ελληνική μουσική
    846 online   ·  210.833 μέλη

    Πέρι καθηγητή φωνητικής

    NicoleDari
    05.09.2013, 03:55

    Λοιπόν, λοιπόν, είμαι 18 χρονών με μέτρια φωνή και σύντομα θα αρχίσω μαθήματα μοντέρνου τραγουδιού! Αυτό που φιλοδοξώ είναι να κάνω την αγάπη μου για το τραγούδι επάγγελμα και λέγοντας επάγγελμα δεν εννοώ ελληνική καριέρα τύπου Βανδή και να μου γράφει ο Φοίβος ότι σάχλα του κατέβει για να πουλάει αλλά μια καριέρα πιο low-profile (είτε σόλο είτε σε κάποιο συγκρότημα για αρχή) μιας και για να κάνεις ας πούμε μεγάλη καριέρα στην Ελλάδα πρέπει να είσαι απαραιτήτως μπουζουξού! Αυτό που με απασχολεί είναι το πως θα καταλάβω αν ο καθηγητής κάνει σωστα τη δουλειά του έχοντας ως ασχολία πραγματικά να βελτιώσει τη φωνή μου (ώστε να μη πάει χαμένος ο χρόνος μου έχοντας τον στόχο που προανέφερα) και όχι μόνο να βγάλει την ύλη του ωδείου!
    Υ.Γ. Γνωρίζω φυσικά ότι είναι απαραίτητη η διάθεση και η δουλειά πάνω σ'αυτο (που τα έχω και τα δύο).


    Xenaki100
    05.09.2013, 20:06
    Θα το καταλάβεις από την βελτίωση που θα δεις στην φωνή σου, στον τρόπο που τραγουδάς, που παίρνεις αναπνοές, στην τοποθέτησή σου. Σε ωδείο σπάνια θα βρεις καθηγητή που να μην είναι σωστός , διότι στο ωδείο οι καθηγητές ελέγχονται.
    tsantilass
    07.09.2013, 02:17

    Καταρχήν,είναι καλό που επιθυμείς να μάθεις να τραγουδάς σωστά και να αφιερωθείς σε αυτό που σου αρέσει.Η επιλογή του καθηγητή/τών παίζει σπουδαιότατο ρόλο για τη μουσική σταδιοδρομία κάθε εκκολαπτόμενου μουσικού και για αυτό πρέπει να γίνει προσεκτικά-έπειτα απο εκτεταμένη έρευνα-,και όχι βιαστικά.Επίσης,θα βοηθήσει πριν καταλήξεις,να παρακολουθήσεις  κάποιο ανοιχτό μάθημα του καθηγητή με τον οποίο σκέφτεσαι να συνεργαστείς,ώστε να έχεις άποψη για τη μεθοδολογία του και να ερευνήσεις το βιογραφικό με τη δουλεία του και τις συνεργασίες του.Μή ξεχνάς ότι θα αποτελέσει και το πρότυπο σου για την εκπλήρωση των στόχων σου.Η εργασία κάθε δασκάλου αξιολογείται απο την πρόοδο των μαθητών του,οπότε μια κάποια επαφή με τους μαθητές του(νύν και πρώην) θα βοηθήσει στην καλύτερη αξιολόγηση της δουλειάς του.Τώρα κάτι άλλο που αρκετοί τραγουδιστές αμελούν:ο τραγουδιστής είναι και αυτός μουσικός,που σημαίνει ότι πρέπει να γνωρίζει να παίζει κάποιο όργανο και να έχει τις βασικές τουλάχιστον γνώσεις μουσικής θεωρίας.Αν δεν έχεις αυτές τις γνώσεις-δεξιότητες,καλό θα είναι να τις εντάξεις στο πρόγραμμα των σπουδών σου.Τα όργανα που θα σε βοηθήσουν περισσότερο,για πολλούς λόγους,είναι κυρίως το πιάνο-κιθάρα(ώς πολυφωνικά όργανα που προσφέρουν τη δυνατότητα συνοδείας).Βασίλης ,www.linkedin.com/in/tsantilass