ελληνική μουσική
    561 online   ·  210.833 μέλη
    PetrosTser
    10.10.2013, 18:15

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 10.10.2013, 18:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 17:49 έγραψε...

    Πώς ακριβώς εννοείς ότι το Metal είναι εμπορικό;


    Παντως αντιεμπορικο δεν ηταν!

    Μπορπυμε να κανουμε κουβεντα αν θες σε αλλο topic.



    Σε πρώτη φάση διαφωνώ, αλλά με ενδιαφέρει η άποψή σου. Αυτό που έχω να πω σύντομα είναι ότι το Metal είναι ένα τεράστιο είδος με σαράντα και πλέον χρόνια ύπαρξης και με πάμπολλα υποείδη. Νομίζω ότι είναι λάθος να τους βάλουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.


    tallos
    10.10.2013, 22:11
    καπου ειπες οτι το χολι νταιβερ συγκαταλεγεται στα 10 καλυτερα αλμπουμ του μεταλ.εισε πολυ μικρος και δεν εχεις ακουσει αρκετο μεταλ,εγω ακουω μεταλ 35 χρονια το χολι νταιβερ ουτε στην χιλιαδα δεν μπαινει.
    tallos
    10.10.2013, 22:17
    το χολι νταιβερ το ειχα παρει οταν κυκλοφορησε και θυμαμαι και τις αντιδρασεις του κοσμου και των κριτικων,ηταν ενα αλμπουμ που εδειχνε οτι ο ΝΤΙΟ μπορει να σταθει στα ποδια του και χωρις την παρουσια μεγαλων μουσικων οπως ο τονι αιομι και ο ριτσι μπλακμορ,αυτο που εκανε αισθηση τοτε ηταν το λαστ ιν λαιν,μ αυτο καθιερωθηκε ο ΝΤΙΟ με το καινουργιο του γκρουπ.
    blackrose-19
    10.10.2013, 22:30
    ο dio μπορει να ξεκινησε με τους elf τους rainbow και τους sabbath αλλα οντως απεδειξε οτι μπορει να τα καταφερει μια χαρα και μονος του !!εννοειται οτι επηρεαστηκε απο τα συγκροτηματα με τα οποια συνεργαστηκε και αυτο φαινεται στα τραγουδια του αλλα και ποιος καλλιτεχνης δεν εχει καποιον αλλον ως βαση?το θεμα ειναι να μπορει να προχωρησει μονος του και να καθιερωσει το δικο του στιλ..
    blacktrouble
    10.10.2013, 23:09

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 18:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 10.10.2013, 18:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 17:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 10.10.2013, 17:51 έγραψε...

    Απλά για κάποια άλμπουμ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται τόση φασαρία. Να μου πεις για ένα άλμπουμ όπως το ομότιτλο των Iron Maiden θα συμφωνήσω οτι είναι επιδραστικό και ας μην μου αρέσει!! 



    Αυτή είναι κι εμένα η στάση μου. Αλλά είναι υποκειμενική. Υπάρχουν κάποιοι δίσκοι που μπορεί να μην μας αρέσουν, αλλά την επίδραση των οποίων δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε. Το μέγεθος της επίδρασης συζητείται, αλλά η ίδια η ύπαρξη της επίδρασης έχει αποδειχθεί από την ιστορία αδιαπραγμάτευτη για δίσκους όπως το "Heaven And Hell".



    Ok! Ίσως το έθεσα λάθος!{#emotions_dlg.blush} Έιναι επιδραστικός δίσκος αλλά όχι καινοτόμος!!! Είναι και οι μεταλλάδες παράξενη φάρα{#emotions_dlg.tt2}( χωρις παρεξήγηση!) και πολλές φορές δεν βγάζω άκρη!!



    Κυνηγάμε την ουρά μας τώρα. Θεωρείς τον δίσκο αυτό επιδραστικό αλλά όχι καινοτόμο, εγώ και τα δύο, δεν φαίνεται να μπορούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλο.

    Τι εννοείς όταν λες ότι "οι μεταλλάδες είναι παράξενη φάρα" και ότι δεν βγάζεις άκρη;



    Καλά μην κολλάς τώρα σ' αυτό!!Για να ελαφρύνω το κλίμα το είπαSmile Μην το παίρνεις στα σοβαρά. Απλά οι μεταλλάδες "παθιάζονται" λίγο περισσότερο με τη μουσική που ακούν.


    blacktrouble
    10.10.2013, 23:13

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 18:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 10.10.2013, 18:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 17:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 10.10.2013, 17:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 17:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 10.10.2013, 17:43 έγραψε...

    Το μέλλον του Metal είναι κάτι καθαρά αντικειμενικό για μας που ξέρουμε τι έγινε στις δεκαετίες του 80 και του 90.

    Τώρα κανένας καινοτόμος δεν ξεκινάει έτσι. Ξεκινάει επειδη γουστάρει και όχι με τη νοοτροπία οτι θα καινοτομήσει. Ούτε ο Iommi είπε θα κόψω τα δάχτυλα μου για να εφεύρω το Metal!! Απλά υπάρχουν κάποια στερεότυπα τα οποία άνθρωποι όπως αυτοί ξεπερνούν επειδή γουστάρουν αυτό που κάνουν και οχι μονο και μονο για να καινοτομήσουν. Όσον  αφορά τους frontmen πάρε μόνο τους Plant,Gillan και Ozzy, γιατί όλοι αυτούς αντέγραφαν εκείνη την περίοδο!



    "Το μέλλον του Metal είναι κάτι καθαρά αντικειμενικό για μας που ξέρουμε τι έγινε στις δεκαετίες του 80 και του 90" και αποδεικνύει την συνεισφορά των Sabbath και του Dio. Διαφωνείς;

    Αυτό ακριβώς είπα, κανένας δεν ξεκινάει έτσι. Πιστεύεις όμως ότι πράγματι υπάρχει/ υπήρχε στερεότυπο για τους υψηλούς τενόρους; Μιλάμε για μία εποχή όπου το Metal είναι στα σπάργανα. Φυσικά και δεν αντέγραφαν όλοι τους τραγουδιστές που αναφέρεις. Ο Dio, ο Halford, ο Shelley, για να μην πω ο Lemmy ποιον αντέγραψαν;


    -----------------

    We are all prostitutes.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 10-10-2013 17:49 ]



    Μιλάμε για αρχές 70's οπότε όλοι αυτούς είχαν για πρότυπο.Απλά ξεχώρισαν οι ικανότεροι και ίσως οι πιο τυχεροί!! Ο Halford σίγουρα επηρεάστηκε από Ian Gillan, Robert Plant όπως και ο Shelley από Ozzy και Plant.



    Άλλο επιρροή, άλλο αντιγραφή, μην μου τα μπλέκεις! Smile



    Ναι αλλα μεχρι να βρεις το δικό σου στυλ αντιγράφεις!!Και ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με αυτοδίδακτους!!



    Έλα τώρα, είπες ότι όλοι αντέγραφαν Plant, Gillan, Ozzy. Δεν ξέρω πόσο πήρε στον καθε έναν από τους μεταγενέστερους να βρουν το δικό τους ύφος, γιατί τραγουδιστές όπως αυτοί που ανέφερα (Halford, Dio, Shelley, Lemmy) το είχαν διαμορφώσει από την αρχή της δισκογραφίας τους. Το πριν δεν μπορούμε να το εξετάσουμε και δεν έχει και πολλή σημασία. Πέραν αυτού, δεν ξέρω αν ισχύει αυτό σαν αρχή ("μέχρι να βρεις το δικό σου στυλ αντιγράφεις"). Μάλλον δεν είναι και πολύ καλή συμβουλή για κάποιον νέο τραγουδιστή... Εξάλλου, το πλήθος τεράστιων και αρχετυπικών τραγουδιστών που βγήκαν τότε αποδεικνύει ότι όλοι τους το είχαν - και είχαν κάτι ξεχωριστό.


    -----------------

    We are all prostitutes.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 10-10-2013 18:12 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 10-10-2013 18:16 ]



    Δεν θα διαφωνήσω απλά η μίμηση των προτύπων τους ήταν ίσως ο μόνος δρόμος για να τραγουδούν το είδος που τους άρεσε στην επόχή τους. Δεν νομίζω πως πήγαν σε κάποιο ωδείο!!


    freak
    11.10.2013, 04:16

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 10.10.2013, 22:11 έγραψε...


    εισε πολυ μικρος και δεν εχεις ακουσει αρκετο μεταλ,εγω ακουω μεταλ 35 χρονια το χολι νταιβερ ουτε στην χιλιαδα δεν μπαινει.

    Μηπως τα παραλες? Και γω ακουω πολλα χρονια μεταλ (οχι 35, με περνας κατα πολυ!) αλλα το χολυ νταιβερ παιζει να το εχω αν οχι στην δεκαδα, τουλαχιστον πολυ κοντα.

    Και το γεγονος πως ειναι μικρος δεν εχει να κανει διοτι ο Πετρος εχει ενα χαρισμα που το εχουμε χασει εμεις προ πολλου.

    .

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 18:15 έγραψε...

    Σε πρώτη φάση διαφωνώ, αλλά με ενδιαφέρει η άποψή σου.

    Κοιτα, προσωπικα πιστευω πως το μεταλ ανεκαθεν ηταν και παραμενει εμπορικο. Οι ιδιες οι μπαντες κυνηγουσαν και κυνηγανε το χρημα.

    Καποτε ειχα αλλη αντιληψη, κυριως πριν περασω τα 20 οπου αν ακουγες μεταλ σε θεωρουσαν περιθωριακο (στην Ελλαδα παντα). Αλλες εποχες βεβαια.

    Τσεκαρε το εξης απλο. Στο ελλαδισταν το μεταλ πουλαει πολλαπλασια απο τα γαβγαδικα.

    Ειναι μεγαλη κουβεντα Πετρο, και θα προτιμουσα να την κανουμε σε διαφορετικο thread. Παρολα αυτα θα προσπαθησω με λιγα να δικαιολογησω την αποψη μου.

    Δες αυτο που εγραψε η blacktrouble για το heaven and hell:

    ...οσο για το heaven and hell εγινε χρυσο στη βρετανια και στην αμερικη πλατινενιο..

    Τι θελω να πω? Πως ακομα και εμεις αναφερομαστε καμια φορα στην εμπορικοτητα για τα αυτονοητα.

    Εξαλλου μια μουσικη για να ναναι καλη δεν σημαινει πως πρεπει να την ακουν λιγοι. Αλλο εμπορικοτητα και αλλο αυθεντικοτητα.

    Προσθετω και κατι που εχω ξαναγραψει προσφατα:

    "Απο τους 10 πρώιμους «φιλους» μου (ολοι μέταλα μεχρι το μεδουλι), οι 8 εγιναν φιλήσυχοι οικογενειάρχες, ένας ειναι μπατσος, άλλος ρολάρει με mercedes κάμπριο, ολοι εχουν παει σ'ελαφρολαικό μαγαζι (για να μην πω κατι αλλο), και οι πιο πολλοι αμφιβαλλω αν εχουν ανοιξει κανα βιβλιο στην ζωη τους περα απο τα σχολικα, με λιγα λογια ολοι μικροαστοί του κερατά.

    Κατά τα άλλα, οταν ακουω το Kill 'Em All, το αγαπημένο μου LP απο τους λεφτάλικα(=αυτο ειναι το σωστο τους ονομα, ας μην μιλησω για maiden καλυτερα...) θυμαμαι τον εαυτο μου που καποτε πιστευε πως θα μπορούσαμε να αλλαξουμε τον κοσμο (τόσο αφελείς ειμασταν μερικοι απο μας) και σημερα βλεπω στην τηλεοραση τον ΟΖΖΥ (αυτον που τραγουδούσε το war pigs και που πολυ αργοτερα πρωταγωνίστησε στο γνωστο γελοίο ριάλιτυ) να ανταλλάσει φιλοφρονήσεις με την αγαπημένη του βασιλισσα της αγγλιας και με τον πολυαγαπημενο του, George Bush στον λευκο οικο...τιποτα δεν ειναι τυχαιο"

    Ωστοσο υπηρχε και υπαρχει underground στο Metal αλλα κατα βαση ειναι εμπορικη μουσικη που μπορεις να την βρεις στα ραφια ενος δισκοπωλειου παραδιπλα απο τα R'n'B. Απλα ειναι ενα διαφορετικο προιον.

