ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Προώθηση και Προσωπικά Μηνύματα

    trelakias
    14.05.2013, 23:20

    Έχει γίνει κουβέντα και έχει αναφερθεί διάσπαρτα στις συζητήσεις μας το γεγονός ότι αρκετοί συμμετέχοντες στέλνουν προσωπικά μηνύματα (πμ) για να προωθήσουν τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό και να συγκεντρώσουν περισσότερους ψήφους.  Άλλοι φυσικά μπορεί χρησιμοποιούν άλλα site ή μεθόδους για τον ίδιο σκοπό.  Η προώθηση αυτή επιτρέπεται από τους κανονισμούς αλλά σε πολλούς δεν αρέσει.

    Παρακάτω μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση αυτή καθώς δεν μπορεί να φιλοξενείται αλλού όπου όσα λέγονται είναι εκτός θέματος.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 14-05-2013 23:22 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 15-05-2013 12:47 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 15-05-2013 13:19 ]


    trelakias
    15.05.2013, 12:56

    Τα τραγούδια του Τελικού επόμενο ήταν να κλειδωθούν και το τελευταίο μήνυμα ήταν του jorge, το οποίο μεταφέρω για να συνεχιστεί η συζήτηση από όποιον θέλει να εκφράσει τη γνώμη του.

    Παράθεση:

    Δεν είναι δυνατόν να ζητάτε από τους διοργανωτές να ελέγξουν τα προσωπικά μηνύματα.

    Δεν είναι δυνατόν να υπονοείτε οτι ένας διαγωνισμός δεν είναι σωστά στημένος επειδή δεν τιμωρεί όσους στέλνουν προσωπικά μηνύματα τέτοιου τύπου.

    Δεν είναι δυνατόν, να απαιτείτε με τέτοιο εκβιαστικό και επιτακτικό τρόπο, ενώ ο Διαγωνισμος λήγει, να κάνουμε κάτι που δεν υπάρχει στους όρους χρήσης, κάτι που δεν έχουμε δεσμευτεί να κάνουμε (=διότι ξέραμε εξ' αρχής οτι δεν μπορούμε) και στο οποίο συμφωνήσατε με την συμμετοχή σας.

    Τα παραπάνω τα βρίσκουμε αντιδημοκρατικά, επικίνδυνα και μας θίγουν βαθύτατα.

    Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία.

    ΥΓ. Όποιος θέλει να αποσύρει τη συμμετοχή του, να στείλει email.


    -----------------

    Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 15-05-2013 13:01 ]


    KRISTHESS
    15.05.2013, 16:44

    μα γιατί κλειδώθηκε το θέμα τα τραγούδια του Τελικού???δεν έπρεπε να λήξει ο διαγωνισμός πρώτα??Αν κάποιος θέλει να εκφράσει κάτι για τα τραγούδια πια..που θα το κάνει?

    όσο για την προώθηση..αυτό δεν είναι προώθηση??μόνο τα ΠΜ είναι??δεν είδα κανέναν να το σχολιάζει.

    μήνυμα μέλους ανοιχτής πρόσκλησης?? στα Τραγούδια το Τελικού που κλειδώθηκαν..

    Σήμερα, 04:30 #148   

    Καταρχήν να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το αν κάποιοι μου ζητάνε την ψηφο μου μέσω  ΠΜ, ή με κότες από το χωριό. Η ψηφοφορία είναι μυστική και τελικά θα ψηφίσω αυτό που πραγματικά επιθυμώ. Όμως αυτά, τα αυτονόητα, είναι ελάσσονος σημασίας.

    Το θέμα που θα ήθελα να σας επιστήσω την προσοχή είναι ένα τραγούδι του τελικού το οποίο πρέπει κατα τη γνώμη μου να ανέβει στην κατάταξη άμεσα!!!!!!!! Πρόκειται για ένα τραγούδι που κουβαλάει έναν πολιτισμό σπάνιο και είναι κρίμα να είναι τόσο χαμηλά. Ο τίτλος του είναι ''Μαύρο μου'' και προτείνω να το πριμοδοτήσουμε όλοι.

