ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.823 μέλη

    Επιστολή Ξηρού για την εξάρθρωση της Χ.Α.

    freddieKrueger
    02.10.2013, 12:26

    Παράθεση:

    Το μέλος vert στις 02.10.2013, 03:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 02.10.2013, 02:33 έγραψε...

    Vert θα ξανασυμφωνήσω μαζί σου,αλλά θα σε ξαναρωτήσω.Η 17Ν έκανε όλα αυτά που αναφέρεις παραπάνω;Γιατί αν δεν κάνω λάθος μιλάμε για την επιστολή Ξηρού.Αν θες το αφήνω αυτό.Απλά πες μου τα τελευταία χρόνια-από την χούντα και μετά-υπάρχει στο πολιτικό και κοινωνικό σκηνικό κάποια τέτοια αντίδραση επώνυμα;

    Να σου πω κάτι...

    Μισώ θανάσιμα αυτούς τους ανθρώπους, αν μπορεί να λέγονται ανθρώποι.  Διότι οδήγησαν στην αυτοκτονία πάνω από 5.000 ανθρώπους τα τελευταία 3 χρόνια με τα επίσημα στοιχεία ( γιατί στα ανεπίσημα δεν φαίνονται αυτοί που αυτοκτονούν, αλλά το κρύβουν οι συγγενείς τους για να μην σπιλωθεί το όνομά τους και θεωρηθεί "καταραμένο" το σπίτι που αυτοκτόνησαν και χάσει την αξία  πώλησης).

    Ναι... τους μισώ θανάσιμα κι αυτούς κι όσους τους στηρίζουνε, γιατί μου στερήσανε κι εμένα την δυνατότητα να φτιάξω οικογένεια, επειδή δεν είχα την οικονομική δυνατότητα, παρόλο που δουλεύω σκληρά από τα 20μου χρόνια...

    Και θα ήταν πολύ όμορφα τα παιδιά μου... αυτά που ποτέ δεν θα γεννηθούν, γιατί αυτοί τα σκότωσαν με τις πολιτικές τους...

    Μακάρι να είχα τις γνώσεις και το σθένος να το κάνω μόνος, αλλά αφού δεν μπορώ, αν τυχόν βρεθεί κάποιος και το κάνει, δεν θα λυπηθώ για τον Θάνατο κανενός απ΄αυτούς...  Σαμπανιες θ΄ανοίξω...

    τι δεν καταλαβαίνετε?
    -----------------

    Ο Μάρκος θα μου τράβαγε τ΄αυτί...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vert, 02-10-2013 04:54 ]



    Εσύ δεν καταλαβαίνεις αγορίνα μου...και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που ειναι ανουσιος ο διάλογος μαζί σου...είσαι αγανακτησμένος που θες να βγεις έξω να βγάλεις το άχτι σου...

    Σου χω νέα μεγάλε.Οι δημευσεις περιουσιων,οι απαγορευσεις που περιγραφεις και οι φονοι θα γινοντουσαν και απο αυτους που με παθος υποστηριζεις.Και θα γινοντουσαν σε ΣΕΝΑ.Οχι στους εχθρους σου.Οι ιδιοι οι ομοιδεάτες σου θα άνοιγαν σαμπάνια για το χαμό σου...γιατί θα σε πέρναγαν σαν ένα από τους ''άλλους''...κι ας εσύ φωναζες το αντιθετο πριν πεθάνεις...γιατί πάνω στη μάχη η μπλούζα σου που έγραφε ''αντιφασίστας'',σκίστηκε και έμεινε μόνο το ''φασίστας''...Τι κι αν δεν ήσουν το δευτερο?Οι δικοι σου σε σκότωσαν στεγνά γιατί μεσα στην τυφλα τους δεν μπορεσαν να δουν τον άνθρωπο πίσω απ τη μπούζα...πίσω απ την κουκουλα η πισω απ την...ταμπέλα...

    Ο αριθμός των αυτοκτονιων που περιγραφεις δεν ειναι τιποτα μπροστα στον αριθμο αυτων που πεθαναν απο την πρακτικη εφαρμογη αυτων που υποστηριζεις...

    Το μίσος σου είναι η τροφή αυτών που μισείς...Από εκεί θα πάρουν δύναμη για να σε εξοντώσουν...

    Αμε γεια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 02-10-2013 12:38 ]


    gikostas
    02.10.2013, 14:18

    Κατ'αρχήν δεν υποστηρίζω κανέναν και δεν ανήκω πουθενά.Κατά δεύτερον δεν διαφωνώ με όλα αυτά.Και εννοείτε ότι κάποιος ευθύνεται για όλες αυτές τις αυτοκτονίες και για την κατάσταση που έχει φτάσει ο κόσμος σήμερα.Και για να γίνω ακόμα πιο σαφής δεν θα λυπόμουνα αν δολοφονούσαν κάποιον πολιτικό επιχηρηματία ή δημοσιογράφο που αποδεδειγμένα όμως έκανε κακό στην χώρα μου.Στις παραπάνω τοποθετήσεις μου αλλά και τώρα προσπαθώ να μην ξεφύγω από το θέμα το οποίο είναι η επιστολή Ξηρού.Τώρα όλα αυτά που γράφεις είναι τελείως άσχετα με το θέμα.Και για να τελειώνω,για μένα όλοι αυτοί οι δήθεν τρομοκράτες είναι πρακτοράκια του συστήματος και δεν μασάω.Όταν οριμάσουν οι συνθήκες και έρθει στο προσκήνιο κάτι σαν αυτό που εσύ περιγράφεις,με χαρά μου να το υποστηρίξω.Τώρα δυστυχώς είμαστε μόνοι μας.Αν μπορείς μόνος σου να κάνεις κάτι κάν'το αλλιώς μην περιμένεις σωτήρες και μην ηρωοποιείς διαφορες μαργιονέτες του συστήματος.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 02-10-2013 14:21 ]


    mixalis-kleanthis
    02.10.2013, 14:23

    Άκου Χριστίνα , πιο χαλαρά σε παρακαλώ !

    Αυτό που εννοώ και που θα προσπαθήσω σύντομα να εξηγήσω ,

    είναι πως ο φόβος που δημιουργούσε στους "ηγέτες",

    η ύπαρξη μιας οργάνωσης "τιμωρού"

    που είχε συγκεκριμένη ιδεολογική βάση και πρακτική,

    θα τους εμπόδιζε να είναι ασύδοτοι.

    Κάτι που φυσικά θα έπρεπε να κάνει σύσσωμη η Αριστερά και απέτυχε...

    Προσωπικά δεν συμφωνώ με ΚΑΝΕΝΑ θάνατο...

    Αλλά κάνεις λάθος να πιστεύεις πως δεν είμαστε ζούγκλα !

    Η ΕΛΛΆΔΑ είναι μια δυαλυμένη χώρα σε όλους τους τομεις ...

    Μάλιστα σ' αυτή τη ζούγκλα , δεν κινδυνεύουμε από άγρια θηρία !

    Αλλά από κανίβαλους και ζόμπι που φορούν ανθρώπινες μάσκες .

    Μπαίνουν στα σπίτια μας , στις ζωές μας , με χαμόγελα και υποσχέσεις

    και στην πρώτη ευκαιρία  τρώνε το μυαλό και τις σάρκες μας...

    Εσύ πως θα αντιμετώπιζες ένα ζόμπι με διάλογο?

    Ή με παλούκι στην καρδιά ?


    KRISTHESS
    02.10.2013, 14:34
    Μιχάλη μου σε κάποια από αυτά που λες συμφωνώ.Δε συμφωνώ στον τρόπο αντιμετώπισης αν θέλεις..και ναι θέλω να πιστεύω ότι ο άνθρωπος έχει τη λογική και δεν είναι σαν τα υπόλοιπα ζώα.Οφείλει να διαμορφώνει ένα ευνομούμενο κράτος το οποίο θα σέβεται και όχι να παίρνει το νόμο στα χέρια του αν θέλεις και να βγάζει το μάτι του άλλου..Γιατί τότε και ο καλύτερος αντιφασίστας γίνεται ο χειρότερος φασίστας για μένα..δεν έχει κανείς το δικαίωμα να εφαρμόζει βία επάνω μου..είτε αυτός λέγεται Αστυνομία είτε Χρυσή Αυγή είτε 17 Νοέμβρη..Εγω ξέρω ότι δε χαιρομαι με τη δυστυχία του άλλου ούτε θα θέλω το κακό του ακόμα κι αν περιπέσω στη χειρότερη φτώχεια.. γιατί είμαι Άνθρωπος.. και ναι..θέλω να πιστεύω ότι δεν έχουμε γίνει ζούγκλα ακόμα..αν και δεν απέχουμε πολύ όταν τραβάμε τα άκρα και από τις δύο πλευρές.. και μιλάω χαλαρά!! δε μαλώνουμε..απόψεις εκφράζουμε!
    KRISTHESS
    02.10.2013, 14:48
    συμφωνώ με αυτό που αναφέρεται κάτω κάτω στο αρθράκι που παρέθεσες..(.. Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, η ρήση του Τζέϊμε παραμένει πάντα επίκαιρη : '' Mη φοβάσαι τη ζωή. Πίστευε πως αξίζει να ζείς, καί αυτή σου η πίστη θα σε βοηθήσει να δημιουργήσεις τη ζωή σου. '')
    mixalis-kleanthis
    02.10.2013, 15:19

    Πρέπει να δω και να πιστέψω τα στατιστικά στοιχεία ? ΟΚ !

    Όταν γύρω μου στο άμεσο κοινωνικό , φιλικό και οικογενειακό περιβάλον έχω κρούσματα μαρασμού κατάθλιψης και απώλειες?

    Ποιός είναι κορόιδο λοιπόν ?

    Αυτά περί λογικής και διαλόγου σε κανίβαλους δεν τα καταλαβαίνω ...Όχι

    Κάνε διάλογο με το ληστή που μπήκε σπίτι σου ?

    Πες του ότι δεν είναι σωστό να κλέβει και δείξτου τα στατιστικά στοιχεία...

    Εγώ προσωπικά θα τον καθαρίσω στα ίσα !

    Διαφωνώ με τη βία αλλά…. ΕΔΏ πρόκειται για ΑΜΥΝΑ !!!!!!!

    Έχω υποστεί βία από μπάτσους , από Χρυσαυγίτες αλλά ποτέ απ΄τη 17Ν !

    Και τέλος σε όλους τους σίγουρους και ακόμα βολεμένους , έχω να πω ,

    Πως η μεγαλύτερη τιμωρία τους είναι Αυτό που είναι ήδη ...


    KRISTHESS
    02.10.2013, 15:32

    εσύ μπορεί να μην έχεις υποστεί βία από τη 17Ν ή παρόμοιες οργανώσεις..άλλοι όμως την έχουν υποστεί..και δεν είναι καθόλου ωραία η αίσθηση..δεν το 'ξερα ότι υπάρχουν και καλές δολοφονίες...γι αυτό το λόγο μανιφέστα του κ.... δεν τα δέχομαι από τέτοιους ψευτορομπέν....ο μόνος φόνος που ίσως θα μπορούσε να δικαιολογηθεί είναι σε κατάσταση άμυνας.Εκεί θα συμφωνήσω μαζί σου

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 02-10-2013 15:34 ]


    freak
    02.10.2013, 15:35

    Τα εχουμε ξαναπει.

    Ο απλος πολιτης ποτέ δεν φοβηθηκε την 17ν σε αντιθεση με κατι βαρδινογιαναιους και μητσοτακαιους που διπλασιασαν τα σεκιουριτυ.

    Ειχαν παει να φανε τον βαρδ γιατι εχει κυριολεκτικα δολοφονησει χιλιαδες αθωους με τα πλοια του (διαβασε την σχετικη προκυρηξη τους KRISTHESS γιατι αμφιβαλλω αν ποτέ εχεις ριξει κανα βλεφαρο πριν καταδικασεις οπως δαιμονοποιουν και καταδικαζουν τα ΜΜΕ που τοσο ευκολα πιστευεις εσυ η το περιβαλλον σου).

    Αλλα οπως ειπα, το θεμα δεν ειναι αν συμφωνει η διαφωνει κανεις με τις τακτικες αυτες. Το θεμα ειναι οτι εχει δικιο ο Ξηρος σε αυτα που λεει.

    Και το βασικοτερο, πανε να εξισωσουν δυο εντελως διαφορετικα πραγματα, αυτο ειναι συνηθης τακτικη του συστηματος. Τα βαζουμε ολα σε ενα καλαθι και ξεμπερδευουμε.