    Το Punk ηταν αλλη υποθεση ασχετως αν κατεληξε οπως κατεληξε. Η καθε κυρα κατινα εχει ακουσει το "μετάλικα" εστω και σαν ονομα μα αν της πεις πίστολς η κένεντυς δεν προκειται να καταλαβει. Αυτη ειναι η βασικη διαφορα στο θεμα εμπορικοτητα. Γνωμη μου βεβαια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 11-10-2013 05:00 ]


    dimoskon
    11.10.2013, 11:21

    Κατ'εμέ, ο Freak τοποθετήθηκε πολύ εύστοχα:

    Όλοι οι δήθεν Μetal Αnarchists των 80's, από τα 90's και δώθε είναι trendy μέχρι το μεδούλι!

    Δεν υπήρξαν ποτέ "Punkies" δηλαδή, απλώς πεινούσαν για γκλαμουράτη δόξα...


    -----------------

    Hakuna Madata!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την dimoskon, 11-10-2013 11:23 ]


    tallos
    11.10.2013, 13:00
    οταν λεω οτι ειναι μικρος ο Πετρος ενοω οτι αλοιως ακουγα εγω το χΧΟΛΙ ΝΤΑΙΒΕΡ τοτε που ειχε βγει και ηταν φρεσκο,μοντερνο,δεν ειχα να το συγκρινω με ΕΜΟ<ΝΟΥ ΜΕΤΑΛ.ΘΡΑΣ Κ.Τ.Λ που βγηκαν μετα.οτι οτι πιο καινουργιο στον χωρο,δεν ειχαμε ακουσει μεχρι τοτε παραγωγες ηχου π.χ.απο ΤΕΡΥ ΝΤΕΙΤ Η ΜΑΞ ΝΟΡΜΑΝ.σαν να κανω εγω κριτικη για δουλειες των ΜΠΗΤΛΣ.αλοιως ειναι οταν εισε ΕΚΕΙ.
    PetrosTser
    11.10.2013, 14:11

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 10.10.2013, 22:11 έγραψε...

    καπου ειπες οτι το χολι νταιβερ συγκαταλεγεται στα 10 καλυτερα αλμπουμ του μεταλ.εισε πολυ μικρος και δεν εχεις ακουσει αρκετο μεταλ,εγω ακουω μεταλ 35 χρονια το χολι νταιβερ ουτε στην χιλιαδα δεν μπαινει.

    Δεν αναφερόμουν στην προσωπική μου άποψη. Κυκλοφορεί σαν "ανέκδοτο" ότι άλλοι δεν έχουν βγάλει ούτε έναν κορυφαίο δίσκο ενώ ο Dio έβγαλε τρεις από τους δέκα καλύτερους. Θεώρησα ότι είναι αρκετά γνωστό γιατί το έχω πετύχει όχι μόνο στα liner notes του Dante Bonutto από την επανέκδοση του "Holy Diver" το 2005 αλλά και σε διάφορα περιοδικά.


    PetrosTser
    11.10.2013, 14:13

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 10.10.2013, 23:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 18:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 10.10.2013, 18:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 17:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 10.10.2013, 17:51 έγραψε...

    Απλά για κάποια άλμπουμ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται τόση φασαρία. Να μου πεις για ένα άλμπουμ όπως το ομότιτλο των Iron Maiden θα συμφωνήσω οτι είναι επιδραστικό και ας μην μου αρέσει!! 



