ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.830 μέλη

    Απόψεις για τον Διαγωνισμό Τραγουδιού.

    Giorgos_arazei
    16.05.2013, 00:24

    Παιδιά γεια και χαρά. 

    Παρακολουθούσα καιρό τώρα τη συζήτηση για τον Διαγωνισμό, ήθελα να πω δυο πράγματα αλλά δεν γνώριζα το σωστό timing!  Ε σκέφτηκα, ό,τι μπορείς να κάνεις σήμερα, μην το αφήνεις για αύριο, το γοργόν και χάριν έχει και άλλα τέτοια ωραία!

    Στο ψητό.

      Το δυσκολότερο πράμα ίσως ήταν που έπρεπε να κρίνεις διαφορετικά είδη μουσικής τζαζ με φουνκ (!) και παραδοσιακά με ορχηστρικά! Γολγοθάς και λίιιιιγο άδικο, αναγκαστικά, κάποιον άδικα θα ρίξεις!Φάουλ του Διαγωνισμού.

      Έντύπωση μεγάλη-που πραγματικά τουλάχιστον από το κεφάλι μου χρήζει ερμηνείας- έιναι ότι σε ένα διαγωνισμό ελληνικό, με καταβολές ακροατών από όλη την Ελλάδα, παρατηρώ πως τραγούδια με χρώμα και άρωμα καθαρά ελληνικό, έμειναν πίσω, δίνοντας τη θέση τους σε ήχους τζαζ, φανκ, μπλουζ, ροκ(με την έννοια της αμερικανιάς εδώ). Ομολογώ εδώ, ότι "ο κόσμος χάλασε" ή μάλλον ότι οι ανταλλαγές ψήφων δίνουν και παίρνουν.  Είναι σαν να διαγωνίζονται στην Αμερική τραγούδια, και στις πρώτες θέσεις να βλέπω τσάμικο!

    Για τους τσακωμούς τώρα. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να λέει τη γνώμη του. Άνθρωποι που σ' αυτό το διαγωνισμό που το έπαιξαν "σώστα", δήθεν επειδή υπογράφουν με το όνομά τους, στον προηγούμενο Διαγωνισμό οι ίδιοι έκαναν διπλούς λογαριαμούς και έριχναν λάσπη σε υποψήφιους, οπότε προσοχή γιατί όλα αυτά μόνο εμετό φέρνουν...συμαζευτείτε και μην εκτίθεστε λοιπόν γιατί κάποιοι ξέρουμε... !

    Για τα τραγούδια τώρα. Αν η μουσική είναι μία, και το γάζωμα στη ραπτομηχανή ένα είναι. Όμως υπάρχουν οι μοδίστρες και οι ράφτες υψηλής ραπτικής. Κάνουν άραγε το ίδιο?

    Όπως η κοινωνία έχει πάντα τους πολιτικούς που της αξίζουν, έτσι έχει και τα τραγούδια που της αξίζουν. Πιο συγκεκριμένα, στο δικό μου γούστο, μερικά από τα πρώτα τραγούδια θα πρέπε να ναι τελευταία, και μερικά τελευταία τραγούδια, θε πρεπε να ναι πρώτα. Αλλά είπαμε, η κοινωνία διαλέγει. 

    Υποστηρίζω φανερά εκείνον που δεν έχει 20-30 γνωστούς να τον ψηφίσουν. Ήρθε, άφησε τη συμμετοχή του και έφυγε. Όχι ό,τι εκείνος που τον ψηφίζουν οι άνθρωποί του θα πρεπε να τα βάψει μαύρα...θα πρεπε όμως να ντρέπεται έστω στα κρυφά και να συλλογίζεται λίγο για εκείνον που δεν έχει κανέναν να τον ψηφίσει. Ο σκοπός, δεν είναι το "έπαθλο", που κατα τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να υπάρχει, μπας και έπαυε το μαλιοτράβηγμα. Άλλος είναι ο σκοπός... ζω για τη μέρα που στη μουσική θα γίνουμε συναγωνιστές και όχι ανταγωνιστές! Ναι ξέρω, με τον καημό αυτό θα πεθάνω. 

    Επίτρεψτε μου να πω, τελειώνοντας, ότι δυστυχώς στο βωμό των γνωριμιών και των γλυψιματοκουβεντολογιών, πολλά διαμάντια, θα πέσουν κατω απο τη 15(!) θέση, έτσι γίνεται συνήθως στους Διαγωνισμούς..Φυσικά το musicheaven δεν μπορεί να κάνει κάτι γι' αυτό, άρα το παίρνουμε ως δεδομένο εξ αρχής χωρίς να κατηγορούμε...μα όμως για εκείνον που ξέρει να αναζητά, θα ψαξει και κάτω από τα 15-20 πρώτα και τίποτα δεν χάνεται... νικητές είστε όλοι παιδιά!  

    Και μόλις μου ήρθε ένα ωραίο: " Όλοι ζούμε στον υπόνομο, μα μερικοί από εμάς κοιτάνε τα αστέρια"  Ο.Wilde

    ΥΓ. Όση ώρα έγραφα αυτό το μακρυνάρι, άκουγα το "Χίλια αστέρια αγκάλια" σε ριπιτ. Είναι δυνατόν αυτό το τραγούδι με αυτή τη φωνή να βρίσκεται στην 21η μόνο θέση? Απλά ταξίδεψα πολύ μακριά, έιχα πολυ καιρό να το κάνω με τραγούδι που δεν γνωρίζω τίποτα γι' αυτο. Σ'ευχαριστώ Χίλια Αστέρια Αγκαλιά!

    Γιώργος.

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Giorgos_arazei, 16-05-2013 00:30 ]


    Armenistis
    16.05.2013, 11:57

    Ακριβώς , μάλιστα σκεφτόμουν να ανοίξω θέμα με τίτλο «η λίστα των τραγουδιών ανάποδα», όσο κατέβαινει κανείς προς τα κάτω -και μάλιστα αρκετά κάτω- είναι σαν να αλλάζει εντελώς ο διαγωνισμός, ακούς τραγούδια και λες : " Μα είναι δυνατόν αυτό το τραγούδι να είναι στην 20η θέση;  Στην 9ή ; και ούτω καθεξής...

    Συνειδητοποιείς πως , ότι προσπάθεια και αν έχει γίνει απο άποψη οργάνωσης δεν κατάφερε να αποφύγει -και αυτός ο διαγωνισμός- την λογική της Γιουροβίζιον, που η Ελλάδα θα δώσει στην Κύπρο το 12αρι είτε παίζει ο Χατζηδάκης είτε η Πάολα.

    Απλά μετά μην αναρωτιέστε και αρχίζετε την κλάψα για την κατάντια του ελληνικού τραγουδιού , και γιατί δεν ακούγεται κάποιο αξιόλογο τραγούδι στα ραδιόφωνα , διότι συμβαίνει ακριβώς το ίδιο -σε μικρότερη κλίμακα- στα ραδιόφωνα και στις δισκογραφικές που ακούγονται τραγούδια και γίνονται γνωστά μόνο λόγω «κύκλου».

    Επειδή όμως  το ψέμα έχει κοντά ποδάρια , η δυναμη τραγουδιών που χάθηκαν στο τελικό λόγω έλλειψης «δημοσίων σχέσεων» θα φανεί στο χρόνο και στο μέλλον.

    Το μόνο θετικό και ελπιδοφόρο είναι οτι ακούσαμε κομμάτια που μας δίνουν κουράγιο για την μουσική –πρωτότυπη- δημιουργεία στα χρόνια που θα ακολουθήσουν σε αυτό τον τόπο και ας μην βρίσκονται στην πρώτη 3άδα του τελικού διαγωνισμού.

     

     

     


    vensonas
    16.05.2013, 12:04

    να'τα τα τελευταία 20...πρώτα! 

    1 Ο χρόνος δεν γερνάει

    2 Το αύριο μη φοβηθείς

    3 Όλα όσα δεν θες

    4 Ένα

    5 True Feelings

    6 Χωρίς πυξίδα

    7 We love you tsiou (trio)

    8 Χαμενες Πατριδες

    9 Το βάλς της τελευταιας Ελπιδας

    10 Μαριονέτα

    11 Σε μια φαντασία

    12 Φτάνει να είσαι

    13 Μαύρο Μου

    14 Κι ήθελα μόνο ένα φιλί

    15 Το μυστικο της Τζοκοντα

    16 Πηνελόπη

    17 Φόβος

    18 Θέλω να σε δω

    19 Παραμύθια

    20 Υπέροχη Μέρα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vensonas, 16-05-2013 12:05 ]


    sillia
    16.05.2013, 12:29

    Kαλημέρα.

    Όση ώρα διάβαζα αυτά που έγραψε ο φίλος πιο πάνω άκουγα το τραγούδι που έστελνε ευχαριστώ για την ευδαιμονία και χαρά που ένοιωθε ακούγοντάς το !

    Με την σειρά μου να πω κι εγώ ευχαριστώ στους revolt για το τραγούδι τους για μια δεύτερη ζωή που δεν πέρασε στον τελικό και πάτωσε !!!!!!!!!!!!!!!!!

    Όμιλος 3ος 20η θέση...Πόσο χαίρομαι κάθε φορά που το ακούω !

    Άραγε με ποιόν πρέπει να τα βάλω τώρα και ποιανού αισθητική να προσβάλλω που δεν εκτιμήσατε σωστά αυτό που εμένα μου άρεσε και το ήθελα τελικό και όχι μόνο..... αλλά να κοσμεί και την 1η θέση;

    Συγνώμη φίλε Νανόπουλε που θα αναφερθώ σε σένα αλλά όλα αυτά που γράφονται εδώ και καιρό μου είναι πολύ γνωστά από τότε με το πέταγμά σου!

    Τα θυμάσαι κι εσύ φαντάζομαι ....με το φτυάρι η λάσπη !

    Τα nicknames αλλάζουν και οι τίτλοι τραγουδιών !

    Οι θέσεις μόνο τρώνε λάσπη γιατί έτσι μάθαμε !Δεν μπορούμε εύκολα να αποδεχτούμε την 4η 5η ουυυυ καλά μην πάω παρακάτω...ένα μικρό εγκεφαλικό θα το έτρωγα !

    Είμαστε αυτοί και μας αξίζουν αυτά σωστά !

    Συμπερασματικά......

    Ίσως κάποιοι με τον λόγο σας δεν καταλαβαίνετε ότι προσβάλλεται η αισθητική μας , η κρίση μας το αδιάβλητο της σκέψης μας και η καθαρότητα της ψυχής μας !

    Πικραίνετε όλους εμάς που όλο αυτό το βλέπουμε σαν μια όμορφη γιορτή και μπαίνουμε με χαρά στην διαδικασία να αφήσουμε στην άκρη άλλες εργασίες μας για να διαθέσουμε χρόνο να ακούσουμε τα τραγούδια και με ενδιαφέρον να παρακολουθούμε την πορεία τους !Τραγούδια που επιλέξαμε σαν τα καλύτερα !

