ελληνική μουσική
    749 online   ·  210.832 μέλη

    Αγορά αρμονίου και απορίες

    karsios
    05.06.2013, 20:12

    Καλησπέρα σε όλους,

    εδώ και κάποιο καιρό σκέφτομαι να ασχοληθώ(ερασιτεχνικά) με τη μουσική και συγκεκριμένα με αρμόνιο.

    Βασικά,να περνάω τις ώρες μου κάπως δημιουργικά και ευχάριστα.

    Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα από μουσική εκτός από τις νότες(αν και πιτσιρικάς είχα μάθει 4-5 παιδικά

    τραγουδάκια σε παιδικό αρμόνιο).

    Έχω τσεκάρει το Yamaha YPT-220(περίπου τόσα χρήματα διαθέτω-είμαι και άνεργος).

    Άς μου πει κάποιος αν είναι καλό για το σκοπό που το θέλω κι αν όχι να μου προτείνετε κάποιο άλλο.

    Ευχαριστώ


    noizreduction
    06.06.2013, 09:02

    Πιστευω πως απο τη στιγμη που ξεκινας απο την αρχη και δεν εχεις καποιο ιδιαιτερο προϋπολογισμο, ειναι η καλυτερη δυνατη επιλογη. Εχει το κλασσικο κλαβιε της Yamaha, ορισμενους αξιοπρεπεις ηχους ( για την τιμη του ) και το ονομα της Yamaha πανω {#emotions_dlg.biggrin}


    karsios
    06.06.2013, 17:13

    Ευχαριστώ παίδες

    αλλά τι είναι το κλαβιέ και το touch response?

    Και κάτι άλλο,αξίζει να δώσω 50€ παραπάνω για το PSR E-233?

    Και κάτι τελευταίο,μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο εκμάθησης για

    να μπορέσω να μάθω τα βασικά(για αρχή τουλάχιστον).


    noizreduction
    06.06.2013, 21:02

    touch response ειναι στην ουσια η ευαισθησια του πληκρου ( το οποιο ονομαζεται κλαβιε στο συνολο των πληκτρων ). Οσο πιο εντονα παιζεις ενα πληκτρο που εχει touch response, τοσο πιο εντονα ακουγεται ο ηχος. Εαν το αρμονιο δεν εχει touch response ( οπως δεν εχουν και τα 2 μοντελα που θελεις να παρεις ), τοτε δεν θα εχεις διαφορα δυναμικων οταν παιζεις δυνατα ή μαλακα τα πληκτρα.

    Μακαρι να μπορουσες τουλαχιστον να πας στο PSR-E333 το οποιο ειναι αυτο που συνηθως προτεινω σε μαθητες που ξεκινανε τωρα. Εχει και touch response και καλυτερη ποιοτητα ως οργανο.


    karsios
    06.06.2013, 21:30

    Ευχαριστώ noizreduction

    ο nakas είναι αξιόπιστο κατάστημα ή το βρίσκω κάπου αλλού φθηνότερα?

    για το PSR-E333 μιλάω


    panzou
    06.06.2013, 21:30

    Ένα πολύ καλό βιβλίο με το οποίο ξεκίνησα εγώ, είναι το "Πως να παίξετε αρμόνιο", του Γ. Κωνσταντινίδη, εκδόσεις FAGOTTO


    karsios
    06.06.2013, 21:41

    Και που μπορώ να το  βρω αυτό panzou?

    Υπάρχει κάποιο βιβλιοπωλείο που να ειδικεύετε σ' αυτό το τομέα?


    noizreduction
    06.06.2013, 21:54

    Αν και κατοχος πολλων μηχανηματων της Yamaha, αποφευγω εδω και 10 χρονια οποιαδηποτε επαφη με τον εν λογω αντιπροσωπο. Δεν γνωριζω τι τιμες εχει πλεον σε σχεση με αλλα sites. Μπορεις να κοιταξεις και στο skroutz.gr για προσφορες!


    blogarismenos-enge-falos
    06.06.2013, 22:08
    απ΄όσο γνωρίζω ο Νάκας είναι επίσημος αντιπρόσωπος της Yamaha, οπότε ότι και αν πάθει και μετά την εγγύηση στο επισκευάζει με service τεχνικού τμήματος εξειδικευμένο με Yamaha. Όσον αφορά την τιμή όντως μπορεί να είναι τσιμπημένη αλλα μιάς και έχεις αποφασίσει τέτοιο μοντέλο ο Νάκας (για μένα) είναι μονόδρομος απο αξιοπιστία σε αυτά τα μοντέλα. Πάντα κρατάμε απόδειξη!!!
    panzou
    06.06.2013, 22:30

