ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.833 μέλη

    Το τσιγάρο του Κότσιρα cover.

    Xenaki100
    16.08.2013, 22:57

    Η ηχογράφιση δεν είναι άριστης ποιότητας αλλά θα θέλαμε να σας παρουσιάσουμε την δουλειά μας. 
    Ελπίζω να σας αρέσει.


    https://www.youtube.com/watch?v=YoaWjFesTcY&feature=youtu.be

    Link
    >
    freddieKrueger
    18.08.2013, 15:06

    Επετρεψέ μου να κάνω μια μικρή μετατροπή στο λινκ σου Ξένια ώστε να μπορεί κάποιος άμεσα να προβάλλει το βιντεάκι:


    Link

    >

    Από εκεί και πέρα τώρα:

    Θα ξεκινήσω γράφοντας τι ΔΕΝ μου άρεσε στο παρών cover...Το πρώτο είναι πως το πιάνο συνοδεία του οποίου τραγουδάς,'σκεπάζει' τη φωνή σου με αποτέλεσμα να μην μπορεί η τελευταία να ακουστεί καλά.

    Όσον αφορά στη φωνή καθεαυτή,είναι μια εντελώς ακαλλιέργητη φωνή,αλλά ΩΡΑΙΑ φωνή...τι σημαίνει αυτό?Πως αν δουλέψεις μαζί της πολύ αποφεύγοντας τις υπερβολές,θα φτιάξεις ΦΩΝΑΡΑ...θέλει όμως δουλειά αυτό για να συμβεί.Παράφωνη ΔΕΝ είσαι,απλά σε διάφορα σημεία ειδικά στις καταλήξεις η ανάσαα σου σε προδίδει πρώτον λόγω του ότι δεν έχεις άνεση στο τραγούδι και δευτερον λόγω κάποιου στρες...Το στρες δεν ελγχεται εύκολα.Αλλά όσο μεγαλύτερη εμπιστοσύνη αρχίσεις να αποκτάς στον έλεγχο της ανάσας σου,τόσο λιγότερο άγχος θα έχεις.Κάποια στιγμή επίσης η φωνή σου αυτόρμητα θα γίνει άνετη και δυνατή και θα μπορεί να συνδυαστεί με τα μετζο φορτε του πιάνου σου...

    ΠΡΟΣΟΧΗ:Αυτό δε σημαίνει πως θα πρέπει να αρχίσεις από τώρα να αυξάνεις την ένταση του τραγουδιόύ σου με κίνδυνο να βλάψεις τη φωνή σου...

    Θα σου έλεγα να κάνεις συνείδησή του το άνετο τραγούδι σε κανονική ένταση και τόνο κοντά στην ομιλία σου,παράλληλα με ασκήσεις ενδυναμωσης της ανάσας στήριξης του ηχου και κάποιες βασικές ασκήσεις τοποθέτησης της φωνης...

    Ασκηση νο1:Ξαπλωνεις στο πατωμα ανετα και χαλαρωνεις...μπορεις να ακους την αγαπημενη σου μουσικη η να παιζεις με το κινητο σου κτλ ώστε Η ΣΚΕΨΗ σου να ΜΗΝ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ στην ανασα σου...στη συνέχεια κάνε το ίδιο με ένα μικρό βιβλίο στο κάτω μέρος της κοιλιας σου...το βιβλιο αυτο δεν θα ειναι αρκετα μικρο γιατι θα πρεπει να το ΝΟΙΩΘΕΙΣ,αλλα ουτε και μεγαλο ωστε να σε κουραζει η πιεζει την κοιλια σου...οσο μεγαλυτερη η εξοικείωση με την άσκηση,τόσο πιο μεγάλο η βαρύ μπορεί να είναι το βιβλίο που βάζεις στην κοιλιά σου...

    Ασκηση νο2:Κοφτες εισπνοες απο τη μυτη σε 4 ισους χρονους 1-1-1-1,κρατημα της ανασας για αλλους 4 ισους χρονους και εκπνοη σε 4 ισους χρονους κοφτα σε στυλ ''τσ' 'τσ' τσ' τσ'...όταν νοιώσεις πιο άνετα κάνε 6 και 8 τις εκπνοές σου...

    Ασκηση νο3:Βαζοντας αναμεσα στην ανω και κατω σιαγονα σου-στα πισω δεξια πχ δοντια ενα μικρο κομματι φελου,προσπάθησε να διαβάσεις ένα κείμενο η να τραγουδήσεις μια απλη μελωδία...μετά κάνε το ίδιο χωρίς αυτό και νοιώσε την άνεση της διαφοράς...

    Ασκηση Νο4:Μάθε να κινεις τη γλωσσα σου ανεξαρτητα απο την κατω σιαγονα:Εξοδος γλωσσας απο το στομα και ελαφρυ δαγκωμα αυτης μεταξυ δοντιων ανω και κατω σαγονιου...ανασαινε οσο το δυνατο πιο ελευθερα και παρήγαγε και και ήχο τύπου ''μμμμ''' φροντίζοντας να νοιώθεις τη δόνηση στα κόκκαλα γύρω από τη μύτη...Στη συνεχεια κινηση της γλωσσας κατα μηκος των χειλιων ενος μετρια ανοιχτου στοματος με παραλληλη ανετη ανασαλη και παραγωγή ήχου...

    Αυτες ειναι μερικες απο τις βασικες ασκησεις για να αρχισεις να μιλας και να τραγουδας απλες μελωδιες σωστα...

    Μπορείς επίσης να απεθυνθείς και σε ένα δάσκαλο φωνητικής,αλλά ποτέ να μην ξεχνάς πως η βελτίωση της φωνής είναι εντελώς προσώπική υπόθεση...ποτέ μην ακολουθήσεις τυφλά τις συμβουλές ένός δασκάλου...αλλά κλεψε απ αυτον πολύτιμα τιπς και θετικά και απέβαλλε αρνητικές νοοτροπίες του(πχ να θέλει να σε ανεβάζει τονικά πολύ, η να επιμένει να τραγουδας απ την αρχη των σπουδων σου στον τονο μιας δεδομενης παρτιτουρας κτλ)

    Καλή επιτυχία!Αν το αγαπάς αληθινά θα το πετύχεις!{#emotions_dlg.rockon} 

     


    Xenaki100
    18.08.2013, 15:50

    Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχολιά σου. Το τραγούδι είναι ηχογραφημένο από κινητό για αυτό και υπάρχει ένα τεχνικό θέμα με τα μουσικα οργανα που είναι αρκετά δυνατά. Τώρα όσον αφορά τις ασκήσεις σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου απλώς τυχαίνει να μην είμαι αρχάρια αλλά μουσικός και ηθοποιός με αποτέλεσμα να έχω ρίξει πάρα πολυ δουλειά στην φωνή μου και στην άρθρωση μου και στην διαφραγματική μου και δεν αντιμετωπίζω προβλήματα στα live και στις παραστάσεις μου ίσα, ίσα το αντίθετο. Άλλα λόγω της κακής ποιότητας της ηχογράφησης καταλαβαίνω ότι μπορεί να βγαίνουν λάθος συμπεράσματα σε θέματα καλλιέργειας. Χαίρομαι πολύ που άκουσα τόσο ωραία πράγματα και σε ευχαριστώ που ήσουν πρόθυμος να βοηθήσεις :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Xenaki100, 18-08-2013 15:52 ]


    freddieKrueger
    18.08.2013, 16:23

    Φίλη μου,πέρα από τις τεχνικές αδυναμίες της ηχογράφησης,η φωνή σου εμφανίζει αστάθεια σε ορισμενα σημεία(ενδεικτικά αναφέρω το 1:16-''να μη δώσει να ξη-ΜΕ-ρωθω'').Η αστάθεια αυτη παρατηρείται λόγω άγχους σε φωνές που είναι αδούλευτες.Αν έχεις δουλέψει όπως λες,συνέχισε τη δουλειά σου αυτή γιατι το τελικό αποτέλεμα θα είναι πολύ πολύ καλό.Έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου αν θες να το έξελίξεις πάντως.

    Μια και μου αναφέρεις πως είσαι μουσικός και ηθοποιός έχω κάνω τις εξής επισημάνσεις:

    Στην Ελλάδα τουλάχιστον,όι ηθοποιοί δεν είναι καλοί τραγουδιστές...πάρε παράδειγμα τον Γιάννη Ζουγανέλη οποίος μάλιστα θεωρώ πως είναι και ταλαντούχος μουσικός εκτός των άλλων και ''τρελός'' πιανίστας...η φωνή του είναι πολύ μέτρια.Τα παραδείγματα πολλά.Μια πιθανή ερμηνεία του φαινομένου-κι εδώ πολλοι ίσωςδιαφωνήσουν-είναι πως ο ηθοποιός προσεγγίζει το τραγούδι πιο πολύ με κατάθεση ''ψυχής'' κάτι που μπορεί να εμποδίσει την τεχνική της εξέλιξη...αντίθετα αν κάποιος μάθει να τραγουδάει πολύ καλά τεχνικά τότε έχει το περιθώριο να ''χώσει όση ψυχή θέλει''...και να εξυψώσει την ερμηνεία του ποιοτικά...χωρίς να βλάψει τη φωνή του...