    Είναι σαν να μου λέτε ότι ο χ ,ψ ,ωμέγα με ακυρώνει σαν προσωπικότητα  και σαν πρόβατο με στέλνει να κάνω αυτό που απροκάλυπτα και άκομψα μου ζητάει .Κι εγώ τον ακολουθώ έτσι ;

    Ε λοιπόν δεν είναι έτσι αγαπητοί μου φίλοι και δεν θα προσπαθήσω να σας πείσω για το αυτονόητο !  

    Δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν σας !Κάποιους από σας που γράφεται ίσως και να σας έχω προτιμήσει θα το δω όταν ανοίξουν οι λεπτομέρειες των τραγουδιών. Όμως όλο αυτό με χαλάει και με κάνει να νοιώθω δυσάρεστα όταν σκέφτομαι πόσες ώρες διέθεσα για να μαζέψω να ηχογραφήσω για να έχω τα τραγούδια σας για να τα απολαμβάνω με τους φίλους μου !

    Μοιραστήκατε μαζί μας τις δημιουργίες σας μόνο για να τις δείτε να κάθονται στο θρόνο της πρωτιάς !Οποιαδήποτε άλλη θέση μάλλον δεν σας κάνει !

    Η θέση που παίρνουν στην καρδιά μας μάλλον σας είναι παντελώς αδιάφορη !

    Σας ευχαριστούμε για τον χρόνο που διαθέσατε να μας χαλάτε κάθε φορά με σχόλιά σας την διάθεση !

    Είναι το τελευταίο μου ποστ στο φόρουμ σχετικά με το θέμα διαγωνισμού !

    Τα ευχαριστώ μου για την όλη αυτή γιορτή θα βρω άλλον τρόπο να τα εκφράσω σε αυτούς που πραγματικά με σεβάστηκαν σαν μέλος σαν ακροάτρια σαν προσωπικότητα !

    υ,γ

    Όλοι μα όλοι όσοι έχουμε γράψει σε αυτό το θέμα για κάποιο τραγούδι κάποια τραγούδια έχουμε έναν "πόνο" !

    Μόνο που κάποιοι έχουν την αξιοπρέπεια να τον περνάνε βουβοί ....γιατί έτσι έχουν μάθει να κινούνται και στην προσωπική τους ζωή !

    Το αρνητικό ποστ θα είναι πόνος αλλά θα τον περάσω βουβή....................................


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 16-05-2013 12:41 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 16-05-2013 12:59 ]


    mary_omikron
    16.05.2013, 12:42

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 16.05.2013, 12:29 έγραψε...

    Οι θέσεις μόνο τρώνε λάσπη γιατί έτσι μάθαμε !Δεν μπορούμε εύκολα να αποδεχτούμε την 4η 5η ουυυυ καλά μην πάω παρακάτω...ένα μικρό εγκεφαλικό θα το έτρωγα !

    Ίσως κάποιοι με τον λόγο σας δεν καταλαβαίνετε ότι προσβάλλεται η αισθητική μας , η κρίση μας το αδιάβλητο της σκέψης μας και η καθαρότητα της ψυχής μας !

    Είναι σαν να μου λέτε ότι ο χ ,ψ ,ωμέγα με ακυρώνει σαν προσωπικότητα  και σαν πρόβατο με στέλνει να κάνω αυτό που απροκάλυπτα και άκομψα μου ζητάει .Κι εγώ τον ακολουθώ έτσι ;

    Μοιραστήκατε μαζί μας τις δημιουργίες σας μόνο για να τις δείτε να κάθονται στο θρόνο της πρωτιάς !Οποιαδήποτε άλλη θέση μάλλον δεν σας κάνει !

    Η θέση που παίρνουν στην καρδιά μας μάλλον σας είναι παντελώς αδιάφορη !

    Σας ευχαριστούμε για τον χρόνο που διαθέσατε να μας χαλάτε κάθε φορά με σχόλιά σας την διάθεση !

    Kαλλίτερα δεν θα μπορούσα να εκφραστώ. 

    + 10000000000000 από μένα


    trelakias
    16.05.2013, 12:48

    Τα περισσότερα κομμάτια που μου άρεσαν δεν πέρασαν καν στον τελικό...  Αυτό δεν σημαίνει ότι ο διαγωνισμός μπάζει ούτε θα κατηγορήσω τους διοργανωτές.  Ψηφίζει ο κόσμος οπότε το αποτέλεσμα καθρεφτίζει τα ακούσματα και την ψυχολογία του κόσμου μας (με τις γνωριμίες, την εντεχνίλα κλπ).  Ο κόσμος που ψήφισε διαμόρφωσε το αποτέλεσμα και συνεχίζει να το διαμορφώνει.

    Επίσης, κανένα κομμάτι δεν χάθηκε...  Χαμένοι θα είναι αυτοί που περιμένουν δημοσιότητες και μεγαλεία από το διαγωνισμό.

    Παράθεση:

    Είναι σαν να διαγωνίζονται στην Αμερική τραγούδια, και στις πρώτες θέσεις να βλέπω τσάμικο!

    Εδώ μου επιτρέπεις να διαφωνήσω.  Δε με ενοχλεί να βγει πρώτη μια φανκιά, ίσα ίσα που θα μου άρεσε και γενικά βλέπω θετικά να ξεφεύγουμε από τα ακούσματα, τις καταβολές και τα χρώματα που έχουμε βαρεθεί τόσα χρόνια.  Κάτι τέτοιο όμως δε βλέπω να γίνεται, μας αρκεί το έντεχνο που έχουμε συνηθίσει. 

    Αλλά αυτό είναι το δικο μου γουστο και καθένας επιλέγει να ακούσει αυτό που θέλει είτε είναι πρώτο είτε τελευταίο.

    edit:  με προλαβε η sillia {#emotions_dlg.blush}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 16-05-2013 12:52 ]


    vensonas
    16.05.2013, 12:50
    παιδιά θα συμφωνούσατε στη σελίδα "Αποτελέσματα" να εμφανίζονται με τυχαία σειρά τα τραγούδια του τελικού (όπως στη σελίδα που ψηφίζεις) και δίπλα να έχει τη βαθμολογία του καθενός? πιστεύετε ότι θα βοηθούσε να γίνει ένα πιο δίκαιο άκουσμα?
    kwstasagas
    16.05.2013, 12:52

    Παράθεση:

    Το μέλος vensonas στις 16.05.2013, 12:04 έγραψε...

    να'τα τα τελευταία 20...πρώτα! 

     

    Λοιπόν, αυτό που έγραψε παραπάνω ο συμφορουμίτης μού θύμισε ένα στριπάκι από μια συλλογή κόμικς με την - αγαπημένης σε πολλούς - Μαφάλντα [το 'χω ξαναπεί : εδώ στο Music Heaven ό,τι θυμάμαι χαίρομαι] : Η Μαφάλντα έναν χαρτη, που ήταν κρεμασμένος σε έναν τοίχο, τον γύρισε ανάποδα !!! Έτσι, η πατρίδα της, η πονεμένη και καταπιεσμένη Αργεντινή, εκεί που ήτανε στο νότιο ημισφαίριο και "από κάτω", βρέθηκε στο βόρειο ημισφαίριο και "από πάνω" !!!

    Συνεπώς ... αν δεν συμφωνούμε με ό,τι απεικονίζει ένας βαθμολογικός πίνακας, ένας χάρτης, ένα διάγραμμα κλπ ... πολύ απλά, τα γυρνάμε ανάποδα και τα βλέπουμε "όπως εμείς θέλουμε" !!! Δεν είναι κάθε φορά απαραίτητο να βλέπουμε τα πράγματα όπως τα βλέπει το "μέγα πλήθος" ....


    Giorgos_arazei
    16.05.2013, 13:08

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 16.05.2013, 12:48 έγραψε...

    Τα περισσότερα κομμάτια που μου άρεσαν δεν πέρασαν καν στον τελικό...  Αυτό δεν σημαίνει ότι ο διαγωνισμός μπάζει ούτε θα κατηγορήσω τους διοργανωτές.  Ψηφίζει ο κόσμος οπότε το αποτέλεσμα καθρεφτίζει τα ακούσματα και την ψυχολογία του κόσμου μας (με τις γνωριμίες, την εντεχνίλα κλπ).  Ο κόσμος που ψήφισε διαμόρφωσε το αποτέλεσμα και συνεχίζει να το διαμορφώνει.

    Επίσης, κανένα κομμάτι δεν χάθηκε...  Χαμένοι θα είναι αυτοί που περιμένουν δημοσιότητες και μεγαλεία από το διαγωνισμό.

    Παράθεση:

    Είναι σαν να διαγωνίζονται στην Αμερική τραγούδια, και στις πρώτες θέσεις να βλέπω τσάμικο!

    Εδώ μου επιτρέπεις να διαφωνήσω.  Δε με ενοχλεί να βγει πρώτη μια φανκιά, ίσα ίσα που θα μου άρεσε και γενικά βλέπω θετικά να ξεφεύγουμε από τα ακούσματα, τις καταβολές και τα χρώματα που έχουμε βαρεθεί τόσα χρόνια.  Κάτι τέτοιο όμως δε βλέπω να γίνεται, μας αρκεί το έντεχνο που έχουμε συνηθίσει. 

    Αλλά αυτό είναι το δικο μου γουστο και καθένας επιλέγει να ακούσει αυτό που θέλει είτε είναι πρώτο είτε τελευταίο.

    edit:  με προλαβε η sillia {#emotions_dlg.blush}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 16-05-2013 12:52 ]



    Φυσικα και σου επιτρεπω να διαφωνησεις και η γνωμη σου σεβαστοτατη, θελει και ερωτηση? {#emotions_dlg.biggrin}

    Οι πρωτες 5-6 γραμμες σου, με καλυψαν τελεια!

     Απ την αλλη, αν καποιος προσβαλεται με αυτα που εγραψα, ας μου πει σε ποιο σημειο ακριβως, γιατι ετσι αοριστα, δευτερο σεντονι μακρυναρι δεν μπορω να γραψω. Χθες στραβωθηκα!


    ChristosMoustakas
    16.05.2013, 13:57

    Γεια σου Γιώργο!

    Νομίζω ότι στην προσπάθειά σου να πεις κάποια πράγματα που σε απασχολούσαν όλο αυτό τον καιρό, χωρίς να είσαι αγενής,  υπέπεσες σε ασάφειες και υπερβολές.

    Σαφώς και πάντα,  όλα τα τραγούδια σε ένα διαγωνισμό δεν έχουν την πορεία που εμείς θα επιθυμούσαμε λόγω του προσωπικού μας γούστου, των καταβολών μας κ.ο.κ. Όμως, αυτό δεν σημαίνει πως αν κάποιος έχει στείλει ένα τραγούδι και αυτό αρέσει, θα πρέπει να να έχει ενοχικό σε σχέση με αυτά που δεν ψηφίστηκαν. Ο διαγωνισμός δεν είναι η Διεθνής Αμνηστεία. Διότι, εάν δεις τη βαθμολογία, κάποιος που βρίσκεται στην πρώτη δεκάδα θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον 30 - 60 ''πιστούς φίλους'' που θα τον ψήφιζαν ''δαγκωτό'' για να βρίσκεται σε μία τέτοια θέση, πράγμα απίθανο κατά την άποψή μου.

    Μίλησα πρόσφατα για τη συμπάθειά μου σε ένα τραγούδι που βρίσκεται εκτός 20άδας,  το ''Μαύρο μου''. Αλλά το ότι δεν το ψηφίζει ο κόσμος δεν σημαίνει ότι θα αρχίσω να ψάχνω συμμαχίες και πλεκτάνες των υπολολοιπων συμμετεχοντων. Απλώς δεν ταιριάζει το γούστο μου με το γούστο όσων ψήφισαν ως τώρα.

    Αυτό το ''καποιοι ξέρουμε'' το θεωρό πολύ φαύλο. Τί ξέρετε και δεν το λέτε και το κρατάτε για την πάρτη σας και το περιφέρετε παντιέρα δύο μέρες πριν τη λήξη του διαγωνισμού δημιουργώντας εντυπώσεις???

    Όπως και να 'χει, κουράστηκα να γράφω για τα αυτονόητα τα οποία έχουν ξεχαστεί παντελώς στο βωμό μιας θέσης στο διαγωνισμό ενος μουσικού ιστότοπου. Δηλαδή μιας μουσικής γιορτής μιας κοινότητας που έχει δημιουργηθεί με μοναδικό κοινό στοιχείο την αγάπη για τη μουσική. Ή που έτσι θα έπρεπε να είναι κατά τη γνώμη μου.

    Την εκτίμησή μου τη γνωρίζεις, έτσι κι αλλιώς.

    Άντε, καλή επιτυχία στα τραγούδια, τώρα που είμαστε και στην τελική ευθεία!


    Giorgos_arazei
    16.05.2013, 14:53

    Παράθεση:

    Το μέλος ChristosMoustakas στις 16.05.2013, 13:57 έγραψε...

    Γεια σου Γιώργο!

    Νομίζω ότι στην προσπάθειά σου να πεις κάποια πράγματα που σε απασχολούσαν όλο αυτό τον καιρό, χωρίς να είσαι αγενής,  υπέπεσες σε ασάφειες και υπερβολές.

    Σαφώς και πάντα,  όλα τα τραγούδια σε ένα διαγωνισμό δεν έχουν την πορεία που εμείς θα επιθυμούσαμε λόγω του προσωπικού μας γούστου, των καταβολών μας κ.ο.κ. Όμως, αυτό δεν σημαίνει πως αν κάποιος έχει στείλει ένα τραγούδι και αυτό αρέσει, θα πρέπει να να έχει ενοχικό σε σχέση με αυτά που δεν ψηφίστηκαν. Ο διαγωνισμός δεν είναι η Διεθνής Αμνηστεία. Διότι, εάν δεις τη βαθμολογία, κάποιος που βρίσκεται στην πρώτη δεκάδα θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον 30 - 60 ''πιστούς φίλους'' που θα τον ψήφιζαν ''δαγκωτό'' για να βρίσκεται σε μία τέτοια θέση, πράγμα απίθανο κατά την άποψή μου.

    Μίλησα πρόσφατα για τη συμπάθειά μου σε ένα τραγούδι που βρίσκεται εκτός 20άδας,  το ''Μαύρο μου''. Αλλά το ότι δεν το ψηφίζει ο κόσμος δεν σημαίνει ότι θα αρχίσω να ψάχνω συμμαχίες και πλεκτάνες των υπολολοιπων συμμετεχοντων. Απλώς δεν ταιριάζει το γούστο μου με το γούστο όσων ψήφισαν ως τώρα.

    Αυτό το ''καποιοι ξέρουμε'' το θεωρό πολύ φαύλο. Τί ξέρετε και δεν το λέτε και το κρατάτε για την πάρτη σας και το περιφέρετε παντιέρα δύο μέρες πριν τη λήξη του διαγωνισμού δημιουργώντας εντυπώσεις???

    Όπως και να 'χει, κουράστηκα να γράφω για τα αυτονόητα τα οποία έχουν ξεχαστεί παντελώς στο βωμό μιας θέσης στο διαγωνισμό ενος μουσικού ιστότοπου. Δηλαδή μιας μουσικής γιορτής μιας κοινότητας που έχει δημιουργηθεί με μοναδικό κοινό στοιχείο την αγάπη για τη μουσική. Ή που έτσι θα έπρεπε να είναι κατά τη γνώμη μου.

    Την εκτίμησή μου τη γνωρίζεις, έτσι κι αλλιώς.

    Άντε, καλή επιτυχία στα τραγούδια, τώρα που είμαστε και στην τελική ευθεία!



    Χρηστο γεια! Αν με ξαναδιαβασεις προσεκτικα, ισως οι ασαφειες και οι υπερβολες που καταλαβες, να εξαφανιστουν. 

