ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη

    βαρύτερο κούρδισμα possible σε 6χορδη?

    Aarbron
    19.08.2013, 20:50

    γειά σας παιδιά κ συγνώμη εκ των προτέρων για την ασχετοσύνη μου! πρόσφατα φόρεσα 13ρες χορδές στην 6χορδή μου κ είπα στον μάστορα να μου την κουρδίσει σε σολ.όταν όμως την έπαιξα οι χορδές ήταν πάρα πολύ χαλαρές κ δεν γινόταν να παιχτεί.θα ήθελα να μου πείτε το πιό βαρύ κούρδισμα (όλες τις νότες) που μπορώ να κουρδίσω. (κ σε κιθάρα αλλά κ σε μπάσο.) προσπάθησα σε σι,όμως έφαγα πακέτο γιατί κούρδισα μόνο την μπάσα μι σε σι κ άφησα τις υπόλοιπες χορδές σε στάνταρ κούρδισμα μι,με αποτέλεσμα να ακούγονται τα ριφάκια ότι να ναι.κ πάλι σόρρυ για τις φτωχές γνωσεις μου,ντράμερ είμαι κανονικά κ δεν ξέρω απο νότες κ θεωρία σε κιθάρες κ μπάσα,μόνο ταμπλατούρες κ ελάχιστη γενική θεωρία μουσικής.απλά ρωτάω διότι θα ηχογραφήσω κιθάρες κ μπάσο μόνος μου στο πρότζεκτ που ετοιμάζω. (μπάσο θα παίζω όταν βρεθούν κ οι υπόλοιποι μουσικοί.) ευχαριστώ για τον χρόνο σας μάγκες!


    freddieKrueger
    20.08.2013, 11:34

    Καλημέρα φίλε μου!Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω πως θέλεις να χρησιμοποιήσεις την κιθάρα σου ως μπάσσο,σωστά?Το βαρύτερο κούρδισμα σε σολ ήταν κάπως υπερβολικό γιατί ακόμη και με 13 αρες χορδές αναγκάζεσαι ωα ρίξεις τη ΜΙ μπάσσα κατά πολύ...όμως το κούρδισμα σε ΣΙ ήταν μια καλή ιδέα.Απλά΄πρέπει να προσαρμόσεις και τις άλλες 5 χορδές σε αυτό.Πιο συγκεκριμμένα αν την πιο βαριά χορδή την κουρδίσεις σε Σι,5 ημιτονια πάνω θα κουρδίσεις την επόμενη σε Ε(ΜΙ),5 ημιτόνια πάνω την 4η σε Α(Λα),την 3η σε D(ρε),τη 2η σε G και την επόμενη σε C...Συνοπτικά οι 6 χορδές της κιθάρας σου θα είναι κουρδισμένες σε  B, E, A, D, G, C...

    Δοκίμασέ το και γράψε μας πως ακούγεται...

     


    STEFANOS604
    20.08.2013, 12:49

    Είναι  ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ διαφορετικό κούρδισμα  (υπάρχουν δεκάδες κουρδίσματα) για πάνω από 1,5 τόνο για μια  κοινή ακουστική κιθάρα (ταλαιπωρεί το μπράτσο της ταστιέρας και πιθανόν να σκευρώσει σύντομα την κιθάρα , ειδικά αν η κιθάρα δεν διαθέτει truss rod- την ενσωματωμένη στο μπράτσο ατσάλινη ρυθμιζόμενη ράβδο).

    Για τέτοια κουρδίσματα φτιάχνεται ‘’ειδική κιθάρα’’ η παλιά γνωστή μας χαβάγια (Hawaian guitar)

    Εγώ ένα κούρδισμα που χρησιμοποιώ είναι το G open:

    1.     D          (καντίνι)              

    2.     B

    3.     G

    4.     D

    5.     G

    6.     D          (μπάσο)

    που όμως, όπως φαίνεται , όλες οι χορδές χαμηλώνονται.


    Aarbron
    20.08.2013, 12:51

    freddy αυτο το κουρδισμα που λες εκανα (εκτος απ'την τελευταια πριμα χορδη την οποια κουρδισα σε σι αντι για ντο που λες.) κ οπως ειπα τα ριφακια ακουγονταν οτι να'ναι.τελικα βρηκα το σωστο κουρδισμα στην wikipedia.το κουρδισμα ειναι B-E-A-D-Fδίεση-B κ ειναι προσαρμοσμενο για 6χορδη κιθαρα."baritone" λεγεται.θα το δοκιμασω κ θα σου απαντησω.ευχαριστω για τον χρονο κ την υπομονη σου αγορινα!


    -----------------

    https://soundcloud.com/nikki-that-dude-z-boy

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Aarbron, 20-08-2013 12:52 ]


    freddieKrueger
    20.08.2013, 13:04

    Τίποτα,μάγκα μου...απλά αν δεις τις δυο τελευταίες ψηλότερες χορδές στο baritone κούρδισμα δλδ την F# και Β αν και τις δύο τις ανεβάσεις ένα ημιτόνιο θα έχεις τις G και C...

