ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.830 μέλη

    επαγγελματικος ηχος

    vogglis
    04.09.2013, 13:34

    για σας θελω να αγορασω μια κονσολα DYNACORD αυτοενισχυομενη 2χ1000watt,ποσα ηχεια σε watt μπορω να βαλω πανω στην κονσολα ωστε να μην ζεστενετε;εγω ενδιαφερομαι για 4 ηχεια 400watt και για αλλα 2 σαν μονιτορ 350watt,κανει για την κονσολα η χρειαζετε και ενισχυτης τελικος;τι να παρω;ευχαριστω!


    noizreduction
    04.09.2013, 13:50

    Μπορεις να δωσεις το ακριβες μοντελο της κονσολας; Οπως και των ηχειων, γιατι τα ohm ιδιαιτερα παιζουν σημαντικο ρολο στη συνδεση!

    Εχε υποψιν πως τα monitors ειτε θα εινα αυτοενισχυομενα, ειτε θα εχουν δικο τους ενισχυτη, γιατι η κονσολα τα Watt που δινει ειναι μονο για τα τελικα ηχεια κι οχι για τα monitors.

    ( νομιζω πως πρεπει να αλλαξει ο τιτλος του θεματος )


    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 04-09-2013 13:57 ]


    vogglis
    04.09.2013, 16:18

    φιλε μου ευχαριστω για το παραπανω.λοιπον η κονσολα ειναι DYNACORD POWERMATE 600-3 και ο ενισχυτης της 2χ1000w/4Ω.Το ηχειο ειναι DYNACORD Α-115,15'' 2 δρομων ισχυος 800w/8 ohms.και rms400w.εγω  δεν ξερω απο τετοια πραματα καλα,αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι θελω μια κονσολα αυτοενισχυομενη αναλογα και ποσα καναλια θελω,και 4 ηχεια καλα για μπροστα να ακουει ο κοσμος και 2 ηχεια πισω να ακουμε εμεις η μουσικοι.να μην εχω προβλημα με την κονσολα να ζεστενεται σε εντασεις και ουτε με τα ηχεια οταν πεζουν τα οργανα κιθαρα,αρμονιο,κλαρινο ειδικα στο κλαρινο να τραβιξει κανα μπασο.εκτος απο εξωτερικο χωρο μπορει να δουλεψω καπου μεσα σε ενα μαγαζι και να χρησιμοποιο 4 ηχεια π.χ και το βασικο ειναι οτι ολα αυτα να βγαζουν και ωραιω γλυκο ηχο.καμεια προταση για αλλα μηχανηματα;ευχαριστω!


    noizreduction
    05.09.2013, 10:38

    Τα Α 115 ειναι αρκετα "σκληρα" ηχεια, αλλα λογω της ιδιοτητας τους να εχουν μεγαλη αντοχη ( τοσο στις εντασεις, οσο και στο σασι τους ), νομιζω πως μπορεις να κανεις ενα συμβιβασμο μεταξυ "γλυκου ηχου" και "αποδοσης" του  ηχειου!

    Αν καταλαβα καλα, τα Α115 τα θελεις για τον κοσμο, οποτε θα χρειαστεις αλλα ως monitors για την ορχηστρα, μιας και η κονσολα μπορει να δωσει ενισχυση μονο στα Α115 κι οχι στα monitor ηχεια που τυχον θα χρησιμοποιησεις.

    Η κονσολα εχει 2 x 1150W στα 4Ohm, οποτε στην ουσια μπορεις να συνδεσεις ανα καναλι τα 2 A115 και να σου περισσεψουν και καποια Watt για να τα "πιεσεις" ( το peak των ηχειων ειναι στα 1600W ). Η συνδεση που θα κανεις θα ειναι παραλληλη, αλλα για να μην σε μπερδευω με τεχνικες λεπτομερειες, τα ιδια τα ηχεια απο πισω εχουν 2 υποδοχες για speak on καλωδια, οποτε στην μια υποδοχη θα βαλεις την εισοδο του σηματος και στην αλλη θα συνδεσεις το 2ο ηχειο.

    Εχε υποψιν σου παντως πως η ιδια η Dynacord προτεινει να κανεις matching ενα ηχειο Α115 κι ενα Α118, το οποιο στην ουσια λειτουργει ως sub woffer. Εαν τα οικονομικα σου επιτρεπουν την αγορα 2 Α115 και 2 Α118 θα εχεις ενα πληρες συστημα ( ανα καναλι ) με sub woffer και δορυφορο. Εχει τυχει να δουλεψω με ενα τετοιο συστημα και το boost που εδωσε το Α118 στις χαμηλες ηταν απιστευτο ( σε ενα χωο 150-200 ατομων βεβαια ).