    Αυτή είναι κι εμένα η στάση μου. Αλλά είναι υποκειμενική. Υπάρχουν κάποιοι δίσκοι που μπορεί να μην μας αρέσουν, αλλά την επίδραση των οποίων δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε. Το μέγεθος της επίδρασης συζητείται, αλλά η ίδια η ύπαρξη της επίδρασης έχει αποδειχθεί από την ιστορία αδιαπραγμάτευτη για δίσκους όπως το "Heaven And Hell".



    Ok! Ίσως το έθεσα λάθος!{#emotions_dlg.blush} Έιναι επιδραστικός δίσκος αλλά όχι καινοτόμος!!! Είναι και οι μεταλλάδες παράξενη φάρα{#emotions_dlg.tt2}( χωρις παρεξήγηση!) και πολλές φορές δεν βγάζω άκρη!!



    Κυνηγάμε την ουρά μας τώρα. Θεωρείς τον δίσκο αυτό επιδραστικό αλλά όχι καινοτόμο, εγώ και τα δύο, δεν φαίνεται να μπορούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλο.

    Τι εννοείς όταν λες ότι "οι μεταλλάδες είναι παράξενη φάρα" και ότι δεν βγάζεις άκρη;



    Καλά μην κολλάς τώρα σ' αυτό!!Για να ελαφρύνω το κλίμα το είπαSmile Μην το παίρνεις στα σοβαρά. Απλά οι μεταλλάδες "παθιάζονται" λίγο περισσότερο με τη μουσική που ακούν.



    Δεν πήρα τίποτα στα σοβαρά φίλτατε, απλά δεν κατάλαβα τι εννοούσες. Smile Νομίζω πράγματι ισχύει ότι οι μεταλλάδες παθιάζονται περισσότερο, αυτό όμως δεν είναι απαραίτητα αρνητικό. {#emotions_dlg.beer}


    PetrosTser
    11.10.2013, 14:17

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 10.10.2013, 23:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 18:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 10.10.2013, 18:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 17:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 10.10.2013, 17:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 10.10.2013, 17:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 10.10.2013, 17:43 έγραψε...

    Το μέλλον του Metal είναι κάτι καθαρά αντικειμενικό για μας που ξέρουμε τι έγινε στις δεκαετίες του 80 και του 90.

    Τώρα κανένας καινοτόμος δεν ξεκινάει έτσι. Ξεκινάει επειδη γουστάρει και όχι με τη νοοτροπία οτι θα καινοτομήσει. Ούτε ο Iommi είπε θα κόψω τα δάχτυλα μου για να εφεύρω το Metal!! Απλά υπάρχουν κάποια στερεότυπα τα οποία άνθρωποι όπως αυτοί ξεπερνούν επειδή γουστάρουν αυτό που κάνουν και οχι μονο και μονο για να καινοτομήσουν. Όσον  αφορά τους frontmen πάρε μόνο τους Plant,Gillan και Ozzy, γιατί όλοι αυτούς αντέγραφαν εκείνη την περίοδο!



    "Το μέλλον του Metal είναι κάτι καθαρά αντικειμενικό για μας που ξέρουμε τι έγινε στις δεκαετίες του 80 και του 90" και αποδεικνύει την συνεισφορά των Sabbath και του Dio. Διαφωνείς;

    Αυτό ακριβώς είπα, κανένας δεν ξεκινάει έτσι. Πιστεύεις όμως ότι πράγματι υπάρχει/ υπήρχε στερεότυπο για τους υψηλούς τενόρους; Μιλάμε για μία εποχή όπου το Metal είναι στα σπάργανα. Φυσικά και δεν αντέγραφαν όλοι τους τραγουδιστές που αναφέρεις. Ο Dio, ο Halford, ο Shelley, για να μην πω ο Lemmy ποιον αντέγραψαν;


    -----------------

    We are all prostitutes.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 10-10-2013 17:49 ]



    Μιλάμε για αρχές 70's οπότε όλοι αυτούς είχαν για πρότυπο.Απλά ξεχώρισαν οι ικανότεροι και ίσως οι πιο τυχεροί!! Ο Halford σίγουρα επηρεάστηκε από Ian Gillan, Robert Plant όπως και ο Shelley από Ozzy και Plant.



    Άλλο επιρροή, άλλο αντιγραφή, μην μου τα μπλέκεις! Smile



    Ναι αλλα μεχρι να βρεις το δικό σου στυλ αντιγράφεις!!Και ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με αυτοδίδακτους!!



    Έλα τώρα, είπες ότι όλοι αντέγραφαν Plant, Gillan, Ozzy. Δεν ξέρω πόσο πήρε στον καθε έναν από τους μεταγενέστερους να βρουν το δικό τους ύφος, γιατί τραγουδιστές όπως αυτοί που ανέφερα (Halford, Dio, Shelley, Lemmy) το είχαν διαμορφώσει από την αρχή της δισκογραφίας τους. Το πριν δεν μπορούμε να το εξετάσουμε και δεν έχει και πολλή σημασία. Πέραν αυτού, δεν ξέρω αν ισχύει αυτό σαν αρχή ("μέχρι να βρεις το δικό σου στυλ αντιγράφεις"). Μάλλον δεν είναι και πολύ καλή συμβουλή για κάποιον νέο τραγουδιστή... Εξάλλου, το πλήθος τεράστιων και αρχετυπικών τραγουδιστών που βγήκαν τότε αποδεικνύει ότι όλοι τους το είχαν - και είχαν κάτι ξεχωριστό.


    -----------------

    We are all prostitutes.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 10-10-2013 18:12 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 10-10-2013 18:16 ]



    Δεν θα διαφωνήσω απλά η μίμηση των προτύπων τους ήταν ίσως ο μόνος δρόμος για να τραγουδούν το είδος που τους άρεσε στην επόχή τους. Δεν νομίζω πως πήγαν σε κάποιο ωδείο!!



    Οι περισσότεροι σίγουρα δεν πήγαν σε ωδείο. Απλά τότε το heavy Rock ήταν ακόμα εν τη γενέσει του, οπότε οι επιρροές κάθε τραγουδιστή είχαν μεγάλο εύρος (Blues, Pop, Rock 'n' roll, Rock, Blues Rock, πρώιμο hard Rock). Άλλες επιρροές είχε ο καθένας και σε άλλο βαθμό.


    PetrosTser
    11.10.2013, 14:35

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 11.10.2013, 04:16 έγραψε...

    Κοιτα, προσωπικα πιστευω πως το μεταλ ανεκαθεν ηταν και παραμενει εμπορικο. Οι ιδιες οι μπαντες κυνηγουσαν και κυνηγανε το χρημα.

    Καποτε ειχα αλλη αντιληψη, κυριως πριν περασω τα 20 οπου αν ακουγες μεταλ σε θεωρουσαν περιθωριακο (στην Ελλαδα παντα). Αλλες εποχες βεβαια.

    Τσεκαρε το εξης απλο. Στο ελλαδισταν το μεταλ πουλαει πολλαπλασια απο τα γαβγαδικα.

    Ειναι μεγαλη κουβεντα Πετρο, και θα προτιμουσα να την κανουμε σε διαφορετικο thread. Παρολα αυτα θα προσπαθησω με λιγα να δικαιολογησω την αποψη μου.

    Δες αυτο που εγραψε η blacktrouble για το heaven and hell:

    ...οσο για το heaven and hell εγινε χρυσο στη βρετανια και στην αμερικη πλατινενιο..

    Τι θελω να πω? Πως ακομα και εμεις αναφερομαστε καμια φορα στην εμπορικοτητα για τα αυτονοητα.

    Εξαλλου μια μουσικη για να ναναι καλη δεν σημαινει πως πρεπει να την ακουν λιγοι. Αλλο εμπορικοτητα και αλλο αυθεντικοτητα.