    Φυσικά και δεν είναι δικό μου, ούτε καποιου γνωστού μου. Οι δικοί μου γνωστοί δεν χρειάζονται διαφήμιση!

    Άντε, καλή ψήφο, όσοι απέμειναν....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ChristosMoustakas, 15-05-2013 04:34 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ChristosMoustakas, 15-05-2013 04:36 ]

    ChristosMoustakas Περαστική ΝόταΚΕΡΑΤΣΙΝΙ



    σ'αυτόν τώρα  εγώ..τι να πω. Ας κρατάει ο καθείς αυτά που πιστεύει για τον εαυτό του.Όλα τα άλλα τα βλέπω εκ του πονηρού.(κι ας μην είναι..δικό του..{#emotions_dlg.blink})Κι ας είναι το κομμάτι χαμηλά στη βαθμολογία.Δεν είναι το μόνο αγαπημένο.Υπάρχουν και άλλα εξαιρετικά κομμάτια που βρίσκονται χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα.Το μήνυμα αυτό εμένα όμως..με ενοχλεί εξίσου με τα ΠΜ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 15-05-2013 17:19 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    STEFANOS604
    15.05.2013, 18:02

    Παρασύρθηκα κι εγώ από ευγενέστατο Π.Μ . Αν ήθελα το αγνοούσα. Όμως ήταν και μια υπενθύμιση να ψηφίσω. Βέβαια έτυχε ταυτόχρονα να μου αρέσει το προτεινόμενο αλλά άκουσα και πολλά άλλα.

    Ένας καλός λόγος - αν το αξίζει φυσικά - πιστεύω ότι ανατάσει το δημιουργό.

     


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    kwstasagas
    20.05.2013, 12:42

    Θα επαναφέρω για ... τέταρτη ή πέμπτη φορά την πρότασή μου για τον επόμενο διαγωνισμό τραγουδιου του ΜΗ [εντάξει, δεν είναι ωραίο να επναλαμβάνεσαι...] !!! Τα τραγούδια να διαγωνίζονται με φανερά τα στοιχεία των δημιουργών τους !!!

    Είδαμε στον φετινό διαγωνισμό τι έγινε : Μπορεί α στοιχεία των δημιουργών να ήταν κρυφά, αλλά ... τα προσωπικά μηνύματα και οι "προώθηση / διάδοση" των διαγωνιζομένων τραγουδιών σε άλλους ιντερνετικούς τόπους ... "καλά κράτησαν" !!! Και είδαμε όλοι μας όλο αυτό πού οδήγησε !!! Όσο, λοιπόν, κι αν ο εν λόγω όρος του διαγωνισμού είναι ο καλύτερος που μπορούσε να θεσπισθεί [για να υπάρξουν εχέγγυα αμεροληψίας], πρακτικά δεν μπόρεσε να λειτουργήσει !!! Είναι, δηλαδή, πρακτικώς αδύνατον να τηρηθεί η "απόλυτη μυστικότητα" των συμμετεχόντων" !!!

    Για το λόγο αυτό ... προτείνω στον επόμενο διαγωνισμό "να βλέπουμε τα στοιχεία των δημιουργών του εκάστοτε διαγωνιζομένου τραγουδιού"!!! Εύλογα θα μού αντιτείνετε : "Εσύ Κώστα είσαι παλιό και ενεργό μέλος του ΜΗ, έχεις κάνει πολλούς φίλους, έχεις αποκομίσει πολλές συμπάθειες κλπ, οπότε ... αν στείλεις το τραγούδι σου ... έχεις εξασφαλισμένους κάποιους πόντους παραπάνω" !!! Ε, λοιπόν, σας το ανακοινώνω από τώρα : Αν το τραγούδι μου διαγωνισθεί σε επόμενο διαγωνισμό και βλέπετε στα στοιχεία του "Στίχοι - μουσική : Κώστας Άγας", σάς ζητώ να το ψηφίσετε μόνο αν πραγματικά σας άρεσε και χωρίς να επηρεασθείτε από οποιανδήποτε συμπάθεια απέναντί μου !!! Ας μην ξεχνάμε ότι την πραγματική εκτίμησή μας σε κάποιον τη δείχνουμε όταν του φερόμαστε με ειλικρινεια και όχι όταν τον γεμίζουμε με ευτελείς κολακείες !!!  

