ελληνική μουσική
    561 online   ·  210.833 μέλη

    Θέλω να ασχοληθώ με την μουσική πιο σοβαρά,αλλά δεν βρίσκω τα σωστά άτομα

    MhtsosDrummer
    28.05.2013, 22:05

    Γεια σας!!Οπως ειπα και στον τιτλο..δεν ξερω αλλα την εχω δει πολυ καπως με την μουσικη και θελω να το κυνηγησω..καλα οχι οτι περιμενω κανα τρελο αποτελεσμα αν δοκιμασω..αλλα ποτε δεν ξερεις ;)..Τελοςπαντων,παιζω ντραμς 2 χρονια και απο τοτε που ξεκινησα,ειμουν και σε μπαντες και επαιξα και 2 lives.Τελοςπαντων μαρεσε πολυ η φαση και ειπα φετος που τελειωνω και το σχολειο..περα απο την σχολη ή οτιδηποτε περασω,να ασχοληθω και με την μουσικη..το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω τα''σωστα'' ατομα..Δηλαδη συνολικα ειμαι σε 4 μπαντες..με την μια (που θεωρω και βασικη μου)  το παιρνουμε σοβαρα και δουλευουμε(εχουμε βγαλει και 2 κομματια) απο την αλλη απλα παιζουμε για την πλακα μας.με την αλλη μπαντα εχουμε παιξει και λαιβ εχουμε βγαλει και ενα δικο μας κομματι αλλα δεν υπαρχει σωστη συνεννοηση και συνεργασια.Με την αλλη μπαντα καλα αυτη δεν θεωρητε μπαντα αλλα τελοςπαντων..3 ατομα ειμαστε,κανουμε προβα μια φορα το 3μηνο και αν..αφηστε την αυτη :Ρ..και η τελευταια ειναι μια μπαντουλα που δουλευουν και χωρις εμενα..(δηλαδη κανω προβα μαζι τους μια φορα το 2μηνο,ενω αυτοι δουλευουν και μονοι τους βγαζοντας κομματια).Γενικα βλεπω οτι παρολο που λεμε λεμε ''μετα τις πανελληνιες θα το δουμε σοβαρα'',εχω την αισθηση οτι παλι δεν θα κανουμε τιποτα..Για αυτο σκεφτηκα και το εναλλακτικο σεναρια να βγω απο τις μπαντες και να μεινω μονο σε αυτη που θεωρω βασικη μου μπας και δουλεψουμε..αλλα και να βρω και μια αλλη μπαντα που να θελουν οντως να ασχοληθουν σοβαρα..Τι λετε εσεις?Να το κανω ή οχι,και αν το κανω πως να βρω μελη/μπαντα!!(Συγγνωμη για το κατεβατο :Ρ)


    noizreduction
    28.05.2013, 23:12

    Εαν θελεις να ασχοληθεις με τη μουσικη πιο σοβαρα ( αν και δεν ξερω πως το εννοεις τον ορο "σοβαρα", μιας κι εγω το συνδεω με την εννοια του "επαγγελματια μουσικου" ) καλυτερα να μην χωριζεις το παιξιμο σου σε 4 μπαντες, αλλα επελεξε μια και μεινε σε αυτην. Αυτο το "ψαχνω κι ο,τι κατσει" δεν ειναι δειγμα σοβαροτητας και πολλες φορες στη μπαντα που παιζω εχουμε "ακυρωσει" υποψηφιους μουσικους ( κυριως τραγουδιστες ) γι' αυτο το λογο. Ή θα εισαι 100% σε μια μπαντα ή δεν γινεται να εισαι μελος της!

    Γενικοτερα οι μπαντες με αυτη τη λογικη που περιγραφεις και βιωνεις δουλευουν και σε σπανιες περιπτωσεις θα πετυχεις μπαντες με συγκεκριμενη νοοτροπια απο ολα τα μελη!


    ORFEASMIRSINIS
    29.05.2013, 00:15

    Παράθεση:

    Το μέλος MhtsosDrummer στις 28.05.2013, 22:05 έγραψε...

    Γεια σας!!Οπως ειπα και στον τιτλο..δεν ξερω αλλα την εχω δει πολυ καπως με την μουσικη και θελω να το κυνηγησω..

      Για να μην μπερδευόμαστε, κρατάω μόνο αυτό και συμπεραίνω οτι θέλεις να γίνεις ένας καλός ντράμμερ.

     Για να γίνει αυτό χρειάζονται 3 πράγματα.Πολύ προσωπική μελέτη, ένας καλός δάσκαλος και μια μπάντα όπου θα κάνετε σταθερά πρόβες (μία, δύο την εβδομάδα τουλάχιστον) και κάποια λάιβ. Βάλε αυτά σαν στόχο και τα "σωστά άτομα", όπως λες, θα μπουν στην ζωή σου Smile


    MhtsosDrummer
    29.05.2013, 00:21

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 29.05.2013, 00:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MhtsosDrummer στις 28.05.2013, 22:05 έγραψε...

    Γεια σας!!Οπως ειπα και στον τιτλο..δεν ξερω αλλα την εχω δει πολυ καπως με την μουσικη και θελω να το κυνηγησω..

      Για να μην μπερδευόμαστε, κρατάω μόνο αυτό και συμπεραίνω οτι θέλεις να γίνεις ένας καλός ντράμμερ.