    Προσθετω και κατι που εχω ξαναγραψει προσφατα:

    "Απο τους 10 πρώιμους «φιλους» μου (ολοι μέταλα μεχρι το μεδουλι), οι 8 εγιναν φιλήσυχοι οικογενειάρχες, ένας ειναι μπατσος, άλλος ρολάρει με mercedes κάμπριο, ολοι εχουν παει σ'ελαφρολαικό μαγαζι (για να μην πω κατι αλλο), και οι πιο πολλοι αμφιβαλλω αν εχουν ανοιξει κανα βιβλιο στην ζωη τους περα απο τα σχολικα, με λιγα λογια ολοι μικροαστοί του κερατά.

    Κατά τα άλλα, οταν ακουω το Kill 'Em All, το αγαπημένο μου LP απο τους λεφτάλικα(=αυτο ειναι το σωστο τους ονομα, ας μην μιλησω για maiden καλυτερα...) θυμαμαι τον εαυτο μου που καποτε πιστευε πως θα μπορούσαμε να αλλαξουμε τον κοσμο (τόσο αφελείς ειμασταν μερικοι απο μας) και σημερα βλεπω στην τηλεοραση τον ΟΖΖΥ (αυτον που τραγουδούσε το war pigs και που πολυ αργοτερα πρωταγωνίστησε στο γνωστο γελοίο ριάλιτυ) να ανταλλάσει φιλοφρονήσεις με την αγαπημένη του βασιλισσα της αγγλιας και με τον πολυαγαπημενο του, George Bush στον λευκο οικο...τιποτα δεν ειναι τυχαιο"

    Ωστοσο υπηρχε και υπαρχει underground στο Metal αλλα κατα βαση ειναι εμπορικη μουσικη που μπορεις να την βρεις στα ραφια ενος δισκοπωλειου παραδιπλα απο τα R'n'B. Απλα ειναι ενα διαφορετικο προιον.

    Το Punk ηταν αλλη υποθεση ασχετως αν κατεληξε οπως κατεληξε. Η καθε κυρα κατινα εχει ακουσει το "μετάλικα" εστω και σαν ονομα μα αν της πεις πίστολς η κένεντυς δεν προκειται να καταλαβει. Αυτη ειναι η βασικη διαφορα στο θεμα εμπορικοτητα. Γνωμη μου βεβαια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 11-10-2013 05:00 ]



    Λες ότι οι ίδιες οι μπάντες κυνηγάνε το χρήμα. Αυτό ακούγεται λίγο αυθαίρετο σαν συμπέρασμα. Σίγουρα υπάρχουν συγκεκριμένες περιπτώσεις, αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να γενικεύσουμε με ασφάλεια. Πού στηρίζεις αυτή σου την άποψη;

    Το ότι στην Ελλάδα το Metal πουλάει περισσότερο από τα σκυλάδικα (δεν το ξέρω αυτό, αλλά δέχομαι ότι θα μπορούσες να το αποδείξεις αν στο ζητούσα... Smile) δεν το κάνει αυτομάτως εμπορικό. Δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα συγκρίνοντας δύο μόνο μουσικά είδη σε μία μόνο χώρα. Και στην τελική, ποιος μου λέει ότι αυτοί που ακούνε σκυλάδικα δεν είναι περισσότεροι και απλά τα κατεβάζουν ή τα ακούνε στο YouTube; Δηλαδή επειδή συνεχίζουμε ακόμα να αγοράζουμε δίσκους και να στηρίζουμε τους καλλιτέχνες και να προτιμούμε το φυσικό προϊόν στηρίζουμε ένα εμπορικό είδος και μάλιστα αποδεικνύουμε την εμπορικότητά του;

    Προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ στοιχεία πωλήσεων για να αποδείξω κάτι, δεν το θεωρώ ακριβές ούτε με εκφράζει. Το ότι κάποιοι από εμάς το κάνουν και τους αρέσει είναι δικαίωμά τους και δεν σημαίνει με τίποτα ότι το είδος είναι εμπορικό.

    Συμφωνώ ότι η εμπορικότητα δεν ταυτίζεται με χαμηλή ποιότητα.

    Το παλαιότερο post σου που παραθέτεις το είχα διαβάσει, απλά δεν σε ήξερα τότε, οπότε δεν σκέφτηκα ότι αυτός που το είχε γράψει και εσύ είστε το ίδιο άτομο, χαχα! (νομίζω σου είχα κάνει και like - και dislike στον άλλον που σου έλεγε "τι πρόβλημα υπάρχει με τα ελαφρολαϊκά;") {#emotions_dlg.biggrin} Όπως και να 'χει, αυτές είναι μεμονωμένες περιπτώσεις ατόμων. Το ότι τα ίδια κάποτε άκουγαν Metal (π.χ. γιατί έτσι διοχέτευαν την "αντιδραστικότητα" της ηλικίας τους) δεν αποκλείει το να ήταν στην πραγματικότητα καπιτάλες, ψευδο-επαναστάτες και διατεθειμένοι να συμβιβαστούν εάν αυτό συμφέρει.

    Για Ozzy θα συμφωνήσω, για Metallica επίσης... όσο για τους Maiden, τι εννοείς;

    Το ότι μπορείς να βρεις το Metal στα ράφια ενός δισκοπωλείου το κάνει εμπορικό μόνο με την αυστηρή, κυριολεκτική σημασία της λέξης. Κάποιος πουλάει, κάποιος αγοράζει, κάποιοι κερδίζουν. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Το θέμα είναι τι καλλιτέχνες υπάρχουν σε αυτό το είδος και τι στάση ακολουθούν με την μουσική και την γενικότερη παρουσία τους.

    Με λίγα λόγια, μερικοί εμπορικοί καλλιτέχνες ή μερικοί ψευτο-φαν δεν είναι νομίζω αρκετοί για να κακοχαρακτηρίσουν ένα ολόκληρο είδος μουσικής. Τι γίνεται με τους υπόλοιπους, που είναι θεωρώ και η πλειονότητα; Τους τραβάμε Χ; Ή τους υποτιμάμε βάζοντάς τους όλους στο ίδιο τσουβάλι;


    -----------------

    We are all prostitutes.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 11-10-2013 14:40 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 11-10-2013 14:41 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 11-10-2013 14:45 ]


    PetrosTser
    11.10.2013, 14:39

    freak, έχεις υπ'οψιν σου κάποιο άλλο ήδη υπαρκτό topic, με σχετικό θέμα, για να συνεχίσουμε εκεί (ίσως αυτό όπου είχες κάνει το σχόλιο για τους πρώιμους "φίλους" σου;); Γιατί νομίζω ότι ανοίξαμε πολλά μέτωπα σχετικά με την εμπορικότητα του Metal... Ή θα ανοίξει καινούριο ένας εκ των δυο μας; Εκτός κι αν νομίζεις ότι μπορούμε σύντομα να οδηγηθούμε σε κοινό συμπέρασμα...


    -----------------

    We are all prostitutes.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 11-10-2013 14:42 ]


    freak
    11.10.2013, 15:10
    PetrosTser
    11.10.2013, 15:48
    sea_like_eyes
    11.10.2013, 22:42

    Παράθεση:

    Το μέλος blackrose-19 στις 07.10.2013, 21:15 έγραψε...

    θα ελεγα οτι ειναι το ιδιο στιλ και μετα απο τον dio δηλαδη  o graham bonnet ειναι εξισου καλος ..{#emotions_dlg.biggrin}




    το αγαπημενο μου κομματι απο τα ''ουρανια τοξα'' εβερ . . . διπλα-διπλα με το σταργκεηζερ . . .


    Υ.Γ πολλα μπραβο και μου κανει εντυπωση που το ειδα σε αυτο το τοπικ . . . !!!


    blackrose-19
    12.10.2013, 22:46

    Πολυ ωραιο τραγουδι επισης απο το album down to earth ειναι επισης το danger zone :

    ανεπαναληπτος graham bonnet και φυσικα blackmore!


    tallos
    12.10.2013, 23:57

    εδω ακου φωνη ο BOHNET


    tallos
    13.10.2013, 00:02

    ακου τον και με τον MALMSTEEN