    Και κάτι ακόμη : Ένα τραγούδι που πραγματικά θα αξίζει θα διακριθεί στον διαγωνισμό, ακόμη κι αν οι δημιουργοί τους μάς είναι άγνωστοι και συναντάμε τα ονόματά τους για πρώτη φορά !!!

    Αυτά ....


    jorge
    20.05.2013, 13:07
    Ωραία, θέλεις λοιπόν να τιμωρούμε όσους στέλνουν ΠΜ ζητώντας την ψήφο μας, σωστά; Αν ναι, πες μας τη λύση που προτείνεις στην παρακάτω περίπτωση:

    Κάποιο μέλος, στέλνει ΠΜ στον κόσμο ή κάνει ποστ στο forum ή κάνει post στο Facebook για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ τραγούδι, επειδή του αρέσει και λέει "ΨΗΦΙΣΤΕ ΤΟ!".

    Να σε ακυρώσουμε;
    Θα ήταν άδικο, νομίζω συμφωνείς.

    Αν όμως τελικά είσαι ΕΣΥ αυτό το μέλος και έχεις φτιάξει 2ο λογαριασμό για να προωθήσεις το τραγούδι σου, χωρίς να καρφώνεσαι;

    Ή - ακόμα χειρότερα - αν κάποιος ανταγωνιστής σου επινόησε αυτή τη δολιοφθορά προκειμένου να σε βγάλει εκτός τελικού;

    Τι προτείνεις για την παραπάνω περίπτωση; Η εμπειρία μας λέει πως δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει λύση και ο Διαγωνισμός θα διαλυθεί πολύ εύκολα, απ' όποιον αποφασίσει να παίξει τέτοια παιχνιδάκια.

    Μην γράψεις σε παρακαλώ γενικά. Γράψε συγκεκριμένες λύσεις, καθώς έχεις αναφερθεί εκτενώς στο θέμα και έχεις αφήσει πολλές αιχμές. Τώρα ήρθε η ώρα να προτείνεις τις λύσεις που υπονοείς οτι υπάρχουν και μακάρι αυτές να είναι εφαρμόσιμες.


    koukz
    20.05.2013, 13:57

    Κάποιοι θεωρούν τους ακροατές πρόβατα που κακοί λύκοι με πμ στην πλάτη τους λένε, "ψηφισέ με αλλιώς την έβαψες μικρό προβατάκι".

    δεν συμφωνώ με την παράπανω άποψη άλλα έστω ότι ισχύει, πως λύνεις το πρόβλημα; χτίζοντας μια μεγάλη μάντρα;

    Προφανώς και όχι, αντιθέτως πλήρης ελευθερία, πλήρης όμως, όχι να βουίζει το διαδίκτυο με ονόματα δημιουργών και έδω να μένουν κρύφα, είναι λίγο αστείο αυτό. 

    Καλοί ακροατές και δημιουργοί διασφαλίζονται με κριτική σκέψη μέσα άπο συζητήσεις και πρότασεις που μπορoύμε να κάνουμε αλλά όχι με το μάστιγιο και τον φόβο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την koukz, 20-05-2013 13:59 ]


    yiannisyiannis
    20.05.2013, 22:32

    Όσο και να προσπαθήσει κάποιος να οργανώσει έναν διαγωνισμό αδιάβλητο, πάντα θα υπάρχουν παρατράγουδα. Αν ο πολίτης/μέλος δεν είναι σωστός, έντιμος, ηθικός, κανένας νόμος και κανένας κανονισμός δεν μπορεί να τον προστατέψει. Γι' αυτό άλλωστε και το ίδιο το σύνταγμα στο άρθρο 120 αναφέρει ότι: "Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη Βία." Αν δεν υπάρχει λοιπόν αυτός ο πατριωτισμός, η ηθική γενικότερα, κανένας κανονισμός δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά σε κανέναν διαγωνισμό.

