ελληνική μουσική
    829 online   ·  210.833 μέλη

    με το παιξιμο οι χορδες σφίγγονται σε ηλεκτροακουστικη κιθαρα

    alexguitarist
    17.10.2013, 11:56

    Καλησπερα παιδια,με το παιξιμο οι χορδες σφίγγονται αντι να χαλαρωνουν σε ηλεκτροακουστικη κιθαρα παιζω με τα δακτυλα παιζει ρολο αυτο;

    ευχαριστω

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alexguitarist, 17-10-2013 11:57 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 17-10-2013 15:17 ]


    freddieKrueger
    17.10.2013, 14:35

    Φίλε μου τσέκαρες αν έχει σκευρώσει το μπράτσο της κιθάρας σου??

     


    JULIOS
    17.10.2013, 17:51

    Εγω παλι δεν καταλαβαινω τι εννοει ο φιλος με το να λεει "χορδες σφίγγονται αντι να χαλαρωνουν".

    Το να παιζεις με τα δακτυλα δεν μπορει να επηρεαζει σε καμια περιπτωση την συμπεριφορα της κιθαρας (εκτος κ εαν εισαι εντελως αρχαριος και απλα δεν ξερεις να παιζεις.)

    Αρα μια λογική απαντηση ειναι αυτη που εδωσε ο freddie.

    Εγω παλι για να μην παω σε ενα τετοιο (κακο) ενδεχομενο απλα θα ρωτουσα αν η κιθαρα γενικα εχει περασει προσφατα (εστω κ σχετικα) ενα καλο setup ειτε απο σενα ειτε απο καποιον επαγγελματια.

    Οτι κ να συμβαινει λοιπον,ειτε ειναι θεμα setup ειτε κατι πολυ χειροτερο (απο πλευρας κοστους επισκευης) καλο θα ειναι αν δε μπορεις ο ιδιος να διαπιστωσεις το προβλημα να κανεις μια βολτα απο κανεναν μαστορα,να την δει κ να σου πει τι χρειαζεται να γινει(μια δουλεια που μπορει να στην κανει κ κανενας φιλος σου βεβαια χωρις να πληρωσεις την εργασια του μαστορα κ εφοσον εχει τις αναλογες γνωσεις).Στην τελικη κ ενα απλο setup να της κανεις δεν ειναι κακο ουτε απαγορευτικό απο πλευρας τιμης.

     


    alexguitarist
    18.10.2013, 12:27

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 17.10.2013, 14:35 έγραψε...

    Φίλε μου τσέκαρες αν έχει σκευρώσει το μπράτσο της κιθάρας σου??

     



    εξηγησε μου σε παρακαλω γιατι δεν ξερω τι ειναι


    alexguitarist
    18.10.2013, 12:34
    εννοω οτι με το παιξιμο οι χορδες της κιθαρας σφηκοντε αντι να χαλαρωνουν δηλαδη ενοω στο κουρδιστιρι πριν την σολ την δειχνει σολ μετα απο πολυ παιξιμο η σολ γινεται σολ # σε ολες τις χορδες το παθενουνε
    freddieKrueger
    18.10.2013, 12:41

    Το στράβωμα δλδ του μπράτσου της κιθάρας σου φίλε μου...είναι ένα φαινόμενο που μπορεί να παρατηρηθεί στα έγχορδα μουσικά όργανα...

    Ένας πρακτικός εντελώς τρόπος για να διαπιστώσεις την κλίση του μπράτσου της κιθάρας σου σε σχέση με τις χορδές της είναι να πατήσεις με ένα δάκτυλο στο 1ο και με άλλο στο 12 ο τάστο κάποια χορδή πχ τη μπάσσα Ε(Μι).

    Ύστερα με το μάτι κοιτάς να δεις αν η χορδή ακουμπάει σε όλα τα τάστα το ίδιο...ενδεχομένως να δεις σε κάποια τάστα ΄μια μικρή απόκλιση χιλιοστών...Αν είναι μεγαλύτερη από 1-2 mm τότε μιλάμε για σκευρωμα μπράτσου κιθάρας...

    Ελπίζω να σε κατατόπισα φίλε μου να βγάλεις γρήγορα μια άκρη!

     


    JULIOS
    18.10.2013, 13:35

    Παράθεση:

    Το μέλος alexguitarist στις 18.10.2013, 12:34 έγραψε...

    εννοω οτι με το παιξιμο οι χορδες της κιθαρας σφηκοντε αντι να χαλαρωνουν δηλαδη ενοω στο κουρδιστιρι πριν την σολ την δειχνει σολ μετα απο πολυ παιξιμο η σολ γινεται σολ # σε ολες τις χορδες το παθενουνε

    Αυτο μπορει να γινεται για πολλους λογους.Για παραδειγμα να εχεις πολυ καιρο να αλλαξεις χορδες ή να ειναι ασεταριστο το οργανο.Νομιζω πως με βαση αυτα που γραφεις (μιας κ καταλαβαινω πως δεν εχεις κ μεγαλη εμπειρια) πρεπει να πας σε ενα μαστορα να της κανει ενα setup.

