ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.830 μέλη

    Ερώτηση για πτυχίο πιάνου

    CaesarArourius
    20.09.2013, 17:52

    Γεια σας! Έχω τελειώσει εδώ και 2 χρόνια την Ανωτέρα και δεν πηγαίνω πια στο ωδείο, πάντα είχα σκοπό να δώσω για πτυχίο αλλά λόγω σπουδών δεν μπόρεσα να ασχοληθώ. Τώρα θα ήθελα αν υπάρχει δυνατότητα να προετοιμαστώ και να δώσω. Υπάρχει κάποιο χρονικό όριο από τότε που τελείωσα την Ανωτέρα για να δώσω πτυχίο; Ξέρω ότι πρέπει να ξαναγραφτώ στο ωδείο όμως μπορώ να δώσω τώρα μετά από 2 χρόνια( και ακόμα παραπάνω αφου θα πρέπει να προετοιμαστώ); Να σημειώσω ότι έχω τελειώσει όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα.

    Ευχαριστώ!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την CaesarArourius, 20-09-2013 17:53 ]


    tsantilass
    20.09.2013, 23:54

    Αν έχεις δώσει προκριματικές εξετετάσεις πτυχίου,με εντατική μελέτη ένας χρόνος θα ήταν αρκετός,με την προυπόθεση ότι θα κρατήσεις κάποια κομμάτια, για τις πτυχιακές εξετάσεις πιάνου(για ένα μέτριας δυσκολίας πρόγραμμα). Αν δεν έχεις δώσει προκριματικές εξετάσεις,υπολόγισε δυό χρόνια-ένα χρόνο για τις προκριματικές και άλλο ένα χρόνο για τις πτυχιακές.Τα όσα προανάφερα ισχύουν αν το παίξιμο σου είναι υψηλού επιπέδου,πράγμα που σημαίνει οτι έχεις παίξει με επιτυχία πολλά έργα της Ανωτέρας Σχολής,από προκλασικά έως και σύγχρονα.Για να είσαι σίγουρος για το άν πραγματικά μπορείς,θα πρέπει πρωτίστως να συμβουλευτείς τον καθηγητή/τρια σου ή και κάποιον άλλο καθηγητή ο οποίος θα σε αξιολογήσει έπειτα απο ακρόαση.Δυο χρόνια αποχής απο τη μελέτη, δεν είναι λίγα,αλλά ούτε και πολλά για να επανέλθεις.Διαδικαστικά είναι εφικτό με την επανεγγραφή σου σε Ωδείο,αλλά η όλη προετοιμασία απαιτεί εντατική μελέτη και την κατάλληλη καθοδήγηση.

    ΒΤ

    www.linkedin.com/in/tsantilass