    Εδω και 1 μηνα στο φορουμ και μεσω πμ γινοταν της πορνης απο κακεντρεχειες, γλυψιματα, διαλογους ό,τι ναι ναι,  και ψηφοθηριες, με τα οποια γελαγα, εγω σας πείραξα που επισημανα δυο πραγματα?  Αν θελετε χωστε τα κατω απο το χαλι και χαμεγαλατε σαν καστορες της colgate, ειναι μεταδοτικο! 

    Εγραψα πουθενα οτι το αποτελεσμα της τελικης καταταξης ειναι παντελως αδικο? Εγραψα πουθενα οτι τα χω με καποιον συγκεκριμενα? Εψαξα να βρω εγω πλεκτανες και συμμαχιες? Κατηγορησα καποιον οτι ειναι στημενος εκει που ειναι?

    Το γεγονος οτι διαφορετικα ειδη μουσικης επρεπε να κριθουν ισαξια και εκει δυσκολευτηκα, δεν το σχολιασε κανεις. Το οτι εγραψα οτι στη μουσικη πρεπει να ειμαστε συναγωνιστες και οχι ανταγωνιστες, δεν το σχολιασε κανεις. Το οτι τα διαμαντια τραγουδια που δεν θα παρουν βραβειο αλλα δεν θα χαθουν, δεν το σχολιασε κανεις. Το οτι εγραψα οτι ολοι νικητες ειναι σ'αυτη την ανταλλαγη μουσικης, δεν το σχολιασε κανεις. Το οτι οι θεσεις καταταξης δεν εχουν τελικα σημασια, δεν μου το σχολιασε κανεις. 

    Με συγχωρεις ρε συ Χρηστο, αλλα απ'οτι βλεπεις δεν ειμαι εγω αυτος που χαλαω τη γιορτη!

    Αντι ολων αυτων, διαβαζω μια "επιθεση" σε μενα οτι εγραψα υπερβολες και γκρινιες και σουξου μουξου. (δεν μιλω μονο για σενα)

      Τωρα αν σας φαινεται ουτοπια οτι καποιος με εναν μεγαλυτερο φιλικο κυκλο στο χεβεν (πραγμα διολου κακο, το γραφω και αυτο στο πρωτο ποστ αλλα τελικα οτι μας βολαυει κραταμε), εχει πολυ μεγαλυτερο πλεονεκτημα αντι καποιου που περνα για πρωτη φορα απο εδω, ε, ξανασκεφτειτε το μερικοι, πως θα το κανουμε!

    Εκτιμηση, δεδομενη κι απο μενα. 

    ΥΓ. Για το "καποιοι ξερουμε". Σου χει τυχει να ξερεις, αλλα να μην θες να μιλησεις γιατι θα γινει οτι εγινε στο Σκρα?. Αυτο λοιπον που ξερω, θα το κρατησω για μενα. Εκεινος που ηταν να παρει το μηνυμα, ελπιζω να το πηρε. (τονιζω ξανα, δεν αφορα ολα τα μελη, ουτε το musicheaven, μόνο κανα δυο). 


    ChristosMoustakas
    16.05.2013, 15:03

    Μα, γιατί αντιλαμβάνεσαι την αντίθετη άποψη ως επίθεση...? Δεν έχω κανένα λόγο να το κάνω.

    Απλώς επισημαίνω ότι το αρχικό σου post εμπεριείχε μία συνομωσιολογική διάθεση. Δεν ξέρω αν από πίσω κρύβει κάτι προσωπικό και ούτε με αφορά.

    Όσο για τα διαφορετικά είδη τραγουδιών, η άποψή μου είναι ότι η μουσική είναι μία (και ο μπακλαβάς γωνία :P).

    Ας κριθεί ως τέτοια.


    keyboard2007
    16.05.2013, 16:51

    σας ευχαριστω για τους ψηφους σας στο τραγουδι μας "ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ".Ελπιζω καθε χρονο ο διαγωνισμος να γινεται ολο και καλυτερος!καλη επιτυχια σε ολα τα παιδια!και μονο που μπηκα στο τελικο μου φτανει!να στε καλα!keep walking!Cool


    Giorgos_arazei
    16.05.2013, 18:57

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 16.05.2013, 12:29 έγραψε...

    Οι θέσεις μόνο τρώνε λάσπη γιατί έτσι μάθαμε !Δεν μπορούμε εύκολα να αποδεχτούμε την 4η 5η ουυυυ καλά μην πάω παρακάτω...ένα μικρό εγκεφαλικό θα το έτρωγα !

    Πικραίνετε όλους εμάς που όλο αυτό το βλέπουμε σαν μια όμορφη γιορτή και μπαίνουμε με χαρά στην διαδικασία να αφήσουμε στην άκρη άλλες εργασίες μας για να διαθέσουμε χρόνο να ακούσουμε τα τραγούδια και με ενδιαφέρον να παρακολουθούμε την πορεία τους !Τραγούδια που επιλέξαμε σαν τα καλύτερα !

    Δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν σας !Κάποιους από σας που γράφεται ίσως και να σας έχω προτιμήσει θα το δω όταν ανοίξουν οι λεπτομέρειες των τραγουδιών. Όμως όλο αυτό με χαλάει και με κάνει να νοιώθω δυσάρεστα όταν σκέφτομαι πόσες ώρες διέθεσα για να μαζέψω να ηχογραφήσω για να έχω τα τραγούδια σας για να τα απολαμβάνω με τους φίλους μου !

    Μοιραστήκατε μαζί μας τις δημιουργίες σας μόνο για να τις δείτε να κάθονται στο θρόνο της πρωτιάς !Οποιαδήποτε άλλη θέση μάλλον δεν σας κάνει !

    Σας ευχαριστούμε για τον χρόνο που διαθέσατε να μας χαλάτε κάθε φορά με σχόλιά σας την διάθεση !

    Είναι το τελευταίο μου ποστ στο φόρουμ σχετικά με το θέμα διαγωνισμού !

    Τα ευχαριστώ μου για την όλη αυτή γιορτή θα βρω άλλον τρόπο να τα εκφράσω σε αυτούς που πραγματικά με σεβάστηκαν σαν μέλος σαν ακροάτρια σαν προσωπικότητα !


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 16-05-2013 12:41 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 16-05-2013 12:59 ]



    "Πεταμε λασπη, οι χαμηλοτερες θεσεις δεν μας κανουν, σας χαλαμε τη διαθεση, θελαμε τις δημιουργιες μας μονο για το θρονο της πρωτιας...."  Οοοοοολος αυτος ο πανζουλισμος επειδη γραψαμε τη γνωμη μας τη ριμαδα? Τελικα ή ο δικος μου λογος εχει χτυπησει κοκαλο στην αληθεια και μπραβο μου, ή κατι πινετε και δεν μας δινετε. 


    KRISTHESS
    16.05.2013, 19:34
    και γω διαφωνώ λίγο σε αυτό Σίλλια μου..δε χρειάζεται να κυνηγά κάποιος την πρωτιά για να επισημαίνει κάποια πράγματα που τον ενοχλούν..ή τον ενόχλησαν.. και αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι πετάει και λάσπη στα πρώτα τραγούδια..Μπορεί απλά τα ακούσματά του να είναι τελείως διαφορετικά και έχει κάθε δικαίωμα για παράδειγμα να πει ότι δεν του αρέσει η πρώτη δεκάδα.Αρκεί να το κάνει βεβαίως με πολιτισμένο τρόπο και με ευγένεια.Όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν τα ίδια γούστα!!Το ότι κάποιος μπορεί να εκφράσει ταυτόχρονα μία "αρνητική" άποψη δεν πάει να πει ότι είναι σώνει και καλά βαλτός ή συμμετέχει διεκδικώντας την πρωτιά!!Θέλω να το πιστεύω αυτό και το πιστεύω ..δεν πορεύονται όλοι με βάση το συμφέρον!! κάθε άλλο θα με απογοήτευε..
    Armenistis
    16.05.2013, 19:37

    Δηλαδή την ομορφιά του διαγωνισμού την χαλάει η συζήτηση που κάνουμε και όχι τα προσωπικά μηνύμα και οι ψηφοθηρικές κινήσεις τόσων ημερών; Και το πιο παράδοξο απ'όλα είναι να μην το θίγει κανείς ; Γιατί είναι ψέμματα οτι ο κ.Κλεάνθης για παράδειγμα με χορηγό επικοινωνίας το ίδιο το site- και με πρόσφατη δισκογραφική δουλειά-,έχει περισσότερη προβολή απο μια συμμετοχή που δεν έχει "χορηγό" επικοινωνίας ή δικό του μαγαζί για να προβάλει την δουλειά του;
    Είναι ψέμματα οτι τις μέρες του τελικού μας είχαν τρελάνει στα προσωπικά μηνύματα διάφοροι; Στο facebook ?

    Αν τώρα κληθούμε να απαντήσουμε αν όλα τα παραπάνω είναι σωστά ή όχι μου θυμίζει την κουβέντα του Βουλγαράκη "είναι νόμιμο άρα είναι και ηθικό" , με την οποία προφανώς και διαφωνώ.

    Κατα τα άλλα ας γίνουν όλα τα φετινά "εμπειρία" ώστε στον επόμενο διαγωνισμό να γίνουν όσο τον δυνατόν πιο δίκαιος και θεμιτός. 


    FilimegasNikos
    16.05.2013, 22:11

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

    ΠΟΥ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ. 

    ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

    1]Γιατι δεν υπαρχουν δεκαδες τετοιοι διαγωνισμοι ???

    2]γιατι δεν στελνουμε αλλου τα τραγουδια μας???

    3]ο διαγωνισμος θεσαλονικης ηταν ποιο δικαιος???

    4]οσοι ειχαν παραπονα στον διαγωνισμο θεσαλονικης σε ποιον τα εξεφραζαν???

    5]αν βρισκανε καποιον τους απανταγε ευγενικα στις δικαιες κατα την γνωμη τους αιτιασεις???

    6] θα ειναι με τοση γκρινια ..... καλο το καλοκαιρι που ευχομαι σε ολους μας ????


    ilio
    17.05.2013, 02:59

    Λοιπόν παιδιά με άλλους συμφωνώ,με άλλους διαφωνώ σε όσα είπατε.

    Αλλά δεν θα μπω στην διαδικασία να αναλύσω.Την αποψή μου την εξέφρασα στα τραγούδια του τελικού.Όμως παιδιά κουράστηκα με όλα αυτά.Ειλικρινά δηλαδή και θέλω να το εκφράσω αυτό.Κρίμα από το θεό δηλαδή τέτοια "σπατάλη ενέργειας".Κρίμα.Λυπάμαι ειλικρινά που μπήκαμε σε τέτοιες διαδικασίες,διαμάχες,αρνητικές σκέψεις,απογοητεύσεις,εκνευρισμούς και λόγια πικρίας και παρεξηγήσεις.