    Άρα έχεις δύο εναλλακτικές αμέσως αμέσως:Η μια είναι Β-Ε-Α-D-F#-Β και η άλλη Β-Ε-Α-D-G-C δλδ ότι έκανες απλά το Β να γίνει C...

    Καλή επιτυχία man,περιμένω να μου γράψεις ακουστικό αποτέλεσμα...{#emotions_dlg.beer}


    STEFANOS604
    20.08.2013, 13:27

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 20.08.2013, 11:34 έγραψε...

    Καλημέρα φίλε μου!Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω πως θέλεις να χρησιμοποιήσεις την κιθάρα σου ως μπάσσο,σωστά?Το βαρύτερο κούρδισμα σε σολ ήταν κάπως υπερβολικό γιατί ακόμη και με 13 αρες χορδές αναγκάζεσαι ωα ρίξεις τη ΜΙ μπάσσα κατά πολύ...όμως το κούρδισμα σε ΣΙ ήταν μια καλή ιδέα.Απλά΄πρέπει να προσαρμόσεις και τις άλλες 5 χορδές σε αυτό.Πιο συγκεκριμμένα αν την πιο βαριά χορδή την κουρδίσεις σε Σι,5 ημιτονια πάνω θα κουρδίσεις την επόμενη σε Ε(ΜΙ),5 ημιτόνια πάνω την 4η σε Α(Λα),την 3η σε D(ρε),τη 2η σε G και την επόμενη σε C...Συνοπτικά οι 6 χορδές της κιθάρας σου θα είναι κουρδισμένες σε  B, E, A, D, G, C...

    Δοκίμασέ το και γράψε μας πως ακούγεται...

     



    A standard guitar's standard tuning (from lowest string to highest) is E A D G B E. Baritone guitars are usually tuned a perfect fifth lower (A D G C E A), a perfect fourth lower =4η καθαρή ΧΑΜΗΛΩΤΕΡΑ (B E A D F♯ B).

    http://en.wikipedia.org/wiki/Baritone_guitar


    Aarbron
    20.08.2013, 14:10

    σας ευχαριστω πολυ παιδια,επιτελους βρηκα ακρη! να'στε καλα! {#emotions_dlg.thumbup}


    Aarbron
    20.08.2013, 14:18

    παιδια εκανα αλλο ενα θεμα σχετικα με κιθαρες επειδη δεν ηξερα αν κολλαγε σε αυτο το topic.τσεκαρετε κ πειτε γνωμες! {#emotions_dlg.rockon} (σορρυ για το σπαμ.)


    freddieKrueger
    20.08.2013, 15:12

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 20.08.2013, 13:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 20.08.2013, 11:34 έγραψε...

    Καλημέρα φίλε μου!Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω πως θέλεις να χρησιμοποιήσεις την κιθάρα σου ως μπάσσο,σωστά?Το βαρύτερο κούρδισμα σε σολ ήταν κάπως υπερβολικό γιατί ακόμη και με 13 αρες χορδές αναγκάζεσαι ωα ρίξεις τη ΜΙ μπάσσα κατά πολύ...όμως το κούρδισμα σε ΣΙ ήταν μια καλή ιδέα.Απλά΄πρέπει να προσαρμόσεις και τις άλλες 5 χορδές σε αυτό.Πιο συγκεκριμμένα αν την πιο βαριά χορδή την κουρδίσεις σε Σι,5 ημιτονια πάνω θα κουρδίσεις την επόμενη σε Ε(ΜΙ),5 ημιτόνια πάνω την 4η σε Α(Λα),την 3η σε D(ρε),τη 2η σε G και την επόμενη σε C...Συνοπτικά οι 6 χορδές της κιθάρας σου θα είναι κουρδισμένες σε  B, E, A, D, G, C...

    Δοκίμασέ το και γράψε μας πως ακούγεται...

     



    A standard guitar's standard tuning (from lowest string to highest) is E A D G B E. Baritone guitars are usually tuned a perfect fifth lower (A D G C E A), a perfect fourth lower =4η καθαρή ΧΑΜΗΛΩΤΕΡΑ (B E A D F♯ B).

    http://en.wikipedia.org/wiki/Baritone_guitar



    Κύριε Στέφανε,δεν εννοώ να ανεβάσει κάποιος τονικά τις χορδές σε σχέση με το κανονικό για κιθάρα κούρδισμα Ε,Α,D,G,B,E αλλά την επιμέρους ρύθμιση των χορδών ξεκινώντας από την ήδη κατά μια καθαρή 4η χαμηλωμένη Β μπάσσα χορδή,άνοδος 5 ημιτονίων για την 5η σε σχέση με την 6η χορδή κτλ.Έτσι και προκύπτει το κούρδισμα Β Ε Α D G C που έχει τις χορδές κατεβασμένες κατά μια καθαρή 4η εκτός από τις δύο υψηλότερες οι οποίες είναι ελαττωμένες κατά μεγάλη τρίτη σε σχέση με τις αντίστοιχες Β,Ε του κανονικού κουρδίσματος κιθάρας...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 20-08-2013 15:16 ]