    Την 17ν που ελεγε solidarity στους μεταναστες και τον απλο εργατη και αναθεματιζε κατι μπομπολες και αγγελοπουλου (που ειχαν κλασει μεντες), με την ΧΑ που λεει εξω οι ξενοι. Τρεις λαλουν και δυο χορευουν οπως ειπα.


    KRISTHESS
    02.10.2013, 15:43
    Επαναλαμβάνω όμως freak..τι θα πει απλός και σύνθετος πολίτης????επειδή ο άλλος είναι πλούσιος ή είναι λαμόγιο πρέπει να βγει η χ 17Ν και να τον δολοφονήσει??? από πού αναγορεύτηκε ως τιμωρός?? και αν θυμάμαι καλά...ο Θάνος Αξαρλιάν δεν έφταιγε σε κάτι..πέθανε όμως από τα καθίκια που στα μάτια σου ίσως φαντάζουν "ήρωες".. ευχαριστώ.. αλλά δε θα πάρω
    freak
    02.10.2013, 19:06

    Ακριβως.

    Και οπως εχω πει, μπορουμε να αναφερθουμε ακομα και στο τι εγινε με Αξαρλιαν, ειναι μεγαλη κουβεντα.

    Παντως βλεπω οτι η κυβερνητικη προπαγανδα και η πλυση εγκεφαλου πιανει τοπο. Μου ερχεται στο μυαλο το κατηχητικο που εχει δηλητηριασει πολλα μυαλα.

    Επαναλαμβανω, δεν υποστηριζω εκτελεσεις εστω και αν αυτες αφορουν εκκαθαριση μαφιοζων αρχιδολοφονων και διαπλεκομενων (παρολο που αυτοι ειναι οι πραγματικοι τρομοκρατες και δεν προκειται να πληρωσουν ποτέ). Ωστοσο απλα αναφερω πως ναι εχει δικιο σε αυτα που λεει ο Ξηρος, και πως επισης η ταυτιση ανομοιων πραγματων εξυπηρετει ανωθεν σκοπους. Παντα αυτο δεν γινοταν εξαλλου? Μην παμε μακρια. Τον Γκεβαρα τον θεωρουν τρομοκρατη αν αυτο σας λεει κατι.


    freddieKrueger
    03.10.2013, 13:00

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 02.10.2013, 16:10 έγραψε...

    Όσο για την 17Ν και την ΧΑ και την εξίσωσή τους είναι απλά ήλιθιο... Δε μπορείς να λες ότι είναι το ίδιο μια οργάνωση με 10-15 μέλη και 10-20 κρούσματα μέσα σε 30 χρόνια (οκ δε κρατάω σκορ, για τα απόλυτα νούμερα ας μας διαφωτίσει κάποιος με ένα google search που βαριέμαι να κάνω) με ένα ναζιστικό κόμμα με 3000 μέλη και μισό κατομμύριο υποστηρικτές που δρα καθημερινά σε άοπλους ανθρώπους και στρατολογεί ακόμη και μαθητές.



    Είναι πολλά φίλτατε...΄μιλάμε για ανθρώπινες ζωές σε περίπτωση που δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει...

    Αν κάποιο απ αυτά τα μέλη ήταν πατέρας ή αδερφός σου και συνέχιζες να μιλάς έτσι,τότε εγώ θα σου βγαζα το καπέλο,κι ας εσύ το φοράς καπελωτό μου Λάμα!!

    Παιδιά παρακολουθώ τη συζήτηση.Δεν έχει ειλικρινά κανένα νόημα η συνέχειά της.

    Υπάρχουν 2 απόψεις.

    Αποψη 1:ΧΑ=δολοφόνοι 17Ν=ιδεαλιστική προπαγανδιστική οργάνωση ακίνδυνη για τον απλό πολιτη(συνεπως γινεται διαχωρισμος της αξιας της ζωης που οσο πιο ψηλα ειναι κάποιος στην εξουσία,τόσο η αξία της υποβαθμίζεται)

    Αποψη2:Όποιος έχει αίμαι στα χέρια του λέγεται δολοφόνος ανεξάρτητα με το που ανήκει.

    Δε χρειάζεται να αλλάξει κανείς άποψη και για κανένα λόγο.Καθένας έχει το δικαίωμα να πιστευει αυτο που νομίζει το πιο ορθό,αρκεί να μη σκοτώνει αυτούς που πιστευουν το αντίθετο.

    Καλημέρα σας