    Ελπιζω να μην εχεις θεμα με  το μπράτσο,απλα να ειναι θεμα ενος καλου setup ή ακομα καλυτερα να φταινε οι χορδες απο μονες τους.

    Μπορουσες να μας δωσεις κ λιγες πληροφοριες παραπανω (ποιο μοντελο εχεις) γιατι πχ θα μπορουσε να φταιει γι αυτο που λες τα κλειδια που εχει το οργανο.(αν ειναι φτηνο σχετικα οργανο,σημαινει πως τα κλειδια που εχει ειναι αντιστοιχα φτηνα κ μπορει να φτανε αυτα κ αλλαζει το κουρδισμα στην κιθαρα σου)

    Πιθανα να ειναι κ συνδιασμος ολων των παραπανω που εγραψα κ εγω κ ο φιλος πριν απο μενα.

    Νομιζω πως οπως κ να εχει τον μαστορα δεν θα τον αποφυγεις.


    trelakias
    18.10.2013, 14:09

    Παράθεση:

    Το μέλος alexguitarist στις 18.10.2013, 12:34 έγραψε...

    εννοω οτι με το παιξιμο οι χορδες της κιθαρας σφηκοντε αντι να χαλαρωνουν δηλαδη ενοω στο κουρδιστιρι πριν την σολ την δειχνει σολ μετα απο πολυ παιξιμο η σολ γινεται σολ # σε ολες τις χορδες το παθενουνε

    Από πότε έχεις να αλλάξεις χορδές?


    alexguitarist
    18.10.2013, 14:18

    βασικα την παρεγγιλα απτο http://access-prostage.gr/ τον αυγουστο η κιθαρα ειναι μια Ibanez v74 ece opn οταν μου ηρθε η κιθαρα,οι χορδες ειχαν ψιλομαυρισει εκει που χτυπαμε,μετα απο 2 μινες τις αλλαξα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alexguitarist, 18-10-2013 14:36 ]


    trelakias
    18.10.2013, 14:27
    Δηλαδή μέσα στον Οκτώβρη... Τότε μάλλον πρέπει να γίνει σετάρισμα όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω.
    JULIOS
    18.10.2013, 14:29

    Παράθεση:

    Το μέλος alexguitarist στις 18.10.2013, 14:18 έγραψε...

    βασικα την παρεγγιλα απτο http://access-prostage.gr/ τον αυγουστο η κιθαρα ειναι μια Ibanez v74 ece opn οταν μου ηρθε η κιθαρα,οι χορδες ειχαν ψιλομαυρισει και που χτυπαμε,μετα απο 2 μινες τις αλλαξα

    Αρα (οπως φανταζομουνα) μιλαμε για χαμηλης τιμης κιθαρα που πιθανον δεν εχει καν σεταριστει ποτε.

    Νομιζω πως πρεπει να την πας σε καποιον ειδικο τουλαχιστον για ενα setup.Μιας κ ειναι καινουριο το οργανο φανταζομαι πως ουτε προβλημα θα εχει με το μπρατσο (ισως ομως τα κλειδια της να εχουν θεμα).Εκτος κ αν την αφηνες εκτεθειμένη στον ηλιο πολλες ωρες ή την βαρεσε υργασια ή κατι παρομοιο.

    Αλλα φανταζομαι πως σχετικα την προσεχες,μιας κ ειναι κ "φρεσκο" οργανο κ απλα χρειαζεται καινουριες χορδες κ ενα καλο setup.


    alexguitarist
    18.10.2013, 14:38

    ποσο κοστιζει το σεταρισμα;

    ειναι κατι που μπορω να ρυθμισω εγω; γτ τωρα δν υπαρχει μια..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alexguitarist, 18-10-2013 14:39 ]


    JULIOS
    18.10.2013, 14:50

    Για ενα καλο setup δε χρειαζεται να δωσεις πολλα (βεβαια το πολλα ειναι σχετικο πραγμα για τον καθενα μας).Για την περιπτωση σου κ εφοσον δεν χρειαζεται τπτ αλλο η κιθαρα σου εγω δεν θα εδινα πανω απο 30 ευρω.(και στην τιμη βαζω μεσα κ τις χορδες).

    Τωρα επειδη ξερω πως οι εποχες ειναι δυσκολες μπορει ακομα κ αυτα να φανταζουν πολλα.Δυστυχως ομως επειδη βλεπω εισαι νεος με το οργανο,ειμαι βεβαιος πως δεν μπορεις να κανεις ο ιδιος αυτην την δουλεια αλλα θα πρεπει να την δωσεις να την κανει καποιος αλλος για σενα.Αν κανεις μθμ με καποιον δασκαλο να την δωσεις σε εκεινον.Πιθανα θα κανει μια χαρα την δουλεια (κ θα αποφυγεις το 20ρι ή οτι αλλο σου ζητησει ενας μαστορας για το σεταρισμα)


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 18-10-2013 14:51 ]