    Εγώ το είχα πάρει από βιβλιοπωλείο, αλλά βρήκα για on-line αγορά αν θέλεις εδώ

    http://www.fagottobooks.gr/images/pricelist_gr.pdf

    Διαφορετικά στις εκδόσεις FAGOTTO 

    Μουσικές Εκδόσεις Fagotto
    Bαλτετσίου 15, 106 80 Aθήνα, Tηλ.: 210 3645147, Fax: 210 3645149
    Ζακύνθου 7, 31 100, Λευκάδα, τηλ./fax: 26450 21095 
    e-mail: info@fagottobooks.gr

    Ελπίζω να βοήθησα.


    karsios
    06.06.2013, 22:33

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και καλό βράδυ

    θα σκεφτώ καλά αυτά που μου είπατε πριν αποφασίσω.

    Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία επικοινωνούμε.{#emotions_dlg.confused1}


    karsios
    06.06.2013, 22:39

    Φυσικά και βοήθησες και με το παραπάνω


    karsios
    26.08.2013, 22:33

    Καλησπέρα σε όλους και πάλι,

    πέρασε καιρός(πήγαμε και διακοπές-τυχερός..) και μόλις επέστρεψα αποφάσισα να πάρω αρμόνιο

    τελικά πήρα το YPT-220 και σαν αρχάριος μου φαίνεται αρκετά καλό με αρκετές επιλογές.Αγόρασα και

    το 1ο βιβλίο του Κωσταντινίδη,το θέμα είναι όμως ότι τα βρήκα σκούρα και δυσκολεύομαι πολύ να βγάλω

    κάποια μελωδία και γενικά να αρχίσω να καταλαβαίνω τα βασικά.Το καλό είναι ότι υπάρχει χρόνος και όρεξη

    για μελέτη και αγάπη για τη μουσική.Θα το εκτιμούσα αν κάποιος απο σας μου έλεγε κάποια tips ή έστω κά-

    ποιον τρόπο να αρχίσω να μάθω να παίζω κάποια κομμάτια που μου αρέσουν και να εξελιχθώ.

    Ευχαριστώ


    panzou
    27.08.2013, 00:02

    Καλησπέρα φίλε Χρήστο. Νομίζω ότι βιάζεσαι λιγάκι. Για να φθάσεις στο σημείο να παίζεις κομμάτια που σου αρέσουν, θέλει υπομονή και πολύ δουλειά.
    Αυτό το βιβλίο όταν ξεκίνησα, ( εντελώς άσχετος), το βρήκα πολύ εύκολο. Σε βάζει στον κόσμο της μουσικής ξεκινώντας με πολύ απλά και βασικά πράγματα (Νότες, αξίες, μέτρημα χρόνου, κάποιες συγχορδίες κλπ) και κάποιες ασκήσεις για να τα εφαρμόσεις. Απλά, θέλει δουλειά και αρκετό χρόνο. Εμένα μου πήρε μερικούς μήνες για να αρχίσω να παίζω κανένα εύκολο τραγουδάκι από παρτιτούρα.


    praktoras007
    02.09.2013, 22:52
    mia kalh seira apo vivlia einai ta autorgan...exw parei titlo autorgan k laikes spoudes sto armonio mesa se 4 xronia kai pleon paizw oti partitura kateazw apo to internet....
    karsios
    19.09.2013, 13:38

    Ευχαριστώ παίδες


    alexia98
    13.02.2014, 23:10

    Καλησπέρα! Συγνώμη αν δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να κάνω την ερώτησή μου, αλλά θα ήθελα κάποιες συμβουλές. Ξεκίνησα πριν από λίγο καιρό μαθήματα πιάνου και θα ήθελα να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο ή καινούργιο αρμόνιο σε χαμηλή τιμή (γύρω στα 100 ευρώ), που να είναι κατάλληλο, ώστε να μπορώ να παίζω. Θα ήταν πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας για εμένα αν μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια. Ευχαριστώ!Smile