ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.833 μέλη

    Απόψεις για τον Διαγωνισμό Τραγουδιού.

    vasilispoul
    17.05.2013, 11:31

    Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους δημιουργούς που συμμετείχαν σε αυτό το πολύμηνο ταξίδι, αν μη τι άλλο όλες αυτές οι συζητήσεις είτε θετικές είτε αρνητικές δεν μας άφησαν να "πλήξουμε", αντίθετα διασταυρώθηκαν απόψεις, ζυμώθηκαν σκέψεις.

    Τις απόψεις μου για τα τραγούδια που ξεχώρισα τις έχω πει από νωρίς, άλλωστε σε αυτό το επίπεδο του τελικού είναι όλα καλά, και αυτό είναι ήδη μια πρώτη επιτυχία του ίδιου του Διαγωνισμού. Θα ψηφίσω το βράδυ ζώντας και τις τελευταίες στιγμές, τις ως τώρα γεμάτες αγωνία, χαρά και λύπη για τους δημιουργούς, οργή αλλά και ενθουσιασμό, είναι τόσο αντιφατικά όλα αυτά τα συναισθήματα όμως αυτά είναι που μας χαρακτηρίζουν σαν λαό και μας ζωντανεύουν σαν ανθρώπους

    Εχω γεμίσει προτάσεις το forum..Μια πρόταση τελευταία, θα ήταν ωραίο όλα τα κομμάτια του φετεινού τελικού να έχουν δικαίωμα να παρουσιαστούν στο Live όποτε γίνει, θα ήταν μια κίνηση όμορφη των διοργανωτών γιατί όλα τα τραγούδια σε αυτόν τον τελικό είναι άξια..

    Καλή συνέχεια και στον επίλογο!


    kwstasagas
    17.05.2013, 11:38

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 17.05.2013, 02:59 έγραψε...

    Και αποφάσισα τελικά επειδή "φούσκωσα" με όλα αυτά να γράψω εδώ και να σας πω ότι ψήφισα και έδωσα στα τραγούδια του τελικού:

    9  5άστερα

    7  4άστερα

    8  3στερα

    Τα υπόλοιπα τραγούδια μοιράστηκαν τους μικρότερους βαθμούς.



     

    Πω πωω .... έδωσες ... μπόλικο πράμα Ερατώ μου {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}!!!!!


    ilio
    17.05.2013, 15:29

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 17.05.2013, 11:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 17.05.2013, 02:59 έγραψε...

    Και αποφάσισα τελικά επειδή "φούσκωσα" με όλα αυτά να γράψω εδώ και να σας πω ότι ψήφισα και έδωσα στα τραγούδια του τελικού:

    9  5άστερα

    7  4άστερα

    8  3στερα

    Τα υπόλοιπα τραγούδια μοιράστηκαν τους μικρότερους βαθμούς.



     

    Πω πωω .... έδωσες ... μπόλικο πράμα Ερατώ μου {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}!!!!!



    Αμέ {#emotions_dlg.biggrin} Τί σκόντο θα κάνουμε και στα αστέρια τώρα;Αφού μου άρεσαν Κώστα Smile


    nvluc
    17.05.2013, 17:19

    Από λάθος μου, παρέθεσα λάθος μήνυμα.

    Παραθέτω το σωστό σε αυτό το σχόλιο, επαναλαμβάνοντας ότι τα παρακάτω αποτελούν κοινό τόπο για όσους σκέφτονται και δεν είναι τίποτα παραπάνω από κοινή λογική.

    Να είστε καλά όλοι.

    Παράθεση:

    Το μέλος Armenistis στις 16.05.2013, 19:37 έγραψε...

    Δηλαδή την ομορφιά του διαγωνισμού την χαλάει η συζήτηση που κάνουμε και όχι τα προσωπικά μηνύμα και οι ψηφοθηρικές κινήσεις τόσων ημερών; Και το πιο παράδοξο απ'όλα είναι να μην το θίγει κανείς ; Γιατί είναι ψέμματα οτι ο κ.Κλεάνθης για παράδειγμα με χορηγό επικοινωνίας το ίδιο το site- και με πρόσφατη δισκογραφική δουλειά-,έχει περισσότερη προβολή απο μια συμμετοχή που δεν έχει "χορηγό" επικοινωνίας ή δικό του μαγαζί για να προβάλει την δουλειά του;
    Είναι ψέμματα οτι τις μέρες του τελικού μας είχαν τρελάνει στα προσωπικά μηνύματα διάφοροι; Στο facebook ?

    Αν τώρα κληθούμε να απαντήσουμε αν όλα τα παραπάνω είναι σωστά ή όχι μου θυμίζει την κουβέντα του Βουλγαράκη "είναι νόμιμο άρα είναι και ηθικό" , με την οποία προφανώς και διαφωνώ.

    Κατα τα άλλα ας γίνουν όλα τα φετινά "εμπειρία" ώστε στον επόμενο διαγωνισμό να γίνουν όσο τον δυνατόν πιο δίκαιος και θεμιτός. 




    jorge
    17.05.2013, 20:41

    Παράθεση:

    Το μέλος vasilispoul στις 17.05.2013, 11:31 έγραψε...

    Μια πρόταση τελευταία, θα ήταν ωραίο όλα τα κομμάτια του φετεινού τελικού να έχουν δικαίωμα να παρουσιαστούν στο Live όποτε γίνει, θα ήταν μια κίνηση όμορφη των διοργανωτών γιατί όλα τα τραγούδια σε αυτόν τον τελικό είναι άξια..

    Ωραία πρόταση Βασίλη.

    Νομίζω πως κάτι τέτοιο θα γίνει ούτως ή άλλως, καθώς ορισμένοι καλλιτέχνες που βρίσκονται εκτός Αθήνας ή Ελλάδας ίσως δεν μπορέσουν να παίξουν στο live. Θα ξεκινήσουμε λοιπόν με τους 20 πρώτους και εφόσον δούμε οτι υπάρχει περιθώριο ή υπάρχουν δυσκολίες ή αρνήσεις (φαντάζομαι πως όσοι θεώρησαν τον διαγωνισμό μη αξιοκρατικό και έχουν αξιοπρέπεια, θα αρνηθούν), θα προσκαλέσουμε και καλλιτέχνες εκτός 20άδας.

    Βλέπουμε λοιπόν :)


    AlfaWolf
    17.05.2013, 21:26

    Και να που έφτασε η μέρα, λίγες ώρες ακόμα απομένουν για να τελειώσει αυτό το 7μηνο ταξίδι στην τέχνη των ήχων ετσι κατέθεσα κι εγώ τα αστεράκια μου...

    6 = 5*

    6 = 4*

    7 = 3*

    Κλπ...

    Λιγα λόγια...

    Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους δημιουργούς που συμμετείχαν, από το πρώτο group που άνοιξε τον διαγωνισμό τον Ιανουάριο έως και το όγδοο τώρα τον Απρίλη.

    Αρκετά τραγούδια που μου άρεσαν δεν πέρασαν στις 5αδες ώστε να φτάσουν στον τελικό,

    αλλά κι όλα όσα έφτασαν, και δεν κατάφεραν να μπουν μέσα στην 20αδα, δεν χάθηκε κι ο κόσμος… δεν είναι χαμένοι πουθενά για πουθενά και μόνο που ακροάστηκαν τις δημιουργίες τους τόσοι άνθρωποι είναι κερδισμένοι, κι αν το τραγούδι τους αξίζει θα βρει το δρόμο του και το κοινό του να είναι σίγουροι.

    Συγχαρητήρια και στο ΜΗ και στο Γιώργο προσωπικά για την όλη διοργάνωση, αλλα και την υπομονή του.

    Να πω ότι βρέθηκα σε δύσκολη θέση όταν έπρεπε να ψηφίσω ορχηστρικές δημιουργίες διότι βρισκόμουν σε ένα διαγωνισμό τραγουδιού κι όχι μουσικής με αποτέλεσμα να αδικήσω όλα τα ορχηστρικά αφού έχαναν έδαφος σε σχέση με αλλά που έπαιρναν κάποιο βαθμό για τον στίχο και κάποιον βαθμό για την ερμηνεία.

    Θα τα προτιμούσα σε ξεχωριστή κατηγορία.

    Στους ‘’Πικραμένους - παραπονιάρηδες’’ δημιουργούς να τους πω ότι όταν καταλαγιάσει η θύελλα μέσα στο μυαλό τους και ηρεμίσουν (πιθανόν) να καταλάβουν ότι υπέρβαλαν θέλοντας να δείξουν ότι είναι αδικημένοι, αδικώντας έτσι οι ίδιοι τον εαυτό τους.

    Διότι φίλοι μου άθελα σας (θέλω να πιστεύω) κάνατε το ίδιο (κατ εμέ) ατόπημα,

    αλλά με διαφορετικό τρόπο,

    και να τι θέλω να πώ...

    Ανδεν είναι ηθικό (που δεν είναι καθόλου ηθικό) να αποστείλει κάποιος δημιουργός ΠM ζητώντας ψήφο (και σε μένα προσωπικά ένας μου ζήτησε και το 5* έτσι χύμα ) ελεεινός εντελώς !!!

    Αν λοιπόν αυτό δεν είναι ηθικό άλλο τόσο δεν είναι ηθικό να προσβάλεις εκατοντάδες χιλιάδες μελών την νοημοσύνη & την προσωπικότητα θεωρώντας τους πρόβατα…

    Πιστεύω ούτε κι εσείς θα ψηφίζατε κάποιον έτσι λόγο ΠΜ η θα το κάνατε ???... Μην τρελαθούμε εντελώς :)

    H μουσική λένε εξευγενίζει τα ήθη, αλλά υπάρχουν και φορές που τα ήθη διαφθείρουν τη μουσική, μην συμμετέχετε σ αυτό.

    Φιλικά και με σεβασμό σε δημιουργούς που πιστεύω ότι θα μας απασχολήσουν στο πρόσφατο μέλλον

    Καλές δημιουργίες !!!


    costaspanag
    18.05.2013, 00:17

     

    Τώρα που η ψηφοφορία τελείωσε, αποδεσμεύομαι να αναφέρω ποιά τραγούδια του τελικού ξεχώρισα και τους έδωσα ψήφο προτίμησης:

    5*:

    Φεγγάρι του Γενάρη, Τέρμα οι άνθρωποι, Τίποτα όρθιο, Υπέροχη μέρα, Μαριονέτα.

    4*:

    Μαστίχα μύρισα, Η μπαλάντα της υπομονής.

    3*:

    Χρόνια αθωότητας, Φτάνει να είσαι, Κι ήθελα μόνο ένα φιλί, Πηνελόπη.

    2*:

    Σ’αυτόν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή, Ωραία κοιμωμένη, Χίλια αστέρια αγκαλιά, Αναστενάρηδες, Σε μια φαντασία, Μαύρο μου.

    1*:

    Για πάντα, Συνάντηση, Φόβος, Το αύριο μη φοβηθείς, Ο χρόνος δεν γερνάει, Ονειρόδρομοι, True Feelings, We love you tsiou.

     

    (Σύνολο: 25 από 40 τραγούδια).

     

    Συγχαρητήρια στους νικητές, αλλά και στους συντελεστές όλων των τραγουδιών που συμμετείχαν στον διαγωνισμό και εμπιστεύθηκαν στην κρίση μας τις δημιουργίες τους.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    18.05.2013, 00:25

    Καλημέρα. Ένα μεγάλο μπράβο στους διοργανωτές του διαγωνισμού, στους δημιουργούς των τραγουδιών και στο τέλος ένα μεγάλο μπράβο στους παραγωγούς που παρουσίασαν τη γιορτή για τον τελικό. Ε.Σ.


    SakisKouroupos
    18.05.2013, 00:39
    Συγχαρητήρια σε όλους !!! Οσους συμμετείχαν καθώς και στους διοργανωτές ....!!! Εκτός από τους τρεις επιτυχόντες συγχαρητήρια στο τραγούδι Σ αυτό τον πλανήτη αυτή τη στιγμή...που το πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό ...με την αξία του...και ελπίζω να έχει κάποια δικαίωση στην πορεία...!!!
    SakisKouroupos
    18.05.2013, 00:59
    Και ας μη ξεχνάμε πως Οι Ονειρόδρομοι που έλαβαν την 9 ! θέση απόψε κι όλας θριαμβεύουν στο Μέγαρο Θεσσαλονίκης !!!!
    eliasmavroskoufis
    18.05.2013, 01:08

    Συγχαρητήρια κι ένα μεγάλο ευχαριστώ στο ΜΗ για την φιλοξενία και για αυτήν την όμορφη διοργάνωση :)) Ελπίζω να τα ξανα πούμε  :)

    Συγχαρητήρια κι ένα ακόμα πιο μεγάλο ευχαριστώ σε όσους πήραν μέρος και ιδιαίτερα σε όσους, χωρίς εγωισμό και μικρότητες απέδειξαν ότι η ζωή τους δεν κρεμιέται από αυτόν τον διαγωνισμό :)) Για τους υπόλοιπους καλή τύχη :)

    Ένα τιτανοτεράστιο ευχαριστώ σε όσους άκουσαν το τραγουδάκι μου είτε το τίμησαν με την ψήφο τους είτε όχι :)

    Για τον Μάνθο Σάββαρη τι να πω;; Η βοήθειά του και η φιλία του είναι ανεκτίμητη, εννοείται πως χωρίς αυτόν δεν θα είχαν πάρει ποτέ αυτή τη μορφή τα τραγουδάκια μου :)) 

    Πραγματικά η ευκαιρία (να ακουστούμε) ήταν μεγάλη και χαίρομαι που πήρα μέρος :) 

    Καλή συνέχεια σε όλους, καλές δημιουργίες, και ...

    καλή αντάμωση :)

    Με εκτίμηση

    Ηλίας Μαυροσκούφης

    Υ.Γ. επιτρέψτε μου να σας αφιερώσω το κρυφό φεγγάρι, αυτό το φεγγάρι που άλλαξε τη δική μου ζωή :) 

     


    blogarismenos-enge-falos
    18.05.2013, 01:43

    Να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους δημιουργούς μουσικής, στίχου, ήχου, συναισθημάτων, σε όλους τους συντελεστές τεχνικούς, μουσικούς, και τραγουδιστές, που φτάσανε την μουσική ένα βήμα παραπέρα. Σχεδόν όλα τα τραγούδια του τελικού είχαν κάτι πολύ αξιόλογο. Τις ιδιαίτερες προτιμήσεις μου τις είπα και χαίρομαι που το μέν λέω λόγια είναι στην τριάδα που του αξίζει και απο την άλλη γνώρισα έστω και εξ'αποστάσεως έναν ατόφιο καλλιτέχνη πολύ μεγάλου βεληνεκούς. Τον Δημήτρη Παπαγεωργίου.  Αυτός ο διαγωνισμός δεν ήταν απλά μια εμπειρία ώστε να διακρίνουμε όλοι μας τα πιο όμορφα απο τα όμορφα. Ήταν και γνωριμίες μαζί με πολλές αλλαγές συναισθημάτων και απόκτησης εμπειριών. Τα μεγαλύτερα φυσικά συγχαρητήρια ανήκουν στον διοργανωτή jorge που με την Ιώβια υπομονή άντεξε όλο αυτό το Μεσογειακό ταπεραμέντο ταυτόχρονα με την Ελληνική καχυποψία και μουσική διαστροφή για τελειότητα και καλώς εννούμενη επίδειξη καλλιτεχνικών προσόντων. Η κακώς φάνηκε ολούθε και έγινε ένα εμπειρικό μάθημα για αποφυγή για κάτι καλύτερο στα -εύχομαι- μετέπειτα...

    Έτσι τώρα που έπεσε η αυλαία και δεν υπάρχει άγρα ψηφων, μπορώ να ρίξω τα "αποκαλυφτήργια". Το τραγούδι που συμμετείχα ώς ενορχηστρωτής, ηχολήπτης/μίκτης ήταν το Φεγγάρι του Γενάρη μία εξαιρετική για εμένα σύνθεση απο τα παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που δεν ακούμε εύκολα στα ραδιόφωνα πιά. Το πρωτοάκουσα μόνο με ένα μπουζούκι όπως ηχογραφήθηκε με μια κάμερα. Ήταν ευχάριστη έκπληξη που ο φίλος μου Δημήτρης Καλαμαράς είχε ένα τέτοιο ταλέντο που απλά χρειαζόταν τα κατάλληλα τεχνικά μέσα για να αναδειχτεί το τραγούδι του και το ταλέντο του. Ήταν τόσο αυθεντικός που δεν είχε σκεφτεί ποτέ του να πάει σε studio, και δεν σκεφτόταν με μετρονόμους και πολυκάναλα. Της παρέας παιδί - της παλιάς σχολής. Ελπίζω με όλη μου την καρδιά να κάνει κάτι με αυτή του την ταλεντάρα, στον δύσκολο τούτο καιρό που περνάει η Ελλάδα.

    Εύχομαι σε όλους (γιατί όλοι είναι νικητές) τα καλύτερα για τα παιδιά τους - τραγουδάκια τους 


    jorge
    18.05.2013, 02:05
    Σας ευχαριστούμε όλους ανεξαιρέτως που μας εμπιστευθήκατε τα τραγούδια σας και κάνατε το MusicHeaven μια πραγματικά ζεστή γωνιά, όλους αυτούς τους μήνες. Καλά να είμαστε να το ξανακάνουμε. :)


    mixalis-kleanthis
    18.05.2013, 02:43

    Η Ευλογία να βρεθούμε τόσοι άνθρωποι στην δημιουργία του «Λέω Λόγια» ολοκληρώθηκε με το δίσκο μας και με το ταξίδι του τραγουδιού μας στον Ουρανό τουMusicHeaven!!!

    Τα λόγια δε χωράνε στα Ευχαριστώ που θέλω να εκφράσω : στη Σοφία , την Ερωφίλη , στο Βαγγέλη Κώτσου και τη Βερόνικα Ηλιοπούλου απ το Πολυφωνικό σχήμα Ηπείρου, Τον Νίκο Κριτσέλη για την τελική παραγωγή του τραγουδιού στον υπέροχο εξώστη τουInspiralStudio!!!

    Toν Χόρχε και όλα τα παιδιά του ραδιοφώνου του ΜΗ … και Κυρίως Όλους Εσάς , γνωστοί και άγνωστοι φίλοι , που φτάσατε το τραγούδι μας εκεί , στον Ουρανό του Μουσικού μας Παραδείσου αγνοώντας τις γκρίνιες και δίνοντας στο «Λέω Λόγια» κοντά Χίλιους ψήφους !!!

    Νιώθω τυχερός για αυτά και τόσα άλλα, που έχουν ζεστάνει την σκέψη και την καρδιά μου !!

    Σας Ευχαριστώ Βαθειά 

    Μιχάλης Κλεάνθης


    vasilispoul
    18.05.2013, 11:37

    Mπράβο σε όλους, περισσότερα στο "Λέω Λόγια" για την μεγάλη του νίκη, στο 2ο και 3ο "Μαστίχα Μύρισα" & "Στις ελπίδες μας φωτιά", αλλά και στους διοργανωτές που μας κράτησαν συντροφιά και αμείωτο το ενδιαφέρον με τις ψηφοφορίες και τις συζητήσεις όλους αυτούς τους μήνες.

    Αξίζουν μια θέση στο βάθρο των νικητών και τα τραγούδια 4ο "Σ'αυτόν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή" και 5ο "Χρόνια αθωότητας" που πάλεψαν μέχρι τελευταία στιγμή για την τριάδα.

    Συγχαρητήρια και σε όσα μπήκαν στην εικοσάδα, ήταν και αυτό ένα στοίχημα, αλλά όλα τα τραγούδια του τελικού ήταν οι νικητές στους ομίλους τους και αξίζουν συγχαρητήρια.

    Καλή συνέχεια σε όλους!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vasilispoul, 18-05-2013 11:41 ]


    Zangief
    18.05.2013, 12:09

    Γειά σας. Είμαι νέο μέλος και δεν είχα δικαίωμα ψήφου στο διαγωνισμό. Απο προχθές που μπαίνω πιο συχνά στο site άρχισα να ακούω συστηματικά όλα τα τραγούδια του διαγωνισμού (του τελικού) και να διαβάζω τις διάφορες σχετικές συζητήσεις. Δεν ήθελα να πώ κάτι πριν λήξει ο διαγωνισμός για να μη θεωρηθεί ότι είμαι κανένας γνωστός ή φίλος κανενός, μιας που βλέπω ότι πολλοί στέκονται στο φτερό να δημιουργήσουν θεωρίες συνομωσίας. Προσωπικά το τραγούδι που μου άρεσε περισσότερο ήταν το "Μαύρο μου", το οποίο δε πήγε και τόσο καλά. Επίσης το "Σε αυτό το πλανήτη, αυτή τη στιγμή", το "ονειρόδρομοι" που η αλήθεια είναι ότι απόρησα γιατί συμμετέχει αφού είναι ορχηστρικό, άλλα και το νικητήριο "Λέω λόγια" το οποίο θεωρώ ότι αδίκως δέχτηκε τέτοιο πόλεμο, αφού είναι ένα απο τα λίγα τραγούδια με υψηλό βαθμό πρωτοτυπίας. Μπορεί τα επι μέρους του στοιχεία να είναι ξανακουσμένα (εξάλλου παρθενογένεση στη μουσική πολύ δύσκολο πλέον), άλλα το σύνολο είναι ένα πολύ πρωτότυπο άκουσμα, σε αντίθεση με τη συντριπτική πλειοψηφία των τραγουδιών που νιώθεις ότι τα έχεις ξανακούσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο πολλές φορές. Επίσης έχει μια πολύ καλή παραγωγή και μια απο τις πιο όμορφες ερμηνείες. Νομίζω όποιος δε μπορεί να τα δεί όλα αυτά αντικειμενικά και φτιάχνει σενάρια, δε μπορεί να ξεπεράσει τη πίκρα του και υποτιμάει τη νοημοσύνη τόσων ανθρώπων που ψήφισαν. Εδώ έφτασαν να ψέγουν τον άνθρωπο που έχει δικό του μαγαζί και ίσως να παίζει τη δουλειά του εκεί. Πάλι καλά που δεν απαίτησαν να το κλείσει κιόλας για να θεωρηθεί έγκυρη η συμμετοχή του. Αυτή η κουτοπονηριά και ο φθόνος του έλληνα είναι ένα απο τα χειρότερα πράγματα και πρέπει κάποτε να σταματήσει. Το τραγούδι αντικειμενικά είναι ένα πολυ ωραίο τραγούδι, όπως και το δεύτερο "Μαστίχα μύρισα" (και ας μην είναι τόσο στα γούστα μου)και η νίκη του δεν είναι σε καμία περίπτωση εκτός λογικής. Συγχαρητήρια σε όλους και σταματήστε να βλέπετε φαντάσματα. Κακό στη ψυχή σας κάνετε...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Zangief, 18-05-2013 12:28 ]


    sillia
    18.05.2013, 12:22

    Συγχαρητήρια σε όλους τους δημιουργούς που μας εμπιστεύτηκαν και μοιράστηκαν μαζί μας τα τραγούδια τους και ομόρφηναν τον διαγωνισμό μας !

    Εύχομαι τα καλύτερα στο μέλλον για εμάς εσάς για όλους μας και καλοτάξιδα τα τραγούδια σας !

    Να είστε όλοι καλά!

    Σας ευχαριστούμε για την χαρά που μας προσφέρατε !

    Η γιορτή συνεχίζεται ....


    kwstasagas
    18.05.2013, 12:43

    Για το νικητήριο "Λέω Λόγια", αφού δώσω κι εγώ τα θερμά συγχαρητήρια στον δημιουργό και στην οικογένειά του για τη νίκη τους [όπως και να το κάνουμε ... το "περιστατικό" ειναι συγκινητικό : το τραγούδι είναι δημιούργημα μιας οικογένειας, η οποία το έφτιαξε "με τα χερακια της" και μας το προσφέρει], θα ήθελα να προσθέσω το εξής :

    Το έργο και την πορεία του Μιχάλη Κλεάνθη να μην το εκτιμήσετε μόνο απο ένα τραγούδι δηλαδή το νικητήριο !!! Να το εκτιμήσετε στο σύνολό του !!! Όπως έγραψα σε παλαιότερα ποστς, τον Μιχάλη Κλεάνθη τον θυμάμαι στη μικρή μουσική σκηνή "Σπίτι της Τέχνης" [ένα πολύ γλυκούλι μαγαζί πίσω απ' την Πάντειο διακοσμημένο με ένα σωρό παλιά αντικείμενα] γύρω στο 1998 να παρουσιάζει την τόοοτε πρώτη δισκογραφική δουλειά του "Στραγάλια στον Κατήφορο" !!! Σκεφθείτε λοιπόν ... στο μεσοδιάστημα από το 1998 μέχρι σήμερα, που ο Κλεάνθης κερδίζει το διαγωνισμό τραγουδιού, τι έχει μεσολαβήσει ΄στη ζωή του καλλιτέχνη : ατέλειωτες ώρες στο "σανίδι" των μουσικών σκηνών, νέες ιδέες, μέοι προβληματισμοί, νέα ακούσματα, νέες καταστάσεις στην προσωπική του ζωή ... Και το "άθροισμα" όλης αυτής της εμπειρίας το έκανε "καινούρια τραγούδια" !!! Αξίζει, λοιπόν, τον κόπο να μη μείνουμε στο νικητήριο "Λέω Λόγια" και .. να ανακαλύψουμε και το υπόλοιπο έργο του δημιουργού !!!

    Από κει και πέρα ... ήδη ¨σταμπάρισα" τα ονόματα Βασίλης Μπαμπανιάρης [πολλά - πολλά συγχαρητήρια !!! Το τραγούδι που μάς παρουσίασες είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!!] .... Γιώργος Λεούσης [απ' τα πλέον αγαπημένα μου "Το αύριο μη φοβηθείς" ] .... το υπέροχο και ονειρικό "Μαστίχα μύρισα" με τη "νεραϊδο-φωνή" της Αθηνάς Χιώτη και με την ομοίως "ονειρική" νορχήστρωση ... την πολύ γλυκιά και ιδιαίτερη φωνή της κοπέλας που τραγουδάει τα "Χρόνια ΑΘωότητας" .... και πολλά - πολλά ακόμη, τόσο από τα τραγούδια του τελικού, όσο κι από τα τραγούδια που δεν πέρασαν στον τελικό [πιστεύω ότι σιγά-σιγά θα γράψω και γι' αυτά] !!!

    Σε όλους τους δημιουργούς που έβγαλαν τα τραγούδια απ' το συρτάρι τους και μάς τα προσέφεραν για ακρόαση , ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς !!! Αν μη τι άλλο, μάς κάνετε να αισιοδοξούμε ότι ... "ακόμη δεν έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα", ότι ... "μπορούμε να είμαστε αιδιόδοξοι και να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο αύριο" ....     


    TRAVELOGUE
    18.05.2013, 13:31

    Πολλά συγχαρητήρια στους νικητές! Δεν είναι ένας! Όπως είπε ο kwstasagas, η επιτυχία του "λέω λόγια" συνίσταται ως αποτέλεσμα μίας συνολικής προσπάθειας, αποδεικνύοντας ότι η συλλογικότητα είναι αυτό που μας λείπει αλλά και αυτό που έχει τη δύναμη να δημιουργεί ομορφιές και ταξίδια στη ζώη μας.

    Δεν γνωρίζω το Μιχάλη Κλεάνθη από τόσο παλιά, δηλαδή το 1998. Αποτελεί για μένα μία πολύ πρόσφατη γνωριμιά, από την οποία έχω διακρίνει έναν άνθρωπο, ο οποίος με ψυχή και αγάπη ακολουθεί το δρόμο που έχει επιλέξει.

    Πάντα με απασχολούσε η συζήτηση σχετικά με το πόσο σημαντικό ρόλο παίζει και το προφίλ ενός καλλιτέχνη ώστε να εκτιμήσω το έργο του. Πρέπει να βλέπουμε το καλλιτέχνημα μεμονωμένα ή σε συνδυασμό με την πορεία του δημιουργού ως ανθρώπου; Ακόμη δεν έχω αποφασίσει.

    Για όποιον πιστεύει το δεύτερο, του λέω πως στην περίπτωση του Μιχάλη Κλεάνθη δεν πρόκειται να απογοητευτεί αφού θα διακρίνει επαρκέστατη συνέπεια και συνοχή μεταξύ δημιουργού και ανθρώπου.

    Τέλος, θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους δημιουργούς που συμμετείχαν. Ανεξαρτήτως θέσεων, κατατάξεων και λιστών, είναι αξιοθαύμαστοι εφόσον επέλεξαν να εκτεθούν, κάνουν κάτι που εγώ δεν μπορώ να κάνω κι επιπλέον συμμετείχαν σε ένα διαγωνισμό τραγουδιού με την ουσιαστική έννοια! Διότι, ο διαγωνισμός προβάλλει την τραγουδοποιία, την υπέροχη αυτή τέχνη και δεν αναλώνεται στο θεαθήναι του lifestyle & της ευτέλειας! Γι΄αυτό, πολλά συγχαρητήρια θέλω να δώσω στους ανθρώπους που διοργάνωσαν, εμπνεύστηκαν και υλοποίησαν αυτό το εγχείρημα αλλά και σε όσους συμμετείχαν με το δικό τους τρόπο με μεράκι και πολλή αγάπη!

    Πάντα τέτοια!!!

    Την καλημέρα μου!{#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------

    When the music 's over, turn out the lights For the music is your only friend Dance on fire as it intends Music is your only friend until the end...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TRAVELOGUE, 18-05-2013 15:31 ]


    Mita
    18.05.2013, 16:17
    Εκμέρους τω Sessions και του "Για πάντα" ευχαριστούμε από την καρδιά μας όσους μας στήριξαν απο την αρχή μέχρι το τέλος αυτού του διαγωνισμού...καλό καλοκαίρι "Για πάντα"....