ελληνική μουσική
    834 online   ·  210.833 μέλη

    Τι σημαίνει βιολί τύπου stradivarious?

    stet
    29.05.2013, 20:13

    Γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει βιολί τύπου στραντιβάριους. Έχω δει κάποα βιολιά που πωλούνται σε διάφορα καταστήματα και αναφέρονται σαν βιολιά τύπου stradivarious. Τι είναι αυτό που κάνει την διαφορά με άλλα που δεν ονομάζονται τύπου stradivarious? Υπάρχει όντως κάποια διαφορά με τα άλλα; Αυτά που έτυχε να δώ (ψάχνοντας να αγοράσω βιολί για να μάθω να παίζω και να μου κρατήσει για χρόνια) είναι της τάξης των 360 ευρώ.


    costaspanag
    29.05.2013, 23:09

    Tο "Stradivarious" είναι συνώνυμο του "τέλειου" , άριστου βιολιού. Τα αυθεντικά βιολιά Stradivarious, κατασκευασμένα από την οικογένεια του Antonio Stradivari πριν τριακόσια χρόνια, είναι σπανιότατα, για πολύ λίγους και η εμπορική αξία τους φτάνει τα εκατομμύρια ευρώ.

    Τα "τύπου Stradivarious" είναι απομιμήσεις των φημισμένων αυτών βιολιών.


    stet
    30.05.2013, 00:37

    Ευχαριστώ, τα αυθεντικά βιολιά stradivarious είναι λίγα και η εμπορική αξία τους είναι τεράστια όπως έχω διαβάσει και εγώ. Τα τύπου stradivariouς είναι απομιμήσεις, αλλά απομιμήσεις ως πρός τον τρόπο κατασκευής και τα υλικά που χρησιμοποιούνται, ως προς τις διαστάσεις, είναι απλές οπτικές απομιμήσεις ή απομιμήσεις που έχουν και ποιότητα κατασκευής και απόδοσης ήχου. Μία άλλη ερώτηση είναι αν ακούγονται καλύτερα από άλλα ίσης περίπου εμπορικής αξίας που δεν είναι τύπου στραντιβάριους; Είναι απλά θέμα μάρκετιν το όνομά τους, έχουν το όνομα έστω και "τύπου", θα έχουν και κάποιες πραγματικές χάρες;

    Τελικά ο ίδιος πολύ καλός μουσικός αν παίξει  με ένα βιολί Χ γνωστής μάρκας αξίας 360 ευρώ και με ένα βιολί τύπου stradivarious αξίας 360 ευρώ θα ακουστούν το ίδιο καλά και τα δύο βιολιά;