ελληνική μουσική
    445 online   ·  210.817 μέλη

    Είμαι αριστερόχειρας - Τι ηλεκτρική κιθάρα να πάρω;

    littleagle
    26.09.2013, 13:48

    Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω για μια ηλεκτρικη κιθαρα που θελω να αγορασω,ειμαι αριστεροχειρας τι πρεπει να κανω να παρω για αριστεροχειρες η για δεξιοχειρες?προτεινετε καπια συγκεκριμενη μαρκα η κιθαρα..?σε normal τιμη*.ευχαριστω.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 26-09-2013 13:51 ]


    dimsavidis
    26.09.2013, 14:16

    ...και εγω αριστεροχειρας αλλα παιζω μπασσο...να προτιμισεις καποια γνωστη μαρκα Ibanez,Yamaha, squire ,Epiphone κλπ...οχι αγνωστες μαρκες γιατι ειναι πολυ πιθανο να πεσεις σε πατατα...το συγκεκριμενο μοντελο εξαρταται απο το ειδος της μουσικης που παιζεις π.χ. διπλοπηνιοι μαγνητες καλυτεροι για πιο χεβυ μουσικη μονοπηνιοι τοτε πιο φανκ ποπ ροκ κλπ...καλη τυχη

    υ.γ. θεωρω οτι εισαι αρχαριος για αυτο απαντω ετσι...


    delta66
    26.09.2013, 22:44

    Θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να φτασεις σε πιο υψηλο επιπεδο (συν τη μελετη σου), αν επιλεξεις αριστερη κιθαρα.


    nickgeorgiou
    27.09.2013, 12:19

    Δες και τις  CORT!!!


    rigas
    28.09.2013, 13:37
    Οπωσδήποτε αριστερή, κι όπου φτάνει η τσέπη σου. Δεν έχουν όλες οι μάρκες μοντέλα για αριστερόχειρες οπότε θα περιοριστείς στις πιο γνωστές και αξιόπιστες.
    mad_nassos
    31.10.2013, 00:17

    Παιδιά δυστυχώς θα διαφωνήσω με όλους σας!

    Ίσως είναι λίγο αργά τώρα που είδα το θέμα, αλλά δεν μπορεί κάποιος να επιλέξει αριστερή κιθάρα μέσω απάντησης από φόρουμ!

    Καταρχάς, μπορεί να μην είσαι αριστερόχειρας, αλλά αμφίχειρας και να μην το ξέρεις!

    Το ποσοστό των αμφίχειρων που νομίζουν ότι είναι αριστερόχειρες, είναι αρκετά μεγάλο!

    Υπάρχουν διάφορα τεστάκια που μπορεί να κάνει κανείς, και φυσικά αν είσαι αμφίχειρας συμφέρει από πολλές απόψεις να μάθεις να παίζεις δεξιόχειρες κιθάρες (διαθεσιμότητα, κόστος, πλήθος, κτλ)

    Επίσης, ακόμα και καθαρός αριστερόχειρας να είσαι πράγματι, μου κάνει εντύπωση η τόσο απόλυτη απάντηση του Σπύρου Δέλτα

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 26.09.2013, 22:44 έγραψε...

    Θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να φτασεις σε πιο υψηλο επιπεδο (συν τη μελετη σου), αν επιλεξεις αριστερη κιθαρα.

    καθώς:

    1. δεν υπάρχουν όλα τα όργανα για αριστερόχειρες. Οι αριστερόχειρες πιανίστες πχ δεν φτάνουν σε υψηλό επίπεδο? {#emotions_dlg.whistling}
    2. στατιστικά, ένας αριστερόχειρας που μαθαίνει να παίζει δεξιόχειρη κιθάρα, έχει γρηγορότερο fretting hand από τον αντίστοιχο δεξιόχειρα!!
    3. Πολλοί μεγάλοι παίκτες έμαθαν ανάποδα ή κάνουν και τα δύο σχεδόν εξίσου καλά.

    Anyway, εγώ θα σου πρότεινα, αν δεν έχεις κάνει την αγορά σου ήδη, να δοκιμάσεις και τις 2 κιθάρες και να δεις τι νιώθεις ότι "σου κάνει" καλύτερα... Ψάξε στο google και για τεστ αμφιδέξιων (πχ το τεστ με τα παλαμάκια κτλ)

    Cheers Smile


    delta66
    31.10.2013, 05:57

    Nαι εχεις δικιο ηταν πολυ τραβηγμενη.

    Στην πραγματικοτητα εχει τις ιδιες πιθανοτητες

    (το πιανο και αλλα οργανα οπως το σαξοφωνο κλπ, δεν εχει τις ιδιαιτεροτητες της κιθαρας που καθε χερι κανει τελειως διαφορετικη δουλεια)

    Συμφωνα με καποια πραγματα που ειχα διαβασει σχετικα με νευρολογια και χωρις να ειμαι ειδικος, παρα μονο οτι το ερευνησα σε σχεση με το αντικειμενο μου (κιθαρα), το θεμα των αριστεροχειρων μουσικων που παιζουν με οργανα για δεξιοχειρες, θα μπορούσα να το αποδωσω στην εξειδικευση των λειτουργιων του αριστερου και δεξιου ημισφαιριου του εγκεφαλου και οχι τοσο στη δεξιοτεχνια του καθε χεριου. (Με εξασκηση εξαλλου, ολα γινονται).

    Συγνωμη προκαταβολικα που θα μακρηγορήσω αλλα δεν θα μπορεσω αλλιως να εξηγησω τι εννοω.

    Βασικα δεδομενα:
    - Το αριστερό χέρι (και γενικοτερα οι μυς στα αριστερα ακρα) "ελεγχεται" απο το δεξι ημισφαιριο του εγκεφάλου, που εχει ειδικευση αναμεσα σε αλλα, στην εκφραση, στο συναισθημα, στην τεχνη και στη δημιουργικοτητα μιας ενεργειας, στην επεξεργασία των οπτικών και ακουστικών ερεθισμάτων, στον χειρισμο της κινησης χωροταξικα, στην αντίληψη σχηματων και χαρακτηριστικων και στην καλλιτεχνική ικανότητα γενικοτερα.
    - Το δεξί χέρι (και γενικοτερα οι μυς στα δεξια ακρα)  "ελεγχεται" απο το αριστερό ημισφαίριο, που δρα υπολογιστικα, μαθηματικα, συστηματικα και επαναληπτικα και δίνει δομή και ακριβεια σε μια πραξη.

    - Δεξιοχειρες ειναι περιπου το 90% των ανθρωπων.
    - Αριστεροχειρες ειναι περιπου το 10%. (βασικες αιτιες αναφεροναι, το γονιδιο LRRTM1 και τα υψηλοτερα επιπεδα τεστοστερονης κατα της περιοδο της κυσης)
    Υπαρχει φυσικα και ενα μικρο ποσοστο ανθρωπων που ειναι αμφιχειρες.

    - Σε πανω απο το 50% των αριστεροχειρων, δεν υπαρχει λειτουργικα "καθρεπτης"  στα ημισφαρια και στους μυες (δλδ τα ημισφαιρια του εγκεφαλου εχουν τη ιδια διαταξη των ημισφαιρων του εγκεφαλου οπως και στους δεξιοχειρες) και ετσι σχετιζουν λειτουργιες του καθε ημισφαιριου του εγκεφαλου παρομοια με τους δεξιοχειρες, ασχετα αν η ειδικευση του εγκεφαλου αντιστοιχει στην "αδυναμη" πλευρα του σωματος τους.
    - Το 5%  των δεξιοχειρων, εχουν αντεστραμενα ημισφαιρια (δλδ το αριστερο ημισφαιριο εχει την εκφραση κλπ και το δεξι την μαθηματικη κλπ)

    Αυτη μπορει να ειναι εξηγηση που μπορει να δωθει για την ευκολια ή ταση που εχουν καποιοι αριστεροχειρες να παιξουν με δεξια κιθαρα (ενω δεν ισχυει το ιδιο για τους δεξιοχειρες), αν σκεφτουμε τη δουλεια που καλειται το καθε χερι να κανει, αφου για την πλειοψηφεια, αναλαμβανει το δεξί χέρι (αριστερό ημισφαίριο) την εκτέλεση και τη συστηματοποίηση και το αριστερό χέρι (δεξί ημισφαίριο) την καλλιτεχνικη δημιουργικοτητα  και εκφραση οσο και τον χειρισμο της τονικοτητας και χροιας του οργανου.


    mad_nassos
    31.10.2013, 13:06

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 31.10.2013, 05:57 έγραψε...

    Nαι εχεις δικιο ηταν πολυ τραβηγμενη.

    Στην πραγματικοτητα εχει τις ιδιες πιθανοτητες

    (το πιανο και αλλα οργανα οπως το σαξοφωνο κλπ, δεν εχει τις ιδιαιτεροτητες της κιθαρας που καθε χερι κανει τελειως διαφορετικη δουλεια)

    Συμφωνα με καποια πραγματα που ειχα διαβασει σχετικα με νευρολογια και χωρις να ειμαι ειδικος, παρα μονο οτι το ερευνησα σε σχεση με το αντικειμενο μου (κιθαρα), το θεμα των αριστεροχειρων μουσικων που παιζουν με οργανα για δεξιοχειρες, θα μπορούσα να το αποδωσω στην εξειδικευση των λειτουργιων του αριστερου και δεξιου ημισφαιριου του εγκεφαλου και οχι τοσο στη δεξιοτεχνια του καθε χεριου. (Με εξασκηση εξαλλου, ολα γινονται).

    Συγνωμη προκαταβολικα που θα μακρηγορήσω αλλα δεν θα μπορεσω αλλιως να εξηγησω τι εννοω.

    Βασικα δεδομενα:
    - Το αριστερό χέρι (και γενικοτερα οι μυς στα αριστερα ακρα) "ελεγχεται" απο το δεξι ημισφαιριο του εγκεφάλου, που εχει ειδικευση αναμεσα σε αλλα, στην εκφραση, στο συναισθημα, στην τεχνη και στη δημιουργικοτητα μιας ενεργειας, στην επεξεργασία των οπτικών και ακουστικών ερεθισμάτων, στον χειρισμο της κινησης χωροταξικα, στην αντίληψη σχηματων και χαρακτηριστικων και στην καλλιτεχνική ικανότητα γενικοτερα.
    - Το δεξί χέρι (και γενικοτερα οι μυς στα δεξια ακρα)  "ελεγχεται" απο το αριστερό ημισφαίριο, που δρα υπολογιστικα, μαθηματικα, συστηματικα και επαναληπτικα και δίνει δομή και ακριβεια σε μια πραξη.

    - Δεξιοχειρες ειναι περιπου το 90% των ανθρωπων.
    - Αριστεροχειρες ειναι περιπου το 10%. (βασικες αιτιες αναφεροναι, το γονιδιο LRRTM1 και τα υψηλοτερα επιπεδα τεστοστερονης κατα της περιοδο της κυσης)
    Υπαρχει φυσικα και ενα μικρο ποσοστο ανθρωπων που ειναι αμφιχειρες.

    - Σε πανω απο το 50% των αριστεροχειρων, δεν υπαρχει λειτουργικα "καθρεπτης"  στα ημισφαρια και στους μυες (δλδ τα ημισφαιρια του εγκεφαλου εχουν τη ιδια διαταξη των ημισφαιρων του εγκεφαλου οπως και στους δεξιοχειρες) και ετσι σχετιζουν λειτουργιες του καθε ημισφαιριου του εγκεφαλου παρομοια με τους δεξιοχειρες, ασχετα αν η ειδικευση του εγκεφαλου αντιστοιχει στην "αδυναμη" πλευρα του σωματος τους.
    - Το 5%  των δεξιοχειρων, εχουν αντεστραμενα ημισφαιρια (δλδ το αριστερο ημισφαιριο εχει την εκφραση κλπ και το δεξι την μαθηματικη κλπ)

    Αυτη μπορει να ειναι εξηγηση που μπορει να δωθει για την ευκολια ή ταση που εχουν καποιοι αριστεροχειρες να παιξουν με δεξια κιθαρα (ενω δεν ισχυει το ιδιο για τους δεξιοχειρες), αν σκεφτουμε τη δουλεια που καλειται το καθε χερι να κανει, αφου για την πλειοψηφεια, αναλαμβανει το δεξί χέρι (αριστερό ημισφαίριο) την εκτέλεση και τη συστηματοποίηση και το αριστερό χέρι (δεξί ημισφαίριο) την καλλιτεχνικη δημιουργικοτητα  και εκφραση οσο και τον χειρισμο της τονικοτητας και χροιας του οργανου.

    Πολύ σωστά όλα αυτά, κι εγώ δεν τα έγραψα πιο πριν για να μην "ξεχειλώσει" κι άλλο το post μου.

    Θα διαφωνήσω μόνο για το παράδειγμα με το πιάνο, καθώς οι λειτουργίες, ειδικά όταν κάποιος μαθαίνει είναι λίγο πολύ μοιρασμένες, το αριστερό είναι πιο πολύ για να "κρατάει" και το δεξί για να παίζει τη μελωδία.

    Anyway, δεν έχει και πολύ νόημα να το εξαντλήσουμε αυτό.

    Αυτό παρεπιπτόντως με έχει προβληματίσει και μένα πάρα πολύ, καθώς είμαι δεξιόχειρας (γράφω και παίζω κιθάρα με το δεξί), κάνω τις περισσότερες δουλειές καλύτερα με το δεξί, αλλά υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα που νιώθω καλύτερο το αριστερό. Σε μερικά τεστάκια βγαίνω αμφίχειρας. Ακόμα και τα βάρη μου φαίνονται πιο "εύκολα" με το αριστερό χέρι. Και πριν αποφασίσω να παίξω κιθάρα είχα δοκιμάσει και με τους 2 τρόπους, μου φαίνονταν και οι 2 φυσικοί, απλά αποφάσισα να ξεκινήσω δεξιόχειρα γιατί α) έγραφα με το δεξί και διάβασα/μου είπαν ότι είναι το φυσιολογικό, β) υπήρχε μία δεξιόχειρη κλασική Παναγή στο σπίτι !! 

    {#emotions_dlg.rolleyes}