ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.831 μέλη
    menelaosp
    15.10.2013, 15:44

    Καλησπέρα. Σκεφτόμουνα εδώ και καιρό να αγοράσω φορητά πλήκτρα ώστε να μπορώ  να τα παίρνω μαζί μου οπουδήποτε. Μετα από πολύ ψάξιμο κατέληξα στα keyboard arrangers. Χωρίς να έχω καταλάβει τί ακριβώς είναι θεωρώ ότι είναι η μέση λύση ανάμεσα σε ένα workstation ή synthesizer και ένα απλό αρμόνιο. Έψαχνα σε ένα μαγαζί με μουσικά είδη και έπεσα πάνω στο Roland e09, το οποίο είχε, για την τιμή του, αρκετά ικανοποιητικές δυνατότητες. Εψαξα και στο ιντερνετ για πληροφορίες αλλά δεν έβγαλα συμπέρασμα. Υπήρχαν κάποιοι που το πρότειναν και άλλοι που το χαρακτήριζαν αηδεία. Μπορεί κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει να μου πει αν τελικά αξίζει τον κόπο ή όχι; Και αν μου προτείνετε κάποιοι άλλο που να μην ξεφεύγει πολύ σε τιμή θα το εκτιμούσα.

    Ευχαριστώ


    Solistkirk
    15.10.2013, 17:42
    Στο συστήνω ανεπιφύλακτα.Ήχοι Roland ελληνικοί ρυθμοί.Για live ιδανικό ,για workstation όχι,γιατί μπορείς να αποθηκεύσεις μόνο ένα τραγούδι.
    menelaosp
    16.10.2013, 19:47
    usb ή κάρτα sd δεν παίρνει για να παίζει αρχεία midi; Και επίσης, για τους ρυθμούς μου φάνηκε λίγο μπερδεμένο. Για παράδειγμα πατουσα να παίζει Jazz style και αυτό άλαζε μόνο του και έπαιζε Latin. Μπορεί να έκανα εγώ κάτι λάθος όμως το μέτρησα κι αυτό σαν μειονέκτημα όταν έπαιξα λίγο στο μαγαζί.
    menelaosp
    06.11.2013, 07:24

    τελικά έψαξα λίγο ακόμη και κατέληξα σε juno di. Κατα βάση θέλω να έχει ατμοσφαιρικά pads και strings καλό πιανο και synth ηχους για lead, τα οποία τα βρήκα στο juno. Υπάρχει κάποιο άλλο keyboard που να τα έχει αυτά και ίσως να είναι λίγο καλύτερο με 600 ευρώ;  Εχαριστώ

    [ τροποποιήθηκε από τον/την menelaosp, 06-11-2013 07:31 ]