ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.845 μέλη

    Κατατακτήριες εξετάσεις για το τμήμα μουσικής τεχνολογίας και ακουστικής

    ApostolisSits
    19.07.2013, 13:35

    Καλησπέρα σας παιδιά. Τους τελευταίους μήνες με βασανίζει η εξής σκέψη. Θέλω να δώσω κατατακτήριες για το συγκεκριμένο τμήμα στο ΤΕΙ ρεθύμνου. Αλλά ας πάρω τα πράγματα απο την αρχή. Σπουδάζω αυτη τη στιγμή στο πολυτεχνείο και θα εισαχθώ στο τέταρτο έτος τον σεπτέμβριο. Απλά έχω καταλάβει ότι δεν θα ασχοληθώ με αυτό που σπουδάζω. Δεν με γεμίζει τόσο όσο θα ήθελα. Απο την άλλη έχω τρελή αγάπη για τη μουσική. Ωστόσο δεν έχω καθόλου καλές βάσεις. Ασχολούμαι μόνο ενα-μιση χρόνο που ξεκίνησα μαθήματα κιθάρας. Και έχω σκοπό να κάνω μαθήματα θεωρίας. Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να δώσω για κατακτήριες για αυτό το τμήμα, η να κοιτάξω κάποιο άλλο. Πάντος , επειδή διάβασα για αυτό, μου αρέσει πάρα πολύ σαν τμήμα. Λέτε να αξίζει να προσάθήσω να ασχοληθώ με τη μουσική? Ή είναι ήδη πολύ αργα? Είμαι πολύ μπερδεμένος. Ξέρω ότι αυτό επάγγελμα δεν έχει τόσο μέλλον στην Ελλάδα αλλά δεν με νοιάζει. Πιστέυω πως αν αγαπάς κάτι, θα βάλεις τα δυνατά του και θα τα καταφέρεις. Αλλά αξίζει τελικά? Ποια είναι η αποψή σας?

    Υ.Γ. Σε περίπτωση που κάποιος ξέρει την ύλη των κατακτηρίων, αν μπορεί να την γράψει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)


    noizreduction
    19.07.2013, 14:25

    Υποψιν, το τμημα που αναφερεις δεν εχει καμια σχεση με τη μουσικη, τουλαχιστον οπως τη διδασκονται στη Μουσικολογια Αθηνων. Σαν τμημα αξιζει, αν και το τελευταιο καιρο ακουω παραπονα για ελλειψη προσωπικου κι εξοπλισμου ( αλλα δεν ειναι το μονο ΤΕΙ με προβληματα, δυστυχως ) κι αν σου αρεσει αυτο το κομματι της τεχνολογιας κι ασχολεισαι και μονος σου, θα κανεις γρηγορα βηματα ;).


    axilleas23
    19.07.2013, 17:09
    Αν θέλεις να ακούσεις γνώμες σου λέω και εγώ που έχω μάθει από φοιτητή δεν αξίζει στο ΤΕΙ Ρεθύμνου να πας. Καλά θα είναι να το ψάξεις πολύ καλά πριν μετανιώσεις αν πας και τα βρεις σκούρα.
    noizreduction
    19.07.2013, 20:24

    Δυστυχως, στην Ελλαδα του 21ου αιωνα, η μονη σχολη που εχει απομεινει για να βγαζει μουσικοτεχνολογους ( αμιγως ) στην αγορα ειναι του Ρεθυμνου, οποτε για καποιον που δεν μπορει να διαθεσει ενα ( ευλογο ) ποσο για ενα ιδιωτικο ΙΕΚ, ειναι μονοδρομος.

    Αν εχεις την επιλογη, θα ηταν καλο να κοιταξεις και καποιο ΙΕΚ στην περιοχη της Αθηνας, οπου κανεις και τις κανονικες σου σπουδες. Η μουσικοτεχνολογια δεν προκειται να σου δωσει δουλεια, η αγορα εχει σμικρυνθει τα τελευταια 3 χρονια, οποτε το κοστος του να πας σε μια περιοχη εκτος Αττικης ( ενοικια, διατροφη, παγια εξοδα, κλπ ) μπορεις να το "εξισωσεις" με το κοστος ενος καλου ΙΕΚ στην Αθηνα. Θα κανεις και την "τρελα" σου, θα τελειωσεις και τις σπουδες σου.


     

    Κι οταν λεμε "καλο" ΙΕΚ, θα πρεπει να το ψαξεις αρκετα...

    Επαναλαμβανω μονο πως η Μουσικη Τεχνολογια δεν εχει καμια σχεση με τις μουσικες σπουδες. Πολλοι Μουσικοτεχνολογοι ειναι ασχετοι απο μουσικη θεωρια, ενω ακομα περισσοτεροι μπορει να μην παιζουν καν καποιο οργανο!


    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 19-07-2013 20:25 ]


    amadeuswebern
    22.07.2013, 23:12

    Παράθεση:

    Το μέλος ApostolisSits στις 19.07.2013, 13:35 έγραψε...

    Λέτε να αξίζει να προσάθήσω να ασχοληθώ με τη μουσική? Ή είναι ήδη πολύ αργα? Είμαι πολύ μπερδεμένος. Ξέρω ότι αυτό επάγγελμα δεν έχει τόσο μέλλον στην Ελλάδα αλλά δεν με νοιάζει. Πιστέυω πως αν αγαπάς κάτι, θα βάλεις τα δυνατά του και θα τα καταφέρεις. Αλλά αξίζει τελικά? Ποια είναι η αποψή σας?

    ΟΧΙ, δεν είναι πολύ αργά! Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο τμήμα αξίζει ή όχι, αλλά αν είσαι μόνο 21 όπως λέει το προφίλ σου, τότε σημαίνει ότι είσαι *πολύ* μικρός και μπορείς να κάνεις ό,τι γουστάρεις. Υπάρχουν άλλοι που ξεκίνησαν να μαθαίνουν μουσική σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία και τα κατάφεραν ωραιότατα. Αν το αγαπάς όπως λες, τότε προχώρα ακάθεκτος! Με όποιο τρόπο μπορείς.

    Υ.Γ. Επίσης, καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με τη μουσική. Θέλεις μουσική τεχνολογία και επαγγέλματα ήχου, να μάθεις ένα μουσικό όργανο, θεωρητικά και μουσικολογία, σύνθεση, τι ακριβώς;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την amadeuswebern, 22-07-2013 23:30 ]


    ApostolisSits
    23.07.2013, 12:04
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, ειλικρινά!! Νομίζω θα μου άρεσε πολύ να ασχοληθώ με μουσική τεχνολογία σε συνδυασμό με σύνθεση, αφού πρώτα όμως μάθω αρκετή θεωρία. Γενικά λέω απο φέτος να μπω σε τάξη με θεωρία για να κάνω κ αρμονία κτλπ. Και με το καλό να τελειώσω και τη σχολή που είμαι τώρα σε 2 χρόνια, δλδ το 2015.