ελληνική μουσική
    415 online   ·  210.816 μέλη

    Αγορά Ακουστικής Κιθάρας

    fayG
    28.08.2013, 19:13

    Καλησπέρα σας! Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να αγοράσω μια ακουστική κιθαρα αλλά δεν ξερω προς τα που πρέπει να κινηθώ. Κάνω κιαθάρα εδω και 5 χρόνια και παίζω ροκ κομματια και λίγα εντεχνα.Τα χρήματα που διαθέτω ειναι 400-450 αντε 500 ευρω το πολυ. Αν μπορείτε πειτε μου την γνωμη σας για το ποια μαρκα να κοιταξω, εχω ακουστα πολλες οπως Ibanez,Yamaha,Fender,Takamine κτλ. και αν με τα χρήματα που διαθετω μπορω να παρω κατι που να αξίζει.Ευχαριστώ!{#emotions_dlg.biggrin}


    fayG
    28.08.2013, 19:24
    Παιδιά ας μου απαντήσει κάποιος χρειαζομαι μια γνωμη απο καποιον που ξερει!!!!!
    PetrosTser
    29.08.2013, 15:48

    Γεια σου!

    Λοιπόν... Με 400 - 500 ευρώ μπορείς να πάρεις μία αρκετά καλή ακουστική. Από τις μάρκες που αναφέρεις, η Ibanez και η Fender είναι μάλλον οι πιο επώνυμες και αξιόπιστες. Εξαιρετική μάρκα είναι επίσης η Gibson, όπως και η Dean (η δικιά μου είναι Dean και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος).

    Δυστυχώς, όμως, δεν αρκεί να σου προτείνει κάποιος γνωστές μάρκες. Πρέπει οπωσδήποτε, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, να:

    1) κάνεις μία έρευνα αγοράς στο διαδίκτυο, π.χ. στο http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp, ψάχνοντας συγκεκριμένα μοντέλα που να ανταποκρίνονται στα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις αλλά και που να σου αρέσουν σχεδιαστικά. Αν μπορείς, σύγκρινέ τα ως προς τα χαρακτηριστικά (ιδίως τα υλικά κατασκευής) και κατάληξε σε μερικά μοντέλα που είναι καλύτερα και που σου αρέσουν περισσότερο,

    2) να πας σε ένα κατάστημα με μουσικά όργανα και να συμβουλευτείς τον πωλητή σχετικά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά για να είσαι πιο σίγουρη. Πες του ποια μοντέλα σου αρέσουν και ζήτα του να σου τα φέρει (αν δεν τα έχει ήδη στο μαγαζί) για να τα δοκιμάσεις. Μόνο δοκιμάζοντας πολλές κιθάρες μπορείς να αποφασίσεις ποια σου ταιριάζει καλύτερα.

     

    Υ.Γ.: Αν τυχόν μένεις Πάτρα (ή στην ευρύτερη περιοχή), έχω εξαιρετικό κατάστημα με μουσικά όργανα να σου προτείνω (αν δεν το ξέρεις ήδη). Εγώ να φανταστείς μένω Αθήνα και, επειδή έτσι κι αλλιώς κατεβαίνω μερικές φορές τον χρόνο Πάτρα, πηγαίνω εκεί για χορδές, πένες, βιβλία, επισκευές, καινούριες αγορές κ.τ.λ.. (Παρεμπιπτόντως, δεν σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσεις από εκεί όπου πηγαίνεις για να δοκιμάσεις).

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 29-08-2013 15:50 ]


    fayG
    29.08.2013, 17:51
    Ευχαριστώ πολυ για την βοήθειά σου, δεν ειμαι απο Πατρα αλλα αν παω θα κοιταξω σιγουρα καποιο κατάστημα. Εχω ακουσει οτι οι ακουστικες κιθάρες Fender στα χρηματα που εχω εγω να δωσω είναι πολυ σκληρές και ισως τραυματίσουν τα χερια μου παρολο που παιζω κιθαρα πολυ καιρο, ισχύει?
    trelakias
    29.08.2013, 20:24

    Αν η κιθάρα είναι σωστά σεταρισμένη δεν πρέπει να είναι σκληρή.  Στην αρχή θα σου πάρει λίγο χρόνο να συνηθίσεις και μετά δεν θα έχεις πρόβλημα.

    Τα λεφτά που δίνεις είναι πολύ καλά και έχεις αρκετές επιλογές.  Πριν δοκιμάσεις θα μπορούσες να σκεφτείς αν θες να είναι ηλεκτρο-ακουστική για να συνδέεται σε ενισχυτή και αν χρειάζεσαι cataway για να παίζεις στο 12ο τάστο και ψηλότερα.

    Από τις μάρκες που θα κοιτούσα περισσότερο σε αυτά τα λεφτά είναι walden, Takamine, Yamaha, art&lutherie.  Ίσως βρεις και κάποιο φθηνό μοντέλο της guild, η οποία είναι γνωστή για πιο ακριβές κιθάρες.  Υπάρχουν κι άλλες βέβαια.  Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα μπορούσες να αναζητήσεις ίσως είναι το solid καπάκι. 

    Αυτά όλα όμως παίζουν δευτερεύοντα λόγο, σημασία έχει να δοκιμάσεις πολλές σε διάφορα μαγαζιά για να καταλήξεις ποια είναι αυτή που σου ταιριάζει.


    PetrosTser
    29.08.2013, 20:44

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 29.08.2013, 20:24 έγραψε...

    Αν η κιθάρα είναι σωστά σεταρισμένη δεν πρέπει να είναι σκληρή.  Στην αρχή θα σου πάρει λίγο χρόνο να συνηθίσεις και μετά δεν θα έχεις πρόβλημα.



    {#emotions_dlg.thumbup}


    PetrosTser
    29.08.2013, 20:55

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 29.08.2013, 20:24 έγραψε...

    Τα λεφτά που δίνεις είναι πολύ καλά και έχεις αρκετές επιλογές.  Πριν δοκιμάσεις θα μπορούσες να σκεφτείς αν θες να είναι ηλεκτρο-ακουστική για να συνδέεται σε ενισχυτή.

    [...]

    Σημασία έχει να δοκιμάσεις πολλές σε διάφορα μαγαζιά για να καταλήξεις ποια είναι αυτή που σου ταιριάζει.


    {#emotions_dlg.beer}


    fayG
    30.08.2013, 10:47
    Ευχαριστω για την βοήθεια σας, δεν νομιζω οτι χρειάζεται να πάρω ηλεκτροακουστικη, πιστευω πως με μια καλη ακουστική είμαι μια χαρα, εξάλου εχω ακούσει ότι οι ηλεκτροακουστικές είναι πιο πολυ για live και εγω προς το παρον δεν την χρειάζομαι για αυτόν τον σκοπό.Θα κοιτάξω τις μάρκες που μου γράψατε.
    inkve
    30.08.2013, 11:38

    Παράθεση:

    Το μέλος fayG στις 30.08.2013, 10:47 έγραψε...

    Ευχαριστω για την βοήθεια σας, δεν νομιζω οτι χρειάζεται να πάρω ηλεκτροακουστικη, πιστευω πως με μια καλη ακουστική είμαι μια χαρα, εξάλου εχω ακούσει ότι οι ηλεκτροακουστικές είναι πιο πολυ για live και εγω προς το παρον δεν την χρειάζομαι για αυτόν τον σκοπό.Θα κοιτάξω τις μάρκες που μου γράψατε.

    το ιδιο πραγμα ειναι η ακουστικη με την ηλεκτρακουστικη....η μονη τους διαφορα ειναι πως η δευτερη συνδεεται με ενισχυτη-κονσολα η οτιδηποτε θες να την συνδεσεις καθως εχει απο την αρχικη της κατασκευη το ηλεκτρικο συστημα..

    παρε απο τωρα μια ηλεκτρακουστικη να τελειωνεις....γιατι σε περιπτωση σκετης ακουστικης στο κοντινο μελλον θα μπεις σιγουρα σε πειραματα να παιρνεις κρυσταλλους η μαγνητες να την συνδεσεις...

    στην τιμη που κοιτας μονο οι Ibanez εχουν καποιο τιμιο ηχο για τα λεφτα τους....οι αλλες μαρκες που αναφερεις τουλαχιστον οσες φορες εχω παιξει εγω με τα οικονομικα τους οργανα δεν μαρεσαν καθολου...πολυ σκληρες σε ηχο αλλα και παιξιμο...

    οχι πως η Ibanez κατασευαζει πολυς καλης ποιοτητας ηλεκτρακουστικες κιθαρες στα 400 ευρω ομως ειναι πολυ πιο ανετες και μαλακες στα χερια και στα αυτια μου ηταν πολυ πιο γλυκες απο τις υπολοιπες.


    fayG
    30.08.2013, 12:41

    Οκ σε αυτη την περίπτωση θα σκεφτω πιο σοβαρά την αγορά μιας ηλεκτροακουστικής κιθαρας, σε ευχαριστω για την βοηθεια!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την fayG, 30-08-2013 12:41 ]


    Ner0
    30.08.2013, 13:22
    Παρε ηλεκροακουστικη σε αυτα τα χρηματα. Μην ακους αν σου λενε για διαφορες στον ηχο, σε αυτα τα χρηματα δεν υπαρχει διαφορα. Αργα η γρηγορα θα θελησεις ηλεκτρ/κη οποτε παρ' την τωρα.
    Ner0
    30.08.2013, 13:55

    ααα και μακρια απο Fender/Ibanez.
    Δες για Τakamine http://www.Thomann.de/gr/Takamine_eg361sc.htm 
    kai Seagull http://www.Thomann.de/gr/seagull_s6_the_original.htm


    PetrosTser
    30.08.2013, 14:02

     Πωπω, μεγάλη απόκλιση στις μάρκες. Φαίη, πρέπει να σε έχουμε μπερδέψει... Innocent

    Παράθεση:
    Το μέλος inkve στις 30.08.2013, 11:38 έγραψε...

    στην τιμη που κοιτας μονο οι Ibanez εχουν καποιο τιμιο ηχο για τα λεφτα τους....

    Διαφωνώ καθέτως. 400 - 500 για μια ακουστική είναι μια χαρά λεφτά - έχεις πολλές αγοραστικές επιλογές.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 30-08-2013 14:02 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 30-08-2013 14:03 ]


    PetrosTser
    30.08.2013, 14:11

    Όσο για την ηλεκτροακουστική, νομίζω οι προλαλήσαντες έχουν δίκιο. Επειδή κι εγώ ηλεκτροακουστική έχω, σου προσφέρει μία παραπάνω δυνατότητα που κάποια στιγμή λογικά θα θελήσεις να χρησιμοποιήσεις. Απλά είναι μεγαλύτερο έξοδο, κυρίως λόγω του ενισχυτή - οπότε μπορείς να πάρεις την κιθάρα τώρα και, αργότερα, όταν θα θελήσεις και θα μπορείς και οικονομικά, παίρνεις και τον ενισχυτή. Απλώς ξεκαθάρισε τώρα μέσα σου (αφήνοντας έξω τους απόλυτους ισχυρισμούς μας τύπου "πάρε ηλεκτροακουστική") αν σε ενδιαφέρει σαν προοπτική, όπως πρότεινε και ο trelakias.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 30-08-2013 14:14 ]


    inkve
    30.08.2013, 16:39

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 30.08.2013, 14:02 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος inkve στις 30.08.2013, 11:38 έγραψε...

    Διαφωνώ καθέτως. 400 - 500 για μια ακουστική είναι μια χαρά λεφτά - έχεις πολλές αγοραστικές επιλογές.


    εμενα καθετως οριζοντιως διαγωνιως και οπως θες διαφωνουν τα δαχτυλα μου....η μονη εταιρια που δεν φλερταρα με τενοντιτιδα παιζωντας με τις οικονομικες της ακουστικες ειναι οι Ibanez...ναι δεν εχουν παραδοση σε ακουστικες κιθαρες και ουτε ποτε θα αποκτησουν καθοτι στοχευουν σε αλλο αγοραστικο κοινο,..ομως σε συγκριση με τις αλλες ηταν και πιο ανετες και με πιο διαυγη και παραλληλα ζεστο ηχο.

    με λιγα λογια πολλες αγοραστικες επιλογες εχει.....ΚΑΛΕΣ αγοραστικες επιλογες σε αυτα τα λεφτα ΔΕΝ ΕΧΕΙ και αυτο σχολιασα...οτι στα χρηματα που διαθετει δυστυχως η πλειοψηφια των επιλογων δεν ειναι καλες...

    οποτε η προταση μου ειναι Ibanez λογω ευκολιας στο παιξιμο κυριως αλλα και οτι ειναι αξιοπρεπης στον ηχο...

    επισης ο ακουστικος ενισχυτης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ να τον αγορασει....επαγγελματιες και δεν εχουν αγορασει ΠΟΤΕ ακουστικο ενισχυτη..

    αλλωστε αν παιξει  live το πιο λογικο ειναι να την περασει ο ηχοληπτης απο την κονσολα....στο σπιτι δεν χρειαζεται ενισχυτη γιατι ακουγεται και σκετη...οποτε μην μπαινει σε εξοδα που δεν χρειαζεται..!!


    PetrosTser
    30.08.2013, 17:03

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 30.08.2013, 16:39 έγραψε...

    εμενα καθετως οριζοντιως διαγωνιως και οπως θες διαφωνουν τα δαχτυλα μου....η μονη εταιρια που δεν φλερταρα με τενοντιτιδα παιζωντας με τις οικονομικες της ακουστικες ειναι οι Ibanez...ναι δεν εχουν παραδοση σε ακουστικες κιθαρες και ουτε ποτε θα αποκτησουν καθοτι στοχευουν σε αλλο αγοραστικο κοινο,..ομως σε συγκριση με τις αλλες ηταν και πιο ανετες και με πιο διαυγη και παραλληλα ζεστο ηχο.

    με λιγα λογια πολλες αγοραστικες επιλογες εχει.....ΚΑΛΕΣ αγοραστικες επιλογες σε αυτα τα λεφτα ΔΕΝ ΕΧΕΙ και αυτο σχολιασα...οτι στα χρηματα που διαθετει δυστυχως η πλειοψηφια των επιλογων δεν ειναι καλες...

    οποτε η προταση μου ειναι Ibanez λογω ευκολιας στο παιξιμο κυριως αλλα και οτι ειναι αξιοπρεπης στον ηχο..



    Όταν έγραφα "πολλές αγοραστικές επιλογές" προφανώς εννοούσα υπαρκτές, αξιοπρεπείς, καλές επιλογές. Οι "μη καλές" δεν είναι καν άξιες λόγου. Όσο για την ευκολία στο παίξιμο και την διαύγεια στον ήχο, αυτά είναι νομίζω καθαρά υποκειμενικές παράμετροι. Δεν ξέρω αν είχες δοκιμάσει Dean, αλλά εγώ παίζω πέντε χρόνια με Dean και είναι μια χαρά μαλακή και με πολύ καθαρό ήχο. Όπως και να 'χει, αυτό που για εμένα είναι μαλακό και ικανοποιητικά διαυγές για κάποιον άλλον μπορεί να μην είναι. Δεν έχουμε ούτε τα ίδια δάχτυλα ούτε τα ίδια χέρια ούτε την ίδια τεχνική ούτε την ίδια αίσθηση του ήχου. Εδώ λοιπόν δεν μιλάμε για τις κιθάρες που ταιριάζουν σε εμάς, αλλά προσπαθούμε να βοηθήσουμε την κοπέλα να βρει αυτήν που ταιριάζει σε εκείνη. Γι' αυτό της προτείνουμε να ψάξει σε ιστοσελίδες και, κυρίως, να δοκιμάσει σε μαγαζί. Συγγνώμη κι όλας, αλλά το να της λέμε "πάρε Ibanez γιατί βολεύει εμένα" δεν στέκει καθόλου. {#emotions_dlg.sad}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 30-08-2013 17:22 ]


    PetrosTser
    30.08.2013, 17:07

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 30.08.2013, 16:39 έγραψε...

    επισης ο ακουστικος ενισχυτης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ να τον αγορασει....επαγγελματιες και δεν εχουν αγορασει ΠΟΤΕ ακουστικο ενισχυτη..

    αλλωστε αν παιξει  live το πιο λογικο ειναι να την περασει ο ηχοληπτης απο την κονσολα....στο σπιτι δεν χρειαζεται ενισχυτη γιατι ακουγεται και σκετη...οποτε μην μπαινει σε εξοδα που δεν χρειαζεται..!!



    Είναι κι αυτό μία λύση, αν και νομίζω ότι είναι καλύτερο να έχεις δικό σου. Αν θες να πειραματιστείς σπίτι με τα εφέ ή να παίξεις σε μία πρόβα προ live ή σε άλλο χρόνο, δεν θα υπάρχει κανένας ηχολήπτης να σου προσφέρει κονσόλες. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις ακουστικό ενισχυτή, αλλά το θεωρώ συμφέρον. Επομένως, όπως έγραψα σε προηγούμενο post, ας μην πάρει τώρα ενισχυτή ώστε να διαθέσει τα 400 - 500 ευρώ σε μία ΚΑΛΗ κιθάρα (Ibanez ή μη Smile). Αν αργότερα θεωρήσει ότι θέλει και ενισχυτή, ας τον πάρει τότε.


    PetrosTser
    30.08.2013, 17:18
    Α, όσο για το cutaway, που είπε νωρίτερα ο trelakias, εγώ προσωπικά το θεωρώ must για τις ακουστικές. Είναι πολύ μεγάλη διευκόλυνση.
    fayG
    30.08.2013, 17:58
    Λοιπόν η αλήθεια είναι οτι μπερδεύτηκα λίγο...Θα κοιτάξω και στο internet για κιθάρες και σίγουρα θα ψάξω σε μαγαζιά για να δω ποια με βολεύει καλυτερα και ποια εχει τον καλύτερο ήχο για εμένα.Όσο για τον ενισχυτή θα τον πάρω όταν και άν τον χρειαστώ.Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας!!!!!
    PetrosTser
    30.08.2013, 18:22

    Μπράβο! {#emotions_dlg.thumbup} Αυτό ακριβώς να κάνεις! Μπορεί να σε μπερδέψαμε λίγο, αλλά κράτησες την ουσία όλων όσων είπαμε. Αν θελήσεις κάτι άλλο, ρώτα. Α, και όταν κάνεις την αγορά, πες μας τι πήρες, έτσι από περιέργεια... Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 30-08-2013 18:23 ]