    Από την άλλοι οι διάσημοι μουσικοί-μουσικοσυνθέτες(Λοίζος,Μικρούτσικος,κτλ) έχουν επίσης μετριότατα φωνητικά προσόντα...Παράδειγμα εξαιρετικού μουσικού που έχει επίσης εξαιρετική θεατρικότητα στα τραγούδια του ειναι ο Σταματης Κραουνακης...''Πόσο σ ΑΑΑΑγαπωωω'' τραγουδαει με 100 τα 100 ψυχη,αλλα με μια αρκετα ασχημη φωνη...Που οφείλεται ίσως αυτο??Πως οι παραπάνω καλλιτέχνες επαναπαυονται κατα καποιο τροπο στη μουσικη τους ιδιοφυια και θεωρουν την περεταιρω καλλιεργεια φωνης περιττη...Ξεχνοντας πως ΚΑΙ η φωνη είναι μουσικό όργανο το ίδιο πολύπλοκο όπως το πιάνο και η κιθάρα...αν κάποιος πάει να βγάλει ''ψυχή'' στο πιανο χωρις να ειναι καλος το μονο που θα καταφερει να κανει ειναι να παταει ατσαλα τα πληκτρα του παραγοντας ενα κακοηχο αποτελεσμα...το ΙΔΙΟ ακριβως συμβαίνει και με τη φωνη΄...αντιθετα ο πιανιστας που εχει αποκτησει επιδεξιοτητα στο συντονισμο των χεριων του μπορει ανετα να βγαλει και  μια ωραιοτατη καταθεση ψυχης απογειωνοντας την ερμηνεια του...όπως ακριβως και ο καλός τραγουδιστής που έχει αποκτησει επιδεξιότητα στο χειρισμό της ανάσας του και των ηχειων του για την παραγωγή ήχου...

    Συμπεράσματα:Η ''κατάθεση ψυχής'' και θεατρικότητα δεν βοηθούν παρά μόνο έναν ήδη πολύ καλό,φτασμένο σε τεχνική τραγουδιστή...εναν εν εξελίξει τραγουδιστή αντίθετα που μαθαίνει τις βασικές τεχνικές ανάσας και τοποθετησης φωνης  μπορεί και να τον βλάψουν......

    Η γνωσεις μουσικης θεωριας και αρμονιας επίσης πολύ λίγο συμβάλλουν στο να έχεις κάποιος καλή φωνή.Σίγουρα είναι πολύτιμα εφόδια για κάποιον που ήδη τραγουδά καλά πάντως.

     


    Xenaki100
    18.08.2013, 20:53
    Σε ευχαριστώ και πάλι πολύ. Σίγουρα όταν η δουλειά αυτή που έχουμε κάνει σε αυτό το βίντεο χωλαίνει σε αρκετά σημεία. Και σίγουρα έχω να μάθω ακόμα πολλά , ποτέ δεν σταματάς να μαθαίνεις. Όταν σου λέω ότι ασχολούμαι με το θέατρο και την μουσική δεν αναφέρομαι σε ερασιτεχνική απασχόληση. Χρειάζεται και το ταλέντο και η ψυχή και η τεχνική εγώ πιστεύω από όσα έχω δει. Συνεχίζω την εξάσκηση και την δουλειά αυτό ποτέ δεν σταματά. Σε ευχαριστώ και πάλι πολύ για όλα :)
    freddieKrueger
    18.08.2013, 21:16

    Ξένια μου,συμπάθα με,αλλά δεν έγραψα πως έκανες ερασιτεχνική δουλειά κάπου...τα παραδείγματα ηθοποιών και μουσικών άλλωστε που ανέφερα για να σου τονισω τα λεγομενα μου ανηκουν αν μη τι άλλο σε μια κατηγορία σοβαρών καλλιτεχνών και όχι ερασιτεχνών...Συνεπώς καθόλου δεν θέλω να υποτιμήσω τη δουλειά που έχεις κάνει ως ηθοποιός η ως μουσικός...Απλά στάθηκα σε κάποιες παρατηρήσεις πάνω στον τρόπο που τραγουδάς...

    Σίγουρα θα γίνεις πολύ πολύ καλή ξεκινωντας ως δεδομένο πως έχεις ανάλαφρη όμορφη χροιά και μουσικό αυτί...

    Όμως απέφυγε να τραγουδάς σαν ηθοποιός...αν μπορείς να ξεχωρίσεις αυτά το δυό(υποκριτική και φωνητική τέχνη) εως ότου αποκτήσεις πολύ καλή τεχνική φωνητική κατάρτηση θα πας πολύ πολύ μπροστά...Γιατί η υποκριτική τέχνη είναι εχθρός της εξέλιξης μιας φωνής και τεράστιος σύμμαχος της ήδη εξελιγμένης...

    Καλή σου πρόοδο και συνέχεια!{#emotions_dlg.rockon}


    Xenaki100
    18.08.2013, 22:06
    Να σαι καλά, πολύτιμες οι συμβουλές σου και τις κρατάω. Δεν θεωρώ ότι υποτίμησες ούτε στιγμή την δουλειά μας. Σε ευχαριστούμε πολύ και πάλι :)


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία