ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Πρόβλημα σε ηλεκτροακουστική κιθάρα

    trelojohn
    15.08.2013, 17:13

    Εχω μια ηλεκτροακουστική κιθάρα η οποία στην μπάσα Μι χορδή απο το 3ο ως το 11ο τάστο όταν παίζω φόρτε.Σκέφτηκα, μήπως φταίει η μάρκα χορδών; Μήπως να ξύσω με μιά λίμα τα τάστα αυτά; Πώς μπορώ να το φτιάξω;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 16-08-2013 21:17 ]


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    16.08.2013, 20:46

    Καλησπέρα, Γιάννη. Αν και δεν είμαι ειδική περί μουσικών οργάνων και επειδή περί άλλα τυρβάζω, μήπως λείπει ένα ρήμα από την ερώτηση σου;{#emotions_dlg.confused1} Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    noizreduction
    16.08.2013, 20:53

    Φανταζομαι πως εννοεις πως κανει θορυβο ή τριζει...

    Μην τριψεις τιποτα μονος σου, γιατι το πιο πιθανο ειναι πως θα κανεις ακομα μεγαλυτερη ζημια απ' ο,τι εχει ηδη το μπρατσο. Καλυτερα να πας αμεσως σε εναν μαστορα να την κοιταξει, ωστε να εισαι σιγουρος πως θα λυθει το ζητημα.


    Orfeus
    16.08.2013, 21:04

    Ναι, μόνος σου ΜΗΝ κάνεις τίποτα... 



    STEFANOS604
    16.08.2013, 22:45

    Επειδή έχω επισκευάσει πολλές κιθάρες με παρόμοια προβλήματα που μπορεί να  οφείλονται σε διαφορετικές αιτίες ( σκεύρωμα οπότε απαιτείται ρύθμιση της truss rod – φθαρμένο μπρούτζινο τάστο ή ‘’σηκωμένο’’ τότε θέλει αντίστοιχα γέμισμα ή ξύσιμο -  φθαρμένος ζυγός τότε απαιτείται αλλαγή) και η δική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να δοθεί σε ειδικό τεχνίτη ,ειδικά αν η κιθάρα είναι αξίας ,γιατί μπορεί να προκαλέσεις μεγαλύτερη ζημιά.

     

    Δες όμως πρώτα μήπως:

    1. έχεις αντικαταστήσει  τη συγκεκριμένη χορδή με πολύ μεγάλης διατομής ; Βάλε χορδή μικρής διατομής
    2. ο ζυγός (το πλαστικό ή κοκάλινο εξάρτημα μετά τα κλειδιά) στη  συγκεκριμένη χορδή έχει – λόγω πιθανόν φτηνιάρικου εξαρτήματος - αποκτήσει μεγαλύτερη εγκοπή; Κάνε δοκιμές θέτοντας  στην εγκοπή ένα χαρτονάκι , σκληρό χαρτάκι….και δοκίμασε αρκετές φορές.

    trelojohn
    19.08.2013, 21:39

    χμ Στέφανε γνωρίζεις αν δημιουγείται αυτό το "τρίξιμο" λόγο του οτι είναι οι χορδές αρκετά χοντρές και σκληρές;Επειδή η κιθάρα είναι καινούργια απο Thomann,δεν ξέρω τι χορδές έχει περασμένες, δεν νομίζω να είναι κάποια καλή μάρκα (elixir).Επειδή δεν ξέρω πολλά περι κιθάρων τα φώτα σας συνάδελφοι :D :D :D ευχαριστώ σε όσους απάντησαν.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelojohn, 19-08-2013 21:42 ]


    STEFANOS604
    19.08.2013, 21:57

    H απάντηση είναι απλά ενδεικτική.

    Αν Buzz (το λένε και ταστάρισμα) όταν χτυπάμε δυνατά ενώ όταν παίζουμε ελαφρά σταματά τότε :

    Αρύθμιστο Μπράτσο ή διατομή χορδών πολύ μικρή.

    Τότε απαιτείται αντίστοιχα ρύθμιση του Truss rod (Γίνεται από καλό γνώστη αλλιώς μπορεί να προξενηθεί μεγαλύτερη βλάβη εκτός αν η κιθάρα σου είναι φτηνιάρικη και θέλεις να πειραματιστείς)  ή χρήση χορδής μεγαλύτερης διατομής αντίστοιχα


    trelojohn
    19.08.2013, 22:12
    η κιθάρα είναι φτηνιάρικη και η Thomann σε τέτοια όργανα το έχει ρουτίνα να έχει μικρολαθάκια, ο αδερφός μου πήρε σαξόφωνο τενόρο (300Ε τσάμπα) και είχε την τάπα κολημένη ανάποδα.παρόλα αυτά το όργανο πάιζει καλά (για τα λευτά του).Όπως λένε και κάποιοι δεν κάνει το όργανο τον μουσικό.Γιαυτό ποτέ μην παίρνετε ακριβά όργανα χωρίς δοκιμή και ας είναι γνωστό μοντέλο,το κάθε κομμάτι(ενος μοντέλου) είναι διαφορετικό ως προς τις λεπτομέριες.