ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.844 μέλη

    Απορία για αγορά και χρησιμοποίηση midi keyboard

    Rudess
    25.08.2013, 06:27

    Θέλω ενα "πιάνο"-keyboard 76αρι ή 88άρι βαρυκεντρισμόνο και επειδή ρευστό για τέτοια αγορά (stage piano) δεν παίζει...σκεφτόμουν τα midi keyboards...αλλα δεν ξέρω τίποτα για αυτά,γιατί δεν έχω ασχοληθει ποτέ.

    Ήλπιζα να με πληροφορήσετε για αυτά,κυρίως κάτω απο ποιές συνθήκες και πώς μπορουν να χρησιμοποιηθουν αντι για ενα stage piano.(αφου τα midi δεν έχουν φορτωμενους ήχους)

    Δλδ πώς τα χρησιμοποιώ και σπίτι για "προπόνηση",αλλά και σε ενα live σαν κύριο όργανο χωρίς την παρουσία άλλων πληκτροφόρων πλην του midi keyboard,πώς συνδέονται και με τί(π.χ. αν έχω σπίτι active monitors ηχεία) και βασικά ότι ξέρετε να μου πείτε θεωρόντας με άσχετο...

    Απλά η αγορά μου είχε στόχο τη χρησιμοποίηση του σαν κύριο όργανο(stand alone) και σε σπιτι και σε κανένα live.

    Έχω ιδέες και κάποιες εικόνες,αλλά για να μην τα μπερδέψω αφήνω το θέμα για αρχή στα χέρια σας...ευχαριστώ!


    foxxx
    25.08.2013, 21:25
    Καλησπερα φιλε μου. Ριξε μια ματια για την studiologic-fatar βασικα ποσα διαθετης,για μεταχειρισμενο κοιταξες?
    Rudess
    26.08.2013, 20:05
    Ευχαριστώ,αλλα πρώτα θα επιθυμούσα να ξεδιαλύνω τις απορίες που εξέφρασα παραπάνω.
    foxxx
    27.08.2013, 16:42
    Τα midi controllers δεν εχουν γεννητρια ηχου δουλευουν ως controller με διαφορα vst software σε studio η και live ακομα αλλα με ενα lap top. Επισης διαχειριζονται και διαφορα DAW software με τα διαφορα καλουδια που εχουν στον εξοπλισμο τους οπως Faders,rotary encoder knobs,trigger pads κτλ.
    Rudess
    27.08.2013, 18:26
    Για παράδειγμα,εγώ αγοράζω ενα midi controller αύριο. Τί άλλο θα χρειαστει να αγοράσω για να ναι λειτουργικο;πόσο θα στοιχίσουν;τί επιλογές έχω;
    tsantilass
    27.08.2013, 20:32

    Σχετικά με τη χρήση-λειτουργία των midi controllers,απαντήσεις δόθηκαν προηγουμένως απο άλλα μέλη.Τώρα όσον αφορά το live stage παίξιμο,πρέπει να γνωρίζεις ότι θα υπάρχει μια κάποια μικροκαθυστέρηση(σε milliseconds),στην ηχητική απόκριση(απ΄τη στιγμή που θα πατηθεί το πλήκτρο μέχρι να ακουστεί ο αντίστοιχος ήχος του εικονικού οργάνου).Αυτό σε περιβάλλον studio δεν αποτελεί  ιδιαίτερο πρόβλημα,αλλά στο live τείθεται ζήτημα συγχρονισμού με τους υπολοίπους μουσικούς.Υπάρχει μια κατηγορία hammered midi controllers που διαθέτουν και κάποιους βασικούς ήχους π.χ το M-Audio pro keys 88 midi conroller/stage piano-http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=2827 ,που δέν είναι σχετικά ακριβό και διαθέτει και midi in/out,για χρήση με sound modules.Περίπου στα ίδια χρήματα βρίσκεις και κάποιο μεταχειρισμένο των εταιριών Kurzweil,Yamaha,Rolland που σε καλύπτουν σε κάθε περίπτωση. Τώρα αν δε σε ενδιαφέρει το εκτενές Midi programming και θέλεις ένα βαρυκεντρισμένο κλαβιέ(76/88 πλήκτρων) να περνάς τις νότες στο sequencer σου και να έχει κάποιους ενσωματωμένους ήχους πιάνου(strings,organ,κτλπ),ρίξε μια ματιά στα οικονομικά μοντέλα ηλεκτρικών πιάνων της Yamaha & Casio.

    Συμπερασματικά:οι περισσότεροι Midi controllers θα δουλέψουν με τα καθιερωμένα sequencers.To κόστος ανεβαίνει όταν τα πλήκτρα είναι βαρυκεντρισμένα(hammered action)-είναι και το ακριβότερο τμήμα της όλης κατασκευής.Αν σου είναι απαραίτητη η αίσθηση του πιάνου και παίζεις live,τότε καλό είναι να προτιμήσεις κάποιο όργανο που να'χει ενσωματωμένους ήχους.