     Για να γίνει αυτό χρειάζονται 3 πράγματα.Πολύ προσωπική μελέτη, ένας καλός δάσκαλος και μια μπάντα όπου θα κάνετε σταθερά πρόβες (μία, δύο την εβδομάδα τουλάχιστον) και κάποια λάιβ. Βάλε αυτά σαν στόχο και τα "σωστά άτομα", όπως λες, θα μπουν στην ζωή σου Smile




    Εχω σκοπο να τα κανω αυτα..το θεμα ειναι πως θα βρω αυτα τα ατομα...Και ναι αυτο ακριβως εννοω να γινω ενας καλος ντραμμερ και στο μελλον αμα βρω χρονο να μαθω και αλλα μουσικα οργανα.


    ORFEASMIRSINIS
    29.05.2013, 08:53

    Παράθεση:

    Το μέλος MhtsosDrummer στις 29.05.2013, 00:21 έγραψε...


     

     




    ..το θεμα ειναι πως θα βρω αυτα τα ατομα...Και ναι αυτο ακριβως εννοω να γινω ενας καλος ντραμμερ και στο μελλον αμα βρω χρονο να μαθω και αλλα μουσικα οργανα.



      Μία εκ των προυποθέσεων που αναφέραμε, είναι ο καλός δάσκαλος, ο οποίος θα διδάσκει σε ένα καλό ωδείο. Σε έναν τέτοιο χώρο, θα έλθεις σε επαφή με πολλά παιδιά που το θέμα μουσική το αντιμετωπίζουν εξίσου σοβαρά μ εσένα. Θα δημιουργήσεις λοιπόν τον "μουσικό" κύκλο σου και απο εκεί θα επιλέξεις και θα σε επιλέξουν.

     Μέχρι τότε διατήρησε μια μπαντούλα για να καλλιεργήσεις την αίσθηση και την ικανότητα να παίζεις μαζί με άλλους μουσικούς.

       Τέλος, πολύ βασικό είναι αυτό που λες, να μάθεις και άλλα όργανα. Οι περισσότεροι μουσικοί επιπέδου, παίζουν με ευχέρεια 2,3 ή και περισσότερα όργανα και αυτό τους ολοκληρώνει μουσικά και τους ανοίγει ορίζοντες ...


    Margarita3ae
    13.06.2013, 14:50
    παιδια σας παρακαλω απαντηστε μου και μενα...μενω κυπρο(λαρνακα) αλλα δυσκολευομαι να βρω μπαντα και μουσικους για εντεχνο...τι μπορω να κανω;;ευχαριστω
    noizreduction
    13.06.2013, 15:15

    Μαργαριτα, η Κυπρος ειναι λιγο παραξενη οσον αφορα τους ερασιτεχνες μουσικους. Παρολο που ακουγεται αρκετα η ροκ και το εντεχνο σε διαφορα μαγαζια ( απο Λευκωσια βεβαια ξερω, κατι τυπου Εναλαξ, Αυλαια, κλπ ), ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεις μπαντα να παιξεις...γιατι δεν υπαρχουν!

    Μου ειχε κανει εντυπωση και η απουσια studio που ειδικευονται στις προβες μπαντων, αλλα οταν η αγορα δεν επιτρεπει, πως να ανοιξει καποιος μια αντιστοιχη επιχειρηση;

    Προτεινω τις αγγελιες σε ωδεια της περιοχης, ή σε μαγαζια που εχουν live ( δεν γνωριζω απο Λαρνακα ) αντιστοιχου ειδους.


    MhtsosDrummer
    15.12.2013, 19:35
    Καλησπέρα.Λοιπόν, από πέρυσι ψάχνω μπάντα επειδή με τις άλλες που ήμουν λόγο πανελληνίων διαλυθήκαμε(πέρασε ο καθένας όπου να 'ναι).Μετά λοιπόν άρχισα να ψάχνω.Έβαλα αγγελίες,ρώτησα φίλους και γνωστούς άμα ξέρουν κανέναν κλπ..Τέλος πάντων..μου δίνονται 5 ευκαιρίες και οι 5 από αγγελίες στο ίντερνετ και απέρριψα τις 3 επειδή τελικά ανακάλυψα ότι δεν είμαι ο τύπος που μπορεί να συναντήσει κάποιον (μόνος του) που δεν έχει δει ποτέ στην ζωή του και έτσι λοιπόν πήγα μόνο στην μια συνάντηση από τις 5 και μάλιστα αυτό το έκανα έχοντας πάρα πολύ άγχος και για αυτό αποφάσισα να μην ξανασχοληθώ με αγγελίες μέσω ίντερνετ. Τώρα λοιπόν σκέφτομαι τα εξής: 1. Να βάλω αγγελίες στην περιοχή μου(πάλι αγχωτικό αλλά τουλάχιστον θα μαι στην περιοχή που ξέρω και δεν θα έχω τόσο άγχος).2.Να περιμένω να τελειώσει ένας φίλος μου τις πανελλήνιες και να ξαναδοκιμάσω με την παλιά μου μπάντα(κάτι που βλέπω δύσκολο γιατί ο ένας που πέρασε σε άλλη πόλη έχει γίνει παρτάκιας και όταν του λέω για πρόβα μια μου λέει οκ και μια μου λέει ότι βαριέται και ο άλλος λέει ότι θέλει να ασχοληθεί αλλά έχω την εντύπωση πως θα με γράψει).Τι θα μου προτείνατε να κάνω;;