ελληνική μουσική
    488 online   ·  210.822 μέλη

    Ποια ειναι η αποψη σας για τους ΚΟΡΕ ΥΔΡΟ ?

    jordan2410
    17.05.2013, 15:34

    προσωπικα τους θεωρω απ τις πιο αξιολογες (αν οχι η πιο ) ελληνοφωνες μπαντες αυτη τη στιγμη,και με αφορμη την αυριανη εμφανιση τους στο GAGARIN θα ηθελα να "ψαρεψω" γνωμες! η μουσικη τους ειναι αριστα μαγειρεμενη και στυλ στους στιχους απολυτα προσωπικο και ιδιαιτερο..γι αυτους που δεν ξερουν : 


    https://www.youtube.com/watch?v=5lRbUe8fBMsLink

    >


    https://www.youtube.com/watch?v=TaIuHTlnWxoLink

    >


    https://www.youtube.com/watch?v=ig80TeZSM1U

    Link
    >
    deathminor88
    17.05.2013, 23:57
    Είναι τρομεροί! Μακάρι να μπορούσα να παω αύριο!
    noizreduction
    18.05.2013, 10:44

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 17.05.2013, 23:57 έγραψε...

    Είναι τρομεροί! Μακάρι να μπορούσα να παω αύριο!

    Θα σου στειλω ανταποκριση ;)


    deathminor88
    18.05.2013, 11:46
    Ο πληκτράς τους, κολλητός μου ;) Και ναι, στείλε μου ανταπόκριση!
    gikostas
    18.05.2013, 16:41
    Πάρα πολύ καλοί και συνεπείς σε αυτό που κάνουνε όλα αυτά τα χρόνια.Ο τελευταίος τους δίσκος πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια.
    noizreduction
    19.05.2013, 13:23

    Ομολογω πως οι Κορε Υδρο δεν ειναι απο τις αγαπημενες μου μπαντες. Μπορει να φταινε τα ακουσματα μου, μπορει να φταιει το υφος της μπαντας, παντως δεν εχω την "καψουρα" να τους ακουω συνεχως, οχι ομως και να μην τους ακουω κατα καιρους.

    Οντως, ο τελευταιος δισκος ηταν ο καλυτερος τους ( εχω αγορασει τη δισκογραφια τους, με εξαιρεση το πρωτο δισκο τους που παραδεχομαι πως τοτε που τον εψαχνα, δεν τον βρηκα, οποτε τον κατεβασα ) κι αυτος ηταν ο λογος που πηγα σε αυτο το live, μιας και το τελευταιο τους ( πριν 3 χρονια ) ειχα ακουσει πως ηταν εκπληκτικο ( και ειχα δει αποσπασματα απο το youtube ).

    Η μπαντα εχει μια ηγετικη και παραξενη φιγουρα ( τον Παντελη ), ο οποιος δεν ειναι ο κλασσικος ελληνοκλαψουριαρης frontman με την ακινητη παρουσια επι σκηνης, αλλα επικοινωνει αρκετα καλα με το κοινο. Αν και προς το τελος του live πιστευω πως περισσοτερο ικανοποιησε τις απαιτησεις του κοσμου ( με τα συνεχομενα crowd diving :P ), παρα το δικο του υφος.

    Το ρυθμικο μερος της μπαντας ηταν αψογο ( μπασο - ντραμς ), οπως επισης και ο πιανιστας! Αφανη ηρωιδα η τσελιστρια ( πισω απο το πιανο, που να σε δουμε; ), οπως και ο βιολιστης/κιθαριστας. Δεν μπορω ομως να πω το ιδιο για τον "main κιθαριστα" που πολλες φορες ηταν αλλου γι' αλλου ( μπορει να ειναι το υφος της μπαντας και να επρεπε να το κανει ετσι ), ενω μετα απο καποιο σημειο η παρεα μου αντιληφθηκε πως κανει και show για το τιποτα...

    Καλη παρουσια και του σαξοφωνιστοpercussionist-μαντολινου, αν και στο τελος ξεφυγε κι αυτος στην τρελα της μπαντας ( μουσικα ομως αρτιοτατος ). Ενδιαμεσα παρουσιαζοταν και καποιος πληκτρας, αλλα νομιζω πως περισσοτερο εγινε γνωστος για τη βαβουρα που προκαλεσε στο τελος, παρα για τη μουσικη του παρουσια :D.

    Δυνατα στοιχεια ηταν η τρελα που εβγαζαν επι σκηνης ( ο Παντελης πραγματικα το ξεσκισε ), η αισθηση του κοσμου που συμμετειχε εντονα, οι στιχοι των κομματιων και το πιανιστικο κομματι.

    Αδυνατα στοιχεια, το υπερβολικο show στο τελος ( αρτος και θεαμα ) με αποτελεσμα το χαος που δημιουργηθηκε επι σκηνης, ο μετριος ηχος, η απουσια σοβαρου κιθαριστα ( ενα σολο ρε φιλε παιξε και κανε το σωστα, μην κανεις μονο κινησεις ) και το ξυλο που επεσε κι επι σκηνης ( σκηνοθετημενο βεβαια ).

    Δεν μπορω να πω πως δεν περασα καλα. Η τιμη του εισιτηριου ηταν καλη ( 10€ προπωληση/12€ ταμειο, αλλα δεν ξερω εαν ειχε ποτο γιατι δεν πινω αλκοολ :P ), το βραδυ περασε ευχαριστα κι ακουσα κι ελληνικη Rock που εχει μελλον ( ετσι πιστευω ).

    Συγχαρητηρια στα παιδια και ιδιαιτερα στον Παντελη που δεν εκαναν το κλασσικο "Εβγαλα δισκο, τον διαφημιζω σε καθε κενο μεταξυ των τραγουδιων". Χιλια μειον στο κοινο που αποφασισε να καπνισει τη μιση καπνοβιομηχανια μεσα στο μαγαζι, το οποιο κατα περιοδους ειχε ΑΘΛΙΟ εξαερισμο και κλιματισμο.


    apqowieury
    23.05.2013, 20:50

    Εγώ ένα ξέρω...

    Καλή προσπάθεια, αλλά απέτυχαν...

    Ο πιανίστας τους πολύ θα ήθελε να ήταν ο Scott Joplin, αλλά παρά τις φιλότιμες προσπάθειες, τζίφος...

    O τραγουδιστής έβαλε τα δυνατά του ΑΤΥΧΩΣ να αγγίξει την τελειότητα των φωνητικών χορδών ενός Eric Adams των Manowar (δεν λέω Rob Halford γιατί είναι αδερφάρα - ακόμα κλαίω τα cd των Judas Priest που έσπασα με μανία πριν 15 χρόνια). Η δε πολυθρύλητη σκηνική του παρουσία, όσο κι αν θα ήθελε, δεν ακούμπησε καν αυτή του φημολογούμενου (από διασταυρωμένες πηγές) ειδώλου του, του μακαρίτη του Dio...

    Οi κιθαρίστες έβαλαν τα δυνατά τους να μοιάσουν στους θεούς John Petrucci και Joe Satriani, αλλά σε κάποια σημεία παρατήρησα να τους ξεφεύγουν κάποια σόλο...Μάγκες, η κιθάρα θέλει να τη σπουδάσεις χρόνια, δεν είναι για πλάκα...


    Ο ντράμερ καλός, αλλά που πας με βασικό κιτ ρε μεγάλε;  Νρέπεσαι να φέρεις καμιά 15ριά Tom και καμιά 20ριά splashάκια; Ή μήπως φοβάσαι;;;


    Εύγε για τον μπασίστα, μόνο και μόνο για την παρουσία του! True Metal !!!


    Μεγάλη απογοήτευση και για τον Ηχολήπτη, καθώς γνωρίζω ότι έχει συνεργαστεί με επιτυχία με τον Θανασάρα τον Παπακωνσταντίνου (ό,τι καλύτερο μετά το μέταλ έχω ακούσει στη ζωή μου), αλλά αυτή τη φορά δεν κατάφερερε να σταματήσει έναν ενοχλητικό και συνεχή θόρυβο (σαν να τρίζουν καρέκλες σε μαρμάρινο πάτωμα) που ακούστηκε κατά τη διάρκεια αρκετών τραγουδιών και που ειδικά στο τέλος μου σακάτεψε τον εγκέφαλο.

    Κατά γενική ομολογία Fail...Πάω να ακούσω Nightwish να ησυχάσουν τα αυτάκια μου. Τι να κάνουμε, κάποιοι το έχουν και κάποιοι δεν θα το αποκτήσουν ποτέ...


    blacktrouble
    23.05.2013, 22:21

    Τρολάρεις έτσι???


    deathminor88
    24.05.2013, 01:14
    Βγάλε λίγο τις μεταλικές σου παροπίδες και άκου τη μουσική τους και τους στίχους τους. Τι κουταμάρες πέρι Σατριάνι κ.λ.π.;
    jordan2410
    26.05.2013, 15:56

    χαχαχαχαχαχα το ειδωλο του Παντελη Δημητριαδη ειναι ο Dio..Εμπνευσμενο τρολλινγκ..εμενα μου φανηκε λιγο χαμηλα η ενταση παντως στο λαιβ,αλλα οι ερμηνειες ηταν φοβερες και γενικα πολυ εντονο το λαιβ.Εχοντας παει Radiohead ,The Wall και Κορε Υδρο τα τελευταια 2 χρονια,μπορω να πω οτι σαν σοου απολαυσα το Wall με τους Κορε υδρο ισοτιμα.




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία