ελληνική μουσική
    816 online   ·  210.833 μέλη

    Η μουσική πορεία ενός 17χρονου..

    teodosed
    01.06.2013, 13:03

    Γεια σας. Με λένε Θοδωρή και είμαι 17 χρονών. Είχα ξεκινήσει με κλασική κιθάρα στο γυμνάσιο, βαρέθηκα να πω την αλήθεια γιατί δεν έπαιζα αυτά που μου άρεσαν και ήμουν και μικρός τότε. Το συνέχισα 1 χρόνο, μετά τα παράτησα (δυστυχώς) και μόλις πήγα 1ηλυκείου αποφάσισα να ξεκινήσω ηλεκτρική και πήγα σε ωδείο. Στο ωδείο από έλλειψη ωριμότητας αλλά και πίεσης από τον καθηγητή δεν έκανα θεωρία (το μετάνιωσα τώρα). Μόλις τέλειωσα την 1ηλυκείου σταμάτησα την κιθάρα γιατί δε θα προλάβαινα λόγω διαβάσματος  αλλά και πίεσης από τους γονείς και το άφησα στην τύχη του.

    Τα δυο τελευταία  χρόνια όμως(2ακαι 3ηλυκείου) παρόλο που έπαιζα σπάνια κιθάρα μονός στο σπίτι άρχισα να νιώθω ένα ιδιαίτερο πάθος για τη μουσική και πιο συγκεκριμένα τον John Frusciante (πχ
    https://www.youtube.com/watch?v=5tRr_sbed3kLink

    > ή
    https://www.youtube.com/watch?v=y4XD9aqWT14Link
    > ) , νιώθω ότι πρέπει πάση θησεία να ασχοληθώ σοβαρά με τη μουσική.

    Ξέρω ότι τώρα δεν μπορώ να μπω σε αντίστοιχη σχολή γιατί δεν έχω κάνει ποτέ θεωρία (αρμονία) όποτε σκέφτηκα να περάσω τώρα αφού τέλειωσα τις πανελλήνιες σε μια σχολή (αρκετά καλή θα είναι έτσι όπως τα υπολογίζω) και παράλληλα να πάω σε κάποιο ωδείο να ασχοληθώ σοβαρά αυτή τη φορά γιατί το θέλω παρά πολύ.

    Μια δεύτερη μου σκέψη για την οποία θέλω και τη γνώμη σας είναι η παρακάτω. Αυτά τα δυο τελευταία χρόνια όποτε πιάνω την κιθάρα μέσα σε λίγα λεπτά έχω βγάλει πολύ ωραίες μελωδίες και μου λένε πολλοί ότι τους αρέσουν( το στυλ που παίζω είναι αυτό που σας έστειλα πιο πάνω), ακόμα ο καθηγητής της κιθάρας που μου έκανε μου είχε πει ότι αν ασχοληθώ σοβαρά μπορώ να κάνω πολλά πράγματα . Σκαφτόμουν λοιπόν αφού αγοράσω μια καλή κάρτα ήχου (πρόγραμμα ειδικό έχω) να αρχίσω να ηχογραφώ αυτές τις ιδέες μου και να τις ανεβάζω στο YouTube-Facebook και να δω μήπως κάποιος τα ακούσει ή μου δοθεί μέσα από αυτό η ευκαιρία να παίξω σε κάποιο μαγαζί ή να ασχοληθώ με άλλους κοινού ενδιαφέροντος (μπάντα  δηλαδή). Το πρόβλημα είναι ότι ούτε στοίχους νομίζω πως μπορώ να γράψω ούτε να τραγουδώ μπορώ.

    ΥΓ1. σε λίγο καιρό θα αρχίσω να ασχολούμαι  αραιά και που με Midi keyboard και σχετικά για να κάνω τις μελωδίες μου πληρέστερες και πιο κοντά σε αυτό που μου αρέσει (πχ
    https://www.youtube.com/watch?v=oa5wtanzlyMLink

    > )

    ΥΓ2. Αν κάποιος από το forum αυτά ενδιαφέρετε να με βοηθήσει ή έχει κάτι ιδιαίτερο στο μυαλό του ας μου στείλει


    Xenaki100
    15.08.2013, 18:10
    Είναι πολύ ωραίο το γεγονός, ότι ασχολείσαι με σύνθεση μουσικής και ότι όλο αυτό βγαίνει από μέσα σου. Συνέχισε το.
    MarsLos10
    03.10.2013, 12:28
    Η ιστορία σου μοιάζει πολύ με τη δική μου, έκανα και γω 1 χρόνο κλασική κιθάρα στη β γυμνασίου αλλά ο κύριός μου είδε ότι η κλασική μουσική δεν ήταν του τύπου μου και μου πρότεινε να συνεχίσω σε ηλεκτρική μόνη μου, και αυτό έκανα. Ο Frusciante για μένα είναι πολύ ψηλά, είναι θεός ο άνθρωπος! Ωστόσο σε ζηλεύω πολύ που μπο΄ρεις να γράφεις έτσι απλά μελωδίες, κι ας μην ασχολείσαι συχνά. Εγώ δυσκολεύομαι στην σύνθεση! Αυτό σημαίνει λοιπόν ότι έχεις ένα ταλεντάκι εκεί μέσα σου, ψαξ' το! Συμφωνώ με την άποψη να ανεβάζεις διάφορα στο ίντερνετ, και σίγουρα θα σε βρει κάποιος και θα του αρέσεις! Όσο για την θεωρία, υπάρχουν πολλοί καλλιτέχνες που είναι εντελώς αυτοδίδακτοι, δε ξέρουν πώς είναι το πεντάγραμμο, και οι ήχοι τους είναι τρομεροί! Μπορείς κατά τη γνώμη μου να συνεχίσεις χωρίς να ξέρεις και πολλά για κλίμακες και αρμονίες, όπως έχω σκοπό να κάνω και γω. Keep rocking!!! ;)


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία