ελληνική μουσική
    692 online   ·  210.833 μέλη

    Γνώμες για ακκορντεόν Weltmeister serino

    e-t
    10.09.2013, 22:16

    Καλησπέρα!
    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Weltmeister serino 120bass, δεκαετίας, σχεδόν άπαιχτο. Επειδή δεν είναι από τα πλέον συνηθισμένα μοντέλα της Weltmeister, θα ήθελα να με βοηθήσετε, αν γνωρίζετε κάτι για αυτό το μοντέλο!
    Ευχαριστώ!


    reteos
    10.09.2013, 23:48

    Καλησπέρα e-t . Kαλώς όρισες στο σάιτ (βλέπω πως είσαι νέο μέλος).

    Εχω ακορντεόν τύπου  WELTMEISTER (80/άρι) και είμαι πολύ ικανοπιημένος , τοσο από ήχους όσο και από ανθεκτικότητα , λαμβανομένου υπό όψη πως το έχω πάνω από 30 χρόνια και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα . 

    Το  συγκεκριμένο όμως  «WELTMEISTER  serino, 120άρι»   δεν το ξέρω.


    costaspanag
    11.09.2013, 14:06

    Tα WELTMEISTER είναι πολύ καλά ακορντεόν, Ανατολικής Γερμανίας. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει 11 ρετζίστρα στα πλήκτρα και 5 ρετζίστρα στα μπάσα και μπορεί να παίξει ο,τιδήποτε, ακόμα και σαν επαγγελματικό.

    Στο ebay μπορεί να το το βρεις μεταχειρισμένο με 500-600 ευρώ και άνω.

    Βέβαια η αγορά ενός μεταχειρισμένου ακορντεόν έχει κάποιο ρίσκο, γιατί  είναι ευαίσθητο όργανο με πολύπλοκους μηχανισμούς και μπορεί να χρειάζεται επισκευή.

    Καλό θα ήταν να το ελέγξεις με κάποιον που ξέρει και να το αγοράσεις μόνο αν πρόκειται για πραγματική ευκαιρία.


    e-t
    11.09.2013, 15:08
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι ότι και από άποψη τιμής και από άποψη χρήσης είναι ευκαιρία. Θα το δω πρώτα από κοντά βέβαια για να ελένξω για τυχόν βλάβες! Όσο για καινούριο, οι τιμές είναι απλησίαστες για όργανο ευρωπαϊκό και τα ασιατικά δεν είναι όργανα αντοχής, αλλά και από θέμα ήχου "τσιρίζουν" πολύ..! Ευχαριστώ!
    costaspanag
    11.09.2013, 23:08

    Για Ασιατικά (Κινέζικα) ούτε συζήτηση! Ουδεμία σύγκριση!