
    14.05.2013, 22:49
    πες τα ρε Σίλλια..μην πω πόσα τραγούδια έκαναν γνωστά τα παιδιά του ..fame story!! Κάτι τέτοια έλεγε και η .. έφη θώδη..και μετά κατέληξε..στον ψυχίατρο..Ελπίζω ο αξιόλογος κατά τα λοιπά Στέλιος..να έχει τουλάχιστον επίγνωση της πραγματικότητας..και να μη γίνεται..γραφικός..είναι κρίμα.
    TRAVELOGUE
    14.05.2013, 23:02

    Κάτω τα χέρια από το Στελλάρα, ρε !!! Αχάριστοι!!!

    Ο Στέλιος είναι ο ένας, ο σπουδαίος, ο λατρεμένος. Είναι αυτό που λέμε ΡΟΚ ΠΕΡΣΟΝΑ!!!Τ-Ε-Λ-Ο-Σ!

    Τι να μας πει κι ο Παύλος με το περιθωριακό συνάφι του, που σύχναζε στα βρωμοεξάρχεια, με τα πρεζόνια και τους αναρχικούς.

    Και λίγα είπε! Ποιος ήξερε το Μπάμπη το Φλου, Στην Κ, το Rock'n'roll στο κρεβάτι, Το βιβλίο των ηρώων! Καλές προσπάθειες, αλλά όχι και ελληνικό ροκ. Ο Στελλάκης μας τα έφερε στο προσκήνιο με τη συγκλονιστική ερμηνεία του, στο "Να μ'αγαπάς"!

    Ο άνθρωπας κατέχει το ροκ, το σωστό το πρόστυχο!!

    Θέλετε απόδειξη; Στίχοι - Μουσική :  Στέλιος "Μετριοπάθεια (αν και ξέρω το ροκ σαν την παλάμη μου, που τη χρησιμοποιώ...συχνά)" Ρόκκος

    Έννοια, έννοια, έννοια, έννοια (ούτε 1... ούτε 2... 4 φορές παρακαλώ!!!)
    μου καραμελένια μου
    έννοια μου (η 5η για καβάτζα)
    Έννοια, έννοια, έννοια, έννοια
    μου καραμελένια μου
    αχ, έννοια μου

    Θέλετε κι άλλη απόδειξη; Ε, πάρτε τη... Όνομα και πράγμα σας λέω! Να, ορίστε... Στέλιος Rock-κος!!!

    Άκουσε κανείς κανένα τρίξιμο προς Κόκκινο Μύλο μεριά; Τα κόκκαλα του Παύλου θα ΄ναι!


    loukas76gr
    14.05.2013, 23:32

    Τέτοιες δηλώσεις μόνο ένας Στόκος θα μπορούσε να κάνει... κρίμα γιατί μου είναι και συμπαθής. Περίεργο, αν όντως αληθεύουν αυτές οι δηλώσεις. Πρόσεξε Στέλιο, θα ζηλέψει και ο Notis τόση μετριοφροσύνη... 


    antwnispatra
    14.05.2013, 23:46

    Και χαζεύοντας το φόρουμ βλέπεις να αναζητούνται π.χ. πληροφορίες για το "Φιλαράκι" του Ρέμου και τα "Γενέθλια" του Σφακιανάκη.

    Που βαδίζουμε κύριοι...; 


    ORFEASMIRSINIS
    15.05.2013, 00:08

    Καλά ... με αυτά που λέει, τον έχω ικανό, να τραγουδήσει το smoke on the water και να πει οτι το έκανε γνωστό, στο ευρύ κοινό ... {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}

        Υ.Γ. Βρέθηκε το καλάμι του Ρόκκου, παρκαρισμένο σε γνωστή παραλία{#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    ... όλα είναι δυνατά,αρκεί εσύ να θέλεις!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ORFEASMIRSINIS, 15-05-2013 00:13 ]


    loukas76gr
    15.05.2013, 00:13

    Χμ.... δεν το νομίζω... τη διάδοση του 'smoke on the water' στο ευρύ φιλόμουσο ελληνικό κοινό διεκδικεί η Έφη Θώδη...


    https://www.youtube.com/watch?v=efmhbl8rM4sLink

    >

    Είναι να τρελλαίνεται κανείς... {#emotions_dlg.happycrazy} {#emotions_dlg.helpsmilie}


    noizreduction
    15.05.2013, 00:15

    Πληροφοριες λενε παντως πως ο Mike Oldfield εστειλε στον Ροκκο ευχαριστιες που εκανε το Moonlight Shadow γνωστο στο παγκοσμιο κοινο!


    jorge
    15.05.2013, 00:19
    Δεν καταλαβαίνω γιατί πυροβολείτε εμάς που έχουμε κάνει γνωστό το Να Μ' Αγαπάς.

    Εκτός από το Ρόκκο το έχω κάνει κι εγώ γνωστό. Ένα καλοκαίρι, σε κάτι ξένους. Σας ορκίζομαι πραγματικά πως ...δεν το ξέρανε. Τους το έμαθα... εγώ. Κανείς τους ε; Ούτε ένας. Ήταν Γερμανοί. Ο Ρόκκος τότε ήταν Αμερική για τουρ, οπότε εκείνος θα εννοεί τους Αμερικάνους. Για την Ελλάδα το κάναμε παιδιά, μην πυροβολείτε.
    sven
    15.05.2013, 00:38

    Για να δώσει ο Μίκης Θεοδωράκης στον Παύλο τραγούδια του να τραγουδήσει, κάτι περίεργο θα πρέπει να τον είχαν "ποτίσει". Στον Ρόκκο είχε πρόθεση να τα δώσει...!!!


    kwstasagas
    15.05.2013, 00:43

    "δεν άκουγα ελληνική ροκ κι ούτε θεωρώ ότι υπάρχει ελληνική ροκ, καλές προσπάθειες υπάρχουν"

     

    Πουλικάκος, Εξαδάκτυλος, Πελόμα Μποκιού, Σιδηρόπουλος, Άσιμος, Σπυριδούλα, Τα 4 Επίπεδα της 'Υπαρξης, Νοστράδαμος, Aphrodites Child, Socrates drank the conium, Γυμνά Καλώδια, Τρύπες, Μωρά Στη Φωτιά, Purple Overdose, Panx Romana, Γενιά του Χάους, Mωβ, Δέλτα, Lipstick Traces, Παντελής Δεληγιαννίδης, Θοδωρής Παπαντίνας, Last Drive, Echo Tatoo, No Man's Land, Will O Wisp, Cpt Nefos, Psycho, Γιώργος Τσίγκος & Μαύροι Κύκλοι, Εν Πλω, Ντίνος Σαδίκης, Villa 21, Magic de Spell, Spitfire, Northwind, Blues Gang / Blues Wire και πολλοί άλλοι ακόμη που δεν μου έρχονται στο μυαλό ...

    Ναι, όντως, δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ελληνική ροκ ................. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 15-05-2013 00:56 ]


    maspa
    15.05.2013, 01:27

    Βέβαια δεν έχει κι άδικο. Εδώ η Βανδή έκανε γνωστό το "λιωμένο παγωτό" στα 15χρονα... 

    Πόσες φορές έχει αναφερθεί ότι είναι δικό της άραγε; {#emotions_dlg.wacko}


    AlfaWolf
    15.05.2013, 07:23

    Ε λοιπόν ΝΑΙ !!!

    ΕΓΩ εκανα γνωστό το ''Για το καλό μου'' στο τελευταιο Live του ΜΗ

    Respect me !!! (Y)

    Σιγα μην περίμενα τον Μηλιώκα :PppPpP