    Το πρόβλημα δεν είναι λοιπόν το αν θα αλλάξουν οι κανονισμοί, έτσι ώστε ο επόμενος διαγωνισμός να είναι πιο αδιάβλητος, διότι ποτέ δεν θα είναι αδιάβλητος. Το πρόβλημα είναι να αποκτήσουν παιδεία οι διαγωνιζόμενοι και οι ψηφοφόροι, έτσι ώστε να λειτουργούν με διαφάνεια και εντιμότητα.

    Προσωπικά, δεν με ενοχλεί, ούτε θεωρώ κακό ένας φίλος να μου στείλει ΠΜ για να με ενημερώσει ότι συμμετέχει με το τάδε τραγούδι. Με ενοχλεί όταν μου στέλνει ΠΜ ο κάθε άσχετος για να με πιέσει να τον ψηφίσω.


    jorge
    21.05.2013, 13:04

    Mingrelia σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

    Στη λύση που προτείνεις θέλω να μου απαντήσεις στα εξής:

    α) Πως θα αποφύγουμε την επανεγγραφή του μέλους που έστειλε το ΠΜ και έγινε ban και την επανάληψη της ίδιας τακτικής μία, δύο ίσως και δεκάδες φορές;

    β) Πως θα γνωρίζουμε οτι μια καταγγελία τύπου "Το μέλος Α μου έστειλε αυτό το ΠΜ, τιμωρήστε τον", είναι αληθινή και όχι κατασκευασμένη;

    γ) Τι θα γίνεται στην περίπτωση που ένας μέλος στο Forum γράψει "ωραίο κομμάτι το ΤΑΔΕ, προσέξτε το". Θα το θεωρήσουμε διαφήμιση και θα τον κάνουμε ban;

    Υπάρχουν και άλλα προβλήματα στη λύση που προτείνεις, όμως ας ξεκινήσουμε με τα παραπάνω. Περιμένω τις προτάσεις σου.

    Σ' ευχαριστώ.


    jorge
    21.05.2013, 13:55

    Mingrelia,

    μόλις βρεις χρονο, θα ήθελα απάντηση και στα 3 ερωτήματα, δεδομένου και του τρόπου εγγραφής στο MusicHeaven, τον οποίο δεν έλαβες υπόψιν σου στο τελευταίο σου post, ο οποιος επιτρέπει το παρακάτω:

    ένας κακόβουλος μπορεί να κάνει δεκάδες λογαριασμούς χρησιμοποιώντας διαφορετικά emails, επομένως κάθε φορά που γίνεται ban, να μπαίνει με νέο λογαριασμό, αλλάζοντας και IP και μηχάνημα ή browser. Θα μπορεί λοιπόν να στείλει ΑΠΕΙΡΑ τέτοια ΠΜ και να επηρεάζει συνεχώς. Αλλά ακόμα και μια φορά να γίνει και να προλάβει να στείλει σε 1000 άτομα, η ζημιά θα έχει γίνει, σωστά;

    Θα περιμένω τις λύσεις που έχεις να προτείνεις, που όπως κι εσύ παραδέχθηκες ("θα το σκεφτώ", έγραψες) δεν είναι καθόλου προφανείς, αν τελικά υπάρχουν κιόλας.


    STEFANOS604
    21.05.2013, 14:35

    Η μόνη αξιόπιστη μέθοδος είναι με αστυνομική ταυτότητα , δικαστικούς αντιπροσώπους και εφορευτική επιτροπή.Όλες οι άλλες μέθοδοι με το διαδίκτυο ακόμα και με τους πλέον περιοριστικούς όρους ενέχουν τον κίνδυνο που αναφέρει ο jorge.

    Οπότε ας αφήσουμε τα πράγματα ως έχουν με τις όποιες βελτιώσεις στη διαδικασία μπορεούν να γίνουν και εμεις οι ίδιοι να ψηφίζουμε με γνώμονα την ποιότητα του τραγουδιού άσχετα αν βομβαρδιστήκαμε με ΠΜ ή όχι.