    Και αποφάσισα τελικά επειδή "φούσκωσα" με όλα αυτά να γράψω εδώ και να σας πω ότι ψήφισα και έδωσα στα τραγούδια του τελικού:

    9  5άστερα

    7  4άστερα

    8  3στερα

    Τα υπόλοιπα τραγούδια μοιράστηκαν τους μικρότερους βαθμούς.

    Με αυτό θέλω να σας πω ότι δεν τα τσιγκουνεύτηκα τα αστέρια.Τα άξιζαν τα αστέρια τους και τα έδωσα με την καρδιά μου,έστω κι αν στο τέλος του δρόμου ένιωσα τόσο εξαντλημένη από όλα αυτά λες και είχα τρέξει μαραθώνιο.Επέλεξα να δώσω σημασία μόνο στα τραγούδια που στείλανε τόσοι άνθρωποι και άφησα στην άκρη το γεγονός πως άλλοι άνθρωποι βρέθηκαν να μην τα αφήσουν στην ησυχία τους.Να κάνουν το ταξίδι τους και να φτάσουν στα δικά μας αυτιά να τα χαρούμε λίγο,να τα ψάξουμε.
    Τα αδίκησαν με την συμπεριφορά τους.


    Όμως επιλέγω το φως από το σκοτάδι.Και αν και βρήκα λίγα τραγούδια να ξεφεύγουν από την πεπατημένη οδό της υπάρχουσας  μουσικής σκηνής,να χαράζουν δηλαδή ένα χνάρι δικό τους - ξέρω πως αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο να γίνει άλλωστε - παρόλα αυτά τα θερμά μου συγχαρητήρια  και ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους δημιουργούς για την προσπάθεια να δημιουργήσουν κάτι δικό τους,για την συμμετοχή τους στον διαγωνισμό και εύχομαι την επόμενη φορά να μπορέσουμε να διαχειριστούμε καλύτερα τα τραγούδια.

    Να τους φερθούμε με περισσότερη αγάπη.Τα τραγούδια είναι σαν τα παιδιά.Δεν έχει σημασία τι βαθμό παίρνουν στις εξετάσεις και στους διαγωνισμούς.Σημασία έχει να τα αγαπήσει κάποιος. Smile

    Να μαστε όλοι καλά.Αυτό έχει σημασία.


    ixthis
    17.05.2013, 05:48

    Τα τραγούδια που αγάπησα απ το πρώτο άκουσμα μέχρι και σήμερα την τελευταία μέρα του διαγωνισμού, με κέρδισαν και θα τα ψηφίσω χωρίς καμμία σκέψη με τη μεγαλύτερη βαθμολογία είναι

    Λέω λόγια

    χίλια αστέρια αγκαλιά

    μαύρο

    σ αυτόν τον πλανήτη

    καπου πάντα ξημερώνει

    αναστενάρηδες

    χρόνια της αθωότητας


    sympetheros
    17.05.2013, 06:54

    O διαγωνισμός που τελειώνει σήμερα εδωσε εκτός απο εξαιρετικά τραγούδια που γνωρίσαμε απο νέους

    δημιουργούς έδωσε  στα media και το διαδυκτιο

    μαθήματα δημοκρατίας αξιοκρατίας και αδιάβλητης διαδικασίας.

    Απουσίαζαν οι ''επιτροπές'' των ''ειδικών'' που θα μας είχαν στερήσει τους μισούς με τα δικά τους αυτιά.

    Η πρόσβαση στην ψηφοφορία και η ροή των αποτέλεσμάτων ειναι ορατή σε όλους.

    Δεν υπάρχουν κριτήρια ήχου που μπορούν κόψουν ένα τραγούδι που είναι ηχογραφημένο πρόχειρα.οτι στέλνεις ακούγεται.

    Οτι ήθελε να γράψει ο οποιοσδηποτε για το διαγωνισμό το έγραψε χωρις σταματημό και σεβασμό στους ακροατές και τους διοργανωτές πολλές φορές.

    Η διοργάνωση ακουγε αντιρρησεις διαφωνίες πικρίες χωρις τελειωμό.(οσκαρ υπομονής )

    Αυτοί που ψηφίσαμε μάθαμε πως είμαστε ''χαμένα πρόβατα σε ξένη στάνη'' για το πω με τραγούδι

    και μαλιστα αρκετοί που μας κακοχαρακτήρισαν συμμετείχαν στο διαγωνισμό.

    Μπαινουμε στη λογική να κρινουμε αυτούς που έκριναν και γιατί δεν ψήφισαν όπως εμείς θα θέλαμε ελπίζαμε

      πιστευαμε.....

    Τοση δημοκρατία στη σκέψη και την έκφραση δεν μπορούμε να τη χωνέψουμε και πεφτουμε στο εθνικό μας

    σπορ της δικής μας προσωπικής οπτικής που νομιζουμε πως ειναι ολος ο κόσμος

    Μπράβο σε όλους τους δημιουργούς και στο MusicHeaven που έδωσε βημα στη μουσική να εκφραστεί να

    ακουστεί και να δοκιμαστεί ομως στην μαζική  ακρόαση της απο μουσικόφιλους!

    Στους πρώτους συγχαρητήρια !

    Στους τελευταιους ,μπορούν να ειναι χαρούμενοι που η μουσική τους ακούστηκε ακόμα κι αν δεν ψηφίστηκε.

     Μέχρι τις 12,00 το βράδυ απόψε  όλα τα τραγούδι του τελικού  θα κέρδισουν αρκετές ακροάσεις κι απο αυριο

    ενδεχομένως ακόμα περισσότερες .