    Για monitors, θα επιλεξεις κατι αυτοενισχυομενο, σε λογικη τιμη και μετρια watt, γιατι εαν παιζεις σε κλειστο χωρο με μικρο παλκο κι εχεις πολλα watt επι σκηνης, θα προκληθει χαος κι οτιδηποτε ειναι με μικροφωνο ή καψα θα "σφυραει".

    Τελος, για το θεμα ζεστασιας: Οι Dynacord πλεον "φορανε" D class ενισχυτες ( δηλαδη ψηφιακους ). Ενα χαρακτηριστικο τους ειναι η χαμηλη θερμοκρασια ( σε σχεση με τους A-B-AB Class ) και μεγαλη αποδοση σε Watt ( και μαλιστα σε λογικο βαρος ). Σιγουρα εαν πιεστει το μηχανημα, οπως ολα τα μηχανηματα, θα αρχισει να ανεβαζει θερμοκρασια, οποτε να τηρειτε παντα τους κανονες "ευγενειας των μηχανηματων".

    Ποτε μην παιζετε στα κοκκινα, αφενος μεν γιατι ετσι επιβαρυνετε τη λειτουργια του ενισχυτη, αφετερου δεν κερδιζετε σε ενταση αλλα σε distortion του ιδιου του μηχανηματος. Αν η ισχυς του ενισχυτη και των ηχειων δεν φτανει να καλυψει ενα χωρο, δεν σημαινει πως πρεπειν α καψουμε τα μηχανηματα για το "ακατορθωτο" ;).


    vogglis
    05.09.2013, 11:03

    Δηλαδη αν παρω 1 κονσολα dynacord 600-3 η 1000-3 αναλογα τα εικονομικα,και 2 ηχεια Α-115 και αλλα 2 Α-118 και 2 μονιτορ ενεργα ειμαι ενταξει κανω την δουλεια μου σε ενα μικρο εξωτερικο χωρο και μεσα σε ενα εσωτερικο;σε ποσα watt προτινεις τα μονιτορ;ωστε να μην υπαρχει προβλημα να μικροφωνιζει η να σφυριζουν τα παντα;


    noizreduction
    05.09.2013, 11:15

    Και οι 2 κονσολες εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα ως προς τον ενισχυτη τους, οποτε η διαφορα θα ειναι στα καναλια που θα εχεις διαθεσιμα κι οχι στην τελικη ενταση που θα βγαζει ο ενισχυτης!

    Πιστευω πως ο συνδυασμος των 2 ηχειων ανα καναλια ( ακομα και των 2 A115 ) θα ειναι ωφελιμος, εφοσον κι αν τα ηχεια τοποθετηθουν σωστα ( πχ, ειμαι κατα της διασπορας των ηχειων μεσα στο χωρο, γιατι δημιουργουνται θεματα delay των πηγων και μπορει σε ορισμενα σημεια ο ηχος να λασπωνει ) και ο χωρος ειναι φυσιολογικος ( οχι τιποτα ακραιο απο γεωμετρικα σχηματα και κολονες ).

    Προσωπικη προταση ειναι η χρηση βασεων και τοποθετησης των ηχειων διπλα διπλα ωστε να κερδιζεις αυτα τα επιπλεον dB που "γενναει" η συσσωρευση πηγων σε ενα χωρο.

    Για monitors, συνηθως απο 200-250W και πανω ειναι μια χαρα, παντα με τη σκεψη πως θα παιζει σε χαμηλη ενταση το stage, ωστε να μην γινεται χαος και μεταφερεται η ενταση αυτη στον κοσμο! Ο μικροφωνισμος εχει να κανει και με το ποσο καλα εχει "κουρδιστει" το καθε monitor ( αλλα παμε σε μια διαδικασια που απαιτει εμπειρια κι εξοπλισμο που δεν εχετε ) και με τη γωνια που τοποθετουνται τα monitors σε σχεση με τα μικροφωνα και τις καψες!


    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 05-09-2013 11:16 ]


    vogglis
    05.09.2013, 11:47

    φιλε μου ευχαριστω για τις προτασεις θα τα σκεφτω ολα αυτα και δω τι θα κανω.